Bir Devrim: Dijital Marka Yönetimi

bir-devrim-dijital-marka-yonetimi

Bilgi ve iletişim sektörlerinde yaşanan gelişmeler sonucu 20. yüzyılın sonlarından itibaren devrim niteliğinde dönüşümler meydana gelmeye başlamıştır. Hayatımızın her alanında dijitalleşme kavramı ön plana çıkmaktadır. Yaşanan değişimler ve medya sektörünün evrimleşmesi dijital marka yönetimi alanına nasıl adapte olabileceği sorusunu ortaya çıkarmıştır. Bilgisayar teknolojisine dayanan internet temelli yeni medya ortamlarında gerçekleşen her türlü iletişim dijital stratejiler bağlamında ele alınmaktadır.

Gündelik hayatınızı düşünün telefonunuza bakmadan ne kadar durabiliyorsunuz? Açıkcası telefonumuzu kontrol etmeden maksimum 1 saat durabiliyoruz. Bu en basit örneğiydi. Artık kullandığımız her şey “akıllı” etiketi taşıyor. Taşımayan varsa bile merak etmeyin kısa süre sonra bu durum değişir.

Geniş çerçevede bakmayı deneyelim. İnternetin hayatımıza girdiği ilk yıllarda tek yönlü bir iletişim mevcuttu. Bu noktada hedef konumunda olan biz kullanıcılar edilgen yapıdaydık yani diliyor, izliyor ve sadece okuyorduk. Sonuç olarak etkileşim-geri bildirim kavramlarından bahsetmek imkansızdı. Literatürde bu dönem web 1.0 olarak tanımlanmaktadır.
Sosyal ağların hayatımıza girmesi yeni bir dönemi başlattı. Web 2.0 teknolojisi olarak geçen bu dönemde kullanıcıların kendi içeriklerini üretmesi ve başkalarıyla paylaşması söz konusu. Pasif niteliğe sahip tüketiciler artık etkin bir yapıya bürünüp seslerini duyurabilir hale gelmiştir.

Marka Yönetimi Hakkında bu yazım ilginizi çekebilir!

Marka Yönetiminde Neler Değişti? – Dijital Marka Yönetimi

Peki neden bu konulardan bahsediyorum? İnternet, medya,sosyal ağlar ve hatta tüketici grupları değişiyor-dönüşüyor-gelişiyor… Reklam ve pazarlama sektörü eski anlayışından yani gelenekselden dijitale kaymış durumda. Tüketiciler ve markalar arasında oluşan bir diyalog söz konusu ve temelinde: katılımcılık, etkileşim ve samimiyet mevcut.

Tüm bunlara bakarak marka yönetimi de paralel olarak değişim içinde. Nedir bu değişimler?

  1. İlk olarak artık markalar ölçülebilirlik istiyorlar. Markaların reklam ve pazarlama faaliyetlerine ayırdıkları belli bir bütçe mevcut ve kampanyaların onlara ne kattığını görmek istiyorlar. Yapılan reklam ve kampanyaların ne kadar insana ulaştığını ya da etkileşim aldığını sayısal olarak takip edebilmek onlar için oldukça önemli.
  2. Markaların günümüzde twitter üzerinden kullanıcılarına cevap verdiklerine şahit oldunuz mu? bir çok marka artık tüketiciyle iletişime geçiyor. Bir birey gibi onlarla sohbet ediyorlar. Kısacası markalar temas etmek ve temas edilmek istiyor diyebiliriz. 
  3.  Herhangi bir şey alırken başkasının o ürün ya da hizmet hakkında ki olumlu düşüncesinden etkilenir misiniz? Bir çoğumuz bundan etkilenir. Sosyal medyada sık sık karşılaşıyoruz, bloggerlar makyaj malzemesi tanıtıyor ya da youtuberlar bir ürünün tanıtımını yapıyorlar. Yani bir başkası o markayı size tavsiye ediyor. Markalar neden sosyal medyayı, interneti ya da ınfluencerları önemsiyor? Çünkü özellikle Türkiye’ye baktığımızda internet kullanıcılarının %77’si her gün online olmakta ve mobil cihaz kullanımı gittikçe artmaktadır.
  4. Son olarak eklemek gerekirse size bir başkası markayı tavsiye ederken markalar bunun reklam-pazarlama olarak algılanmasını istemiyorlar.  İnsanlar tarafından sosyal medya platformları aracılığıyla yayılım göstermesini istiyorlar.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir Devrim: Dijital Marka Yönetimi” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: