Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? 10 Adım

Dijital pazarlama uzmanı olmak çok çaba ve sıkı çalışma gerektirir. Bununla birlikte, gerekli çabayı göstermeye istekli iseniz, dijital pazarlama kariyerine devam etmenizi engelleyen hiçbir şey yoktur.

Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen herkesin atması gereken çeşitli adımlar var.

İnternette nasıl bir dijital pazarlama uzmanı olunabileceği konusunda çok fazla bilgi olduğu kadar, dijital pazarlama uzmanlarının hala tüm adımları çok daha kolay hale getirdiği için belirli adımları izlemesi gerekecektir.

Dijital pazarlama bloglarını ziyaret etmeyi alışkanlık haline getirin

Dijital pazarlamanın ne hakkında olduğunu bilmiyorsanız, bir dijital pazarlama uzmanı olmak imkansızdır.

Bunun bir sonucu olarak, dijital pazarlama kavramlarını tam olarak anlamak için, birçok dijital pazarlama öğreticisinden geçmeniz ve dijital pazarlama bloglarını ziyaret etmeniz gerekecektir.

Dijital pazarlama nişi çok basit değil. Dijital pazarlama hakkında ne kadar erken okumaya başlarsanız, o kadar çabuk dijital pazarlama uzmanı olabilirsiniz.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, Udemy’de dijital pazarlama dersleri almaya başlayabilirsiniz.

Öğrendiğiniz şeyleri uygulamaya başlayın

Dijital pazarlama uzmanı olmak için, dijital pazarlamanın önemli bölümlerinden biri olduğu için SEO hakkında geniş bilgiye sahip olmalısınız.

Bunun anlamı, ilgi duyduğunuz herhangi bir konuya ilişkin bir araştırma yapmanız gerektiğidir. Bir sonraki şey, arama motoru optimize makaleler yazmaya başlamak hakkında, ilgilendiğiniz makalelerin bir listesini almaktır. Ayrıca en çok görünen anahtar kelimelerin bir listesini yapmalı ve bunlar hakkında yazmalısınız.

Bir blog başlatın veya bir web sitesi oluşturun

Blog sahibi olmak dijital pazarlama uzmanı olmanın önemli bir parçasıdır. Bir blog oluşturmaya çalışırken, blog için akılda kalıcı bir ad bulmalısınız. Bu ad, hangi konular hakkında yazmak istediğinize bağlı olmalıdır.

Websitenizi geliştirmeye çalışırken bir çok konu hakkında bilgi sahini olmaya başladığınızı farkedeceksiniz.

Bunlar dijital pazarlama uzmanı olmak için izlenmesi gereken 10 adım.

 1. Dijital Pazarlama Temel Malzemelerini Öğrenin
 2. SEO Uzmanı olarak çalışın
 3. Master PPC Reklamcılık
 4. Sosyal Medya Pazarlama Becerileri Geliştirin
 5. İçerik Pazarlama Kampanyalarını Uygulama
 6. E-posta pazarlamasının nasıl çalıştığını öğrenin
 7. Takım yönetimi becerileri geliştirme
 8. Veri analizi / Raporlama araçlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin
 9. Dijital Pazarlama Sertifikası Alın
 10. En Son Dijital Pazarlama Trendlerinden Güncel Kalın

Adım 1: Dijital Pazarlama Temel Öğelerini Öğrenin

Dijital pazarlama uzmanı olmanın ilk adımı, dijital pazarlamanın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenmektir .

Dijital pazarlama tek bir disiplin değildir, ancak bir web sitesini veya ürünleri çevrimiçi olarak tanıtmak için kullanabileceğiniz bir dizi teknik ve yöntemi kapsayan bir terimdir.

En önemli dijital pazarlama kanalları:

 • Web Sitesi Pazarlaması
 • Arama Motoru Pazarlaması (SEO ve PPC reklamlarını içerir)
 • İçerik pazarlama
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Eposta pazarlama
 • Email Marketing
 • Affiliate pazarlama
 • Video Pazarlama

Bir dijital pazarlamacı olarak, her kanalın rolünün ne olduğunu, ne yaptığını ve nasıl kullanılacağını bilmeniz gerekir.

2. Adım: SEO Uzmanı Olarak Çalışın

Dijital pazarlama ile ne demek istediğimize dair genel bir fikir edindikten sonra, bir sonraki adım SEO konusunda uzmanlaşmak ve bir SEO uzmanı olmaktır .

SEO, bir dijital pazarlama kampanyasının başarısı için kritik bir role sahiptir, bu nedenle bir web sitesinin arama motorları için nasıl optimize edileceğini öğrenmek önemlidir.

SEO becerilerinizi geliştirmek, diğer çevrimiçi pazarlama teknikleriyle çalışmayı da kolaylaştıracaktır.

Her ne kadar ekibinizde SEO uzmanlarına sahip olmanız daha muhtemel olsa da, bir dijital pazarlama uzmanı olarak onları denetlemeniz gerekecek ve bunu yapmanın en etkili yolu SEO ile çalışma deneyimine sahip olmaktır.

3. Adım: Ana PPC Reklamcılığı

Google Ads veya Facebook’ta PPC kampanyalarını yönetmek için önemli miktarda zaman ve bütçe ayıracağız.

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, yürütebileceğiniz farklı kampanya türlerini ve sonuçları nasıl doğru bir şekilde ölçüp analiz edeceğinizi bilmeniz gerekir.

Ekibinizin ve sektörünüzün boyutuna bağlı olarak, bir dijital pazarlama kampanyasının yalnızca PPC kampanyalarının yayınlanması yaygındır, bu nedenle PPC’ye hakim olmak kritik önemden daha fazladır.

PPC reklamcılığında ustalaşmak için kullanılacak kaynaklar

 • Google Ads Kılavuzu – Yeni başlayanlar için Google Ads kılavuzu
 • Bing Ads Academy – Microsoft Reklam Platformu ve Araçlarının kullanımına ilişkin ücretsiz kılavuzlar ve kurslar
 • Facebook Blueprint – Facebook Pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şey için ücretsiz rehberler ve kurslar.

4. Adım: Sosyal Medya Pazarlama Becerilerini Geliştirin

Facebook’ta ücretli reklamlar kullanmanın yanı sıra, pazarlamanın diğer ağlarda nasıl çalıştığını da öğrenmeniz gerekir.

Tanıtılacak web sitesinin türüne bağlı olarak Twitter, Pinterest veya LinkedIn gibi diğer sosyal medya ağlarını keşfetmeniz gerekebilir ve bu nedenle gerekli becerilere sahip olmak önemlidir.

LinkedIn Rehberi – Pazarlamacının LinkedIn kılavuzu

5. Adım: İçerik Pazarlama Kampanyalarını Uygulama

Tüm dijital pazarlama kampanyalarınızı güçlendirmek için aşağıdaki özelliklere sahip içeriğe ihtiyacınız vardır:

 • Kullanıcının amacını karşılar
 • Kullanıcıların okuması için ilginç olmalı
 • Her platform için optimize edilmiştir (SEO, FB, vb.)
 • Sıralamalar, potansiyel müşteriler ve dönüşümler oluşturur

İçerik metin, video veya ses biçiminde olabilir olabilir. Dijital pazarlama uzmanı olarak, ne tür içerik üreteceğiniz ve her içerik türünün performansını ne zaman ve nasıl ölçeceğiniz konusunda bir plan hazırlamanız gerekir.

İçerik pazarlaması bununla ilgilidir. İyi yapılandırılmış bir dijital pazarlama ekibinde, işiniz içeriği sağlamak değil (bu görev için özel yazarlara sahip olacaksınız), ancak farklı kampanyalar için doğru türde içerik üretilmesini sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.

SEMRUSH İçerik Pazarlama Kılavuzu – İçerik pazarlaması hakkında bilmeniz gereken her şey için ücretsiz bir e-Kitap

6. Adım: E-posta pazarlamasının nasıl çalıştığını öğrenin

E-posta hala en popüler satış araçlarından biridir. Sosyal medya ağlarının yükselişine rağmen, pazarlamacılar bir satışı tamamlamak, daha fazla potansiyel müşteri almak ve müşterileriyle etkileşim kurmak için e-posta pazarlamasını kullanıyor.

E-posta pazarlaması genellikle satış dönüşüm hunisinin son adımıdır. Diğer tüm dijital pazarlama kampanyaları (SEO, PPC, İçerik Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama), e-posta pazarlaması için potansiyel müşteri oluşturur ve e-posta pazarlaması, bir dizi hedefli e-posta yoluyla satışları (veya herhangi bir dönüşüm biçimini) yapar.

Çoğu ekipte, e-posta pazarlama uzmanının rolü eksik olduğundan, e-posta pazarlama kampanyaları yürütme sorumluluğu doğrudan dijital pazarlama yöneticisinin gözetimi altına girer.

Adım 7: Takım yönetimi becerilerini geliştirme

Dijital pazarlama uzmanı olmak için, iyi takım yönetimi becerilerine sahip olmanız gerekir.

Bunun nedeni, iş sorumluluklarınızın bir kısmının, dijital pazarlama ekibini oluşturan diğer uzmanlardan oluşan bir ekibi yönetmek ve yönetmek olacaktır.

Büyük dijital pazarlama ajanslarında, dijital pazarlama yöneticisi esasen ekibin (veya isterseniz ekip liderinin) yöneticisidir ve teknik bilginin yanı sıra, bir takım ekibini yönetmek için gerekli becerilere sahip olması gerekir.

Bu, proje yönetim araçlarıyla nasıl çalışılacağını bilmek, hedefler ve hedefler belirlemek, ekibinizi eğitmek ve yönetim pozisyonundaki bir kişinin yapması gereken diğer tüm görevleri bilmek anlamına gelir.

Serbest çalışan olarak çalışan küçük ekipler veya dijital pazarlama uzmanları için insanları yönetmeniz gerekmeyebilir, ancak yine de proje planlarını nasıl oluşturacağınızı, kilometre taşlarını ayarlayacağınızı ve bir projenin ilerlemesini nasıl izleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

8. Adım: Veri analizi / Raporlama araçlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin

Dijital pazarlama kampanyalarını izlemenin ve optimize etmenin yanı sıra, bir dijital pazarlama profesyonelinin günlük görevlerinin bir kısmı verileri analiz etmek ve raporlar hazırlamaktır.

Pazarlama departmanına veya doğrudan müşteriye raporlar olsun, bir dijital pazarlama yöneticisinin çeşitli dijital pazarlama araçlarının nasıl kullanılacağını bilmesi gerekir.

Bilmesi gereken araçlar:

 • Google Analytics
 • Google Veri Stüdyosu
 • Google Arama Konsolu
 • Facebook Reklamları Raporlama
 • SEMRUSH veya benzeri (Ahrefs, Moz, HubSpot, vb.)

SEMRUSH Akademisi – SEMRUSH kullanımı hakkında kılavuzlar ve kaynaklar

9. Adım: Dijital Pazarlama Sertifikası alın

Dijital pazarlama uzmanı olmanın en hızlı ve verimli yollarından biri, kapsamlı bir dijital pazarlama kursu takip etmektir.

Dijital pazarlama kursu, ayrı kılavuzları okumak veya ek kaynaklar aramak zorunda kalmadan dijital pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretir.

Güvenilir bir şirketten dijital pazarlama sertifikası almak, Dijital pazarlamayı bildiğinizi göstermenin harika bir yoludur.

Sertifikalı olmak, iyi bir dijital pazarlama uzmanı olduğunuzu kanıtlamaz, ancak iş için gerekli bilgiye sahip olduğunuzu gösterir.

Tabii ki, büyük bir ajansta veya şirkette bir pozisyonu güvence altına almak için, birkaç yıllık çalışma deneyimine ve uzmanlığınızı göstermenin yollarına (başarı öyküleri ve vaka çalışmaları) sahip olmanız gerekir.

Adım 10: En Son Dijital Pazarlama Trendleri Hakkında Güncel Kalın

Google, arama sonuçlarında ve algoritmalarında yılda binlerce güncelleme yapıyor, Facebook her zaman yeni özellikler ekliyor / değiştiriyor, Google Ads yapay zekaya vb.

Dijital pazarlama sektöründe meydana gelen değişimler süreklidir (her gün söyleyebilirim) ve çok fazla.

Öğrenme, dijital pazarlama uzmanları için asla durmaz ve bu, bu mesleği çok ilginç ve zorlayıcı yapan bir şeydir. Öğrenmek için her zaman yeni şeyler olduğu için asla sıkılmazsınız.

Bu kabul edemeyeceğiniz bir şeyse, dijital pazarlama uzmanı olmak sizin için en iyi seçim değildir.

Dijital Pazarlama Trendleri hakkında bilgi sahibi olmak için kaynaklar

Temel Öğrenmeler

Dijital bir pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız, üç şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir:

 1. Dijital pazarlama kanallarının her birini nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir.
 2. Dijital pazarlama dinamik bir endüstridir ve sürekli öğrenme, dijital pazarlama profesyonelinin günlük rutininin bir parçasıdır.
 3. Maaşınız yılların deneyimine ve sonuçlarına bağlıdır.
İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön