Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi İçin 7 Adım

Sosyal medya, her büyüklükteki işletme için hayati bir pazarlama kanalıdır. Birkaç yıl önce, “işimiz neden sosyal medyayı kullanmalı?” Sorusunun yerini, “işimiz sosyal medya pazarlamasıyla nasıl büyütebiliriz?” Almıştır.

Sosyal medya pazarlamacısı olarak bu beni çok heyecanlandırıyor. Beni heyecanlandırmayan şey, kaç işletmenin hâlâ belgelenmiş bir strateji olmadan sosyal medyada pazarlama yapmaya çalıştığıdır . Bu yazıda, etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak için işletmenizin atması gereken yedi adımı öğreneceksiniz.

1. Adım: Mevcut Sosyal Varlığınızı Denetleyin

“Kendinizi tanıyın. Müşteriyi tanıyın. Yenilik.” – Beth Comstock

Nereye gittiğiniz konusunda strateji belirlemeden önce, bulunduğunuz yere hızlıca bakın. İşletmenizin sosyal medya varlığını denetlerken dikkate alınması gereken birkaç alan:

 • Şu anda hangi ağlarda aktifsiniz
 • Ağlarınız optimize edildi mi (fotoğraf ve kapak resimleri, biyografi, URL vb.)
 • Şu anda hangi ağların size en fazla değeri sağladığını
 • Profilleriniz rakiplerinizin profillerine kıyasla

2. Adım: İdeal Müşterinizin Kim Olduğunu Belgeleyin

Bu bölümle mümkün olduğunca spesifik olmak isteyeceksiniz. Örneğin, hedef pazarınızı ebeveyn olarak tanımladıysanız sorun olmaz. Bununla birlikte, ideal müşterinizi Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan, 30 ila 50 yaş arasında bir ebeveyn olarak tanımlarsanız, 70.000 dolardan fazla kazanır, öncelikle Facebook kullanır ve açık hava etkinliklerine ilgi duyarsınız.

En iyi pazarlamacılar bile yanlış kitleye pazarlama yapıyorlarsa başarısız olurlar. Son derece odaklanmış bir alıcı kişisi bulmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki soruları cevaplayın:

 • Yaş
 • yer
 • İş ismi
 • Gelir
 • Ağrı Noktaları (işinizin çözebileceği)
 • En Çok Kullanılan Sosyal Ağ

3. Adım: Sosyal Medya Misyonu Oluşturun

“Seni tuhaf yapan, benzersiz kılan ve böylece öne çıkmanı sağlayan şey.” – Dan Schawbel

Sosyal medya misyonunuz gelecekteki eylemlerinizi yönlendirecektir, bu yüzden biraz düşünün. Bu ifade, sosyal medyadaki varlığınızı tam olarak neyi kullanmayı planladığınızı netleştirecek ve marka kimliğinizi yansıtmalıdır. Bu ifadeyi oluşturmaya çalışırken ideal müşterinizi unutmayın.

Örnek bir görev ifadesi, “mevcut ve potansiyel müşterileri dijital pazarlama hakkında sosyal medya pazarlamasına odaklanarak eğitmek için sosyal medyayı kullanmak olabilir.” Bu ifadeyi belgeledikten sonra, neyi paylaşacağınıza ve oluşturacağınıza karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

Yol gösterici bir görev olmadan rastgele yayın yapan işletmeler başarısız olur. İnsanlar uzmanları değil, uzmanları takip ediyor.

4. Adım: Anahtar Başarı Metriklerini Belirleyin

“Ölçemezseniz geliştiremezsiniz.” – Lord Kelvin

Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızın başarılı olup olmadığını nasıl belirleyeceksiniz? Sadece daha fazla takipçi kazanmaktan bahsetmiyorum, para kazanmaktan da bahsediyorum. Sonuç olarak, sonuçta iyileşmeyen bir şeye zaman ve para harcamayı rasyonelleştirmek zordur.

Ölçmeyi düşünecek birkaç metrik şunlardır:

 • Dönüşüm oranı
 • Web Sitesinde Geçirilen Zaman
 • Reach
 • Marka Mansiyonları
 • Duygusallık
 • Toplam Paylar

5. Adım: İlgi Çekici İçerik Oluşturun ve Düzenleyin

“İçerik, gerçek paranın çoğunun İnternet üzerinden kazanılmasını beklediğim yerdir.” – Bill Gates

Ne yazık ki, birçok işletme doğrudan bu adıma atlıyor. Umarım bu yazı, sosyal medya kanallarınızda paylaşmak için ilgi çekici içerik oluşturmaya ve küratörlüğünü yapmaya başlamadan önce atmanız gereken birkaç önemli adım olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

Şimdi sosyal medyaya mesaj göndererek eğlenceli kısmı tartışalım. İdeal müşterinizin kim olduğunu biliyorsunuz ve bu bilgileri sosyal medya misyonunuzu oluşturmak için kullandınız. Bu bilgilerle donatılmış olarak, içerik oluşturmaya ve iyileştirmeye başlamanız kolay olmalıdır. Peki, içerik tam olarak nedir? Aşağıda, oluşturabileceğiniz birkaç içerik örneği verilmiştir:

 • Görüntüler
 • Videolar
 • Blog Yazıları
 • Şirket Haberleri
 • İnfografikler
 • e-Kitaplar
 • Röportajlar

İçerik fikirleri listesi uzayıp gidiyor ancak yalnızca görev açıklamanızla uyumlu içerik biçimlerine ve beceri kümenize odaklandığınızdan emin olun. İçerik sosyal medyayı besleyen şeydir bu nedenle yüksek kaliteli, ilgi çekici içerik oluşturmayı en önemli öncelik olarak görmeniz çok önemlidir.

Her ağda ne sıklıkta yayın paylaşacağınızı, hangi konuları paylaşacağınızı ve bunları ne zaman paylaşacağınızı özetleyen bir içerik takvimi oluşturmanızı önemle tavsiye ederim.

6. Adım: Sosyal Medya Yönetim Aracına Yatırım Yapın

“Sıradan insanların doğru araçları kullanarak inanılmaz şeyler yapabileceği zamanlarda yaşıyoruz”

Çoğu pazarlamacının bir sırrı vardır, üretkenliklerini artırmak için araçlardan yararlanırlar. Tamam, belki de bir sır değildir ancak araçlar olmadan pazarlamacılar sürekli tükenmişlikle karşılaşırlar (çoğu araçlarla bile). Sosyal medya söz konusu olduğunda, bir sosyal medya yönetim aracına sahip olmak çabalarınızı kolaylıkla ölçeklendirmenizi sağlar.

Sosyal medya yönetim aracının en önemli avantajlarından biri, yayınları önceden zamanlama yeteneğidir. Oluşturduğunuz içerik takvimini hatırlıyor musunuz? Sosyal medya yönetim aracınızdaki planlanan yayınlarınızın içerik takviminize uygun olduğundan emin olun.

7. Adım: İzleyin, Analiz Edin, Optimize Edin

“Verilere yeterince uzun süre işkence yaparsanız, her şeyi itiraf edecektir.” – Ronald Coase

Sosyal medyada başarılı olmak söz konusu olduğunda bu en önemli adım olabilir. En iyi sosyal medya pazarlamacıları bile deneme yanılma yöntemine güveniyor . Sonuçlarınızı izlemek, verileri analiz etmek ve daha sonra bunları optimize etmek için ince ayarlar yapmak çok önemlidir.

Pazarlama çabalarınızın sonuçlarını analiz etmek için zamanınız olduğunda önceki her adım yeniden değerlendirilmelidir. Verilerin sizi yönlendirmesine izin verin. Size Facebook veya Twitter’ın en etkili kanalınız olduğunu söylüyorsa, ikiye katlamayı düşünün.

Harika bir sosyal medya stratejisi asla yerinde duran bir taş değildir. Gerektiğinde değişen sürekli bir çalışmadır. Bu nedenle, dışarı çıkın, bir strateji oluşturun ve büyümeye devam ederken, işletmeniz ve kitleniz hakkında daha fazla bilgi edindikçe optimize etmeye başlayın.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön