Blog Tıklanma Sayısının 3 Kat Artması: Yöntemler

Web siteniz ya da blog sayfanız için doğru trafiğin önemi

Harika içerikler yayınlıyorsunuz ancak web sitesi veya blog trafik sayıları olması gerektiği kadar yükselmiyor gibi görünüyor olabilir. Blogunuza çok daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz ve bu yazıda size nasıl olduğunu göstermek istiyorum. Bu taktiklerden sadece birkaçının kullanılmasıyla, trafiğinizde oldukça iyi artışlar göreceksiniz.

Web siteniz ya da blog sayfanız için “doğru trafik” neden önemlidir?

Web sitenizin trafiğini artırmanın belirli yollarını tartışmaya başlamadan önce, bahsetmem gereken bir şey var. Amacınız her zaman alakalı ve hedeflenmiş trafik oluşturmak olmalıdır. Bu kılavuzda yer alan tüm taktikler ve stratejiler tam olarak size yardımcı olacaktır. Bunun büyük bir kısmı, insanların blogunuza geldiklerinde ne yapmalarını istediğinizi bilmektir, daha fazla trafik istemek her zaman çok iyidir ancak bunun bir nedeni de olmalı.

İnsanların blogunuzda tam olarak ne yapmasını istediğinize dair net bir fikriniz olduğunda, bunun gerçekleşme olasılığını artırmak için blogunuzu optimize edebilirsiniz, küçük ayarlamalar dönüşümlerde büyük bir fark yaratabilir.

Web sitenize ve blogunuza nasıl daha fazla trafik çekebilirsiniz?

Aşağıda listelediğim birçok taktik var ve doğru şekilde kullanıldıklarında trafiğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilirler. Örneğin, insanların bu taktiklerden yalnızca birkaçını uygulamaya koyduğunu ve trafikte %100’den fazla artış gördüklerini gördüm. Buradaki anahtar, tek bir taktiğe odaklanmak, işe yaramasını sağlamak ve ardından başka bir şey denemek için bu yazıya geri dönmektir. Ama unutmamalısın ki bu süreç bir günde veya bir haftada olmayabilir, sabır göstermen gerekiyor. Başlamaya hazır mısın?

Trafik oluşturabilecek içerik planlayın

Bir blog yazısı yayınladıktan sonra hemen trafik oluşturamazsınız, bunu planlamanız gerekir. Burada dikkate alınması gereken iki unsur vardır:

1. Konu seçimi

Kimsenin ilgilenmediği bir konu hakkında yazmaya karar verirseniz, içeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun trafik almak için mücadele etmeniz gerekecek.

Peki hangi konular hakkında yazacağınız konusunda nasıl iyi bir fikir edinebilirsiniz? Çok sayıda farklı bloglar veya forumlar okumak, başlamak için harika bir yol olabilir ancak burada size yardımcı olacak bir dizi araç da va, örneğin:

 • Google Trendler– Bu size ilginin zaman içinde nasıl arttığını / azaldığını gösteren bir grafik gösterecektir.
 • BuzzSumo – Bu araç size hangi konuların en çok sosyal paylaşım oluşturduğunu gösterecektir.
 • SEMrush   – Bu araçla, rakiplerinizin Google’da tam olarak hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptığını öğrenebilir ve bu anahtar kelimelerin ne kadar trafik getirebileceğine dair bir tahmin alabilirsiniz.

Burada önemli olan, seçtiğiniz konuların içerik stratejinize uygun olmasıdır ayrıca hedef kitlenize bir fayda sağlaması gerekir. Kitlenizi doğru konuyla eşleştirmek, çevrimiçi dikkat için savaşı kazanmanın büyük bir ilk adımıdır .

2. Bir içerik türü seçin

Bazı içerik türleri diğerlerinden daha fazla ilgi çekebilir. Örneğin infografiklerin ve liste yayınlarının diğer içerik türlerinden daha fazla paylaşım aldığı düşünülmektedir… İçeriğiniz bir listeleme yazısı olabilir, belli bir konu başlığı altında liste şeklinde açıklamalarda bulunabilirsiniz. İnsanlar bölümlenmiş yazıları okumaktan daha çok hoşlanıyorlar.

3. Değer katın

Artık bir konuya ve içerik türüne karar verdiğinize göre, içeriğinizi diğerlerinden farklı olacak şekilde nasıl konumlandırabileceğinizi düşünme zamanı. Gerçek şu ki, muhtemelen diğer bloglarda benzer şeylerden bahseden bir sürü gönderi var.

İşin anahtarı, içeriğinizi diğerlerinden ayıran öğeyi bulmaktır. Bu, daha fazla derinlik dahil olmak üzere benzersiz bir açı bulmak, daha fazla ayrıntı eklemek, kullanılabilirliği artırmak veya yalnızca daha fazla bilgi vermek anlamına gelebilir. Farkınız olmalı!

Daha ilgi çekici başlıklar yazın

Bugün % 100 doğru olmasa bile, emin olabileceğimiz bir şey, manşetlerin yani başlıkların hala önemli olduğudur. Yayınladığınız her gönderinin başarısını sağlayabilir veya bozabilirler. Basit düşündüğümüzde önceden gazetelerin manşetlerine baktığımızda nasıl ilgi çekicilerdi değil mi? Google’da ilk arama sayfası, bir gazetenin ilk sayfası olarak düşünülebilir. Bir başlık seçtiniz ama ası soru şu: insanların dikkatini çekiyor mu? merak uyandırıcı mı?

 • Başlığınız okuyucunuza verdiğiniz bir sözdür ve her zaman bu sözü yerine getirmelisiniz. İçerik ve başlığınızın birbiriyle bir alakası olmalı.
 • Başlığınızı nasıl yazarsanız yazın, cevapsız bir soru bırakmalıdır. Yani merak.

Eski içeriğinizi kesinlikle yenilemelisiniz!

Mümkün olduğunda eski içeriğinizi güncellemek iyi bir uygulamadır. Neden?

Kullanıcı deneyimini iyileştirecek ve daha fazla trafik almanıza yardımcı olacaktır. İçerik eskimiş olduğunda, kullanıcılar için daha az yararlı hale gelir ve artık arama motorlarında üst sıralarda yer almayacaktır.

Güncellediğiniz blog yayınlarına öncelik vermek iyi bir fikirdir, analizlerinize bakın ve eskisi kadar fazla arama trafiği almayan içeriği belirleyin. Yalnızca bilgileri güncellemekle kalmayın, aynı zamanda gönderinin kullanıcı deneyimini nasıl kolaylaştırabileceğinizi ve gerçekten daha yararlı hale getirebileceğinizi düşünün. Ayrıca, gönderiyi olabildiğince tanıtmanız da önemlidir; sosyal medyadan, arama motorlarından ve diğer bloglardan daha fazla trafik alırsınız.

İçeriğinizi daha görsel hale getirin

Görsel içerik önemli bir gerçektir. Görsel içerik size daha fazla paylaşım sağlayacak, daha fazla beğeni kazandıracak ve sonuçta size daha fazla trafik kazandıracaktır. Peki içeriğinizi nasıl daha görsel hale getirebilirsiniz? Canva adlı ücretsiz bir aracın yardımıyla 5 dakikadan kısa sürede görsel içerik oluşturabilirsiniz. Sizin de tavsiyeleriniz varsa yoruma eklemeniz beni oldukça mutlu eder.

Yayınlarınızda etkileyicilerden bahsedin ve onlara onlardan bahsettiğinizi iletin

Blogunuza ilk başladığınızda, sıfırdan başlayacaksınız ancak nişinizde zaten etkiye sahip olanlar var. İnsanlar kendilerini iyi gösteren şeyleri paylaşmayı severler. Dolayısıyla, bir gönderide onlar hakkında güzel şeyler söylediğinizde, büyük olasılıkla izleyicileriyle paylaşacaklardır. Her zaman değil ama bazen.

Not: Bu aynı zamanda diğer blog yazarlarıyla ilişki kurmanın harika bir yolu olabilir.

Etkili bir blog yazarıyla röportaj yapın

Bir okuyucunun bakış açısından, röportajlar, büyük bir ilham kaynağı olmanın yanı sıra yeni şeyler hakkında başka bir bakış açısı edinmenin harika bir yolu olabilir. Bu görüşmeleri konumlandırmanın birçok yolu var. Yazılı röportajlar yapabilir veya bir podcast başlatabilirsiniz. Bu, ilişki kurma sürecini başlatmanın harika bir yoludur ve etkileyicinin röportajı takipçileriyle paylaşma ihtimali vardır.

Etkili blog yazarlarını blogunuza katkıda bulunmaya davet edin

Bunu konuk bloglama olarak düşünün, ancak tersi. Aynı anda daha fazla içerik almanın ve hedef kitlenizi genişletmenin harika bir yolu olabilir. Bunun için iyi bir yaklaşım, nişinizdeki diğer bloglarda kimin konuk blog yazdığını bulmak ve onları da sizinkine katkıda bulunmaya davet etmektir.

Trendleri izleyin ve haber değeri taşıyan içerik yazın

Şu anda neyin sıcak yani taze olduğunu bulmak ve bunun hakkında yazmak daha fazla trafik almanın harika bir yoludur.

Buradaki anahtar, yeni trendleri izlemek ve onlar hakkında ilk yazanlardan biri olmaktır. Buna yaklaşmanın birkaç yolu var ancak birçok insanın yaptığını görmenin bir yolu, daha büyük yayınları takip etmek, heyecanlanmalarını beklemek ve ardından yanıt olarak bir gönderi yayınlamak.

Sitenizi Geliştirin

İçerikleriniz dışında daha fazla trafik almanızı ve blog tıklanma sayınızı arttıracak yöntemler arasında sitenize ait sıralamaya etki edecek özelliklerdir.

Sitenizin tasarımını kolaylaştırın

Tasarım önemlidir. Sitenizin tasarımı net olduğunda, insanlar geri gelmeye devam etmek isteyecektir. Doğru yapıldığında örnek olarak başka bloglarda ve web sitelerinde bahsedildiğini görebilirsiniz.

Harika olan şey, etkileyici bir blog tasarımına sahip olmak için tasarımcı veya geliştirici olmanıza gerek olmamasıdır. Dolayısıyla, WordPress kullanıyorsanız, şanslısınız çünkü orada çok sayıda etkileyici tema var. Elbette, ücretsiz bir tema kullanabilirsiniz.

Blogunuzdan gereksiz dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın

Trafik oluşturmanın büyük bir kısmı sahip olduğunuz trafiği korumaktır, bu yüzden kendinize şu soruyu sorun: blogumda ihtiyacım olmayan öğeler var mı? Blogunuzdaki her şeyin, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaya odaklanmış bir amacı olmalıdır.

Blogunuzun yükleme süresini – hızını iyileştirin

Yükleme süreleri çok önemli. Yavaş yükleme sürelerinin, dönüşümlerde büyük bir düşüşe neden olduğu kanıtlanmıştır.

Sayfa yükleme sürelerinin Google gibi arama motorları için bir sıralama faktörü olduğu doğru olsa da bu, algoritmalarının yalnızca küçük bir parçasıdır, bu nedenle trafiği artırabilir, ancak çok fazla değil.

Buradaki gerçek fayda, mevcut okuyucularınızın sitenize geri gelmesini sağlamak ve harika bir kullanıcı deneyimi sağlamaktır.

Google’dan PageSpeed ​​Insights – Bu araç size sayfa yükleme sürelerini tam olarak nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda bir fikir verecektir.

Alakalı dahili bağlantılar ekleyin

Blogunuza alakalı dahili bağlantılar eklediğinizde, insanların en iyi içeriğinizi bulmasını ve ayrıca arama motorlarının içeriğinizi dizine eklemesini kolaylaştırmış olursunuz.

Sadece öylesine iç bağlantılar eklemeyin; bunları yalnızca okuyucular için alakalı ve yararlı olduğunu düşündüğünüzde ekleyin.

Blogunuza sosyal paylaşım düğmeleri ekleyin

Takipçilerinizin blog yazılarınızı paylaşmasını kolaylaştırmak önemlidir. Ancak çok fazla sosyal paylaşım düğmesi eklemek potansiyel olarak olumsuz bir etkiye sahip olabilir .

Anahtar, hedef kitleniz için en önemli sosyal ağları belirlemektir. Örneğin, içeriğiniz küçük işletmeler için yazıldıysa, bir LinkedIn paylaş düğmesi eklemek faydalı olabilir.

E-posta pazarlamasından yararlanın

E-posta listenizi oluşturmaya odaklanın

Bu yazıdaki diğer tüm taktikler arasında en güvenilir olanı budur. Sosyal ağlar gelip gidebilir ancak e-posta listeniz her zaman sizin olacak.

E-posta listenizi büyütmek iki şeye indirgenir:

 • Okuyucularınızın listenize kaydolmasını kolaylaştırın.
 • Listenize katılmaları için onlara ikna edici bir neden sunun.

Gerçek şu ki, bunun için kullanabileceğiniz çok sayıda özel taktik var.

Tek hedefli bir e-posta gönderin

Pek çok kişi, en son içerikleri hakkında birkaç gönderiye bağlantılar içeren e-postalar gönderme eğilimindedir. Çalışır ve size trafik kazandırır, ancak sizin için daha iyi bir yol olabilir. Örneğin, genellikle her e-postayı tek bir hedefle gönderebilirsiniz.

E-posta imzanıza blogunuza bir bağlantı ekleyin

Çok fazla e-posta gönderirseniz, blogunuza bağlantı vermek, biraz daha fazla trafik çekmenin harika bir yolu olabilir.

Diğer web sitelerinden ve bloglardan yararlanın

Sosyal ağlarda yer alın

Sosyal medyada varlığınızı büyütmek , trafiğinizi artırmanın harika bir yolu olabilir ancak dahil olmadan yapamazsınız.

İnternette ne kadar çok girişimde bulunursanız ve başkalarıyla etkileşim kurarsanız, takipleriniz o kadar hızlı büyüyecek ve daha fazla etkiniz olacaktır.

İçeriği doğrudan LinkedIn’de yayınlayın

Blog gönderilerini doğrudan LinkedIn’de yayınlamak size oldukça artı sağlayabilir. Sektörünüzdeki insanlarla iletişime geçebilir, tıklanma sayılarını arttırabilir ve belki de size daha fazla-farklı avantajları olabilir.

İçeriğiniz işletmeler düşünülerek yazıldıysa, bu denemeye kesinlikle değer.

Başka bir blog için misafir yazısı yazın

Bu, blogunuzun trafiğini artırmanın en etkili yollarından biridir.

Açık konuşayım – çoğu durumda trafik seline maruz kalmayacaksınız ve bu taktiğe yatırım yapmak için gereken zaman oldukça yüksek.

Ancak burada önemli olan, misafir bloglarının uzun vadeli bir strateji olduğu ve trafikten daha önemli olanın çevrimiçi varlığınızı oluşturmaktır.

Otoritenizi oluşturmak ve kendinizi tanıtmak ana faydalardan biridir. Bu uzun vadede karşılığını alacaktır.

Önce küçük bloglarla başlamanız ve daha büyük yayınlara doğru ilerlemeniz gerekebilir, bu yüzden ona bağlı kalın ve blogunuz daha hızlı büyüyecektir.

Diğer bloglarda gerçekten yararlı yorumlar bırakın

Bu, nişinizde daha görünür olmanıza yardımcı olmanın harika bir yoludur ancak doğru şekilde yapılması gerekir.

Sadece sitenize geri bir bağlantı almak için bloglarda yorum yapmaktan vazgeçmemelisiniz veya “hey, bu araca / siteye tamamen göz atmalısınız [bağlantı ekleyin], yayınınıza eklemelisiniz”yarardan çok zarar verir.

Gerçek şu ki, muhtemelen doğrudan trafik yolunda pek bir şey elde etmeyeceksiniz ancak yorum yapmakla ilgili olması gereken bu değil.

Yorumlarınızı yararlı olmaya ve blog yazarıyla ilişki kurmaya odaklayın. Göreceğiniz sonuçlar her şeyden daha dolaylı olacak ve kurulması biraz zaman alacak, ancak bu ilişkiler size kapılar açacaktır.

Ücretli trafikten yararlanın

Trafik oluşturmayla ilgili gerçek şu ki, belirli taktikleri ücretsiz olarak görmek kolay olsa da, gerçekte öyle değiller.

Ödersiniz, ama para yerine zamanınızla. Ve zamanınız değerlidir.

İşin güzel yanı, yüksek kaliteli trafik elde etmeyi, bunun için kolaylaştıran belirli platformların olmasıdır.

Web sitenizin trafiğini artırmanın diğer yolları

Bir sorunu belirleyin ve çözmek için araç olun

Bu, en zorlu taktiklerden biridir ancak aynı zamanda en ödüllendirici olanlardan biri de olabilir.

Halihazırda neyin işe yaradığını öğrenin ve daha fazlasını yapın

Denememiz için mevcut olan tüm farklı taktiklerle, en etkili olanlardan birini unutmak kolaydır.

Bu nedenle, analiz aracınızı açın ve size en çok trafiği hangi kanalların / web sitelerinin gönderdiğini tam olarak inceleyin.

Google Analytics kullanıyorsanız, önce size en çok trafiği hangi kanalların gönderdiğini incelemeyi faydalı bulacaksınız. Bu menüye gitmek için “Edinme” sekmesini ve ardından “Kanallar” ı tıklayın.

Bu muhtemelen şunları içerecektir (muhtemelen daha fazlası):

 • Organik arama
 • Sosyal
 • Doğrudan
 • Referans
 • E-posta

Ardından, trafiğinizin tam olarak nereden geldiğini bulmak için bu sonuçları filtreleyebilirsiniz.

Yakın kişilerinizden yayınınızı paylaşmalarını isteyin

Eğer sormazsan, anlamazsın. Bazen, kişilerinizden bir gönderi hakkındaki haberi yaymalarına yardımcı olmalarını isteyerek büyük miktarda ilgi çekebilirsiniz.

Ancak, bunu çok fazla kullanmamaya çalışın çünkü diğer blog yazarlarının gelen kutuları, kendilerine yardımcı olmak için bir şeyler yapmalarını isteyen insanlardan gelen e-postalarla dolu olabilir.

Bu yüzden bunu idareli kullanın ve atışınızı nasıl konumlandırdığınıza dikkat edin.

Her şey iyi niyet yaratmaya bağlı.

Bir web sitesi trafiği stratejisi oluşturma zamanı

Artık blogunuza daha fazla trafik çekmeye başlamak için kullanabileceğiniz pek çok taktik var ancak blogunuz için en uygun olan ve size en alakalı trafiği sağlayacak taktikleri seçmeniz önemlidir.

Henüz yapmadıysanız, bir analiz aracı kurulumuna sahip olduğunuzdan emin olun. Web barındırıcınız tarafından sağlanan istatistiklere güvenmeyin, Google Analytics kurulumu gibi üçüncü taraf bir araç edinin .

Birden fazla taktik deneyebilirsiniz ancak bu en iyi şekilde, birine odaklanırsanız işe yarar. Başlamak için geç kalmayın!

Herhangi bir sorunuz olursa yorum bırakmanız yeterli, umarım fayda sağlayabilmişimdir. 🙂

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön