Dijital Ayak İzine Dikkat! Dijital Ayak İzi Nedir?

Çevrimiçi olarak her ne yaparsanız yapın, dijital ayak izlerinizi geride bırakıyor olabilirsiniz.

Günlük yaşantımızda mobil cihazlardan, masaüstü bilgisayarlarından ya da tabletlerden sosyal medya hesaplarımızı takip etmek, haber okumak, video izlemek ya da online bir şeyler satın almak artık rutinimiz haline geldi. Peki her tıkladığınız bağlantı yada yaptığınız arama sonrasında kendinizden izler bıraktığınızın farkında mısınız? 
Çevrimiçi olarak her ne yaparsanız yapın, geride dijital ayak izi bırakıyor olabilirsiniz. Ne tür bir iz bıraktığınızı ve olası etkilerinin neler olabileceğini bilmeniz önemlidir.

Dijital Ayak İzi Nedir?

Dijital ayak izi ya da “digital footprint” kullanıcının dijital medyadaki faaliyetleri, eylemleri, iletişimleri veya işlemlerinin bir veri izlemesidir.
Sosyal medya, skype çağrıları, uygulama kullanımı ve e-posta kayıtları çevrim içi geçmişinizin bir parçasıdır ve potansiyel olarak başkaları tarafından görülebilir veya bir veri tabanında izlenebilir.

Dijital ayak izi öncelikle iki şekilde oluşmaktadır. Facebook durum güncellemesi yapmak, İnstagram üzerinden fotoğraf paylaşmak, gönderilerin altına yorum bırakmak ya da Twitter’da yazı yazmak gibi eylemler aktif dijital ayak izlerinizi oluşturmaktadır. Sosyal medya sitelerinde ne kadar zaman harcarsanız aslında dijital iziniz o kadar büyüyecektir. 

İnternette arama yapma, web sayfalarını tarama, çevrim içi satın alma, çevrim içi formlar veya çevrim içi anketler pasif dijital ayak izlerinizi meydana getirmektedir. Bu bilgiler kişisel bilgilerinizi içermez ve herkese açık olarak toplanan veriler değildir. Dijital ayak izi örneği olarak, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde web sunucusu, İnternet servis sağlayıcınızı ve yaklaşık konumunuzu tanımlayan IP adresinizi kaydedebilir . Belirli kodlamalar şeklinde kaydedildiği için genellikle kullanıcılar için önemli derecede sorun teşkil etmemektedir.

Dijital, dijitalleşme veya dijital dünyayla alakalı bilgi edinmek isterseniz https://www.dijitalyolcu.com/dijitallestirme-dijitallesme-ve-dijital-donusum/ yazımı inceleyebilirsiniz.

Dijital Ayak İzi Neden Önemlidir?

İnterneti kullanan herkesin dijital ayak izi vardır, bu yüzden çok endişelenmeniz gereken bir şey değildir. Bununla birlikte, geride bıraktığınız verilerin izini düşünmek yine de akıllıca olacaktır. 

İnternet üzerinde siz farkında olun ya da olmayın demografik, dini, politik bilgilerinizi veya ilgi alanlarınıza yönelik düşüncelerinizi içeren bir profil oluşturursunuz. Yaşantınızda çevrenize karşı nasıl bir kimliğe sahipseniz ya da bir imajınız varsa, dijital ortamda da bir kimliğe sahip oluyorsunuz. Tüm bunların farkında olarak güçlü bir ayak izi bırakabilirsiniz.

Günümüzde şirketlerin sadece öz geçmişinize bakarak bilgi edindiğini mi sanıyorsunuz? Kesinlikle hayır. Şirketler yeni bir çalışan alırken artık potansiyel adayların sosyal medya profillerine de bakıyorlar. Doğru yapıldığında, dijital bir ayak izi size harika bir ilk izlenim sağlayabilir.

Dijital Ayak İzinin Zararları Var Mıdır?

Dijital ayak iziniz kapsamında toplanan içerik ve meta veriler internet gizliliği, güven, güvenlik ve dijital itibarınız üzerine etki eder. Dijital dünya genişledikçe ve yaşamımızın içine daha fazla yerleştikçe veri hakları önem kazanmaktadır. Fakat veri hakları gizliliği konusunda açıklık olduğunu söylemek mümkündür.

İnsanların artık internetten sizi anlayabileceklerini söylersem abartı olmaz. Çevrim içi profiliniz sizin hakkınızda bir çok şey anlatmaktadır bu nedenle farklı dijital platformlarda bilgilerinizi paylaşırken oldukça dikkatli olmalısınız. Gizlilik ayarlarını kontrol etmeniz gerekebilir çünkü günümüzde internetin yaygınlaşmasına paralel olarak siber suçlar oldukça yaygınlaşmıştır. Olası bir sahtekarlığa hatta kimlik hırsızlığına maruz kalmak istemezsiniz.

Kariyer yolunuzdaki adımları atarken yukarıda belirttiğim gibi doğru planlamayla çok güzel bir profil oluşturabilirsiniz fakat tersi bir durumda başınıza dert olabilir. Kötü niyetli sosyal medya yorumları, şikayet veya hakaret dolu gönderiler sizin için eksi puan olacaktır. 

Dijital Ayak İzleri Nerelerde Kullanılır?

Peki, hakkınızda toplanan onca veri nerelerde kullanılıyor? merak ettiğinizi tahmin ediyorum. Genel anlamda tüm veriler birleştirildiğinde sosyo-demografik bir harita ortaya çıkmaktadır. 
Dijital ayak iziniz, bir kullanıcının hangi ürünlere ilgi duyduğunu bulmak ya da benzer ilgi alanlarına göre belirli bir ürüne olan ilgisini çekmek için pazarlamacılar tarafından kullanılıyor. 
Şirketlerin arka planınıza bakmalarına ve reklamverenlerin hareketlerini birden çok web sitesinde izlemelerine de yardımcı olur. 
Bunun dışında dijital ayak izleriniz devlet veri tabanlarında da bulunabilir. 

Dijital Ayak İzi Nasıl Temizlenir?

Dijital ayak izinizi temizlemek ve yönetmek istiyorsanız öncelikle;

1.) Google gibi arama motorlarında adınızı aratabilirsiniz. Bu şekilde hakkınızda nasıl bir izlenim oluştuğunu kontrol edebilir ve önlem alabilirsiniz.

2.) Sosyal medyadaki gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Yayınlarınızı kimlerin sosyal medya akışlarında göreceğini kontrol etmenizi sağlar.

3.) Bir şifre oluşturacağınız da kelimeler, sayılar, semboller, büyük ve küçük harflerin bir kombinasyonunu tercih edin.

4.) Kendinizi korumaya yardımcı olmak için, virüsten koruma yazılımınızın ve diğer yazılım programlarınızın güncel olduğundan emin olun.

5.) Zaman zaman, telefonunuzdaki veya tabletinizdeki uygulamaları inceleyin. Gizlilikleri veya bilgi paylaşımı ayarları nelerdir? kontrol etmekte fayda var.

Peki Dijital Ayak İzi Tamamen Silinebilir Mi?

Dijital ayak izinizi tamamen silmek demek çevrim içi varlığınızı ortadan kaldırmak demektir. İnternette neler yaptığınızı düşünün hepsini hatırlayabiliyor musunuz? Birden fazla web sitesine giriyorsunuz, e-posta gönderiyorsunuz, forum üyelikleriniz ya da sosyal medya hesaplarınız gibi bir sürü faaliyetleriniz mevcut.

İzlerinizi tamamen silmeniz mümkün olmayabilir fakat bunu en aza indirgeyebilirsiniz. Yapacağınız kısa bir araştırmayla çevrim içi varlığınızı silmek için yine çevrim içi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. 

Bir başka yol ise kaydolduğunuz tüm web sitelerini hatırlayıp manuel olarak hesaplarınızı silmektir. Ayrıca web sitelerine göre ayarlanmış tüm çerezleri de bir daha size ulaşamayacaklarından emin olmak için silmeniz gerekir.

Unutmayın, tüm çevrim içi izlerinizi silmek oldukça zahmetli olabilir. Üzerinde zaman geçirdikçe neredeyse imkansız olduğunu da fark edebilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön