Geleneksel Pazarlama Nedir?

Tarihinde hiçbir zaman reklam endüstrisi bu kadar kısa sürede çok fazla değişiklik görmedi. Günümüzün dijital olarak doymuş dünyasında, geleneksel pazarlamanın hala önemli olup olmadığını çoğumuz merak ediyoruz. Geleneksel pazarlama teknikleri birçok B2B ve B2C pazarlama stratejisinde hala canlıdır. 

Peki “geleneksel pazarlama” tam olarak nedir ve şirketiniz geleneksel pazarlama şekillerinden en iyi şekilde nasıl yararlanabilir?

Geleneksel Pazarlama Nedir?

Geleneksel pazarlama, geçmişte tutarlı bir başarıya sahip şirketler tarafından kullanılan her türlü kampanya, reklam veya promosyonu içerir. Geleneksel pazarlama türleri arasında bültenler, basılı teminatlar ve reklamlar, reklam panoları, gazete basılı reklamları ve hatta el ilanları yer alır.

Geleneksel Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Geleneksel pazarlama, internet olmadan kullanılabilecek pazarlama yöntemlerini kapsar. Bunlar onlarca yıldır var olan ve tipik olarak şimdi daha az kullanılan yöntemlerdir. Ancak, güçlü yanları olmadan değiller.

Ortak geleneksel pazar yöntemleri şunları içerir:

 • Doğrudan posta kartpostalları, kuponlar ve bilgilendirici paketler
 • Televizyon veya radyo reklamları
 • Gazete veya dergi reklamları
 • Reklam panoları ve el ilanları
 • Telefon görüşmeleri ve metin bildirimleri

Bu reklamların birçoğunu her gün işe giderken radyo dinleyerek ve hatta giderken reklam panolarındaki pencereye bakarak görüyor ve duyuyoruz. Günlük yaşamın bir parçası oldular.

Radyo yayınları 1900’lerden beri var ve ilk ticari yayın (canlı reklamlarla desteklenen bir radyo programı) 2 Kasım 1920’de yayınlandı. Eğlence teknolojisinin bir sonraki adımı olan televizyon, reklam yayınlamak için daha hızlıydı. 1941 yılında kuruluşundan ilk televizyon reklamına on yıl geçti.

Doğrudan posta pazarlaması tüketicileri çekmek için kartpostallar, broşürler, mektuplar, kataloglar ve posta yoluyla gönderilen basılı materyalleri kullanır. Doğrudan postanın en eski ve en bilinen örneklerinden biri, ilk kez 1888’de tüketicilere postalanan Sears Kataloğudur. 

Son olarak, telefonla pazarlama, tüketicileri bir ürün veya hizmet satın almaya ikna etmek için telefon üzerinden satış mesajları sağlama uygulamasıdır. Bu pazarlama şekli, modern çağda tartışmalı hale geldi ve birçok tele-pazarlama agresif satış taktikleri kullanıyor. 

Geleneksel Pazarlamanın Bileşenleri Nedir?

Pazarlamanın 4P’si ya da ‘pazarlama karması’ her pazarlamacı için bir klişedir. Jerome McCarthy tarafından formüle edilen ‘4P’, bir pazarlamacının bir ürünü piyasaya sürmeden veya bir hizmet sunmadan önce dikkate alması gereken dört faktörü ifade eder. Pazarlama karması Ürün, Fiyat, Promosyon ve Yerleşimden oluşur. 

McCarthy’nin değerlendirmesinde, her şeyden önce Ürün-üretimi ve yönetimi; ikincisi, uygun bir fiyatı sabitleme süreci; üçüncüsü, reklam, markalama vb. içeren ürünün tanıtımı ve son olarak dördüncü, ürünün yerleştirilmesi veya dağıtımı, perakende satışı ve müşteriye ulaşma süreci. Herhangi bir ürün lansmanına başlamadan önce bu dört öğenin hepsine karar verilmeli ve iyi planlanmalıdır.

Geleneksel Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Geleneksel pazarlamanın dijital pazarlamaya göre avantajları aşağıda tartışılmaktadır:

 • Yerel kitleye ulaşın : Geleneksel pazarlamanın kullanılması, görevinizi yerel kitleye ulaşmanızı kolaylaştırabilir. Radyo kesinlikle en iyi seçenek denebilir. İşinizi tanıtmak ve mesajınızı koymak için en hızlı yoludur.
 • Yeniden kullanım ve geri dönüşüm mümkün : Çevrimiçi pazarlama, posterler veya broşürler gibi fiziksel materyal gerektirmez, ancak reklamı yapılan materyalin basılı kopyalarına sahip olmanın tek avantajı ek bir avantajdır. El ilanları, posterler, broşürler vb. Bulunduğunuz her yerde ve her zaman tekrar kullanılabilir ve yeniden okunabilir ve bunun için internet bağlantısı gerekmez. Bu tanıtım araçları ayrıca gelecekte kullanılmak üzere saklanabilir ve geri dönüştürülebilir.
 • Alışılmış pazarlama modu : Geleneksel pazarlama, yaşlılar ve iş adamları için tanıdık bir reklam biçimidir çünkü promosyon malzemesi hakkında herhangi bir açıklamaya ihtiyaç duymazlar. Dijital pazarlama, eski müşteriler için bir fincan çay değildir.
 • Kolayca basılan basılı kopya : Geleneksel basılı kopya pazarlamanın zihinsel olarak işlenmesi ve gelecekte hatırlanması her zaman kolaydır.
 • Daha fazla maruz kalma : Geleneksel pazarlama her zaman yüksek bir başarı oranına sahiptir. Bu pazarlama yöntemi denenmiş ve test edilmiş bir yöntemdir. Çoğu şirket geleneksel yöntemin onları kanıtlayacağına ve başarı sağlayacağına inanmaktadır. Çevrim içi pazarlama nüfusun çoğuna ulaşabilir, ancak tüm hedef kitleye ulaşmanın garantisi yoktur.
 • Yeni kitleler : Geleneksel pazarlama, büyük bir nüfusa ve birçok demografiye ulaşmanıza olanak tanır. Reklam için reklam panolarını, televizyonu ve radyoyu kullanabilirsiniz. Bunlar ayrıca mesajınızı çeşitli coğrafi alana yayar ve hedef kitlenize ulaşır ve yeni kitlelerin markanıza ve işletmenize bağlanması mümkün olabilir.

Geleneksel Pazarlamanın Dezavantajları

Geleneksel pazarlama geçmişte başarılı olmasına rağmen, son yıllarda internetin artan kullanımı nedeniyle geleneksel pazarlamanın bazı dezavantajları da vardır. İnternetin muazzam kullanımının, akıllı telefonların, iPod’ların, tabletlerin ve sosyal ağ sitelerinin kullanılmasının artmasıyla, Facebook, WhatsApp, Twitter gibi sosyal siteler aracılığıyla web siteleri ve web sayfalarındaki ürünlerin tanıtımları artmıştır. Bunlar geleneksel pazarlamaya kıyasla daha az maliyetlidir. Geleneksel pazarlamanın dezavantajlarından bazıları aşağıda tartışılmaktadır:

 • Statik metin : Geleneksel pazarlamada, reklam için statik metin kullanılır. Örneğin, bir gazeteye ürününüz için bir reklam yerleştirirseniz ve stokunuz tükenirse, reklamınızı düzenleyemezsiniz ve birçok mutsuz müşteri olur ve bu yöntemde müşteriyle etkileşime giremezsiniz. Ancak dijital pazarlamada, sayfanızı veya sitenizi stok hakkında hemen güncelleyebilir ve müşterilerinize durumu bildirebilirsiniz.
 • Mesajı güncellemek için zaman eksikliği : Geleneksel pazarlamada, yeni modern çevrimiçi pazarlamaya kıyasla reklamda yapmak istediğiniz değişikliklere yanıt vermek için zaman kazanmayacaksınız. Geleneksel reklamda, reklamınızı günlük gazetede yayınlamak isteseniz bile, reklamınızı önceden hazırlamanız gerekir.
 • Çevrim içi pazarlamaya kıyasla pahalı: Gazetelere reklam koymak veya herhangi bir el ilanı veya broşür dağıtmak için, bir kampanya yürütmeyi her planladığınızda bunu ödemeniz gerekir. Ancak çevrim içi pazarlamada, web sitesindeki herhangi bir değişiklik için ek maliyet gerekmez. Bu, ürününüzün satışı için çalışan ekip tarafından kolayca yapılabilir. Geleneksel pazarlama şirketleri her el ilanı ve posta dağıtımı için sizden ücret alırken, çevrim içi pazarlamada reklamınız tüm Dünya Çapında Ağ’a açıktır.
 • Özel Pazarlama mümkün değil : Geleneksel pazarlamada, belirli müşteri hedeflenemez; tek spesifik pazar hedeflenebilir. Örneğin, geleneksel pazarlamada, yeni bir çanta veya el çantası stilindeki genç bayanlar için bir reklam oluşturulur. Ancak çevrimiçi pazarlamada, bir izleyicinin ne aradığına bakabilir ve böylece kendi seçtiği ürünleri önerebilirsiniz.
 • Daha az bilgi sağlayın : Geleneksel pazarlamada, ürün için karmaşık fiyatlandırma seçenekleri ve teklifler sunmak zordur. Basılı medyada, fiyat ve diğer tekliflerin alıcılara hitap edebilecek tüm farklı varyasyonlarını görüntülemek için yeterli alan yoktur. Çevrim içi pazarlama durumunda, müşterinize çeşitli seçenekler sunabilir ve ürününüzü satın almaya teşvik edebilirsiniz.
 • Geleneksel medyanın çevrim içi pazarlamaya dönüştürülmesi : Son zamanlarda, gazete, dergi gibi birçok geleneksel pazarlama yöntemi artık çevrim içi oluyor böylece insanlar günümüzde internetin olduğu her yerde haberleri okuyabiliyor.
 • Geleneksel yöntemlerin cehaleti : Çoğu kişi, reklamı reklam panosunda veya afişte okumamaları, reklam veya reklam gösterildiğinde televizyonun kanalını değiştirme gibi reklamları daha kolay göz ardı etme veya atlama eğilimindedir.
 • Tüketiciye zorlama : Geleneksel pazarlama, günlük yaşamlarının bir parçası olduğu için çoğunlukla müşteriye dayatılır. Bu pazarlama türü düşük bir yanıt oranına sahiptir.

Ancak dijital pazarlama gelenekselin yerini almayacak mı?

Geleneksel pazarlama yaklaşımları dijital devrime gerçekten dayanabilir mi?

Pazarlama bütçenizin her kuruşu önemli olduğunda, değerli paranızı nereye yatırmanız gerektiğini bilmek önemlidir. Ancak geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama bir karşıtlık durumu olarak görülmemelidir. Bu iki konu düşman değil; bu dijital pazarlamaya karşı geleneksel pazarlama değildir. Aksine, ikisi entegre edildiğinde ve birlikte çalıştığında işletmeler yatırım getirilerini güçlendirebilir. 

Her iki stratejiyi de kullanarak entegre bir pazarlama yaklaşımı, ürününüz veya markanız hakkındaki mesajı yaymanıza yardımcı olacaktır. Ağızdan ağıza strateji olarak bilinen pazarda tüketici-tüketici iletişiminin etkisi önemlidir. Ağızdan ağza iletişim, tüketicinin bakış açısını ve daha düşük maliyetleri daha hızlı teslimatla birleştirdiği için ilginçtir. Bu sadece sosyal ağ siteleri, tartışma forumları gibi teknolojilerle yapılabilir. Geleneksel pazarlamada, kapıdan kapıya ürün satmaya çalışan satış elemanı da ağızdan ağıza iletişimin bir parçası olabilir. Bu nedenle, hangi pazarlama stratejisinin ürününüze veya markanıza uygun olacağı iş adamları olarak size kalmış.

Buradaki büyük soru şudur: Pazarlama stratejiniz hazır mı?

Geleneksel Pazarlama Örnekleri

Telefonla pazarlama stratejisi, seçim kampanyaları sırasında farklı siyasi partiler veya politikacılar tarafından insanların oy kullanma tercihlerini belirlemek için kullanılıyor.

Amway, Avon, Forever, Modicare, Vestige vb.Gibi çok seviyeli şirketler farklı güzellik bakımı, sağlık, ev aletleri vb. konularda, ağ pazarlaması yoluyla işlerini geliştiriyor.

Etkinlik pazarlama, fuarlar, sergiler, konserler, tanıtım gezileri, spor etkinlikleri vb. Gibi belirli etkinliklerde şirket temsilcileri ve müşterileri arasında yüz yüze etkileşim gerektiren bir tanıtım aracı olarak kabul edilir. Etkinlik pazarlamasının pazarda büyük bir eğilimi vardır.

Otobüs barınakları kullanarak yapılan pazarlama, farklı yerlere yüksek görünürlük sağlayarak geniş bir kitle havuzunu hedeflemektedir. Boyut, parlaklık seviyesi ve göz alıcı konum nedeniyle etki yaratır ve bu yerleri geçen insanlar üzerinde uzun süreli bir etki yaratmaya çalışır.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Geleneksel Pazarlama Nedir?” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön