Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Arasındaki Fark

Dijital pazarlama ile sosyal medya arasındaki fark, sosyal medya pazarlamasının mevcut dijital pazarlama kanallarından sadece biri olmasıdır. Birçok insan, sosyal medyada yer alarak dijital pazarlama yaptıklarına inanıyor, ancak bu % 100 doğru değil, dijital pazarlama kampanyasında kullanılabilecek daha birçok kanal var.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, farkındalığı arttırmanın ve bir markanın veya ürünün mevcut tüm dijital kanalları kullanarak çevrimiçi tanıtımının pazarlama sürecidir.

Dijital pazarlamanın ana bileşenleri:

Çevrimiçi Pazarlama Kanalları – Web sitesi pazarlaması , SEM (arama motoru pazarlaması – SEO ve tıklama başına ödeme reklamcılığını içerir), mobil pazarlama (yani Google Play, Apple Store), e-posta pazarlaması, çevrimiçi afiş reklamcılığı, video pazarlaması ve Sosyal Medya pazarlaması.

Çevrimdışı Dijital Kanallar – Televizyon, Radyo, SMS, dijital reklam panoları (iç ve dış mekan)

Sosyal medya nedir?

Sosyal medya İnternet Pazarlamasında son birkaç yıldır en popüler kelimesidir. Facebook ve Twitter başta olmak üzere yeni nesil sosyal medya platformlarının başarısı, sosyalleşme, etkileşim ve alışveriş yapma biçimimizi değiştirdi. Bu aynı zamanda dijital pazarlamaya da yeni kanallar getirdi.

Sosyal medya, insanları bilgi alışverişinde buluşturan platformları tanımlamak için kullandığımız bir terimdir.

En popüler sosyal medya platformları Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, LinkedIn ve YouTube’dur.

Sosyal medya hakkında bazı ilginç istatistikler:

Sosyal medyanın pazarlama üzerindeki etkisine ilişkin daha iyi bir fikir edinmek için, platform başına aylık aktif kullanıcı sayısını (milyon olarak) bir göz atın.

Platform Başına Sosyal Medya Aktif Kullanıcıları

Pazarlama kampanyalarınızda sosyal medyayı kullanmanın avantajları nelerdir?

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için sosyal medyayı kullanmanın birçok avantajı vardır.

  • Mesajınızı yaymanın hızlı bir yolu – Eğer büyük bir hayran kitleniz varsa, Facebook’ta gönderi paylaşabilirsiniz ve mesajınız dünyadaki binlerce kullanıcıya anında gidebilir. Aslında, sosyal medya bir duyuru yapmanın veya bir mesajı yaymanın en hızlı yoludur (hatta TV ve Radyo’dan bile).
  • SEO için iyidir – Sosyal sinyallerin dolaylı olarak hem Google hem de Bing tarafından sıralama amacıyla kullanıldığına dair işaretler vardır.
  • Bu bir eğilim – Sosyal medya, müşterilerinize yakın kalmak ve pazarlamadaki en son gelişmelerle senkronize etmek istiyorsanız görmezden gelemeyeceğiniz bir eğilim.
  • Müşterilerinizle etkileşime girmenin ve ne istediğini öğrenmenin yollarından biri – Sosyal medya ile müşterileriniz oy kullanarak (Beğen, Tweet), yorum yaparak ve paylaşarak bir ürün veya içerikten hoşlandıklarını gösterebilir. Bir pazarlamacı olarak bu istatistikleri analiz edebilir, müşterilerinizle konuşabilir ve ürünlerinizi, içeriğinizi veya hizmetlerinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Dijital pazarlama ve Sosyal medya arasındaki fark

Yukarıdaki tanımları okuduktan sonra, sosyal medyanın Dijital pazarlamanın bir parçası olan İnternet Pazarlamasının ana bir bileşeni olduğu açık olmalıdır.

İki tarafı yan yana karşılaştırırsak şunu buluruz:

  • Dijital pazarlama, İnternet’in ötesine geçiyor ve çevrimdışı ortamdaki insanlara dijital araçları kullanarak ulaşmaya çalışıyor, sosyal medya ise internetin sınırlarıyla çevrili.
  • Dijital pazarlama kampanyası bir veya daha fazla bileşen içerebilir (İnternet Reklamcılığı, Mobil reklamlar, TV, SMS vb.), Sosyal medya stratejisi bir veya daha fazla sosyal medya platformunu içerebilir (Facebook, Twitter, vb.)
  • Sosyal medya bir içerik stratejisiyle güçlü bir şekilde ilişkilidir, yani içerik oluşturmak ve sosyal medyayı tanıtmak için kullanırsınız; dijital pazarlama ise tanıtım için tamamen afişlere (İnternet, TV veya reklam panolarına) güvenebilir.

Hangisi daha önemli: dijital pazarlama veya sosyal medya?

Bu, tanıtmak istediğiniz marka, ürün veya hizmetlerin türüne bağlıdır. Farkındalık oluşturmak için diğer dijital pazarlama biçimlerinin sosyal medyadan daha uygun olacağı durumlar vardır. Sosyal medya geniş bir kitleye sahiptir ve her ürün, marka ya da hizmetiniz için bir zorunluluktur.

Örneğin, bir yazılım ürünü satıyorsanız, sosyal medya yeni müşteriler bulmanıza, mevcut müşterilerinizi eğitmenize (ipuçlarını ve püf noktalarını göndererek) ve yeni güncellemeler, gelecek sürümler vb. hakkında bilgilendirilmelerine yardımcı olabilir.

Öte yandan, çiftçilere özel araçlar satıyorsanız, ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için sosyal medyayı kaynak olarak kullanabilirsiniz, ancak asıl satış noktanız kırsal alanlardaki reklam panoları ve Radyo reklamları olacaktır.

Sosyal medya pazarlaması nedir?

Sosyal medya pazarlaması, bir ürün veya hizmeti çeşitli sosyal medya kanalları aracılığıyla teşvik etme sürecidir. Genel olarak, bir sosyal medya pazarlama kampanyası gerçekleştirmenin iki yolu vardır.

İlki ücretsizdir ve faydalı içerikler paylaşarak, yarışmalar düzenleyerek ve genellikle kullanıcılarla etkileşimde bulunarak takipçileri , hayranları veya bağlantıları oluşturmakla ilgilidir.

İkinci yol ise ücretli reklamcılıktır. Ürün veya hizmetlerinizi sırasıyla Facebook, Google ve Twitter’da tanıtmak için Facebook reklamlarını, Google Reklamları veya Twitter hesaplarını kullanabilirsiniz.

Tipik bir dijital pazarlama kampanyası neler içerir?

Dijital pazarlama bileşenleri çok fazla olsa da, tipik bir kampanya çoğunlukla İnternet Pazarlama ailesinden öğeleri içerir. 

Arama Motoru Pazarlaması – İçerik stratejisi ve SEO ile veya Ücretli Arama Ağı Reklamcılığı (AdWords)

Sosyal medya promosyonları – Facebook’ta reklam, Twitter, Instagram ve Pinterest’te reklam yayınlamak.

Mobil pazar promosyonları – Yerel uygulamaların geliştirilmesi ve Google Play ve Apple Store’a gönderilmesi

E-posta pazarlaması – E -posta pazarlama kampanyaları yoluyla ürün veya hizmetlerin tanıtımı

Sonuç

Kampanyalarınızda kullanılacak en uygun araçları seçebilmeniz için farklı pazarlama teorileri arasındaki farkları bilmek önemlidir.

Dijital pazarlama pazarlamanın geleceğidir ve çevrimiçi ve çevrimdışı dünyada giderek daha fazla yer kazanacaktır.

Sosyal medya ise diğer insanlarla iletişim kurmanın yeni yoludur, dijital pazarlamanın bir parçasıdır ve yeni müşteriler bulma ve ürünlerimizi tanıtma biçiminizi değiştirmeye yöneliktir.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön