Dijitalleştirme, Dijitalleşme ve Dijital Dönüşüm

Dijitalleştirme, Dijitalleşme ve Dijital Dönüşüm

21. yüzyıl, günlük yaşamı yeniden şekillendiren, modası geçmiş süreçleri kolaylaştıran ve hatta tamamen yeni iş sektörlerine yol açan yeni bir teknoloji çağına girdi. Etrafa atılan en yaygın sözcüklerden bazıları dijitalleştirme, dijitalleşme ve dijital dönüşüm dür.  Bununla birlikte, bu terimler arasındaki fark ile ilgili sürekli bir kafa karışıklığı olmuştur ya da yapılacak bir ayrımın bile olmadığı görülmektedir. Dijital yolculuğun seviyeleri ve çizgileri bulanıklaşıyor. Bu nedenle fark önemlidir ve işinizde ne tür değişiklikler yaptığını veya yapılması gerektiğini tartışırken dikkate alınmalıdır.

Dijitalleştirme Nedir?

Dijitalleştirme, bilgiyi fiziksel formattan dijitale dönüştürme işlemidir. Dijital olmayan bir şeyin bilgisayar sistemleri tarafından kullanılacak dijital bir temsile dönüştürülmesi ve işlemlerin veya iş akışlarının otomatikleştirilmesi anlamına gelir.

Örnekler:

  • Kağıt bir belgeyi taramak ve bilgisayarın sabit diskine PDF gibi dijital bir belge olarak kaydetmek.
  • Analog VHS kasetlerinden dijital veri içeren CD, DVD veya Blu-Ray disklere dönüştürme.

Dijitalleşme Nedir?

Dijitalleştirme ve dijitalleşme yakından ilişkilidir. Genellikle birbirlerinin yerine kullanılırlar, ancak iki farklı şeydir.

Dijitalleşme, iş süreçlerini iyileştirmek için dijitalleştirmeden yararlanma sürecidir. Dijitalleştirme, dijitalleştirilmiş bilgilerin sizin için çalışmasını sağlamak anlamına gelir. Bu terim, gelir elde etmek, iş geliştirmek ve dijital bilginin çekirdeğini oluşturduğu bir dijital kültür oluşturmak için dijital teknolojilerin ve verilerin kullanılmasını ifade eder. Süreçleri daha verimli, üretken ve karlı olmaya dönüştürür.

Örnekler:

  • Bir bilgisayarın sabit diskinden buluta bir PDF belgesi yükleme ve verileri analiz etmek için birçok kişi ile paylaşmak,
  • Dijital filmleri CD, DVD veya Blu-Ray disklerden çevrimiçi hizmetlere yükleme. İnsanlar bunları indirebilir veya kiralayabilir.

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm, dijital teknolojilerin olanaklarından tam anlamıyla yararlanmak için ticari faaliyetlerin, süreçlerin, ürünlerin ve modellerin dönüşümüdür . Ana amaç; verimliliği artırmak, riski yönetmek veya yeni para kazanma fırsatları bulmaktır.

Örnekler:

  • Verileri çevrimiçi bir PDF’den okumak veya verileri bir Google Sayfası’ndan analiz edecek bir uygulamaya veya sisteme taşımak. Amaç, bize yeni ürünler sunmamız veya müşteri hizmetlerini iyileştirmemiz için öneriler sunmaktır. Bu işlem çok fazla insan etkileşimi gerektirmez, çünkü otomatikleştirilmiştir. Sonuç olarak, verimliliği artırır, maliyetleri düşürür ve satışların artmasına neden olabilir.

Dijitalleşme ve Dijital Dönüşüm Arasındaki Fark Nedir?

Dijitalleşme, mevcut işe teknolojiyi uygulamakla ilgilidir. Dijital dönüşüm, işleri yeni, dijital bir şekilde yapmak anlamına gelir. Dijital dönüşüm dijitalleşmeden daha geniş bir terimdir. Dijitalleştirme ve dijitalleşme, dijital dönüşümün parçalarıdır. Dijital dönüşüm, müşteri anlayışı ve temas noktaları, büyüme stratejisi, süreç dijitalleştirmesi, çalışanların etkinleştirilmesi, performans, yeni iş modelleri ve daha fazlası gibi işin tüm yönlerini içerir. Tamamen yeni bir pazarın yanı sıra yeni müşteri ve iş gerçeklerine de yol açar.

Dijitalleşmeyle beraber değişen marka yönetimi yazımı incelemek isterseniz – https://www.dijitalyolcu.com/dijital-devrim-degisen-marka-yonetimi/

ÖZET

Dijitalleştirme, dijitalleşme ve dijital dönüşüm arasındaki fark nedir? Her ne kadar insanlar bu terimleri eş anlamlı olarak kullansalar da, farklıdırlar.

Dijitalleştirme, bilgileri analogdan dijital formata dönüştürme işlemidir. Bir şirket bu süreci iş geliştirmek, gelir elde etmek veya bazı işlemleri basitleştirmek için kullanıyorsa, buna dijitalleştirme adı verilir. Bu sürecin sonuçlarına dijital dönüşüm denir. Dijital dönüşüm, dijital iş kurma yolunda dijitalleşme ve dijitalleştirme gerektirir.

Dijital Çağ yeni iş dünyasının çalışma şeklini değiştirmeye başladı. Zamanla öğrenmemiz ve anlamamız için daha birçok yenilik ve yeni şartlar olacak.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Dijitalleştirme, Dijitalleşme ve Dijital Dönüşüm” üzerine 3 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: