GeoMarketing: Coğrafi Pazarlama Nedir?

Pazarlamadaki gelişmelere dikkat ediyorsanız, işinizi geliştirmek için bir sonraki büyük eğilim olarak “coğrafi pazarlama” ya da Geo Marketing terimini duymuş olabilirsiniz. Dünya genelinde cep telefonu kullanıcılarının gelecek yıl içinde 4,8 milyar seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor ve bu konum tabanlı teknolojinin daha da önem kazanması şaşırtıcı değil.

Coğrafi Pazarlama Nedir? (Geo Marketing)

Coğrafi pazarlama, şirketlerin pazarlama stratejileri ve kampanyalarını bir araya getirmelerine yardımcı olmak için coğrafi veya konum tabanlı bilgileri kullanan bir araçtır. Verileri düzenlemek ve görüntülemek için dijital haritalamanın kullanılması, pazarlamacıların verileri bölgelere veya belirli bir fiziksel konuma (örneğin bir mağazaya) göre analiz etmelerini sağlar.

Müşterilerin nerede olduklarını veya nerede olduklarını anlayan konum zekası, bir kitleyi ve alışkanlıklarını daha iyi anlamak, ne istediklerini analiz etmek ve dönüşümlerle sonuçlanacak kampanyaları planlamak için pazarlama taktikleriyle birlikte kullanılabilir.

Temel bir örnek vermek gerekirse, son birkaç gün içinde birkaç araba galerisini ziyaret eden bir tüketici muhtemelen bir araba satın almak istiyordur. Bu ilgilenen kişiye alakalı bir reklam verebilecek ve yeni bir araba için teklif verebilecek bayilerin satış yapma olasılığı daha yüksek olacaktır.

Coğrafi Pazarlama Neden Kullanılır?

Coğrafi pazarlamanın birçok yararlı uygulaması vardır ve bu konum tabanlı bilgileri kullanmanın şirketler için anlamlı olmasının birçok nedeni vardır. Buradakiler sadece birkaç örnek.

Yeni bir perakende satış noktasını nerede açacağınızı merak ettiğinizi varsayın. Bir coğrafi pazarlama analizi, hedef müşterilerinizin takıldığı bölgeleri keşfetmenize yardımcı olabilir, böylece mağazanızın trafiğe ayak uyduracağını bilirsiniz.

Perakende konusunda hala, jeomarketing verileri, alışveriş alışkanlıklarına dayalı müşteri davranışını bulmak için mükemmeldir. Çünkü veriler, tüketicilerin farklı perakende satış yerleri, nerede durdukları ve nereden aldıkları arasında nasıl hareket ettiğini ortaya koyuyor. Başka bir deyişle, tipik tüketici alışveriş alışkanlıklarını belirleyebilir ve bilgileri pazarlamanızı daha iyi hedeflemek için kullanabilirsiniz.

Coğrafi pazarlama araçlarının bir başka kullanımı, dijital reklam kampanyaları belirli tüketici demografik özelliklerine odaklamaktır. Müşteri segmentlerinde ince ayar yapmak kolaydır, böylece satın alma olasılıkları yüksek olanlara pazarlayabilirsiniz.

Konum verilerinin, pazarlama kampanyalarının etkinliğini %80 oranında artırdığı kanıtlanmıştır . Bunun alaka düzeyi ile ilgisi var. Coğrafi pazarlama, tarihi ziyaret davranışı ve şimdi nerede olduklarını temel alarak müşterilerinize pazarlama yaparak ilginizi ve kişiselleştirmenizi bir üst seviyeye çıkarmanıza olanak tanır.

Coğrafi Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital teknolojinin ortaya çıkışı, coğrafi pazarlamayı giderek daha uygun hale getirdi, böylece her büyüklükteki şirket avantajlarından yararlanabilir. Dijital bir stratejinin bir parçası olarak, coğrafi pazarlama, internet aramaları, mobil aramalar ve sosyal medya aracılığıyla işletmeleri ve web sitelerini pazarlamak için coğrafi bilgi sistemleri (GIS) ve coğrafi bağlamı olan verileri kullanır. Coğrafi pazarlama hizmetlerinin çoğu, birden fazla akıllı telefon, tablet ve PC platformuyla uyumludur.

Coğrafi pazarlamada, çevrimiçi işlemlerden, mobil cihazlardan ve diğer kaynaklardan gelen müşteri verileri şirket veritabanlarında depolanır. Bu bilgiler dijital haritalara, örneğin bir posta kodu haritasına veya sokak haritasına uygulanır.

Coğrafi Pazarlamada Ne Tür Reklamlar Kullanılabilir?

Popüler seçeneklerden biri uygulama içi reklamlardır. Bu, zaten sergiledikleri davranışa bağlı olarak, uygulamanızı aktif olarak kullanan kişilere promosyonları hedeflemenizi sağlar. 

Kullanabileceğiniz diğer reklamlar şunlardır:

 • Reklamları dijital reklam panolarında gösterme
 • Uygulamanızdan bildirimler gönderme
 • Güven faktörü yüksek olan SMS mesajları

Farklı kitle segmentlerine ulaşmak için tüm reklam türlerinin bir birleşimini de kullanabilirsiniz.

Geo Marketing (Coğrafi Pazarlama) Hedefleri Nelerdir?

Coğrafi pazarlamaya başlamayı düşünüyorsanız, izlemeniz gereken üç önemli adım vardır.

Öncelikle, coğrafi pazarlama kampanyanız için bir hedef tanımlayın. Bu çok önemlidir, böylece hangi teknolojileri kullanmak istediğinizi ve hangi reklamların daha uygun olduğunu hesaplayabilirsiniz. Bir hedefe sahip olmak aynı zamanda başarıyı ölçmek için bir yol sunar.

Tipik hedefler şunlardır:

 • Sitenize daha fazla çevrimiçi trafik alma
 • Mağazanızda daha fazla ziyaretçi çekmek
 • Marka bilinci oluşturmak
 • Belirli bir teklifi almak için daha fazla kişiyi edinmek
 • İnsanları bir nedene bağışta bulunmaya teşvik etmek

İkincisi, zamanlamayı düşünün. Demografik ve ziyaret verileri, hedef müşterilerinizin tanıtımınızı görmesi en muhtemel olduğu durumlarda çalışmanıza yardımcı olabilir.

Üçüncü olarak, yerini düşünün. İdeal izleyicilerinizi oluşturmak için ziyaret etme davranışını kullanın.

Bu üç faktörle, mevcut konum ve geçmiş davranışa dayalı kişiselleştirilmiş promosyonlar oluşturabilirsiniz. Bu, doğru insanları doğru yerde, doğru zamanda başarıyla hedeflediğiniz anlamına gelir.

Coğrafi Pazarlamada Hedefleme Araçları Nelerdir?

Hedef kitle hedeflemeyi, yer hedeflemeyi ve hava hedeflemeyi içerir.

Kitle Hedefleme

Kitle hedefleme özelliği, işletmelerin şunları yapmasına yardımcı olur:

 • Reklamları, belirli bir zaman dilimi içinde bir yer, marka veya kategori ziyaret eden kişilere göster.
 • İyi ayarlanmış davranışsal hedefleme için ziyaret verilerini demografik verilerle birleştirin.
 • Kendi özel izleyicilerinizi oluşturmak için davranış, satın alma işlemleri ve daha fazlası hakkındaki verileri kullanın.

Yer Hedefleme

Yer hedefleme , müşterilerinizin belirli bölgelerde nasıl davrandığı hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olur. Bu içerir:

 • Şirket içi mobil yer hedefleme özelliği sayesinde potansiyel müşterilerinizin mağazanızda, otoparkta veya zaten binanın içinde olup olmadığını bilirsiniz. Bunlara bağlı olarak, uygun promosyonları hedefleyebilirsiniz.
 • Yakındaki müşterilere özel promosyonlar göstermek için bir coğrafi konum belirlemenizi sağlayan yakınlık hedeflemesi .
 • Coğrafi sınırlar içindeki promosyonları göstermek için ziyaret ve demografik verileri kullanmanıza izin veren mahalleler.

Hava Hedeflemesi

Müşteri davranışları hava durumuna göre değişir. Hava durumu hedefleme özellikleri, satışları iyileştirmek amacıyla müşteri davranışını etkilemek için bu bilgilere dokunmanıza yardımcı olur.

Coğrafi Pazarlama Örneği

Coğrafi pazarlama reklam platformu çözümlerinin işinize nasıl yardımcı olabileceğini merak mı ediyorsunuz? İşte restoranlar, perakende satış mağazaları ve hayır kurumları, ideal müşterilere ulaşmak için geomarketing’i etkili bir şekilde kullanırlarsa çok fayda sağlayabilirler.

Örneğin enerji içeceği Red Bull’a bakalım.

Red Bull, insanları bir marketten ürün satın almaya teşvik etmek için bir geomarketing aracı uyguladı. Bluetooth’u mobil cihazlarında etkinleştiren ve markadan pazarlama mesajları almaya razı olan müşterilere, Red Bull ekranına yakın olduklarında bir kupon takdim edildi.

Bu coğrafi pazarlama kampanyası başarılı oldu çünkü müşterilere doğru zamanda değerli ve alakalı bir şey verdi. (hangi içeceğin satın alınacağı konusunda bir seçimle karşılaştıklarında.)

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: