Dijital Reklamcılık Nedir? Neden Önemlidir?

Dijital reklamcılık, iyi bir nedenden ötürü dünyadaki pazarlamacılar ve işletmeler için en önemli kanal haline geldi – giderek daha fazla insan satın alma kararları vermek için çevrim içi oluyor.

İşletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun, kaynaklarınızı her zaman en büyük getiriyi sağlayabilecekleri yerde harcamayı hedeflemelisiniz. Piyasaya dalmadan önce, kendi üretken stratejinizi geliştirmeye başlamak için dijital reklamcılığın temellerini öğrenmelisiniz.

Dijital Reklamcılık Nedir? – Tanımı

Paradan tasarruf etmek için reklamları durdurmak, zaman kazanmak için saatinizi durdurmak gibidir. ”

~ Henry Ford (Ford Motor Company’nin Kurucusu)

Dijital reklamcılık, çeşitli çevrim içi ve dijital kanallar aracılığıyla kullanıcılara tanıtım içeriği sunma uygulamasıdır.

Geleneksel reklamcılık gibi bir dijital reklam, markanızın hikayesini anlatmanıza yardımcı olabilir. Geleneksel reklamcılığın aksine, dijital reklamcılık daha evrensel ve esnektir, böylece marka öykünüzü alıcılarınızın sıkça izlediği kanallarda metin, resim, video ve daha fazlası aracılığıyla anlatmanızı sağlar.

Dijital reklamcılık, 1994 yılında ilk tıklanabilir reklamın internete girmesinden bu yana önemli ölçüde gelişmiştir. Alıcılarınızın okumak istediği içerikten uzaklaşan gürültü yaratan reklamlar yerine, dijital reklamcılık markanızın müşterileriyle devam eden bir sohbetin parçası olabilir.

Dijital reklamlar her yerde. Alıcınızın ziyaret ettiği web sitelerinde, cep telefonunda, sosyal medya kanallarında ve akıllı saatinde görülebilir. Reklamlar, çok kişisel kanallar da dahil olmak üzere birçok kanalda yayıldığı için, yararlı ve ilgi çekici içerik sağlama konusunda her zamankinden daha bilinçli olmanız gerekir. Neyse ki, davranışsal hedefleme teknolojileri ve pazarlama otomasyonu gibi platformlar nedeniyle, bu mümkündür. Ve bu teknolojileri kullanarak, alıcılarınızı müşteri olmaya hazır olana kadar, çok kişiselleştirilmiş bir şekilde besleyebilirsiniz.

Pazarlamacılar olarak, dijital reklamcılıkla uzun bir yol kat etmiş gibi hissedebiliriz ancak hala erken aşamadayız. Dijital reklamcılık ivme kazanmaya devam ederken, dijital reklamcılığı bütünsel pazarlama karmanızın ayrılmaz bir parçası haline getirmek her zamankinden daha önemli.

Dijital Reklamcılık Neden Önemlidir?

Dijital reklamcılık, marka öykülerini anlatmak için güçlü fırsatlar yaratır. Çeşitli cihaz ve kanallardaki reklamlar aracılığıyla pazarlamacılar, gerçek zamanlı ve giderek daha kişisel bir şekilde daha büyük kitlelere ulaşabilir.

Dijital reklamcılığın günümüzün çok kanallı, çok cihazlı alıcı ortamında kritik olmasının üç nedeni vardır:

1. Alıcılarınız Sürekli Dijital Kanallarda

Alıcılarınız çevrim içi ortamda çok zaman harcıyor. Gazete ve dergilerin alıcınızın dikkatini çektiği günler geride kaldı. Dijital çağa sıkı sıkıya bağlıyız.

Alıcılarınız sürekli olarak kanalları ve cihazları değiştirirken onlara nasıl erişebilirsiniz? Dijital reklamcılık, markanızın kanallar arasında yaşaması için harika bir yoldur.

2. Pazarlamacılar Daha Fazla Hedefleme Yeteneğine Sahiptir

Bir dergiye reklam koyduğunuzda, kimin gördüğü ve onunla etkileşime girdiği konusunda çok az kontrole sahip olursunuz. Günümüzde dijital reklamcılıktaki ilerlemeler sayesinde pazarlamacılar artık ürününüzü satın alma olasılığı en yüksek olan kitleyi hedefleyebilirler. Pazarlama otomasyonunun gücünü ve bir reklam ağını veya platformunu birleştirerek, ürününüze veya hizmetinize uygun olmayan kişilere mesaj göndermekten kaçınabilirsiniz. Reklamlarınızı dijital ortama hedeflemek, yalnızca kitlenizin demografik veya ateşli özellikleriyle sınırlı değildir. Ayrıca, kim olduklarına ve yaptıklarına bağlı olarak, kitlenizle bireyler olarak yankı uyandırmak için benzersiz bir şekilde oluşturulan iletiler de gönderebilirsiniz.

3. Müşteri Verilerinin Kullanılabilirliği Kişiselleştirmeyi ve Sorunsuz Konuşmayı Sağlar

Günümüzün güçlü pazarlama ve reklam araçlarıyla müşterileriniz hakkında çok fazla veri bulunmaktadır. En yeni ve en iyi araçlardan yararlanarak, müşterinin kesintisiz bir görünümünü elde etmek için birçok farklı kanaldan müşteri profilini ve verilerini artırabilirsiniz. Reklamlarınızı, bireyin davranışından, satın alma döngüsünde bulunduğu demografisinden, markanızla olan etkileşim seviyesinden ve görüntülediği içerik veya tekliflerden kimin olduğuna göre kişiselleştirebilirsiniz. Bu gelişmiş kişiselleştirme ile tüm kanallardaki alıcılarla daha alakalı konuşmalar yapabilirsiniz – bu, pazarlamacılar için gerçekten kutsal bir kasedir!

Bugünün Gürültülü Alıcı Manzarası

Pazarlamacılar, mesajlarını mümkün olduğunca çok sayıda dijital kanala tanıtmanın ve eklemenin yollarını buldular. Tüm bunlar, tüketicileri dijital medyada hedefleyen bir reklam saldırısına yol açar.

Ortalama bir yetişkin gün boyunca 5.000’den fazla markaya ve reklamlarına maruz kalmaktadır. Bunlardan kaç tanesi reklam? Ve bu reklamlardan kaç tanesi gerçekten bir izlenim bırakıyor? Açıkçası bir alıcının dikkatini çekmek zor.

Günümüzün gürültülü, hiperaktif dünyasında, kitleniz özellikle herhangi bir markaya dikkat çekemez. Aslında, orada bulunan bilgi bolluğu dikkat kıtlığına ve daha fazla alakalı olma talebine eşittir – peki markanız tüm bu gürültüyü nasıl aşabilir ve kitleniz üzerinde gerçekten bir etki yaratan reklamdan biri olabilir mi?

Reklamlarınız ne kadar alakalı, ilgi çekici, yaratıcı ve müdahaleci değilse, sizin açgözlü kitleniz tarafından görülme ve etkileşim kurma olasılıkları o kadar yüksek olur. Etkili dijital reklamcılık yoluyla kitlenizin davranışını dinleyebilir ve alakalı içeriklerle yanıt verebilirsiniz.

Müşterinizin yaptığı yolculuğu düşündüğünüzde, dijital reklamcılık bu yolculuğun ayrılmaz bir parçasıdır – bu nedenle genel pazarlama stratejinize çeşitli dijital reklam taktiklerini dahil etmek önemlidir. Alakalı dijital reklamlar, alıcılarınızı müşteri oluncaya kadar büyütmenize yardımcı olur; böylece tüm kanallarda bire bir görüşmelere devam edebilirsiniz.

Ancak, dijital reklamcılık hızla gelişiyor ve pazarlamacı olarak ayak uydurmanız gerekiyor. Günümüzün modern kültüründeki çevrim içi etkileşimlerin yaygınlığı, dijital reklamcılığın neden pazarlamacılar için vazgeçilmez hale geldiğini ve olmaya devam edeceğini göstermektedir. Bu reklam kanalları aracılığıyla pazarlama yapmak, büyük, genişleyen ve esir bir kitlenin potansiyelini ortaya çıkarmanın anahtarıdır.

YENİ DİJİTAL ALICI

Bugünün alıcısıyla tanışın. Onu bilgilendirmeniz ve hatta eğlendirmeniz gerektiğine inanıyor, ama asla sıkmayın veya daha da kötüsü onu tahriş etmeyin. Ve iletişiminizi ilginç tutmalı ve onu meşgul etmelisiniz.

Tüm kanallarda dijital alıcı davranışlarının son zamanlarda ve hızlı bir şekilde evrimleşmesinden ortaya çıkan iki ana eğilim vardır. Ve bu eğilimler, pazarlamacıların dijital reklamlar aracılığıyla alıcılarla nasıl etkileşim kurmaları gerektiğini şekillendirdi.

Alıcılar Artık Daha Bilgili

Daha iyi arama ve paylaşım teknolojisi ile birleştirilmiş bilgi bolluğu sayesinde ürün bilgileri artık yaygındır. İnternet, tüketicilere anında tatmin sağlar ve mobil cihazlar, çevrimiçi deneyimlerinin her yönüne her yerde / her zaman boyut katar. Günümüzde tüketiciler ürünler ve fiyatlandırma ile ilgili bilgilere hızlı bir şekilde erişebiliyor ve satın alma kararları konusunda kendi araştırmalarını yapıyorlar. Aslında, bugünün alıcıları sizinle doğrudan etkileşim kurmadan önce bir markanın görüşünü oluştururlar. Alıcılar size geldiğinde, zaten satın alma kararı vermişlerdir. Bu nedenle, tüketicilerinizin çevrim içi algısı önemlidir ve reklamlarınızın, alıcılarınızın yolculuğu ile alakalı olması gerekir.

1. Tüketicilerin Beklentileri Yüksek

Bugünün alıcıları, şirketlerin satın alma geçmişlerini, iletişim tercihlerini ve arzularını sorunsuz bir şekilde takip etmelerini bekliyor. Sisteminiz iyi yağlanmış bir veri makinesi değilse, marka sadakatini hızlı bir şekilde kaybedeceksiniz.

Alıcılarınız, tüm çeşitli temas noktalarınızda birleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş bir deneyim arar. İhtiyaç duydukları bilgiyi o anda kendileri için en uygun olan ortamda bulmak istiyorlar. İster iş yerinde bilgisayarlarında web’de geziniyorlar, ister en sevdikleri giyim mağazasında bir çift pantolon satın almak için sıra bekliyorlar – deneyimin kusursuz ve tutarlı olmasını bekliyorlar.

Pazarlamacı olmak için heyecan verici – ama zorlayıcı – bir zaman. Artık kitlesel reklam modelinde alıcılara statik bilgi göndermek artık yeterli değil. Bir pazarlamacı olarak, müşteri yaşam döngüsü boyunca müşterilerle etkileşime girme şeklinizi temel olarak değiştirmelisiniz. Bunu yapmak için, her bir müşteriyi dijital reklamcılıkla bireysel ve kişisel olarak etkileşime geçirmeyi öğrenmelisiniz.

DİJİTAL REKLAM NASIL GELİŞTİRİLDİ?

1994’te ilk banner reklamını gördüğümüzden bu yana dijital reklamcılık önemli ölçüde gelişti. Artık her yerde reklam görüyoruz – internetteki web sitelerinde, mobil cihazlarda, akıllı saatlerde ve giydiğimiz diğer ürünlerde. Onları sosyal medyada görüyoruz ve artık trafik koşullarına bağlı olarak değişen bağlantılı reklam panolarını bile görebiliyoruz.

Dijital reklamcılığın ne kadar hızlı ilerlediğini düşünün! Sayfaların ne kadar yavaş yüklendiğini hatırlıyor musunuz? Bir banner reklam görüntülendiğinde sayfaların ne kadar yavaş yüklendiğini hatırlıyor musunuz?

Dijital Reklamların Kısa Tarihi

1994 yılında banner reklamı web’i ele geçirdi. Wired Magazine’e göre HotWired şirketi 14 şirketten banner reklamlar yayınladı. Her banner reklam 468 piksel genişlik ve 60 piksel derinlikteydi.

Oradan 1996’da ilk reklam sunucusu NetGravity’yi, 2002’de ilk Google AdWord’u, 2005’te ilk YouTube reklamını ve 2007’de ilk Facebook reklamını gördük.

Dijital Reklamların Hızlı Evrimi

Netscape ve banner reklamların ilk günleri hakkında şaka yapabilir ve anlayabiliriz, ancak dijital reklamcılık son yirmi yılda hızlı bir dönüşüm geçirdi. Neden? İnsanlar içeriği seviyor ve hızlı bir şekilde tüketmeyi seviyorlar.

İçeriği nasıl tükettiğinizi düşünün. TV artık sizin veya kitlenizin medya tüketmek için kullandığı ana ekran değil; artık TV’nin önünde dört buçuk saat karşısında, çevrim içi olarak yaklaşık altı saat geçiriyorsunuz. Sürekli ekrandan ekrana, medyadan medyaya geçiyorsunuz. 

Peki, bugünün alıcılarının çevrim içi içerik için doyumsuz iştahının yanı sıra reklamlar nasıl gelişti? Birkaç gelişmeye bir göz atalım:

Dijital Reklamcılık: Veri ve Hedefleme

Dijital reklamcılık dünyasını gerçekten geliştiren bir gelişme, veri ve hedeflemenin dahil edilmesidir. Gelişmiş veriler, davranışsal izleme, dijital reklam platformlarının hedefleme özellikleri, pazarlama otomasyon araçları ve sosyal medya siteleri sayesinde pazarlamacılar artık dijital reklam oluşturmalarıyla daha da kişiselleştirilebilir.

Geçmişte dijital reklam hedeflemesi büyük ölçüde geleneksel demografik bilgilere dayanırken, pazarlamacılar artık daha da spesifik hale gelebiliyor. Bugün yer, davranış, görüntülenen içerik, sektör, segment / persona, tarayıcı, cihaz vb. Hedefleme yapabilirsiniz. Bu, her zamankinden daha fazla kişiselleştirilmiş reklam sağlar.

Ve bu verileri tüm kanallarınızda kullanabilirsiniz. Web sitenizdeki bir ürünü görüntüleyen kişinin, Facebook sayfanızdaki bir gönderiyi beğenenle aynı olduğunu her zamankinden daha kesin bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Dijital Reklamcılık: Zengin medya

Çok farklı türde reklam biçimleri var. Geçmişteki reklamlar yalnızca metin olsa da, bugün reklamlar çeşitli biçimlerde gelir. Video, birden fazla resim kullanabilir ve hatta kullanıcılarınız için etkileşimli reklamlar bile oluşturabilirsiniz. Çok daha dinamik bir reklam içeriği oluşturarak kitlenizin etkileşime girme olasılığı artar.

Dijital Reklamcılık: Programatik

Programatik reklam alımını, yerleşimini ve optimizasyonunu otomatikleştirmek isteyen çok çeşitli teknolojileri ifade eder. Programlı reklamcılık, zengin reklamları, doğru yerlerde doğru reklamları kullanarak doğru kitleyle rezonans yapma yeteneğiyle birleştirir.

Programlı reklam satın alma, alandaki daha fazla verimliliğe eşittir. Artık reklamverenler yalnızca pahalı ve hata yapabilen insanlara güvenmiyor. Programlı reklam satın alma daha az pahalıdır ve sadece daha verimlidir.

Dijital Reklamcılık: Yerel Reklamcılık

Geçmişte, dijital reklamların müdahaleci ve gürültülü olduğu düşünülüyordu. Bir makaleyi okurken ekranın ortasında, ilgilendiğiniz içerikle hiçbir ilişkisi olmayan şekilde görünürler. Peki sen ne ile meşgulsün? Rahatsız edici hissediyorsunuz ve müdahaleci içeriği ekranınızdan çıkarmak için reklamı hızlı bir şekilde tıklıyorsunuz.

Buna karşın, yerel reklamcılık içeriğe dayalıdır; bu tür reklamlar, sayfada var olan içeriğe benzeyecek ve hissedilecek şekilde tasarlanmıştır. Yerel reklamlar, alıcıların aradığı kusursuz deneyimi sunan çok daha az müdahaleci reklamlardır. Yerel reklamlar genellikle sosyal medyada veya haber sitelerinde görülür.

Dijital Reklamcılık: Kanallar Arası Etkileşim

Birden fazla kanaldaki verileri kullanarak, pazarlamanız aslında kanallar arasında etkileşim kurabilir ve bir kanaldaki verileri başka bir kanaldan haberdar etmek için kullanabilir. Kanallar arasındaki bu etkileşim, daha sorunsuz ve entegre bir deneyim için pazarlamacıların müşteri yolculuğundaki müşterilerle etkileşimini geliştiriyor.

Dijital reklamcılığı bir balonun içinde düşünmeyin. Dijital reklamcılık başladığında kanallar arası çaba yoktu. Aslında, uyumlu bir kampanyayı tartışmak için bir reklamveren ve pazarlamacının aynı odada olması nadirdir! Bugün reklamlarınız genel marka öykünüzün bir parçası olmalıdır. Çevrim içi ve çevrimdışı taktikleriniz, kitlenize uyumlu bir deneyim sağlamak için birbirleriyle konuşmalı ve birbirlerini desteklemelidir.

DİJİTAL REKLAMLAR NASIL ÇALIŞIR?

Dijital reklamların dikkatsiz ayrıntılarına geçmeden önce, nasıl çalıştıklarını tartışalım. Dijital reklam yaşam döngüsü neye benziyor?

Heyecanlanmak! Sizi müşteri yaşam boyu dijital reklamcılık yolculuğuna çıkaracağız:

Ellen ile tanışın (Merhaba Ellen!)

Ellen, web sitenize gelen potansiyel bir müşteridir. Sitenizi inceler, birkaç sayfayı tıklar ancak sonuçta satın almaz. Ancak, davranışlarına göre sosyal medya ürününü sevdiğini biliyorsunuz. Ayrılmadan önce çerezleri kabul eder.

Ellen web sitenizden ayrıldıktan sonra, yerel haber sitesinden bazı güncel etkinlik içeriğini okumak için başka bir web sitesine gider. Ellen, ziyaret ettiği her sayfada reklamlarınızı görmeye başlar.

Ellen daha sonra yeni bir durum güncellemesi yayınlamak için Facebook sayfasına gider. Reklamlarınızdan birini daha görür – bu sefer reklam tercihlerine göre kişiselleştirilir. Reklam, en son sosyal medya e-kitabınızı indirme teklifini gösteriyor. Ellen ilgileniyor ve reklama tıklıyor.

Formunuzu doldurur, bilgilerini alırsınız ve Ellen daha sonra web sitenize geri gönderilir. Ellen hoş bir e-posta alır ve yeni satın alma işlemine başlar. Ellen mutlu bir müşteri!

Birkaç gün sonra Ellen, sunduklarınızdan daha fazlasını keşfetmek için web sitenize geri döndü. Web sitenizde, ürününüzle ilgili deneyimi hakkında bir anket doldurmasını istersiniz.

Web sitenizden ayrıldıktan sonra, onu ücretsiz bir ürünle ilgili reklamlarla daha önce satın aldığı ürüne göre hedeflersiniz.

… Ve döngü yeniden başlıyor!

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön