Geleneksel Pazarlama ve Dijital Pazarlama Arasındaki Tüm Farklar

Bir pazarlama bütçesi her küçük işletme için önemli olmakla birlikte, doğru yönde harcamak ve bundan en iyi şekilde yararlanmak da eşit derecede önemlidir. Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama söz konusu olduğunda nerede harcayacağınızı nasıl biliyorsunuz?

Birçok işletme için, sonuçlarında büyük bir fark yaratsa da, doğru “pazarlama” kararına ulaşmak kolay değildir. Bir işletme, dijital pazarlamaya karşı geleneksel pazarlama yönüne açıklık kazandırarak, hangi pazarlama yönteminin uygun olduğu ve nasıl uygulanması gerektiği konusunda daha iyi bir fikir edinebilir.

Başarılı bir iş yürütmek sadece uygun pazarı seçmek veya yüksek kaliteli bir ürüne sahip olmakla ilgili değildir. Ayrıca, hedef kitlenize ulaşmak ve bunları potansiyel müşterilere veya müşterilere dönüştürmek için doğru pazarlama tekniklerini kullanmakla da ilgilidir. Bir işletme olarak, rekabetinizin önünde olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bu, artık sadece eski pazarlama yöntemlerine güvenemeyeceğiniz anlamına gelir. Öteye bakmalı ve erişiminizi artırmak için en son dijital pazarlama tekniklerinden nasıl yararlanabileceğinizi anlamalısınız.

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya karşı iddialı ayrıntılarına girmeden önce, net bir şekilde anlamanız gereken bazı temel fikirleri inceleyelim.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama: Geleneksel Nedir?

Geleneksel pazarlama yeni bir şey değildir, çünkü şu anda maruz kaldığımız bir pazarlama şeklidir. Çeşitli çevrimdışı reklamcılık ve promosyon yöntemleri ile yarı hedefli bir kitleye ulaşmaya yardımcı olan geleneksel bir pazarlama şeklidir.

Geleneksel pazarlama, göz ardı edilmesi zor olan ve günlük olarak karşılaştığımız geleneksel reklamları içeren bir pazarlama türüdür. Ortak ve en çok denenen çevrimdışı pazarlama taktiklerinin çoğu aşağıdaki beş ana kategoriye girmektedir:

 1. Basılı (dergi, gazete vb.)
 2. Yayın (TV, radyo, vb.)
 3. Doğrudan Posta (kataloglar, kartpostallar, vb.)
 4. Telefon (telefonla pazarlama, sms pazarlama vb.)
 5. Dış mekan (reklam panoları, el ilanları vb.)

Geleneksel pazarlama son birkaç on yılda gelişmiş olabilir ancak temel hususlar aynı kalır. Bugün kullandığımız satış teknikleri, pazarlamanın meşhur dört P’sine dayanmaktadır: ürün, fiyat, yer ve tanıtım.

Her başarılı işletme, uygun bir satış hunisi oluşturmanın ne kadar entegre olduğunu bilir . Bir işletme pazarlamanın dört P’sini kullanarak, bir satış hunisi aracılığıyla potansiyel müşterilerini ve müşterilerini yönlendirebilir ve olumlu sonuçlar görebilir.

Her pazarlama tekniğine güç veren 4 P’nin her birine kısa bir göz atalım:

 1. Ürün: Etkili pazarlama, kendi ürününüzün iyi anlaşılması ile başlar. Bu, hedef pazarın talebini karşılayan maddi olmayan bir hizmet veya bir mal türü olabilir.
 2. Fiyat: Ürünün toplam maliyeti, ne kadar iyi bildiğinize bağlıdır. Arz, talep, kar marjı, vb. Söz konusu olduğunda fiyat daima belirleyici faktördür.
 3. Tanıtım: Ürününüzle ilgili sözleri nasıl alıp hedef kitlenize nasıl pazarlayacağınız tanıtımdır. Ürünü tanıtmanıza ve daha fazla görünürlük elde etmenize yardımcı olan herhangi bir yöntem, ister bir reklam panosunda reklam yapıyor ister Facebook’ta bir reklam kampanyası oluşturuyor olsun, promosyon kapsamındadır.
 4. Yer: Geleneksel pazarlama, ürününüzü doğru zamanda ve yerde hedef kitlenizin önünde tutmaya dayanır. Bu da doğru fiyatlandırma anlamına gelir. Pazarlama dünyasında, yerleşim çok önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü bir ürün ideal bir yere yerleştirildiğinde, potansiyel müşterileri veya müşterileri dönüştürme şansı çokluğu arttırır.

Yüzeyde, dijital pazarlama, dördüncü P: promosyon hakkında olduğu gibi, geleneksel pazarlamadan büyük bir şekilde farklı görünebilir. Bununla birlikte, konunun gerçeği, dijital pazarlama son derece etkilidir çünkü pazarlamanın dört ps’sini göz ardı etmez. Her birini benzersiz bir şekilde kullanır ve bazen geleneksel pazarlamadan bile daha iyidir.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama: Geleneksel Olmanın Dezavantajı

Geleneksel pazarlama hala etkili olsa da, ürününüzü hedef pazarınız arasında popüler hale getirmenin tek yolu bu değildir. Günümüzde teknoloji büyüdü ve işletmelerin daha önce hiç olmadığı gibi kitlelerine bağlanmasını sağlıyor. Bu nedenle, yatırım yapmadan önce geleneksel pazarlamanın dezavantajlarını dikkate almak önemlidir.

 • Küçük Etkileşim

Dijital pazarlamanın en büyük ve en belirgin kısıtlamalarından biri, müşteriler ve pazarlama için kullanılan ortam arasında çok az etkileşim olması ya da hiç etkileşim olmamasıdır.

Geleneksel pazarlama, bir işletmenin hedef kitlesine ürün veya hizmeti hakkında bilgi yayınlayabildiği veya bilgi sağlayabildiği tek yönlü bir caddedir. Bu marka geliştirme çalışması, doğru insanların dikkatini çekmek ve belki de onları müşterilere dönüştürmek umuduyla yapılır.

 • Aşırı Zamanlama Kontrolü Yok

Geleneksel pazarlama, bir kez yürütüldüğünde güncellenemeyen promosyon yöntemlerine bağlıdır. İster yerel gazetenizde ister bir televizyon reklamında statik bir metin basılı reklam olsun, herhangi bir değişiklik durumunda eski reklamın yerine yeni bir reklam yerleştirmeniz gerekir. Bu büyük bir faktör gibi görünmese de, uzun vadede büyük bir fark yaratıyor. Örneğin, en son widget’ınızı tanıtan bir dergi reklamı yayınladığınızı varsayalım. Bundan sonra, satış numaralarını önemli ölçüde etkileyebilecek büyük bir güncelleme yaparsınız. Reklamı anında değiştirebilir misiniz? Tabii ki hayır, pazarlama bütçenize fazla mesai koyabilirsiniz.

 • Daha Yüksek Maliyetler

Geleneksel pazarlamada tekrar eden maliyetler, büyük bir yatırım nedeni olabilir. Yerel gazetedeki reklamınız, yalnızca yayınlandığı gün hedef kitleniz tarafından görülürse etkili olur. Ve bunun şansınız nedir?
Onlara tekrar ulaşmak istiyorsanız, yeni bir basılı reklam kampanyası oluşturmanız ve yayınlamanız gerekir. Ya da bölgenizde posterler ya da el ilanları oluşturup dağıtırsanız, bu bir kereye mahsus olmak için yaptığınız bir yatırımdır. Bunu, web sitenizde oluşturduğunuz ve hedef ziyaretçileri yıllarca ek ücret ödemeden getirebilecek içerikle karşılaştırın.

 • Sınırlı Özelleştirme Seçenekleri

Belirli bir sektörde çalışan ve belirli yaş grubuna giren müşterileri hedeflemek ister misiniz? Geleneksel pazarlama, kampanyanızı özelleştirme ve belirli bir müşteriyi hedefleme konusunda size çok az yardım sunar. 

Belirli segmentlere pazarlama yapmak için geleneksel pazarlama tekniklerini kullanabilseniz de, hedeflenen müşterilerin peşinden gidemezsiniz. Çevrimiçi reklamlar kullanırken, yalnızca doğru türde müşterilere ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda onlara uygun teklifleri de gösterebilirsiniz.

 • Kolayca Güncellenemez

Kabul edelim, dijital pazarlamanın güçlü yönlerinden biri, kolayca güncellenip ayarlanabilmesidir, çok çaba gerektiren geleneksel pazarlama aksine. Basılı reklamlarınızın yüzde indiriminin yanlış olduğunu düşünün, baskılar zaten bitmişse bunu nasıl düzeltebilirsiniz? Öte yandan, dijital pazarlama kampanyalarını düzenlemek sadece birkaç tık ötenizde.

 • Tam Fiyatlandırma Detaylarını Açıklayamama

Temel düzeyde, geleneksel pazarlama asla indirimli fiyatlara veya özel satışlara dayanarak insanları çekmekte başarısız olmamıştır. Bununla birlikte, daha benzersiz, özelleştirilmiş fiyatlandırma seçenekleri sunmaya geldiğinde, bir tuğla duvara çarpabilirsiniz. Baskı pazarlamasında size verilen seçenekleri analiz ederseniz, tüm fiyatlandırma seçeneklerinizi görüntülemek için gerekli alanı bulamayabilirsiniz – bunlar daha fazla kişiyi müşteriye dönüştürmenize yardımcı olabilir. 

 • Kötü Kampanya Ölçümü

Geleneksel bir pazarlama stratejisi yürütürken, yanlış yöne yatırım yapmadığınızdan emin olmanın ne kadar etkili olduğunu bilmek önemlidir. Ne yazık ki, geleneksel pazarlamadan elde ettiğiniz sonuçlar kolay ve verimli bir şekilde ölçülemez. 

Ancak, bir çevrimiçi pazarlama kampanyası başlattığınızda, nerede yanlış yaptığınızı ve başarılı olup olmadığını zahmetsizce belirleyebilirsiniz. Bu tek başına dijital pazarlamayı geleneksel muadillerinden daha iyi yapar.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama: Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama veya çevrimiçi pazarlama, bir işletmenin İnternet veya cep telefonu gibi bir elektronik cihaz üzerinden yaptığı pazarlayla ilgili işi ifade eder. Herhangi bir işletme (büyüklüğünden bağımsız olarak), hedef pazarlarına ulaşmak, potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak ve daha fazlasını müşterilere dönüştürmek için dijital pazarlamayı kullanabilir. Arama motoru pazarlamasından Facebook pazarlamasına kadar her şey dijital pazarlama kapsamındadır.

Günümüzde bir iş için dijital pazarlamanın çok önemli olmasının nedeni, internetin en çok kullanılan araçlardan biri haline gelmesidir. Giderek daha fazla insan, mal ve hizmet satın almayı içeren günlük aktivitelerini gerçekleştirmek için web’e giriş yapıyor.

Son on yıla bakarsanız, çevrimiçi pazarlamanın katlanarak büyüdüğünü göreceksiniz. Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama söz konusu olduğunda, dijitalin kesin bir avantaj olduğu açıktır.

Başarılı pazarlama, bir işletmenin potansiyel müşterilere ve müşterilere mümkün olan en iyi şekilde bağlanmasını gerektirir, böylece yatırımın gerçek bir getirisi olr. İnsanların büyük bir çoğunluğunun zamanlarını internette geçirdiği göz önüne alındığında, onlara bağlanmak sizin için daha mantıklıdır.

Teknoloji büyüdükçe ve yeni dijital fikirler hayata geçtikçe, dijital pazarlama dünyası da büyüyor. Sonuç vermeye devam etmesinin nedenlerinden biri, bir tür gelen pazarlama olmasıdır. Yani insanları bulmak için oraya gitmek yerine sizi buluyorlar. İster Google’da bir reklam yayınlıyor ister blogunuz için pazarlama ile ilgili içerik oluşturuyor olsun, her şey hedef kitlenizi çekmek ve farkındalık yaratmakla ilgilidir.

Fikir oraya çıkıp poz almaktır. Web sitenizi, markanızı ve sattığınız ürünleri ne kadar çok kişi bilirse, gündeminize o kadar aşina olurlar. Sonunda güven temelinde geliştirilen yakın ilişkilere veya bağlara yol açar.

Bir iş olan İnternet, nişinizde bir otorite oluşturmanın ve çevrimiçi varlığınızı daha önce hiç olmadığı kadar büyütmenin bir yolunu sunar.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama: İstatistikler Ne Diyor?

Dijital pazarlamanın mevcut büyümesini göz önünde bulundurarak, dijital reklam harcamalarının televizyon reklamları gibi geleneksel reklamları devralması çok uzun sürmeyecektir. Bugün itibariyle, çeşitli sektörlerdeki pazarlamacıların %60’ı çabalarını dijital pazarlamaya kaydırdı. İşte dijital pazarlamanın büyümesini ve önemini anlamanıza yardımcı olacak bazı istatistikler…

 • Alışveriş yapanların/alıcıların %80’inden fazlası, bir ürüne / hizmete yatırım yapmadan önce araştırmalarını çevrimiçi olarak yapmaktadır.
 • Yetişkinlerin neredeyse % 60’ı Facebook’u düzenli olarak kullanıyor.
 • B2B pazarlamacılarının % 94’ü LinkedIn’i pazarlama için aktif olarak kullanıyor .
 • Mobil, 2019 yılına kadar dijital reklam harcamalarının %70’inden fazlasını oluşturacak.
 • % 90 B2C işletmeleri sosyal medyayı en etkili içerik pazarlama taktiği olarak bildirmektedir.

Hangi işte olursanız olun , dijital pazarlamanın önemini göz önünde bulundurmanız gerekir. Aksi takdirde, en son dijital pazarlama tekniklerinden yararlanan rekabeti kaybedebilirsiniz.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama: Nereye Yatırım Yapmalı?

Bir pazarlama bütçesi belirlemek bir şeydir, ancak yatırımınızdan iyi bir getiri elde etmenizi sağlamak başka bir şeydir. Bu yüzden sadece paranız için en iyi patlamayı vermesi daha muhtemel olan pazarlama kanallarına ve yöntemlerine odaklanmak mantıklıdır.

Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama tartışması yaşça daha eskidir. Bununla birlikte, teknolojideki ilerlemeler göz önüne alındığında, dijital pazarlamanın bir işletmenin cüzdanına bir çentik koymadan nitelikli satışlar üretmesine yardımcı olabileceği gerçeğini inkar etmek mümkün değildir. Geleneksel pazarlamaya kıyasla risk kesinlikle daha küçüktür.

Etrafınıza bakarsanız, özellikle basılı reklamcılık gibi çevrimdışı pazarlama yöntemleriyle karşılaştırıldığında, düşük maliyet nedeniyle, her boyuttaki işletmenin dijital pazarlamadan yararlandığını göreceksiniz. Basılı reklamlar marka oluşturmada yardımcı olabilse de, dijital pazarlama bir şirketin etkili tanıtım için güçlü bir temel oluşturmasına yardımcı olabilir. Ve çok daha küçük bir bütçe ile yapılabilir.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama: Neden Dijital Pazarlamayı Seçmelisiniz?

Bazı markalar, özellikle de büyük bir çevrimdışı kitleye sahip köklü markalar için, geleneksel pazarlama göz ardı edilemeyecek kadar pahalı olabilir. Ancak, sıkı bir bütçeye damgasını vurmaya çalışan birçok küçük işletme için, dijital pazarlama bir kurtarıcı olabilir. Bu yüzden birçok yeni ve eski işletme, dijital pazarlamanın gücünü kullanıyor ve pazarlama hunisini yeniden düşünüyor.

1.Yüksek Düzeyde Müşteri Katılımı

Geleneksel pazarlama müşterilerle doğrudan etkileşime izin vermezken, dijital pazarlama daha yüksek düzeyde katılım ve etkileşim sağlar. İster sosyal medya yorumları, ister e-posta mesajları yoluyla olsun, hedef kitleniz çeşitli dijital pazarlama kanalları aracılığıyla sizinle anında bağlantı kurar.

Markanız ayrıca müşterilerle video, anket veya web seminerleri aracılığıyla etkileşim kurarak kolayca daha iyi ve uzun süreli ilişkiler kurabilir. İşletmeniz, müşterilerinizin gereksinimleriyle birlikte çalıştığında daha iyi performans gösterir. Ve dijital pazarlama, müşterilerle etkileşime girebileceğiniz ve sorunlarını zaman kaybetmeden çözebilmenizi sağlar.

2.Sonuçları Ölçme Kolaylığı

Broşürler verdiğinizde, el ilanları dağıttığınızda veya dergilere reklam verdiğinizde, pazarlamanızın ne kadar başarılı olacağını bilmiyorsunuz. Yanlış yöne doğru yönelmiş olabilirsiniz ama söylemenin bir yolu yok.

Geleneksel pazarlamanın aksine, dijital pazarlama sonuçları ölçmenizi sağlar. Kör olandan ziyade açık görüşlü bir pazarlama oyunu oynamanıza izin verir.

Nereye gittiğinizi anlamanıza yardımcı olması için potansiyel müşterileriniz ve müşterileriniz hakkında bir ton bilgiye erişebilirsiniz. Web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğinden / ayrıldığından veya yüzde kaçı dönüşüme katılıyor? Geleneksel pazarlamada tam anlamıyla mevcut olmayan dijital pazarlama ile yapabileceğiniz ince ayar / test seviyesini hayal edin.

3.Daha Büyük Kitle Aralığı

Geleneksel pazarlama birçok yönden sınırlıdır, ancak bununla birlikte gelen en büyük kısıtlamalardan biri, bölgesel veya yerel izleyicilerin ötesine geçememesidir. İşletmeniz coğrafi olarak bağlı olmayabilir, neden erişiminizi sınırlandırıyorsunuz?

Dijital pazarlamayı kullanarak, son derece özelleştirilmiş bir kampanya oluşturabilir ve farklı şehirlere ve hatta farklı ülkelere erişiminizi genişletebilirsiniz. Öyleyse, geleneksel pazarlamanın aldığı battaniye yaklaşımına veda edin ve kampanyanızı ne kadar ileri gitmek istediğinize göre değiştirmenize olanak tanıyan dijital pazarlamaya merhaba deyin.

4.Daha Az Pahalı ve Daha Etkili

Pazarlama için para harcama söz konusu olduğunda, yatırım getiriniz kampanyanızın başarılı olup olmadığına karar verir. Dijital pazarlamanın size daha iyi bir Yatırım Getirisi getirmesi şaşırtıcı değildir çünkü geleneksel pazarlama / reklamcılıktan birden fazla şekilde daha ucuzdur.

Performansa dayalı olarak ödediğiniz bir reklama mı yoksa sınırlı bir kitle tarafından görülen maliyetli bir gazete reklamına mı yatırım yapmak istersiniz? Dijital pazarlama, daha fazla kazanırken daha az harcama yapmanızı sağlar.

Karar Zamanı: Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama

Sizi dijital pazarlamanın kesinlikle küçük bir işletme olarak reklam vermenin bir yolu olduğuna dair veri ve gerçeklerle ikna ettiğimizi umuyoruz. Daha önce geleneksel pazarlamayı daha önce denediyseniz ve istediğiniz hızlı büyüme sonuçlarını görmediyseniz, dijital pazarlamaya bir şans verin. Çok az risk ve büyük ödül var. Bu iş dünyasında sıkça gördüğünüz bir kombinasyon değil.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön