Dijital Pazarlama Nedir? Bilmen Gereken Her Şey

Satın alma davranışı son on yılda büyük ölçüde değişmiştir. İşletme sahiplerinin dijital pazarlama sürecinin nasıl çalıştığını anlamaları  ve hedef kitlelerine ulaşmak ve onların ilgisini çekmek için doğru dijital araçları ve kampanya taktiklerini stratejik olarak kullanabilmeleri önemlidir

Üniversitelerde ve çevrim içi eğitim veren platformlarda, dijital pazarlama kurslarının ya da dijital pazarlama eğitimlerinin reklamı yapılmaktadır ve genel olarak, kullanıcıların dijital pazarlamayı öğrenmeleri ve çevrim içi varlıklarını geliştirmek için kullanmaları için artan bir talep vardır.

Ücretsiz ve ücretli dijital pazarlama eğitimleri için tıklayın.

Dijital pazarlama, son birkaç yılda en popüler terimlerden biri haline geldi.  Yüksek düzeyde dijital pazarlama; arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla yayınlanan reklamları ifade eder. Bu terim, tümü evrensel olarak üzerinde anlaşmaya varılmayan çok çeşitli pazarlama faaliyetlerini kapsayabilmektedir.

Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasındaki temel fark, dijital pazarlama kampanyalarının yalnızca dijital kanallar aracılığıyla yürütülmesidir ve bu, pazarlamacılara bir kampanyanın etkinliğini analiz etmek için daha fazla kontrol, araç ve veri sağlar.

Bu yazıda, dijital pazarlama kampanyalarınız hakkında daha bilinçli kararlar alabilmeniz için dijital pazarlamanın nasıl çalıştığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlamanın nasıl çalıştığı hakkında konuşmadan önce , şu soruya cevap verelim: Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama, çevrim içi olarak ve diğer dijital kanallar üzerinden markaları ve ürünleri tanıtmanın bir yoludur. 

Çoğu işletmenin ulaşmak istediğin belirli bir kitle vardır ve dijital pazarlama, işletmelerin bu hedef tüketicilere internet ve diğer dijital caddeler üzerinden ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Pazarlamacıların ve şirketlerin pazarlama mesajlarını hedef kitlelerine ulaştırmak için kullandıkları çeşitli dijital teknolojiler vardır. Bir web sitesine ek olarak, bir şirket de hedef tüketicilerini çekmek için PPC ve görüntülü reklamlar, e-posta pazarlaması, akıllı telefonlar gibi mobil teknolojiler, sosyal medya ve diğer ortamları kullanabilir. (Bundan sonraki bölümde daha fazlası var!)

Dijital pazarlama modern işletmeler için hayati öneme sahiptir çünkü internet bugünün tüketicisinin satın alma kararlarını nasıl vermesinde önemli bir rol oynamaktadır. İnternet ayrıca tüketicilerin ürün ve hizmetleri gerçekte nasıl satın aldıklarını da etkiler. Bu, işletmelerin yalnızca çevrim içi olmalarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda görünürlüğü de mümkün olduğunca arttırmak zorunda kalmalarına neden olmaktadır.

Fiziksel bir mağazada gezinme ve satış ortaklarından ürünler hakkında daha fazla bilgi isteme günleri geçti. Artık tüketiciler, nihai satın alımlarını yapmak için hala fiziksel mağazanın yerini ziyaret etseler bile, bilinçli bir satın alma kararı vermek ve ihtiyaç duydukları bilgileri almak için interneti kullanıyorlar.

Dijital pazarlamanın şuan da geldiği yer burasıdır. İşletmenizin, dijital alıcılarının yolculuğunda nerede olursa olsun bu tüketicilere ulaşmalarına yardımcı olur.

Bu yazımı da incelemek isteyebilirsiniz: Yeni Başlayanlar için Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Kapsamını Anlamak

Dijital pazarlamanın, herhangi bir işletmede pazarlamanın geleceği için önemini anlamak için, hangi kitle etkileşimlerini anlamamız ve yönetmemiz gerektiğini düşünmek faydalı olacaktır. Günümüzde dijital pazarlama, web sitesinden veya e-postadan çok daha fazla kitle etkileşimi türü ile ilgilidir .

 1. Dijital cihazlar – izleyiciler markaları genellikle akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü bilgisayarlar, TV’ler ve oyun cihazları dahil olmak üzere bağlı cihazların bir kombinasyonu yoluyla iş web siteleri ve mobil uygulamalarla etkileşime girdiklerinde yaşarlar.
 2. Dijital platformlar – Bu cihazlardaki etkileşimlerin çoğu, Facebook ve Instagram, Google ve YouTube, Twitter ve LinkedIn gibi büyük platformlardan veya hizmetlerden gelen bir tarayıcı veya uygulamalardır.
 3. Dijital medya – reklam, e-posta ve mesajlaşma, arama motorları ve sosyal ağlar dahil izleyicilere ulaşmak ve onları çekmek için farklı ücretli, sahip olunan ve kazanılan iletişim kanalları.
 4. Dijital veri – işletmelerin izleyici profilleri ve çoğu ülkede yasalarca korunması gereken işletmelerle etkileşimleri hakkında topladıkları iç görü.
 5. Dijital teknoloji – işletmelerin web sitelerinden ve mobil uygulamalardan mağaza içi kiosklara ve e-posta kampanyalarına etkileşimli deneyimler oluşturmak için kullandıkları pazarlama teknolojisi.

Dijital Pazarlama sürecini anlamak için tüm bu kavramlara hakim olmak ve bütünsel bir yaklaşıma sahip olmak sizin için büyük bir fayda sağlayacaktır. Çünkü Dijital Pazarlama tek yönlü bir akıştan ziyade bir döngü niteliğindedir.

Dijital Pazarlama Nasıl Çalışır? Her Taktiğin Tek Tek Açıklaması

İşletme sahiplerinin dijital pazarlamanın nasıl çalıştığını anlamaları  ve dijital pazarlama kampanyaları hakkında daha akıllıca kararlar almaları önemlidir. Her şeyin nasıl çalıştığını anlamanın anahtarı, dijital pazarlamanın her bir unsurunu tanımak ve her birinin pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini tanımaktır. Aşağıda her bir dijital pazarlama taktiğini gözden geçireceğiz ve her birini kendi işinizde nasıl kullanabileceğinizi açıklayacağız.

Web Sitesi Pazarlama

Birçok yönden, şirketinizin web sitesi dijital pazarlama stratejinizin temel taşıdır. Hedef müşterilerinizden birçoğunun markanızı ilk kez etkilediği yer burasıdır ve çoğu zaman bu durum potansiyel müşterilerinizin sonunda ödeme yapan müşterilere dönüştüğü yerdir. Öyleyse, web sitenizin dijital pazarlamanın işleyişinde nasıl bir rol oynadığı hakkında daha fazla konuşalım  .

Dijital pazarlamanın amacı, potansiyel müşterilerinizi çekmek, meşgul etmek ve dönüştürmektir. Bunu yapmak için kullanacağınız taktiklerin çoğu, sonuçta daha fazla bilgi edinmek veya bir satın alma işlemi yapmak için hedef müşterilerinizi web sitenize geri getirecektir.

Web siteniz markanızın hedef pazarınızdaki tüketiciler hakkında iyi bir ilk izlenim bırakma şansıdır. Bu nedenle, sitenizin düzenine ve sitenizin tasarımında kullandığınız renklere ve grafiklere dikkat etmelisiniz. Adobe’ye göre, insanların %38’i, içeriği ya da düzenini dikkat çekici bulmazlarsa bir web sitesine girmeyi bırakmaktadır.

Ancak, sitenizin görünümü önemli olan tek şey değildir. Web siteniz dijital pazarlama kampanyalarınızın çoğunun merkezi olduğundan, dönüşümler için tasarlanmış ve optimize edilmiş olması önemlidir. Bu, tüketicilerin huniden daha ileri gitmek için atması gereken sonraki adımlar için açık bir kılavuzla gezinmesi ve okunması kolay bir site oluşturmak anlamına gelir. Bu ayrıca, mobil kullanıcının site deneyimini geliştirmek için mobil cihazlar için optimize edilmiş bir site oluşturmak anlamına gelir.

Çevrim içi olarak harcanan zamanın % 69’unun (ABD’de) cep telefonu kullanılarak yapıldığını biliyor muydunuz? Masaüstü kullanımı, tüm kullanıcı çevrim içi etkinliğinin yalnızca %50’sinden daha azdır. Ve unutmayın, ABD mobilde en büyük kullanıcı değildir; bu, diğer ülkelerin akıllı telefonlarını kullanarak çevrim içi olarak daha fazla zaman geçirdiği anlamına gelir. İşte bu nedenle, sizin gibi bir işletme sahibinin dijital içeriğinizi, özellikle de mobil kullanım amaçlı web sitenizi optimize etmesinin önemli olmasının nedeni budur. Çünkü tüketicilerin olduğu yer orası.

Web sitenizin etkili olduğundan emin değilseniz, web sitesi tasarımınızı geliştirmenize ve optimize etmenize yardımcı olabilecek web tasarım uzmanlarıyla çalışma zamanı olabilir.

Arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlamanın işleyişinde de büyük rol oynuyor. Dijital çağda tüketicilere ulaşmak ve dönüştürmek istiyorsanız, arama motorlarıyla başlamanız gerekir. Forrester tarafından yapılan son bir araştırma çalışması, tüketicilerin% 71’inin alıcılarının yolculuğunu Google gibi arama motorlarında başlattığını buldu. Sitenizin SEO’sunu geliştirmek için doğru adımları atmıyorsanız, önemli miktarda müşteri adayına ulaşmak için güçlü bir fırsatı kaçırmış olabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu, sitenizin içeriğini arama motorlarına hitap edecek şekilde optimize etme işlemidir. Nihai hedef, hedef pazarınızdaki görünürlüğü artırmak için arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha üst sıralarda yer almak. SERP’de ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, web sitenize o kadar çok trafik çekersiniz.

Arama motoru optimizasyonu yalnızca web sitenize daha fazla trafik getirmekle kalmaz, aynı zamanda getirdiğiniz potansiyel müşterilerin daha yüksek kalitede olmasını sağlamaya yardımcı olur. Dijital pazarlamanın amacı, ürünleriniz veya hizmetleriniz için doğru olanları çekmektir ve SEO, bunu yaparken önemli bir rol oynar. İçeriğinizde ki belirli anahtar kelimeleri ve konuları vurgulayarak, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenmesi en muhtemel olan çevrim içi kişilere ulaşmak için çalışabilirsiniz.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması, dijital pazarlamanın işleyişinde önemli rol oynayan önemli bir taktiktir  . İçerik pazarlaması, esas olarak, işletmenizin hedef müşterilerinizi çekmeyi ve çekmeyi amaçlayan belirli içerik varlıkları oluşturması ve desteklemesidir. Bu içerik varlıkları, marka bilinirliği oluşturmak, site trafiğini artırmak, potansiyel müşterileri artırmak veya müşterileri elde tutmak dahil olmak üzere birçok farklı amaç için yaratılabilir.

Dijital pazarlama stratejinizin bir parçası olarak hangi taktiği kullanırsanız kullanın, bu taktikleri desteklemek için içerik oluşturmanız gerekir. Bu, e-posta listenize abone olan birisine teşekkür e-postası olarak kısa ve basit bir şey olabilir. Veya, hedef müşterilerinizin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri hakkında bilgi veren ve bilgi veren e-kitap gibi daha uzun, daha ayrıntılı bir parça olabilir.

Dijital pazarlama kampanyası hedeflerinizi desteklemek için oluşturabileceğiniz birkaç içerik pazarlama türü:

 • Web sitesi sayfaları
 • Blog gönderileri
 • Sosyal medya yayınları
 • E-kitaplar
 • Durum çalışmaları
 • Görüşler
 • Videolar
 • Görüntüler
 • İnfografikler
 • Podcast
 • Reklam İçeriği

Dijital pazarlama kampanyalarınızı desteklemeye yardımcı olan harika içerik varlıkları oluşturmanın anahtarı, stratejik olarak hedef kitlenize çekici konular seçmektir. Henüz yapmadıysanız, hedef kitle araştırması yaptığınızdan emin olun.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Günümüzde çoğu marka, dijital pazarlama kampanyalarını desteklemek ve web sitelerine daha fazla trafik çekmek için sosyal medya pazarlamasını kullanıyor. Sosyal medya pazarlaması, içeriğinizi tanıtmayı ve hedef tüketicilerinizle Facebook, Instagram, LinkedIn ve Pinterest gibi sosyal medya kanallarında iletişim kurmayı içerir. Bu taktik, dijital pazarlamada, işletmelerin marka bilincini artırmasına, daha fazla müşteri adayı oluşturmasına ve müşteri katılımını artırmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Sosyal medya pazarlamasının en büyük itirazlarından biri, işletmelerin çevrimiçi olarak daha geniş bir kitleye ulaşmalarına izin vermesidir. Örneğin, Amerikan internet kullanıcılarının %79’u Facebook’ta aktif. Eğer işiniz bu tüketicilere sosyal platformda ulaşmaya ve onları meşgul etmeye çalışmıyorsa, o zaman kesinlikle yeni müşterilere ulaşmak için önemli bir fırsatı kaçırıyorsunuz.

Sosyal medya sadece kendi taktiği olarak değil, diğer tüm dijital pazarlama çalışmalarınızı da destekleyebilir. Örneğin, markanız bilgilendirici bir e-Kitap geliştirirse, e-Kitabı tanıtmak ve indirme için trafiği açılış sayfasına çekmek için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Daha sonra, e-Kitap parçalarını, gelecekteki sosyal medya yayınları için, içerik parçası için daha fazla ilgi yaratmanın bir yolu olarak yeniden kullanabilirsiniz.

PPC Reklamcılığı

Dijital pazarlama stratejinizin amacı olabildiğince fazla organik trafik getirmek olsa da, işletmeniz, tıklama başına ödeme (PPC) reklamlarının değerini göz ardı etmemelidir. PPC reklamları, reklam verenlere reklamınızı her tıkladığında reklam yayıncısına ödeme yapmayı içeren bir reklam türüdür. Google Reklamları , en popüler ve etkili PPC reklam türlerinden biridir. Google Reklamları, işletmenizin arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında görünmesine yardımcı olur.

Merak ediyor olabilirsiniz, zaten sitemin SEO’sunu geliştirmek için çalışırken reklamlar için neden para ödemeliyim? Arama motoru optimizasyonu önemli olsa da, sihrini çalışmaya başlaması uzun zaman alıyor. PPC reklamların kullanışlı olduğu yer burasıdır. PPC reklamları, sitenizi alakalı arama terimleri için arama motoru sonuç sayfasının en üstüne koyarak sonuçları daha hızlı görmenize yardımcı olabilir. SERP’in ilk sayfasında görünerek, işletmeniz yeni bir görünürlük kazanır ve arama yapan kişilerin sitenizi bulması ve tıklaması daha olasıdır.

PPC reklamları yalnızca sitenize daha fazla trafik oluşturmakla kalmaz, elde ettiğiniz potansiyel müşterilerin kalifiye olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir. PPC reklamlarınızı tıklayanlar, ürünleriniz veya hizmetlerinizle en alakalı konuları arayan tüketicilerdir. Bu, markanıza ve sunduğunuz ürün veya hizmetlere daha fazla ilgi duymaları anlamına gelir.

Eposta pazarlama

E-posta pazarlaması, dijital pazarlamanın nasıl çalıştığını gösteren bulmacanın bir başka parçasıdır. Şirketler, markalı e-postalarını hedef kitleleriyle iletişim kurmak için kullanabilir. Pazarlama e-postaları genellikle marka bilinirliğini arttırmanın, endüstri liderliğini sağlamanın, etkinlikleri tanıtmanın ve özel promosyonlar hakkında bilgi edinmenin bir yolu olarak kullanılır.

Pazarlama e-postalarınızın içeriği sonuçta kampanya hedeflerinize bağlı olacaktır. Dijital pazarlama kampanyalarınızı desteklemek için geliştirebileceğiniz e-posta pazarlama içeriği türlerine sadece birkaç örnek:

 • Yeni kullanıcılar pazarlama e-posta listenize abone olduklarında, e-postalarınızdan ne görebileceklerini bilmelerini sağlayarak hoş geldiniz e-postası gönderin.
 • Yaklaşan satışlar ve indirimler hakkındaki promosyon içeriğini doğrudan tüketicinin gelen kutusuna gönderin.
 • İşletmenizden en son içerik ve şirket güncellemelerini almak için düzenli aralıklarla abonelere giden bir bülten geliştirin.
 • Göz atma ve satın alma davranışlarına göre potansiyel müşterilerinizin ve müşterilerinizin ilgisini çekebilecek ek ürünler veya içerik varlıkları önerin.

E-posta pazarlamasının temel olarak yeni müşteri adayları oluşturmak için kullanılmadığını, ilgi alanlarını ortaya koyduktan sonra müşteri adaylarını beslemek için kullanıldığını not etmek önemlidir. Pazarlama e-postaları, müşteri tutma kampanyalarınızın bir parçası olarak da kullanılabilir. Aslında, eMarketer’e göre, perakende uzmanlarının %80’i e-posta pazarlamasının müşteri elde tutmak için en iyi yöntemlerden biri olduğunu söylüyor.

Yukarıda belirtilen diğer taktikler gibi, e-posta pazarlaması da yalnızca kendi başına kullanılmamaktadır. Elbette, potansiyel müşterilerinizi çekmek veya belirli satışları veya indirimleri e-posta yoluyla tanıtmak için aylık bir bülten oluşturabilirsiniz. Ancak, içerik pazarlaması ve sosyal medya gibi diğer kampanya taktiklerinizden bazılarını desteklemek için e-posta pazarlamasını da kullanabilirsiniz.

Diyelim ki, sosyal medya yarışmasını yeni müşteriler yaratmanın ve işinizin yakında başlayacağı yeni bir ürün için heyecan yaratmanın bir yolu olarak yapmak istediğinizi varsayalım. Bu sosyal medya kampanyasını desteklemek için e-posta pazarlaması kullanılabilir. Abonelerinizin yarışmanın gerçekleştiğini bilmesini sağlayarak, yarışmaya daha fazla insanın girmesini sağlamak için çalışabilirsiniz. Ayrıca, müşteri adaylarına ve müşterilere gönderdiğiniz her e-posta, platforma ve yarışmanıza daha fazla trafik çekmenin bir yolu olarak sosyal medya sayfalarınıza bağlantılar içerebilir.

Dijital Pazarlamada Neden Entegre Bir Yaklaşım Önemli?

Dijital pazarlamanın nasıl yürüdüğünü anlamak,   her dijital pazarlama taktiğini kendi başına tanımanın ötesine geçiyor. Artık her bir öğenin ne olduğunu bildiğinize ve kampanyalarınızdaki her taktiğin oynadığı rolleri anladığınıza göre, bu dijital pazarlama taktiklerini  genel kampanya hedeflerinizi desteklemek için nasıl birlikte çalışabileceğini tartışma zamanı  .

Bütünleşik çok kanallı pazarlama, hedef kitleniz için kesintisiz bir deneyim oluşturmak amacıyla dijital pazarlama araç kutunuzdaki tüm taktikleri birleştiren bir pazarlama yaklaşımıdır. Pazarlama mesajlarınızı dijital platformlarda koordine ederek ve her merkezi kampanyanın desteklenmesi için çeşitli taktikler kullanarak, daha birleşik bir marka mesajı oluşturabilir ve her kampanyanın başarısını artırabilirsiniz – böylece dijital pazarlamanın nasıl çalıştığını anlayabilirsiniz.

Entegre bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaya başlamak için, dijital kanallarınızın her birinin ortak bir hedefe yönelik birlikte nasıl çalışabileceğini düşünmek isteyeceksiniz. Örneğin, pazarlama hedefiniz web sitenize gelen trafiği artırmaksa, farklı dijital pazarlama taktiklerinin web sitesi pazarlamanızı destekleyebileceği yöntemlerden yalnızca birkaçı göz önünde bulundurun:

 • Site sayfalarınız ve blog yayınlarınız gibi sitenizde oluşturduğunuz içerik pazarlaması, arama motoru optimizasyonunu iyileştirmeye yardımcı olarak web sitenize daha fazla organik trafik çekmenize yardımcı olur.
 • Sosyal medya kanallarınızdaki içerik parçalarına bağlantılar paylaştığınızda, sitenize daha fazla trafik çekmek için çalışabilirsiniz. Stratejik sosyal mesajlar, kullanıcı sitenize geldiğinde doğrudan dönüşümleri etkilemenize yardımcı olabilir.
 • E-posta pazarlama içeriği geliştirdikçe, okuyucuları sitenizin ilgili alanlarına yönlendirmek için yeni yollar bulabilirsiniz. Gövde metni boyunca harekete geçirici aramaları ve okuyucuyu alıcının yolculuğunda bir sonraki adıma yönlendirmesine yardımcı olacak belirli açılış sayfalarına bağlantılar ekleyin.

Bu, dijital pazarlama taktiklerinin her birinin, dijital pazarlama hedeflerinizden birine ulaşmanıza yardımcı olmak için nasıl birlikte çalıştığına yalnızca bir örnektir. Entegre bir pazarlama stratejisi oluşturmak için çalışırken, mesajlaşmanın platformlar arasında tutarlı olmasını sağlamanız önemlidir. Yeni site sayfaları oluştururken veya birkaç Twitter yayını başlatırken, hedef kitleniz için daha kesintisiz bir deneyim oluşturmak için aynı marka sesini ve tonunu kullanmanız gerekir.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön