Dijital Pazarlama Uzmanı | Bilmen gereken her şey

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur? çeşitleri nelerdir?

Dijital pazarlama sektöründe çalışmak harika bir deneyimdir diyebiliriz özellikle ilgi ve hobiye yönelik çalışıyorsanız.

Bilgisayarınız, dizüstü bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz varsa dijital pazarlama deneyiminiz çoktan oldu. Gelen kutunuzdaki bir e-posta, Google’ı kullanırken bir arama sonucu, Facebook’ta bir reklam, telefonunuza gönderilen bir kısa mesaj veya Instagram’da bir etkileyicinin gönderisi olabilir. Dijital pazarlama, her şeyi kapsıyor ve işletmelerin satın almanızı istediği mal ve hizmetleri tanıtmak için tüm dijital kanalları kullanıyor. Ve yetenekli profesyonellerin ihtiyacı olan bir alan olarak hızla büyüyor. 

Dijital pazarlamanın kariyer potansiyeliyle ilgileniyorsanız, ancak nereden veya nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, aşağıda önerilen öğrenme yollarını belirledik. Bu yollardan herhangi birini takip etmek size dijital pazarlama konusunda sağlam bir temel sunacaktır.

Büyüyen Dijital Pazarlama İş Pazarı

Şirketler pazarlama çabalarını ve bütçelerini dijitale kaydırmaları gerektiğini biliyorlar. 10 pazarlama iş listesinden dördü şimdi dijital pazarlama becerileri istiyor ve dijital pazarlamadaki işler giderek artıyor. Örneğin, bir araştırmada SEO işlerinin 2017-2018 yılları arasında yüzde 43 oranında arttığı , içerik pazarlama işlerinin ise aynı dönemde yüzde 33 oranında arttığı görülmektedir. 

Ancak, bu işleri yapmaya nitelikli insanlar ayak uydurmuyor. Verilere göre , işletmelerin yarısından fazlası pazarlama pozisyonları için yetenekli profesyoneller bulmakta zorlanıyor, yüzde 46’sı aramayı biraz zorlayıcı ve yüzde 7’si çok zorlayıcı olduğunu iddia ediyor. Bir başka çalışmada, dijital pazarlama yeteneğine olan talebin 2017’de yüzde 56 olduğu, ancak arzın sadece yüzde 24 olduğu belirtiliyor. 

Bu, ihtiyaç duydukları çalışanları işe almaya çalışan işletmeler için kötü bir haber olsa da, bu, SEO gibi bir alanda uzmanlaşan veya gelişmiş dijital pazarlama bilgisi edinen gerekli dijital pazarlama becerilerine sahip olanlar için bolca fırsat anlamına gelir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital pazarlama uzmanı , dijital medya yöneticisine ya da bağlı bulunduğu yöneticiye yardım etme rolü oynayan bir profesyoneldir.

Dijital medya yöneticileri bir firmanın dijital medya planlarını tasarlarken ve gerçekleştirirken gerekli yardımı sağlarlar.

Temel olarak, bir dijital pazarlama uzmanının iş tanımı, bir firmanın pazarlama ekibiyle çalışmaktır. Bir firmanın pazarlama ekibiyle çalışırken, dijital pazarlama uzmanı firmanın pazarlama ekibinin planlarını yürütmekten sorumludur.

Bir dijital pazarlama uzmanı, bir firmanın dijital medya planlarının etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak için en son dijital pazarlama yöntemlerinden bazılarını kullanır. Reklamcılık artık eskisinden çok farklı. Pek çok firma genel olarak kabul edilen şekilde reklam yapmaktan uzaklaşmıştır. Artık hedef müşterilerinin onları bulmasını kolaylaştırmak için çevrim içi içerik sağlama hizmetinden yararlanıyorlar.

Bununla birlikte, firmaların bir marka imajı geliştirmek ve aynı zamanda güvenilir bir pazarlama kampanyasının kullanılmasını sağlamak için dijital pazarlama uzmanlarının varlığına ihtiyacı var.

Bir dijital pazarlama uzmanının bir kutuda olması gerekmeyebilir.

Kendilerini en rahat hissettikleri rolü üstlenmeyi seçebilirler. Dijital pazarlama uzmanının uzmanlaşmaya karar verebileceği alanlardan bazıları ücretli arama (PPC), arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya gibi.

Uzman olmanın yanı sıra, bir dijital pazarlama uzmanı yukarıda belirtilen tüm alanlarda faaliyet göstermeye karar verebilir.

Yol 1: SEO Uzmanı

En yüksek ücretli dijital pazarlama işlerinden bazıları SEO konusunda uzmanlaşmış olanlar. Bu kısmen, Google gibi arama motorlarının algoritmalarını sürekli değiştirdiği ve işletmelerin bu değişikliklerden haberdar olan SEO uzmanlarına ihtiyaç duymasıdır. Ama aynı zamanda SEO elde etmek zor olduğu için ve arama motoru sonuçlarında yüksek rütbe için beceri, sebat ve zaman alır çünkü.

Yol 2: PPC Uzmanı (ücretli arama)

Tıklama başına ödeme, reklamverenlerin web sayfalarında reklam görüntülediği, ancak yalnızca o reklam tıklandığında bir reklam için ödeme yaptıkları bir İnternet pazarlama modelidir. Aslında, bu ziyaretleri SEO üzerinden organik olarak kazanmaya çalışmak yerine, bir web sitesini ziyaret etmenin bir yoludur. PPC’de başarılı olmak için güçlü analitik beceriler, proje yönetimi ve detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Yol 3: Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı

Kullanıcılar, sanal topluluklarda bilgi, fikir, resim veya video şeklinde içerik oluşturmak, paylaşmak veya paylaşmak için sosyal medyayı kullanır. Sosyal medya kullanımı yaygınlaştıkça, 2021 yılına kadar tahmin edilen 3 milyardan fazla kullanıcıyla, işletmeler ve markaların, müşterilerinin güçlü bir sosyal medya varlığına sahip oldukları yerde olmaları gerekecektir. Ve mallarını ve hizmetlerini pazarlamak için bu kanalları kullanmaları gerekecek.

Yol 4: Dijital Pazarlama Uzmanı

SEO, PPC veya sosyal medya gibi bir uzmanlığı takip etmek istemiyorsanız, dijital pazarlama uzmanı olmak için dördüncü öğrenme yolunu seçebilirsiniz. Bu dördüncü yol, en kritik dijital pazarlama alanlarını derinlemesine anlamanıza ve ileri düzeyde bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Böylece, bir ekibe liderlik edebilir ve şirketinizin genel strateji ve hedeflerine en uygun dijital pazarlama kanalları hakkında bilinçli kararlar verebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı tam olarak ne yapıyor?

Dijital pazarlama uzmanı, mevcut tüm dijital pazarlama kanallarını kullanarak bir web sitesinin (işletme veya ürünler) çevrimiçi tanıtımından sorumlu çeşitli becerilere sahip bir profesyoneldir. Tüm Dijital pazarlama disiplinleri ve araçları hakkında iyi bir bilgiye sahip olmalıdır.

Bir dijital medya uzmanının en önemli işlevlerinden biri, bir firmanın hizmet ve ürünlerini tanıtmak ve bir markanın varlığını arttırmaktır.

Çeşitli teknoloji platformlarının kullanımı ile dijital pazarlama uzmanı, bir firmanın iş hedeflerini başarılı olarak kabul edilen genel pazarlama kampanyalarına dönüştürebilir. Bunu gerçekleştirebilirler, çünkü ortalama bir tüketicinin ihtiyaçlarını derinlemesine anlarlar.

Dijital pazarlama uzmanları, tüketicilerin ihtiyaçlarını anlamanın yanı sıra, her firmanın doğru karar vermesi için ihtiyaç duyduğu en son tüketici eğilimlerinin de farkındadır.

İş sorumlulukları genel anlamda aşağıdaki gibidir:

 • SEO kampanyaları tasarlama, uygulama ve izleme
 • PPC kampanyalarını analiz etme ve optimize etme
 • İçerik pazarlama kampanyalarını denetleme
 • Sosyal medya ağlarını kullanmak (trafik, farkındalık ve satış için)
 • Dijital pazarlama ekibinin diğer üyelerini yönetmek
 • Tüm dijital kampanyaların faaliyetlerini koordine etmek
 • Hedefler belirleyin ve tüm dijital pazarlama kanallarının performansını analiz edin

Bir dijital pazarlama uzmanı bir SEO uzmanı veya bir PPC uzmanı arasındaki fark , bir Dijital Pazarlama Uzmanının birden fazla alanda uzman olması ve dijital pazarlamanın sadece tek bir disiplinle değil, genel olarak nasıl çalıştığı hakkında geniş bilgiye sahip olması gerektiğidir.

Başarılı bir dijital pazarlamacı olmak için sahip olmanız gereken bazı beceriler vardır.

Bu becerilerden bazıları;

 • Sunumun yanı sıra yaratıcı becerilere sahip olmak
 • Pazarlama stratejilerini planlama, oluşturma ve uygulama becerisi
 • Merkezinde pazarlama bilgisi olmalı
 • En son pazarlama trendlerinin farkında olmalı
 • Güçlü bir sosyal varlık geliştirebilmelidir.

Dijital pazarlama uzmanı nerede çalışabilir?

Dijital pazarlama uzmanları ekonominin farklı sektörlerinde görev yapabilirler.

Kendi firmalarını kurmaya ve danışman olarak işlev görmeye karar verebilirler, aynı zamanda tam zamanlı çalışan olmadan çeşitli kurumlar için çalışmayı seçebilirler.

Dijital pazarlama uzmanları, arama motoru optimizasyonu pazarlama uzmanları, internet pazarlama uzmanları, dijital satış yöneticisi, dijital medya uzmanı vb. şekilde ekonominin çeşitli sektörlerinde çalışabilirler.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı olmak çok zor bir şey değil. İnternet, birçok insanın hayatının önemli bir parçası haline geldi.

Oldukça büyük ölçüde kitapların, televizyonun, gazetelerin ve radyoların yerini aldı. İnsanlar çeşitli nedenlerle interneti kullanıyor. Bunlar arasında popüler olan eğlence, iletişim, kendilerini ifade etme ve bilgi sağlamadır.

Şimdi, İnternetteki insanların varlığı nedeniyle, dijital pazarlama uzmanlarının İnternet üzerinden insanlarla bağlantı kurmaları nispeten kolaydır. Bu kağıt üzerinde çok kolay göründüğü gibi, tamamen kolay değildir.

Başarılı bir dijital pazarlama uzmanı olmak için, hem ayar doğru hem de zaman doğru olduğunda insanların dikkatini çekmeniz önemlidir. Bunun gerçekleşmesi için dijital pazarlama için doğru stratejiye sahip olmalısınız.

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaş

Dijital Pazarlama Uzmanının Maaşı bir çok etkene bağlıdır diyebiliriz. Hangi sektörlerde çalıştığı, kaç yıl çalıştığı, bilgi birikimi ve becerisi aynı zamanda bir takım kişisel özellikler etken olabilmektedir.

Sektöre yeni başlayanlar için ortalama bir rakam vermek gerekirse 0-1 yıl deneyim 2.500₺ -3.500₺ arası bir maaş sunulabilir. 2 yıllık bir deneyim sürecinden sonra 3.500₺ ve fazlası şeklinde devam edecektir. Dediğim gibi aslında çok net bir maaş skalası bulunmamaktadır.

Aranan Bir Dijital Pazarlama Uzmanı Olun

Şirketler artık dijital ve sosyal medya pazarlama stratejisine duyulan ihtiyacı görmezden gelemezler ve dijital dünyada rekabet etmelerine yardımcı olabilecek yetenekli profesyonelleri işe alırlar. Şimdi, işletmeler işe alırken ve işler için çok az rekabet olduğunda, bu yetenekli profesyonellerden biri olmak için harekete geçme zamanı.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön