Dijital Pazarlama 4.0 Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pazarlama 4.0, Profesör Phillip Kotler’in araştırmasına dayanan bir pazarlama stratejisidir. Kotler’in pazarlama 4.0 ilkelerine göre, etkili pazarlama sadece satıcılar ve alıcılar arasında çevrim içi katılımdan daha fazlasını gerektirir. 

Ekonomik büyümenin bir parçası olarak dijital ilişkiler, dijital pazarlamayı etkili kılan modelin sadece bir parçasıdır. Diğer kısmı ise geleneksel pazarlamadan oluşmaktadır.

Marka gelişimi teknolojideki ilerlemelerle yaşanırken, markaların özgünlüğü hiç olmadığı kadar çok önemli oluyor.

“Pazarlamacıların bu yeni gerçekliğe uyum sağlamaları ve insanlar gibi davranabilen, ulaşılabilir ve sevimli ama aynı zamanda savunmasız markalar yaratmaları gerekiyor. Markalar daha az korkutucu hale gelmelidir. Otantik ve dürüst olmalılar, kusurlarını kabul etmeli ve mükemmel görünmeye çalışmayı bırakmalılar.”

Kotler’in yaklaşımı aşağıdaki ana noktalarda daha da genişletilebilir:

Bağlantı Anahtardır

Bu, müşterilerin pazara erişmeden önce bağlantı ve katılım yolu kurmanın önemli olduğu gerçeği üzerinde çalışır. Bu, İçerik ve E-posta pazarlaması, Google AdWords ve Sosyal Medya Pazarlaması gibi çok kanallı pazarlama platformlarının bulunmasıyla mümkün olmaktadır.

Bu platformlar, bağlantıları korumak için anlamlı içeriğin kullanılmasını gerektirir. İnsanlar daha fazla bağlandıkça, ilişkiler kurmak, bilgi dağıtmak ve dikkatlerini çekmek daha kolay hale gelir. Bu noktada, ürününüze olan ilgilerini çekmek daha zahmetsiz hale gelir.

5A’ları Kucaklamak

Pazarlama stratejileri gelir ve gider. Çalışmaya söz veriyorlar veya en azından yenileriyle değiştirilene kadar yapıyorlar.

5A en güncel çevrimiçi teknolojiye paralel olarak çalışır. 5A’nın modeli diğerini göz ardı ediyor mu? Kesinlikle hayır. Aslında, müşterilerin ürün satın almak için kullanabilecekleri diğer yolları tanır. Bunlar geleneksel, dijital veya her ikisinin karışımı olabilir.

5A’lar basitçe şu anlama gelir:

  • Ask – Sor
  • Advise – Öğüt ver
  • Assess – Değerlendir
  • Assist -Yardım
  • Arrange – Düzelt

Strateji, müşterilerin geri bildirimlerine göre soruşturma ve araştırma yapmanızı, olası çözümler sunmanızı, ürünlerinizi desteklemenizi ve satmanızı gerektirir.

Kullanıcı Deneyimiyle Döngüde Kalma

Müşterilerinizin deneyimlerine yoğun bir ilgi duymanız, size neyin işe yarayacağına dair fikir verir. Onları dinlemek ve sorularını cevaplamak uzun bir yol kat ediyor.

Zaten sunduklarınız dışında; başka neye ihtiyaç duyduklarını ve karşılaştıkları sorunları sormak, takip etmek ve araştırmak.

Bununla donanmış, onlara ulaşmak ve sorunları çözmelerine yardımcı olmak için en iyi şekilde çalışacak yaklaşım yöntemleri geliştirin.  

5A’nın stratejisi, müşterileriniz hakkında kesin veriler toplama ve bunları müşteri olarak nasıl tutabileceğiniz konusunda kesin kararlar vermek için deşifre etme yeteneği ile çalışır.

Çok Kanallı Pazarlama Platformlarının Kullanımı

Müşterileriniz bu kanallardan hangisinde teklifinize rastlar? Web sitelerini, e-postaları, AdWords, LinkedIn vb. Düşünün. Teknolojideki ilerlemeler sayesinde ürünlerinizi konumlandırmanız için en uygun yerler bunlar .

Bu platformların çeşitliliği, müşterilerin teklifinize göre daha fazla tökezleme şansına sahip oldukları anlamına gelir. Bununla birlikte, bu platformlar farklıdır ve her biri için tasarlanmış içerik de olmalıdır.

Kendinize sormanız gereken bir soru, onları belirli bir platforma çeken şeydir?  İnsanlar neyi görmek veya şımartmak ister? Bunları anladıktan sonra, içeriğinizi kendilerine neyin çekici geldiğine göre uyarlamak kolaylaşır.

Ayrıca, kullanıcılarınızı benzersiz ihtiyaçlarına ve belirli platformun çalışma moduna göre uygun hale getirebilirsiniz. Bu şekilde, hedef kitleye doğru teklif ve doğru kanalı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı Katılımı Pazarlaması

Bu, potansiyel, aktif ve eski müşterilerle etkileşimi içerir. Ayrıca olası aracı ve sadece ne yaptığınızla ilgilenen insanları da içerir.

Onları dahil edebilmenin yolları arasında sürekli iletişim , ilgili içeriğin kullanımı, satış sonrası hizmetlerin sunulması ve müşterilere deneyimlerini anlatmak ve geri bildirimde bulunmak için bir platform sunmak yer alır.

Geleneksel pazarlamadan birkaç fikir ödünç alabilirsiniz. İnsanların markanızla diğer yerlerin yanı sıra ‘tezgahlarda ve alışveriş merkezlerinde’ etkileşime girmesine izin verin.

Ayrıca, denenmiş ve güvenilir bazı yöntemleri de kucaklayabilirsiniz.

  • El ilanları yazdırma
  • Kapaklar, kalemler, tişörtler ve şemsiyeler gibi promosyon malzemelerini kullanma
  • Kuponlar
  • Bölgenizdeki rekabetçi olmayan satıcılarla işbirliği yapmak

Fikir, marka görünürlüğünüzü artırmak ve hedef müşterileriniz olmayan kişilerle bile etkileşimde bulunmaktır. Ağızdan ağıza veya başkalarıyla etkileşim yoluyla, hedef olmayanlar sizi olası diğer müşterilere yönlendirebilir .

Bilgi vermek önemli olsa da, bu konuda çok sinirli olmamalısınız. Müşterinizin sizinle özgürce ilişki kurmasına olanak tanıyan ilham ve ışıklılık sunun.

Katılım aynı zamanda konuşmanın devam etmesini de sağlar. Bu, marka veya hizmetle ilgili sorunları özellikle bu tür bağlı bir müşteri tabanıyla viral hale gelmeden yakalayıp ele alabileceğiniz anlamına gelir.

Günümüz pazarında müşteriler birbirleriyle etkileşim halindedir. Markanız için savunuculuğu desteklemek amacıyla bu etkileşimleri teşvik eden bir ortam oluşturmak, pazarlama hedeflerine ulaşmak için harika bir adım olacaktır. Ayrıca size daha iyi neler yapabileceğiniz konusunda harika bilgiler ve fikirler edinme fırsatı verir.

Bu insanları gemiye almak ve onlarla sosyal bir ilişki sürdürmek işiniz için harika bir reklam olabilir.

Sonuç olarak

Pazarlama 4.0, her iki dünyanın en iyilerini kucaklayan geleneksel ve dijital pazarlama stratejilerinin bir karışımıdır. Dijital pazarlamanın tamamen geleneksel pazarlamanın yerini alamayacağını vurgulurken, pazarlamada hem çevrimiçi hem de çevrimdışı bağlantılardan yararlanmaya çalışmaktadır.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön