2020’de Daha Fazla İnstagram Takipçisi Almak İçin 12 Yeni Yol

Bir veya iki yıl öncesine kıyasla, daha fazla Instagram takipçisi almak o kadar kolay değil.

Aylık 1 milyardan fazla kullanıcı, ultra akıllı bir algoritma ve tonlarca akıllı, yaratıcı marka varken hesabınızı büyütmek istiyorsanız instagram bunun için artık rekabetçi bir yerdir.

Neyse ki, işletmenizi nasıl öne çıkaracağınızı, markanızı nasıl göstereceğinizi ve Instagram’da daha fazla nasıl takipçi alacağınızı tam olarak biliyoruz böylece daha akıllıca çalışabilirsiniz.

2020’de hedef kitlenize ulaşmak ve daha fazla İnstagram takipçisi edinmek için 12 yeni yol paylaşıyoruz:

Nasıl Daha Fazla Instagram Takipçisi Kazanabilirsiniz?

Instagram hesabınızı büyütmek eskisi kadar kolay olmayabilir. Ancak deneyebileceğiniz bazı strateji ipuçları ve püf noktaları vardır. 

Özetle (endişelenmeyin, bu noktaların her biri için çok daha fazla ayrıntıya gireceğiz!) Daha fazla Instagram takipçisi elde etmek için: 

 1. IGTV serisi oluşturma 
 2. Mikro etkilerle çalışma 
 3. Yayınlarınıza daha uzun altyazılar yazın 
 4. Instagram’daki ilgili hesap önerilerinde görün 
 5. Instagram profilinize bir ana sayfa gibi davranın
 6. Feed’inize daha fazla video gönderin 
 7. Daha fazla özçekim – selfie paylaşın (evet, gerçekten)
 8. Instagram içeriğinizi diğer platformlarda tanıtın
 9. Markanız için özel bir Instagram Hikayeleri filtresi oluşturun
 10. Harika markalarla işbirliği yapın
 11. Instagram topluluğu oluşturmak için markalı bir hashtag kullanın 
 12. Kitlenizle etkileşime giren mizah unsurları yaratın

Daha Fazla Takipçi Alın 1: IG TV Serisi Oluşturun 

IGTV 2020 için hiçbir yere gitmiyor, aslında daha fazla markanın katılım sağlayacağını ve Instagram videosu ile yaratıcı hale geleceğini umuyoruz. Bir çok kişinin bu hedefe gittiğini ve yeni içerik bulduğunu biliyoruz. İzleyiciler için bu, gerçekten ilgi ve dikkat çekmek için bir videoya kasıtlı olarak göz atabilecekleri ve seçebilecekleri anlamına gelir.

2020’de IG TV için en büyük tahmin, markaların seri içerik için bir platform olarak kullanmaya başlaması ve izleyicilerin her yeni bölüm için takipçilere dönüşmelerini sağlamak. 

Bu trendden yararlanmak için “kitlenizin her bölümde bekleyebileceği tekrarlanabilir bir tema ve stile” sahip olmanız işinize yarayacaktır. 

Video dizisi, tek bir konuda haftalık segmentlere sahiptir ve set-format açısından uyumludur.  Kitlenizin profilinizden daha fazla şey öğrenmelerini sağlamak için video içeriği aracılığıyla onlara nasıl daha iyi hizmet verebileceğinizi düşünün.

Daha fazla bilgi edinin Takipçiler 2: Mikro-Etkileyicilerle Çalışın 

Yeni kitlelere ulaşmak istiyorsanız, Instagram influencer ortaklıkları markalar için açık ara en iyi platformdur.

Tüm sosyal ağlarda % 1,5’e kıyasla ortalama %3,21 katılım oranı ile güçlü bir etkili kampanya stratejisine sahip olmak Instagram’da büyümek isteyen markalar için gerçek bir varlıktır. 

Ancak bu sadece herhangi bir etki unsuru değil – markalar mikro etkilerle uzun süreli ortaklıklar kurmaya başladı. Çünkü doğru yapıldığında mikro-etkili pazarlama işe yarıyor!

0-25K takipçisi olan etkileyiciler türlerine, hedef kitlesine veya konularına bakılmaksızın daha yüksek katılım oranlarına sahipti.  Ancak bu, markanızın Instagram takipçileri için ne anlama geliyor? 

Uzun vadeli bir ortaklık ile bir marka, etkilenenlerin kitlesine daha güçlü bir yakınlık kurabilir. Düzenli işbirliğiyle, kitle yakında etkileyiciyle olduğu gibi markanıza güven oluşturmaya başlayacak. 

Bu nedenle, yalnızca iş ortaklığı yapmak için doğru etkileyiciyi bulmakla kalmayıp, aynı zamanda influencer pazarlama çabalarınızdan daha fazla takipçi kazanmak istiyorsanız, kitleleriyle rezonansa giren bir işbirliği projesi oluşturmak önemlidir.

Daha Fazla Takipçi Alın 3: Gönderilerinize Daha Uzun Altyazılar Yazın 

İnstagram’da daha fazla takipçi almak istiyorsanız, kitlenizi içeri alma zamanı.

İnstagram eskiden görsellerle ilgiliydi – uyumlu bir estetik , yüksek kaliteli fotoğrafçılık ve markadaki görüntüler bir zorunluluktu. Ancak 2020 için en büyük eğilim, kitlenizin siz, markanız ve göreviniz hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayan uzun biçimli alt yazılı özgünlüktür.

İnfluencer araştırmalarına göre , ortalama altyazı uzunluğu 2016’dan beri iki kattan fazla arttı.  Ve 2020’de yayınlarımız ortalama 655 karakterlik alt yazı uzunluğu ile doldurulacak – bu da ortalama 65-70 kelime olacak!

Instagram yayınlarınız aracılığıyla topluluğunuzla daha fazla paylaşımda bulunabildiğinizde, kitlenizle (hem yeni hem de mevcut) daha güçlü bir ilişki oluşturabilirsiniz. 

Kitlenizin katılımını sağlar ve işimizin perde arkasına geçerek yeni takipçiler kazanabileceğinizi ve zaten sahip olduğunuz kitleyi daha iyi koruyabileceğinizi görebilirsiniz. 

Instagram’daki ilgili hesap önerilerinde görün 4: Instagram Hesabınızdaki Takipçileri Listeleyin, Profillerini Görüntüleyin 

Bu, takipçilerinizi büyütmek için yeterince kullanılmayan bir instagram hack’idir – ve 2020 için kesinlikle denemelisiniz!

İnstagram profilini ziyaret ettiğinizde instagram bir “Sizin için önerilenler” listesi sunar – hesabın biyografisinin altındaki aşağı oku tıklamanız yeterlidir.

İnstagram, bu Instagram profilleri listesini ilgi alanlarınıza, takip ettiğiniz kişilere göre değil, aynı zamanda bu hesabın etkinliğine de göre düzenler.

Örneğin, Herhangi bir profile tıkladığınızda “Sizin için önerilenler” düğmesini tıklarsanız , düzenli olarak etkileşimde bulunduğumuz ve iletişim kurduğunuz tüm markalar için hesap bilgilerini bulabilirsiniz.

Instagram algoritması bu markalarla bir ilişkiniz olduğunu anlatmak ve onların daha sonra şu kimseye ilginiz olacağını düşünmektedir, diyebiliriz. Ayrıca, bu listede yer alan endüstri rakiplerimizden bazılarını da görebilirsiniz.

Çünkü Instagram, Instagram biyografimizde ki anahtar kelimelere dayanarak aynı sektörde olduğumuzu biliyor, bu yüzden hepimizin ilgili bir alanda olduğumuzu ve yeni bir takipçinin ilgisini çekebileceğimizi kabul etti.

Bu listede görünmek, daha fazla takipçi almanın harika bir yoludur. Rakibin sizin için önerilen listelerini veya profilinize ilk kez giren birisinin ilgisini çekebileceği diğer profilleri görebilirsiniz. 

Ne yazık ki, bu Önerilenler listesine girmenin bilimsel bir yolu yok – deneme yanılma oyunu. Ancak şansınızı artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

#1 Instagram Adınızdaki Anahtar Kelimeleri İncelemek

Biyografinizdeki Ad alanının kullanıcı adınızdan tamamen ayrı olduğunu biliyor muydunuz?  Bu, kullanıcı adınızı değiştirmeden Instagram biyografinizde ki ad alanını özelleştirebileceğiniz anlamına gelir. 

Ad alanınıza eklediğiniz kelimeler Instagram’da aranabilir! Bu, Sizin için önerilen alanlarında, diğer Instagram pazarlama etkileyicilerinin ve markalarının seçimde görüneceği anlamına gelir! 

Bu yüzden Instagram biyografinizdeki ad alanınızda hangi kelimeleri seçtiğinizi hızlıca gözden geçirin, çünkü Sizin için önerilenler listesinde nerede ve ne zaman görüneceğiniz konusunda gerçek bir belirleyici olabilir. 

#2 Tamamlayıcı İşletmeler ve Markalarla Etkileşim

Instagram’ın her şeyden önce bir sosyal alan olduğunu unutmayın. Instagram algoritmasına başka bir hesapla “ilişkiniz” olduğunu bildirmenin en iyi yolu, diğer markaların yayınlarını beğenmek, etkileşimde bulunmak ve yorum yapmaktır.

Daha Fazla Instagram Takipçileri İpucu #5: Instagram Profilinize Ana Sayfa Gibi Davranın

2020’de daha fazla Instagram takipçisi almak istiyorsanız Instagram profilinizin bir bütün olarak nasıl göründüğüne dikkat etmeniz gerekiyor .

Feed’iniz yani akışınız harika bir izlenim bırakmak ve insanları “takip et” düğmesine basmaya ikna etmek için ilk fırsattır.

Birisi Instagram profilinizi ziyaret ettiğinde, işinizi takip edip etmeyeceğinize saniyeler içinde karar verir. Bu kararı nasıl alıyorlar? Feed’inizde hızlı bir şekilde ilerleyerek, biyografinizi okuyarak veya öykülerinizin önemli bölümlerini tıklayarak. Ziyaretçileri takipçilere dönüştürmek söz konusu olduğunda, artık sadece fotoğraflarınızın tutarlı olması gereken düzenleme tarzı değil.

Ayrıca , Instagram vurgularınız için harika bir Instagram profil fotoğrafı , etkili bir Instagram biyografisi , etkin hikayeler ve koordine kapak fotoğrafları almak istersiniz.

Neyse ki, iyi seçilmiş ve uyumlu bir Instagram estetiği ile profesyonel görünümlü bir yem oluşturmak kolaydır!

Muhteşem Instagram estetiği Instagram’da yeni bir trend değil. Aslında, yeni başlayanlardan süper markalara kadar her büyüklükteki işletmeler, yeni takipçilere hitap etmek için yayınlarını küratörlüğünü yapıyorlar.

Feed’inizin başarılı olması için Instagramınızın tamamen resim mükemmelliğine ve minimal estetiğine uyması gerekmez sadece kendi markanız ve hedef pazarınızla tutarlı olması gerekir.

Bir ziyaretçi profilinize geldiğinde ve feed’inizde ne görmeyi bekleyebileceklerini tam olarak bildiğinde, bu “takip et” düğmesine basma olasılığı daha yüksektir.

Tabii ki, estetiğiniz artık Instagram Hikayelerinize ve IG TV videolarınıza da uzanıyor – profilinize gönderdiğiniz her şeyin uyumlu ve tamamlayıcı bir tasarım teması olmalıdır.

İpucu: Instagram Hikayeleri Şablonlarını Kullanma

Instagram Hikayeleri’ni düzenli olarak yayınlıyorsanız bu yıl Instagram Hikayeleri şablonlarını kullanmaya başlamak isteyebilirsiniz . Bu, hikayelerinizi feed yayınlarınız için daha düzenli ve tamamlayıcı hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Şablon oluşturmada size yardımcı olabilecek Canva gibi farklı uygulamalar vardır.

İpucu: Markanızı Instagram Hikayelerinden Öne Çıkarın

Öne çıkanlarınıza ne göndereceğinizden emin değil misiniz? Instagram vurgularınızı web sitenizdeki açılış sayfaları gibi düşünün. Çevrim içi bir mağazanız, elbiseler, üstler ve ayakkabılar için ayrı vurgular oluşturabilir veya bunları koleksiyona göre sıralayabilir ve ardından gönderim bilgileri için başka vurgular oluşturabilirsiniz.

Instagram Stories içeriğinizin hem de kapak resimleriniz için kullandığınız simgelerin genel Instagram estetiğinize uygun olduğundan emin olun!

Daha fazla Instagram Takipçileri İçin İpucu alın # 6: Feed’inizde Daha Fazla Video Gönderin

Video, Instagram’ın geleceğidir ve bir sürü marka, IGTV ve onların gerçek iş sonuçları elde etmek için beslemeleri için uzun biçimli video içeriği oluşturuyor . 

IGTV süper sürükleyici ve son zamanlarda yapılan bazı değişiklikler sayesinde Instagram’a daha yakından bağlı olduğundan, Instagram kitlenizi IGTV içeriğinizle hizalamak kolaydır. 

Ayrıca, video içeriği feed’inizde daha fazla çekişme eğilimindedir – video yayınlarınızda daha fazla etkileşime ve daha fazla takipçi kazanmanıza neden olabilir!

Daha fazla Instagram Takipçileri: Selfilerini Paylaş

Instagram’ın hala çok sosyal bir yer olduğunu inkar etmek yok. Ve insanlar, bir marka veya etkileyiciler gibi ne olursa olsun, ilişkilendirilebilecekleri hesapları takip etmek istiyorlar.

Bu nedenle Instagram hesabınızı mümkün olduğunca yakışıklı ve ilişkilendirilebilir hale getirmek ve daha fazla Instagram takipçisi almak istiyorsanız işletmenizin ve markanızın neyle ilgili olduğunu gerçekten göstermek önemlidir.

Tüm bunlar 2020’nin en büyük trendine, otantik içeriğe bağlı! Ayrıca, yüzü olan fotoğrafların Instagram’da %38 daha fazla beğenildiğini biliyor muydunuz?

Markanıza yeni kitleler tanıtmanın en kolay yollarından biri video aracılığıyla. Sesi hemen ayarlayabilir, sahne arkasındaki bazı görüntüleri paylaşabilir ve markanızı neyin farklı kıldığını gösterebilirsiniz.

2020’de insanlar, iş ve ürünler kadar markanın arkasındaki insanları tanımak istiyorlar.

Ayrıca, işletmeniz için çalışanlarınızdan daha iyi bir sözcü yoktur! Ekibinizden neden bu yıl iş planlarınız, lansmanlarınız veya özel kampanyalarınız hakkında içerik yayınlamasını ve paylaşmasını istemiyorsunuz?

Ekibinizin markanız için şirket içeriği oluşturmaya dahil olmasını sağlayabilirseniz, takipçileriniz için daha fazla kişilik ve sahne arkası bilgileri ekler. Sayfanızın, çalışanlarınızla zaten bağlantıları olan ve markanıza ilgi duyan yeni kitleler tarafından görüleceğini görebilirsiniz!

Daha Fazla Instagram Takipçileri İçin İpucu Alın: Instagram İçeriğinizi Diğer Platformlarda Tanıtın

Daha fazla Instagram takipçisi edinmek istiyorsanız, Instagram stratejinizi daha geniş pazarlama çabalarınızın bir parçası olarak düşünmenin ve Instagram uygulamasının dışında nasıl büyüyebileceğinizi düşünmenin zamanı geldi.

Bunun yerine, web siteniz, e-posta bülteniniz, Twitter, Facebook, YouTube ve Pinterest gibi diğer pazarlama kanallarınızın kitlenizi Instagram sayfanıza nasıl yönlendirebileceğini düşünün.

Instagram içeriğinizi diğer kanallarda çapraz tanıtmak, mevcut takipçilerinizi Instagram sayfanıza yönlendirmek için çok kolay bir yoldur (markanızı zaten bildikleri için takip etmeleri muhtemeldir!)

# 1: Instagram Feed’inizi Web Sitesi Tasarımınıza Entegre Edin

Bu, daha fazla Instagram takipçisi edinmenize gerçekten yardımcı olabilecek basit bir değişiklik. 

Web sitenizi WordPress’te barındırıyorsanız , Instagram feed’inizi web sitenize entegre etmenize yardımcı olabilecek tonlarca farklı eklenti vardır.

# 2: Kitleleri Instagram’da ‘Daha Fazla Bilgi Edinin’

Örneğin YouTube gibi bir platformunuz varsa, bu gerçekten meşgul bir kitleyle büyüyorsa, izleyicilerin gücünü, özellikle de orada özel bir şey paylaşıyorsanız, izleyicileri Instagram feed’inizi kontrol etmeye davet etmek için kullanabilirsiniz. 

Örneğin, bir moda markasıysanız, YouTube’daki yeni koleksiyonunuzun önizlemesini paylaşabilir ve izleyicilerinizi belirli bir tarihte Instagram Hikayeleri’ndeki tüm koleksiyonun büyük açıklamasını incelemeye davet edebilirsiniz.

# 3: Instagram Hesabınızı E-posta Pazarlama Kampanyalarınıza Ekleyin

İster sosyal hesaplarınıza bağlantılar içeren küçük bir altbilginiz olsun, ister takipçilerinizi artırmaya odaklanmış bir e-posta gönderin, daha fazla Instagram takipçisi almak istiyorsanız e-posta listenizin gücünü göz ardı etmeyin!

#9: Markanız İçin Özel Instagram Hikayeleri Filtresi Oluşturun

“ Artırılmış Gerçeklik ”, uzay çağındaki jargon gibi görünebilir, ancak Instagram’da BÜYÜK bir şekilde başlıyor. 

Instagram Hikayeleri’nde sevimli köpek yavrusu kulakları veya kalp filtreleri olarak başlayan şey, şimdi hikayelerinizin içeriğini yükselten binlerce filtreden oluşan bir kütüphaneye dönüştü.

Instagram’daki içerik ve Artırılmış Gerçeklik yaratıcılarının yanı sıra, kamera efekti, renk derecelendirme ve eğlenceli yüz değiştiren filtreler oluşturmak için Facebook’un Spark AR Studio’yu kullanan birçok markanın da trendin üstesinden geldiğini tespit ettik.

Kylie Cosmetics, Rihanna, Gucci Beauty, Adidas ve Summer Fridays gibi markaların yaratıcı Instagram Hikayeleri filtrelerini gördük.

# 10 Daha Fazla Takipçi Alın: Harika Markalarla İşbirliği Yapın

İşletmeniz için bir işbirliği veya ortak pazarlama kampanyasının gücü çok büyük!

Benzer düşüncelere sahip ve ücretsiz iş ve markalarla işbirliği yapmak, profilinizi daha önce hiç ulaşmamış olabileceğiniz yeni ve etkileşimli bir kitleye tanıtacaktır.

Bu nedenle, bir Instagram kullanıcı bir ortak pazarlama çabasıyla profilinizi keşfettiğinde, benzer ilgi alanlarına sahipse veya markanız için doğru demografikse, bu takip düğmesine basması muhtemeldir.

Ayrıca, ortak pazarlama kampanyalarının karmaşık veya maliyetli olması gerekmez! Daha da önemlisi, ortak olduğunuz kişidir. Karşılıklı yarar sağlayan bir ortaklığınız olduğundan ve her iki kitlenizin de işbirliği çabalarınızdan yararlanacağından emin olmak istiyorsunuz.

Daha Fazla Instagram Takipçileri İpucu alın # Instagram Topluluğu Oluşturmak için Markalı Hashtag Kullanın 

Markalı Instagram hashtag’leri, işletmenizle ilgili kelimelerin yayılmasına, takipçileriniz tarafından sizin hakkınızda oluşturulan içeriğin bulunmasına, işletmenizin çevresinde bir topluluk oluşturmaya ve yeni takipçilerin ilgisini çekmeye yardımcı olmanın harika bir yoludur. Yapılan bir araştırmaya göre, Instagram’da en çok kullanılan hashtag’lerin% 70’i işletmeler tarafından oluşturulan markalı hashtag’lerdir.

Markalı bir hashtag, işletmenize özgü bir hashtag’dir. Şirket adınız, sloganınız veya ürünlerinizden veya kampanyalarınızdan birinin adı kadar basit olabilir. 

Veya marka adınızla hiçbir ilgisi olmayan, ancak marka kimliğinizle ilgili her şeyi içeren bir hashtag olabilir.

Dolayısıyla, işinizi büyütmek istiyorsanız (özellikle daha genç demografik verilerde) , satışlarınızı hızlandırmanıza ve gerçek marka sadakati oluşturmanıza ciddi şekilde yardımcı olabilir.

Daha Fazla Takipçi Takipçi Alın # 12: Kitlenizle etkileşime giren mizah unsurları yaratın

Markalar, özellikle marka kimliği oluşturma, ürün ilgisini çekme ve daha fazla takipçi alma konusunda akıllı Instagram mizahlarının gücünü fark etti.

Çoğumuz birini gördüğümüzde hemen bir yerlerden tanıyacağız, ancak bir tanımı çivilemek şaşırtıcı derecede zor.

Mümkün olan en geniş anlamda, anlatmaya çalıştığımız şey internette kişiden kişiye geçen herhangi bir medyadır. Genellikle bir tür kültürel alakaları vardır, genellikle komik veya zekidirler ve genellikle metin ve görüntülerin bir kombinasyonuna sahiptirler (bu bir fotoğraf, GIF veya hatta bir video olabilir). Bazı markalar Instagram stratejilerindeki esprili ve eğlenceli içerik kullanımı sayesinde milyonlarca Instagram takipçisi edindiler.

Günlük içeriğinize küçük bir eğlence unsuru enjekte ederek kitlenizi sadık takipçilere dönüştürmede harikalar yapabilirsiniz!

Instagram hesabınızı büyütmek genellikle bir meydan okuma gibi görünebilir, ancak doğru teknikleri ve stratejileri takip ederseniz, 2020’de kesinlikle daha fazla İnstagram takipçisi alabilirsiniz!

Bunun yaratıcı içeriğin, doğru kitleleri hedeflemenin ve işletmenizi doğru şekilde tanıtmanın bir kombinasyonu olduğunu unutmayın. 2020’de bu ipuçlarından bazılarını deneyin ve hesabınızın bu yıl ne kadar büyüyebileceğini görün!

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön