Dijital Çağ Nedir?

Teknolojinin evrimleşme hızı giderek artıyor ve insanlar teknolojiyi benimsemeye oldukça istekli görünüyor.

Dijital çağın geniş bir kapsamı vardır. Muhtemelen yapay zeka (AI), otomasyon, büyük veri, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve bulut gibi kelimeleri duymuşsunuzdur. Bunlar ‘dijital çağ‘ şemsiyesi altında gelen akışlardan sadece birkaçı.

Basitçe ‘dijital çağ’ (ya da bilgi çağı) “büyük ölçüde bilgisayar teknolojisi yoluyla birçok insan için büyük miktarda bilginin yaygın olarak kullanıldığı bir zaman” olarak tanımlanmaktadır. Bu dönem 1980’lerde başladı ve hala devam ediyor. 

Dijital Çağ Kapsamı

5G teknolojisindeki ilerlemeler, daha fazla güvenilirlik, indirme hızı ve kapasite aynı zamanda Uber ve Netflix gibi dijital bozucuların geleneksel endüstrileri nasıl şekillendirdiği bugün hayatımızı etkileyen iki ‘dijital’ konu.

Saat, buzdolabı ve diş fırçası gibi günlük eşyaların bile veri açısından zengin akıllı cihazlar haline geldiği anlaşılıyor. Birkaç yıl önce, bunun mümkün olduğunu asla düşünemezdik.

Bununla birlikte, dijital sadece sizi evde etkilemez aynı zamanda dijital çağ aynı zamanda işletmelerin dijitalleşmesini de kapsar, bazen dijitalleşme olarak da adlandırılır.

Dijital çağı tanımlayan bazı ilginç özellikler var:

  • Birçoğumuz fiziksel hayatın yanı sıra sanal yaşamlara da sahibiz.
  • Bazılarımız sanal hayatımızı ideal bir fiziksel yaşamı teşvik etmek için kullanırız.
  • Teknoloji bizi hayal bile edilemeyecek şekillerde değiştiriyor. Akıllı telefon teknolojisi sayesinde dünyanın bilgisine parmaklarımızın ucunda sahibiz ancak bunu öncelikle yabancılarla alışveriş yapmak ve tartışmak için kullanmayı tercih ediyoruz.
  • Dijital dikkat dağınıklığı sayesinde, derin düşünme yeteneğini kaybediyoruz. Planktonda bir balina gibi içerik alıyoruz. Diğer bir deyişle, ‘tükettiğimiz’ miktarın çok azı ‘besin’ değerine sahip.
  • Arabalar ve diş fırçaları gibi gittikçe nesneler, veri açısından zengin akıllı cihazlar haline geliyor.
  • Birçoğumuz, kolaylık sağlamak için gizlilik ticareti yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Ve bazılarımız kendi verilerimizin değerinin farkında değiliz. Kendi verilerimiz, bir kuyruklu yıldızın kuyruğu gibi bizden sürekli olarak akıyor.
  • Vatandaş gözetiminin gelişmiş bir toplumun parçası olmak için ödenecek bir bedel olduğuna dair artan bir kabul vardır.
  • Dış politika açıklamalarını 140 karakterle sınırlayan dünya liderleri.
  • Ve paylaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Dijital çağ özellikle kuruluşlar için zorlayıcıdır. Birçok lider, bunun eski endüstriyel çağ modellerine en son teknolojiyi eklemenin bir örneği olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. Dolayısıyla sık sık 4. sanayi devrimi terimini duyuyoruz . 

Bu yazım da ilginizi çekebilir!

Bugün, bilgi hazır ve ücretsizdir. Bilgiye erişimin demokratikleşmesi, hükümet ile vatandaş, perakendeci ve tüketici, yönetici ve çalışan, öğretmen ve öğrenci arasındaki gücün dağılımında bir değişikliğe yol açmıştır. Bugün, herhangi bir kişinin işleyemeyeceği çok fazla bilgi var ve bu bilgiler çok hızlı bir şekilde eski haline geliyor. 

Dijital çağ, ilgili verilerin tümü ile doğru durum için doğru ürün hakkında akıllı seçimler yapabilen güçlendirilmiş müşterinin yaşıdır. Bu yeni çağda tüketici, markadan ziyade etkileşimi kontrol eder. Hayatta kalmak ve alakalı kalmak için şirketlerin artık sürekli değişen bir pazara hızla uyum sağlamaları gerekiyor. Bu yeni çağda, yeni şeylerin nasıl yapılacağını öğrenmede gerçekten iyi olmak rekabet avantajı sağlar.

Şirketlerin ötesinde, bireyler de becerilerini iş piyasasında geçerli olacak şekilde adapte etmelidir. Dijital çağ, bireylerin yaşam boyu öğrenen olmalarını gerektirir. Ayrıca, yaratıcı problem çözmenin önemini ve inovasyonu sağlamak için alanlar arasında bağlantı kurma yeteneğini vurgulamaktadır. Dijital çağda, bireyler sadece bilgi bulup dolaşabilmeli, aynı zamanda bu bilgiyi eleştirel olarak yorumlayabilmelidir. Ayrıca fikirlerini dijital medya aracılığıyla etkili bir şekilde ifade edebilmelidirler. Dijital çağda bireyler dijital olarak akıcı olmalıdır.

Ayrıca, dijital çağdaki öğrenenler hakkında düşünürken, daha önce hiç olmadığı kadar bunalmış, dikkati dağılmış ve sabırsız olduklarını anlamalıyız. 

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön