Gerilla Pazarlama Nedir? Detaylı Anlatım

Gerilla Pazarlama , maksimum sonuç veren düşük maliyetli geleneksel olmayan pazarlama taktiklerine odaklanan bir reklam stratejisidir.

Gerilla Pazarlamasına Giriş 

Birçoğunuz Gerilla pazarlama kelimesini duymamış olabilirsiniz ancak pazarlama dünyasında iyi bilinir. Bu yazıda size Gerilla pazarlamasının ne olduğunu ve tüketiciler arasında marka / ürün bilinirliği yaratmanın neden farklı ve yararlı olduğunu açıklayacağım.

Bu makaleyi okuduktan sonra, listenize markanızın reklamını yapmanıza yardımcı olabilecek bir tane daha yaratıcı pazarlama stratejisi ekleyeceğinizden eminim. Öyleyse, temellerden başlayalım ve gerilla pazarlama stratejilerinin derinliklerine gidelim.

Orijinal terim Jay Conrad Levinson  tarafından 1984 tarihli ‘Guerrilla Advertising’ adlı kitabında üretildi . Gerilla pazarlaması terimi , düzensiz bir savaş biçimi olan ve silahlı siviller tarafından kullanılan küçük taktik stratejilerle ilgili olan gerilla savaşından esinlenmiştir. Bu taktiklerin çoğu pusu, sabotaj, baskınlar ve sürpriz unsurlarını içerir. Gerilla savaşı gibi, gerilla pazarlaması  da pazarlama sektöründe aynı türden taktikler kullanır.

Bu alternatif reklam stili, alışılmadık pazarlama stratejisine, yüksek enerjiye ve hayal gücüne dayanmaktadır. Gerilla Pazarlama  , tüketiciyi şaşırtmak, silinmez bir izlenim bırakmak ve bol miktarda sosyal vızıltı yaratmakla ilgilidir. Gerilla pazarlamasının , daha geleneksel reklam ve pazarlama biçimlerine kıyasla tüketicilerle çok daha değerli bir izlenim bıraktığı söyleniyor. Bunun nedeni, çoğu gerilla pazarlama kampanyasının tüketiciyi daha kişisel ve akılda kalıcı bir seviyede vurmayı hedeflemesidir.

Gerilla Pazarlamasının Tarihi

Reklam, MÖ 4000 yılına kadar tarihlendirilebilir, burada ilk Mısırlılar satış mesajları ve duvar afişleri yapmak için papirüs kullandılar. Geleneksel reklamcılık ve pazarlamayı düşündüğümüz şey yüzyıllar boyunca yavaş yavaş gelişti, ancak 1900’lerin başına kadar hiç gerçekten patlamadı.

Reklamların ana hedefi, tüketicileri onları eğlendirmek ve onlarla etkileşim kurmak yerine ürün veya hizmet konusunda eğitmekti. 1960 yılında kampanyalar, radyo ve yazılı basın gibi farklı kitle iletişim araçlarında yoğun reklam harcamalarına odaklanıyor.

Kablolu televizyon reklam mesajlarını görmeye 1980’lerin sonlarına ve 1990’ların başına kadar geçilmedi. Ajanslar tüketiciler üzerinde bir izlenim bırakmak için mücadele etti ve tüketiciler pazarlanmaktan yoruldular. Değişim zamanı gelmişti.

1984’te pazarlamacı Jay Conrad Levinson, “ Gerilla Pazarlama ” adlı kitabında resmi terimi tanıttı. Levinson’un kitabında, geleneksel reklam biçimlerine yaklaşmak ve onunla mücadele etmek için benzersiz yollar öneriyor. Gerilla pazarlamasının  amacı, küçük bir bütçeyle reklam vermek için geleneksel olmayan taktikler kullanmaktı. Bu süre zarfında radyo, televizyon ve yazılı basın artıyor, ancak tüketiciler yorulmaya başlamıştı. Levinson, kampanyaların şok edici, benzersiz, çirkin ve zeki olması gerektiğini öne sürüyor. Vızıltı yaratması gerekiyor.

Küçük işletmeler düşünme şekillerini değiştirmeye başladı ve pazarlamaya yepyeni bir şekilde yaklaştı. Gerilla pazarlaması  kavramı organik olarak gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.

Gerilla Pazarlama veya Az Bilinen Gerçekler Hakkında

Gerilla Pazarlama, dünyanın dört bir yanındaki markaların ve küçük işletmelerin çoğunun, ürününü geleneksel olmayan bir şekilde tanıtmak için kullanılan yaratıcı bir pazarlama stratejisidir. 1980’lerde Jay Conrad Levinson tarafından tanıtıldı veya popüler hale getirildi. Gerilla pazarlama taktikleri hakkında, birçok markanın farkındalık yaratmasına yardımcı olan birkaç makale ve kitap yazdı. 

Günümüzde şirketlerin çoğu gerilla pazarlama taktiklerini kullanmayı tercih ediyor çünkü daha fazla yaratıcılık ve daha az bütçe gerektiriyor. Geleneksel pazarlamadan daha ucuzdur. Uygun maliyetli olduğundan ve erişime frekanstan daha fazla odaklandığından, küçük ve büyük markaların çoğu şımartmaya ve müşteri ilgisini çekmeye çalışır. 

Genel olarak Gerilla, gerilla savaşı kelimesinden türetilmiştir. 

Gerilla Pazarlama Neden Etkili Bir Stratejidir?

Artık kullanıcının dikkatini çekmek için çok sayıda yaratıcı pazarlama stratejisi olup olmadığını merak edebilirsiniz. Peki, neden birçok marka gerilla pazarlamasına odaklanıyor?

Gerilla pazarlamasında pazarlamacı, tüketici arasında bir markanın daha fazla kar elde etmesine yardımcı olabilecek bir vızıltı yaratmaya odaklanır. Bu tür pazarlama taktiğinin temel amacı, sınırlı miktarda kaynakla maksimum müşteri ilgisini elde etmektir. Etraftaki pazarlamacıların çoğu, tüketicinin ürünü / markayı uzun süre hatırlamasına yardımcı olabilecek şaşırtıcı ve unutulmaz iş stratejileri oluşturmaya çalışıyor.

Çeşitli Gerilla Pazarlama Stratejileri 

Sokak Pazarlaması stratejisi

Sokak pazarlamasının arkasındaki temel amaç, ürünün veya markanın sokaklarda ve halka açık yerlerde kullanıcının dikkatini çekmek için reklamını yapmaktır. Mcdonald’s, dominos, Nike, Puma vb. Mcdonald’ın “Mcfries Yaya Geçidi” adı verilen zebra geçidi oluşturduğu Nike, logosunu yol kenarındaki banklarda sergilemeye başladı. Yaratıcı pazarlama stratejileri, büyük markaların tüketicileri arasında farkındalık yaratmasına her zaman yardımcı olmuştur. Küçük şirketler de sokaklarda reklam vermeyi tercih ediyor. El ilanları, broşürler, insan animasyonu, Hologramlar, sokaklarda ürün gösterileri ve trafik sinyalleri gibi Sokakta reklam vermek için birçok marka tarafından benimsenen çeşitli iş stratejileri vardır. 

Ortam Pazarlama Stratejisi

Ortam pazarlaması, reklamlarınızı, bu reklamları gören kullanıcıları şaşırtabilecek alışılmadık bir yere yerleştirmekle ilgilidir. Bu tür pazarlama taktikleri çoğunlukla ürünleri / markaları / organizasyonları unutulmaz kılmak için yaratılmıştır. Bu tür reklamların tüketicinin zihninde kalıcı bir etkisi vardır. Pazarlamacılar genellikle ekstra büyük veya bazen küçük yapmak gibi olağandışı boyutlarda reklam panoları hazırlama eğilimindedir. Hepimizin bildiği gibi anormal şeyler insanların dikkatini çeker. Ortam reklamları sokaklarda, otobüslerde, reklam panolarında, otobüs duraklarında, arabalarda vb. herhangi bir yerde bulunabilir. Çoğunlukla, olağandışı konum, ortam reklamlarının başarılı olmasını sağlamada önemli bir rol oynar. 

Promosyon Etiketler Stratejisi

Çekici bir promosyon özel etiketi, bir markanın iyi iş elde etmesine ve müşteriler arasında farkındalık yaratmasına yardımcı olabilir. Çevresindeki birçok şirket, marka logosunu bir otomobilin ön camındaki çıkartmalar şeklinde göstererek halkın dikkatini çekiyor. Otobüsler ve trenler gibi toplu taşıma, bir ürünün reklamını yapmak için her zaman en iyi kaynak olmuştur. Birçok marka otobüs ve trenlerin içine ve dışına el ilanları yapıştırıyor. 1800’den beri Sticker, herhangi bir ürün veya marka logosunu pazarlamanın en uygun yoludur. Günümüzde gençler arasında daha popüler hale gelen animasyonlu çevrimiçi çıkartmalar var. 

Pusu Pazarlama Stratejisi

Pusu pazarlama, şirketlerin / markaların aynı ürünün başka bir şirket veya rakipleri tarafından zaten reklamının yapıldığı yerde reklamını yapma eğiliminde olduğu benzersiz pazarlama tekniklerinden biridir. Size bir örnek vereyim, bir futbol oyununun sponsoru olan ve ürün erkek ayakkabılarının reklamını yapmaya çalışan bir şirket A olduğunu varsayalım ama aynı futbol oyunu şirket B’de aynı ürüne sahip olan ve bir afiş yaparak veya bir grupta şirket adını bağırmakla veya kamera dikkatini çekerek ürünlerini dolaylı olarak tanıtmaya çalışan oyun. Bu tür reklamlara pusu reklamı denir. Genel olarak pusu, “Gizli bir konumdan saldırı” anlamına gelir. 

Pusu Pazarlama Örneği – 2010 yılında, Adidas ve Nike arasındaki FIFA dünya kupasında pusu pazarlama gerçekleşti. Nike, ürününü FIFA dünya kupasında tanıtmak için farklı iş stratejileri türleri yarattı. Adidas oyunun resmi sponsoruydu ve Nike, TV reklamları yürütüyor ve ürününü RONALDO, Rooney gibi futbol yıldızları aracılığıyla duyuruyordu. Nike, 2010 yılında dünya çapında ürünleri için çok fazla vızıltı yarattı. Bunun gibi, günlük hayatta pusu pazarlama örnekleri de var.  

Ters Grafiti Stratejisi

Bir pazarlamacı, ürünlerinin reklamını yapmak için birçok yaratıcı pazarlama stratejisi buldu ve Ters Grafiti bunlardan biri. Ters grafiti, pazarlamacı tarafından duvardaki kiri yüzeyden kaldırarak geçici bir görüntü veya animasyon oluşturmak için kullanılan çok yaygın bir işlemdir. İlk büyük ölçekli ters grafiti 2006 yılında Alexandre Orion tarafından yapıldı. Bundan sonra ilgi odağı oldu. Şimdi, birçok marka ve işletme tarafından ürün ve hizmetlerine dikkat çekmek için kullanılıyor. Nike, Puma, JD sporları, İngiliz gazı, Dominos Pizza, Biba, vb. Markalarını tanıtmak için ters grafiti kullanan markalar var. Pazarlamacılar hedef kitlelerini belirler ve buna göre hareket ederler. İyi, 

Gizli Pazarlama Stratejisi

Bir ürünü pazarlamak için çok fazla yaratıcılık gerektiren en yaygın kullanılan yaratıcı pazarlama stratejilerinden biridir. Gizli pazarlama, pazarlamacının pazarlandığını bilmeden insanlara bir ürünü tanıtmaya çalıştığı yaratıcı pazarlama stratejileri üretmenin istenmeyen bir yolundan başka bir şey değildir. Düşük maliyetli bir stratejidir, ancak çok fazla yaratıcılık gerektirir. Bu tür yaratıcı pazarlama stratejisi çoğunlukla yeni kanallarda, filmlerde, televizyon dizilerinde vb. Gerçekleşir. Bu pazarlama taktiklerinin temel amacı, anında satışlar yapmak değil, insanlar arasında iş fırsatları ve marka bilinirliği yaratmaktır. Şimdi size bir film izliyorsanız ve bir sahnede daha net olmanızı sağlayacak bir örnek vereyim, arka planda bir dell dizüstü bilgisayar veya başka bir marka dizüstü bilgisayar fark edersiniz.

Gerilla Pazarlamasının İlk 5 Avantajı ve Dezavantajı

Avantaj 

 • Bir kampanyanın geniş erişimi olabilir (sokak pazarlaması, duvar yazısı, çıkartmalar)
 • Düşük yatırım ve daha fazla yaratıcılık gerektirir.
 • Başarılı kampanya unutulmaz bir marka deneyimi yaratabilir.
 • Çekici ve yaratıcı kampanyalar, kasaba / şehir çevresinde çok sayıda vızıltı yaratabilir.
 • Gerilla pazarlama, müşterileriniz ve çevrenizdeki diğer işlerle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. 

Dezavantaj 

 • Bu tür bir pazarlama stratejisi, insanların dikkatini çekmek için zaman gerektirir.
 • Bir marka kullanıcının dikkatini çekmezse aynı kampanya can sıkıcı olabilir.
 • Kampanyanın viral olup olmayacağının garantisi yoktur.
 • Bazen bu kampanya bir markayı yasal sorunlara yol açabilir (grafiti ve çıkartmaların nereye yerleştirildiğine bağlıdır)
 • Bir kampanya bir kitleyi çekemezse, insanların markanızı geri tepmeye ve boykot etmeye başlaması ihtimali vardır.

Gerilla pazarlama işiniz için iyi mi ?

# Düşük Maliyet

Gerilla pazarlaması, küçük ve büyük markaların yeterli iş stratejileri oluşturmaları için iyidir çünkü daha az yatırım gerektirir ve oluşturmaya çalıştığınız kampanyanın viral olabileceği ve insanların konuşmaya başlayabileceği şansı vardır. Makalenin başında, başarılı bir kampanya oluşturmak için iyi pazarlama stratejileri ve düşünmeyi gerektirdiğinden bahsetmiştim. 

# Yeni Müşteri

Gerilla pazarlaması, yeni müşteriler çekmeye odaklanır ve eski bir müşteriyi farkındalık satın alıp yaratmaya teşvik eder. İşletmenizi genişletmek için birçok işbirliği teklifi alma şansınız vardır. 

# Unutulmaz Deneyim Oluşturun 

Kampanyanız kitlenizi etkileyecek ve dikkatlerini çekecek kadar iyiyse, insanların hatırlayabileceği unutulmaz ve uzun ömürlü bir kampanya oluşturmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır. 

Gerilla Pazarlama Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gerilla Pazarlama stratejisi nedir? 

Bahsettiğim makalenin başında, Gerilla pazarlama, ürününün alışılmadık bir şekilde reklamını yapmak için dünyadaki birçok marka ve küçük işletme tarafından kullanılan bir pazarlama / reklam stratejisidir. Bu pazarlama tekniğini kullanmanın temel amacı, tüketici hafızasında uzun süre dayanabilecek bir kampanya oluşturarak farkındalık yaratmak ve kullanıcının dikkatini çekmektir.

Neden Gerilla Pazarlama Deniyor?

Gerilla pazarlaması 1980’lerde Jay Conrad Levinson tarafından tanıtıldı. Terim, Jay Conrad Levinson’un 1984 kitabı Guerrilla Marketing tarafından popüler hale getirildi. Bu tür bir pazarlamanın temel amacı, insanların markayı uzun süre hatırlamasını sağlayacak bir kampanya oluşturmaktı.

Gerilla Pazarlamasının amacı nedir?

Daha önce gerilla pazarlamasının ana amacından, unutulmaz bir kampanya oluşturarak ürün veya marka hakkında bir vızıltı yaratmak olduğunu söylemiştim. Genel olarak pazarlamacı, kullanıcının dikkatini çekebilecek bazı sıra dışı yaratıcı pazarlama stratejilerini tercih etmeye çalışır. Daha göz alıcı olabilecek ekstra büyük bir reklam panosu oluşturmak gibi. 

Gerilla Pazarlamada kullanılan taktikler nelerdir?

Bu makaleden geçerseniz, gerilla pazarlamasında yer alan birçok taktik ve tür bulacaksınız.

 • Ortam pazarlaması
 • Sokak pazarlaması
 • Tuzak pazarlama
 • Çıkartma-Etiket- Sticker
 • Ters Grafiti
 • Gizli pazarlama

Gerilla Pazarlama Yasadışı mı?

Ürününüzü tanıtmak için özel mülkleri seçerseniz, kesinlikle yasadışıdır. Ürün sahibi, markaya veya kuruluşa karşı dava açabilir. Bu nedenle, ürününüzü veya markanızı halka açık alanlarda tanıtmak veya ürününüzü özel mülklerde tanıtmayı planlıyorsanız, mülk sahibinden yasal izin almayı unutmayın. 

Gerilla pazarlamasının maliyeti nedir?

Gerilla pazarlama stratejileri, bir ürün kampanyası yürütmek için düşük bir maliyet gerektirir ve bu yüzden birçok küçük ve büyük marka veya kuruluş tarafından kullanılır. Gerilla pazarlaması, ürününüzün reklamını nasıl yaptığınızı yaratıcılığınıza bağlıdır. Analiz, başarılı ve akılda kalıcı bir kampanya yürütmek için minimum 350 dolar gerektiğini söylüyor.    

Gerilla pazarlamasına örnek nedir?

Bu makalede, KitKat, snap chat, UNICEF, Coca-cola, Mcdonalds ve daha pek çok farklı markanın marka bilinirliği yaratmak için yaratıcılıklarını nasıl kullandığını anlamanıza yardımcı olabilecek gerilla pazarlaması örneğinden bahsetmiştim.

Gerilla pazarlaması etkili midir?

Evet, gerilla pazarlaması sadece yaratıcı, yasal, dikkat çekici ve insanların dikkatini çeken durumlarda etkilidir.

Gerilla pazarlaması pahalı mı?

Gerilla pazarlaması düşük yatırım ve daha fazla yaratıcılık gerektirir.

Gerilla Pazarlama Örnekleri

Markaların bilinirliklerini arttırmak için gerilla pazarlama tekniklerini nasıl kullandıklarına bakalım.

SnapChat Gerilla pazarlama örnekleri

Birçoğu Facebook, Instagram, twitter’ın pazarı ne zaman ele geçirdiğini merak edebilir, Sanpchat nasıl pazara girdi ve kullanıcının dikkatini çekti. Hatta nasıl olduğunu merak edebilirsiniz?

Snapchat Gerilla Pazarlama

Eksantrik hayalet logosu ile SnapChat, kullanıcının dikkatini çekti. Markalarının reklamını yapmak için reklam panoları ve dijital kartlar kullandılar. Bu tahtalar hayalet logoları dışında sarı bir arka planla doluydu. Göz alıcı pazarlama taktikleri o kadar etkili oldu ki, insanlar markayı aramaya / sormaya / konuşmaya başladı. son olarak, SnapChat bir vızıltı yarattı ve 210 milyon indirme yapıldı. 

McDonald’s Gerilla Pazarlama Örneği

Mcdonalds, zebra geçişini kullandı ve ona ürün tanıtımı için bir araç olarak “Mcfries Yaya Geçidi” terimini verdi. 

Resimden, kutudan çıkan patates kızartmasını göstermek için zebra geçişi kullandıklarını anlayabilirsiniz. Sarı çizgiler patates kızartmasını gösterir. Bu tür benzersiz gerilla pazarlama stratejisi, kullanıcının dikkatini çeker ve insanlar arasında farkındalığı yayar.

Coca Cola Gerilla Pazarlama Örneği

Coca Cola Gerilla Pazarlama Reklamlarını otobüs duraklarında, marka tanıtımı için otobüslerde gösterdi.

Kitkat (Gerilla pazarlama örnekleri, yaratıcı pazarlama fikirleri)

Kitkat’dan yaratıcı bir tasarım

Süpermen Film tanıtımı

Süpermen Filmi Gerilla pazarlama örnekleri, yaratıcı pazarlama fikirleri

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Gerilla Pazarlama Nedir? Detaylı Anlatım” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön