En İyi Sosyal Medya Kampanyalarının 4 Bileşeni

En-Iyi-Sosyal-Medya-Kapmanyalarinin-bilesenleri

Bir sosyal medya kampanyası mı planlıyorsunuz?  Sosyal erişiminizi genişletecek ve kârınızı artıracak dört temel sosyal medya bileşenini sizin için derledik.

Sosyal medya kanıtlanmış bir pazarlama stratejisi olarak büyümeye devam ettikçe, pazarlama endüstrisi akıllı ve etkili sosyal medya kampanyalarında bir artış görmüştür. Bununla birlikte, birçok beğeni alan sosyal medya kampanyalarının ayrıntılarına indiğinizde, bunların genellikle bazı ortak öğeleri paylaştığını görürsünüz.

Sosyal Medya Kampanyalarının Temel 4 Bileşeni

İşletmeniz bir sosyal medya kampanyası düşünüyorsa, istediğiniz dört sonuca ulaşmak ve sonuçların etkisini artırmak için bu dört ana bileşeni ekleyin.

1. Özenle Geliştirilmiş Bir Plan

En iyi sosyal medya kampanyaları, özenle geliştirilmiş bir planla başlar. Bu plan kampanyanıza özgü olmalıdır, ancak genel sosyal medya stratejinize de uygun olmalıdır. Yani hedefleriniz çatışmamalıdır ve kampanyanız, markanızın mevcut sosyal ses ve stilinin iyi bir devamı olmalıdır.

Planınızı geliştirmek için araştırmaya başlayın. Ağlarınızdaki mevcut sosyal takipçilerinizin kapsamlı bir analizini yapın ve rekabete karşı iyileştirilecek alanları belirleyin. Farklı sosyal ağların farklı amaçlar için var olduğunu unutmayın, bu nedenle hangi sosyal ağların ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu seçin. Örneğin Instagram ve Facebook, milenyum kuşağını hedeflemek için iyi ağlardır ancak Instagram’da X kuşağı ve baby boomers (1946-1964 yılları arası) çok sık rast gelemezsiniz. Hedef kitlenizin nerede zaman harcadığını anlayın ve hangi mevcut trendlerden yararlanabileceğinizi görmek için sektörünüzdeki son kampanyaları araştırın.

Seçtiğiniz sosyal ağlarda ne tür bir kampanya yürütmeyi planladığınıza karar verdikten sonra, bütçenizi ve kaynaklarınızı ayırmanız önemlidir. Bununla birlikte, ideal vizyonunuzu uygulamak için sosyal medya platformu, CRM veya otomasyon platformu gibi ek kaynaklara ihtiyacınız varsa, bunu istediğiniz kapsamda eklemeyi unutmayın.

Fikrinizi araştırdıktan, uygun bir bütçeye karar verdikten ve sosyal medya kampanyanız için bir plan belirledikten sonra rüya takımınızı belirleyin. Önceden net roller atamak, karışıklığı ve örtüşen sorumlulukları önlemeye yardımcı olur.

En azından mesajlaşma, tasarım ve tanıtım için roller atamak isteyeceksiniz. Sosyal medya kampanyanız kanallar arasında tanıtılacaksa, kampanyanızdan sorumlu olacak yardımcı departmanlarda doğru ekip üyelerini seçtiğinizden emin olun.

Sosyal medya kampanya planınızın son kısmı, kampanyanızın başarısını ve YG’sini ölçmek için kullanacağınız metrikleri tanımlamak olmalıdır. Bunu yapmak için, büyük bir kampanyanın bir sonraki bileşeni olan kampanyanızın hedeflerini tanımlamanız gerekir.

Bu yazımı incelemenizi tavsiye ediyorum!

2. Açıkça Tanımlanmış Hedefler

Herhangi bir pazarlama kampanyasına başlamadan önce hedeflerinizi açıkça tanımlamanız gerekir. Bir kampanyanın başında neyi başarmak istediğinize karar vermek sonuçlarınızın ölçülmesini ve analiz edilmesini kolaylaştırır.

Sosyal medya kampanyanızın, stratejinizin her bir parçasının farklı bir amaca hizmet ettiği birden fazla hedefi olabilir. Seçtiğiniz her hedef, işletmenizin ihtiyaçları için kişiselleştirilmelidir, ancak çoğu kampanyanın ele aldığı birkaç yaygın hedef şunlardır:

• Marka Bilinirliğini Artırın: İşletmeniz nispeten yeniyse (veya sosyal medyada yeniyse) veya işletmenizi aynı alandaki diğerlerinden ayırmanız gerekiyorsa, kampanyanızın bir kısmı marka bilinirliğini artırmayı hedeflemelidir. Potansiyel müşteriler ve müşteriler markanızı tanıyamazsa, kampanyanızın etkisi az olacaktır.

• Daha Fazla Web Sitesi Trafiği Artırma: Çoğu pazarlama kampanyası için doğal bir hedeftir, ancak aynı zamanda sosyal varlığınızda da rol oynar. Web siteniz ne kadar çok ziyaretçi alırsa, sitenizi veya içeriğinizi sosyal medyada paylaşmak ve hesaplarınızı en sevdikleri ağlarda takip etmek için daha fazla fırsat bulmaları gerekir.

Daha fazla trafik çekmek için kullanıcıları sitenizde bir sonraki işlemi gerçekleştirebilecekleri bir açılış sayfasına yönlendirin. Toplam Web ziyareti, sosyal medya tarafından yönlendirilen ziyaretler, sitede geçirilen süre ve sosyal kullanıcıların genel katılımı gibi önemli metrikleri karşılaştırmak için Google Analytics’i veya seçtiğiniz Web analizi platformunuzu kullanın.

• Ziyaretçi Sadakatini artırmak: Web sitenizin ziyaretçi bağlılığını artırmak ister misiniz? Daha fazla web sitesi trafiğini artırmak kısa vadeli bir hedeftir, ancak web sitenizde geçirilen süreyi ve uzun vadede geri dönüş ziyaretlerinin sıklığını artırmayı amaçlayabilirsiniz.

Ziyaretçi sadakati hedeflerinizden biriyse, kullanıcıların bilgi girmek veya bulmak için web sitenizi birkaç kez ziyaret etmesini gerektiren bir sosyal medya kampanyasını düşünün. Ziyaretçi bağlılığını ölçmek için oturum başına sayfa sayısı, ortalama oturum süresi ve sitenize yapılan yeni oturumların yüzdesi gibi metrikleri kıyaslayın.

• Dönüşüm Oranlarını Artırma . İşletmeniz tanınmışsa ve zaten çok sayıda Web ziyaretçisi alıyorsa, kampanyanız web sitesi / uygulama dönüşüm oranlarınızı artırmaya odaklanmalıdır. İşletmeniz ister bir ürün satın alma işlemi, ister bir hesap kaydı veya aradaki bir dönüşüm olsun, sosyal medya kampanyanızın bir yönünü web sitesi dönüşümleriyle hizalayabilirsiniz.

Kullanıcıların sunulan faydayı veya değeri elde etmek için bir form doldurmasını veya kaydolmasını gerektiren kampanyaları göz önünde bulundurun ancak kampanyanız boyunca anlamlı, uzun vadeli müşteriler çekip çekmediğinizi görmek için bu dönüşümleri izlemeyi unutmayın. Sosyal medya kampanyanızın dönüşümler üzerindeki etkisini ölçmek için toplam site girişi, toplam dönüşüm ve desteklenen sosyal dönüşüm gibi metrikleri izleyin.

3. Çapraz Kanal Tanıtımı

Milyonlarca sadık takipçiye sahip büyük bir marka değilseniz, sosyal medya kampanyanızın , istediğiniz sonuçları elde etmek için muhtemelen diğer pazarlama kanallarından yardıma ihtiyacı var . En iyi sosyal medya kampanyaları, sosyal medyadaki çabalarınızın bir dizi başka kanalda desteklendiği entegre bir pazarlama kampanyasının bir parçasıdır.

Sosyal medya kampanyanızı ek kanallar üzerinden tanıtmanın faydaları iki yönlüdür: Sosyal medya üzerinden ulaştığınız kişilere diğer iletişim yoluyla hatırlatılır ve sosyal medyada aktif olmayanlar bilgilendirilir.

Takipçileriniz markanıza zaten aşinadır, bu nedenle kampanyanızı sosyal medyada görme olasılığı en yüksektir; bu nedenle, farklı bir kanaldan hatırlatıldıktan sonra katılımları daha olasıdır.

Sizi sosyal medyada takip etmeyen veya daha az aktif olanları e-posta, arama veya site içi içerik ve reklam birimleri aracılığıyla yakalayabilirsiniz. Dijital pazarlama aksiyonlarınızla sosyal medya faaliyetlerinizi bir arada yürütmeniz akıllıca olacaktır.

Birçok pazarlama kanalında farklı kişilere farklı zamanlarda ulaşmak, kampanyanızın başarılı olma olasılığını artırır. Segmentasyonunuza ve zamanlamanıza dikkat edin. Mevcut müşterileri bunaltmak ya da potansiyel müşterileri aynı anda çok fazla rahatsız etmek istemezsiniz.

Hedef kitlenizin farklı gruplarına bir dizi temas noktasında yapılan hafif hatırlatmalar ve sözler, yalnızca seçtiğiniz sosyal ağınızda tanıtılan bir sosyal medya kampanyasından daha iyi sonuçlar verecektir.

4. Kapsamlı Analiz

Peki kampanyanız nasıl bir performans gösterdi? Sosyal medya programınız ulaşmak için belirlediğiniz hedeflere ulaşmada başarılı oldu mu?

Kampanyanızın başarısını analiz etmek söz konusu olduğunda, hedeflerinizle ilişkili anahtar metrikleri önceden belirlediğiniz için teşekkür ederiz. İlerlemenizi ​​başlangıç ​​noktanızla karşılaştırmak kolaydır.

Belki de sosyal medya kampanyanız aracılığıyla edinilen müşterilerden elde edilen gelir, arama edinme kampanyalarınızla edinilen gelirlerden daha yüksektir. 

Harika sosyal medya kampanyaları takipçi sayınızdan daha fazlasını etkilemelidir. Bu dört bileşeni bir sonraki sosyal medya kampanyanızın ilkeleri olarak kullanmak, işletmenizin sosyal erişiminizi genişletmesine, hedef kitlenizi daha iyi anlamasına ve uzun vadeli iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön