Influencer Nedir? Nasıl Influencer Olunur?

Influencer Nedir? Nasıl Influencer Olunur?

Pazarlama sürekli çalışma gerektiren ve hızlı değişen bir alandır. Gözünüzü çok uzun süre kapalı tutarsanız, tozuna yakalanabilirsiniz. Bu yüzden, son on yıl boyunca olay yerinde görünmemeniz durumunda, işte bilmeniz gereken büyük bir şey var: influencer!

Ama öncelikle eğer Influencer ne demek bilmiyorsanız biraz geriye gitmemiz gerekebilir.

Influencer Nedir?

Temel olarak, Influencer, çevrimiçi varlıklarıyla belirli bir grup insan üzerinde etkili olan bireyler veya bazen küçük gruplardır. Pazarlamada, bu insanlar bir markayı tanıtmak için çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Sosyal Medyada Influencer Nedir?

Son on yılda sosyal medyanın hızla önem kazandığını gördük. 2017’ye göre, dünya nüfusunun% 40’ı aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Kaçınılmaz olarak, bu insanlar karar alma sürecinde onlara rehberlik etmesi için sosyal medyadaki kanaat önderlerini incelemektedir.

Bunu nasıl yapıyorlar? 
Üç temel faktörün birleşimine sahip olmalıdır: erişim, bağlamsal güvenilirlik ve satışçılık. Bu üç faktör ne kadar yüksek olursa, bireyin etki potansiyeli de o kadar yüksek olur.

Sosyal medyadaki ınfluencer,  belirli bir konudaki bilgisi ve uzmanlığı için bir üne sahip olan insanlardır. Konuyla ilgili tercih ettikleri sosyal medya kanallarına düzenli olarak yazılar gönderirler. Aynı zamanda onların görüşlerine oldukça dikkat eden coşkulu , geniş bir kitleye sahiptirler.

Markalar, sosyal medya etkileyicilerini seviyor çünkü trendler yaratabiliyorlar ve tanıtımını yaptıkları ürünleri almaya teşvik ediyor

Eğer Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz. https://www.dijitalyolcu.com/yeni-baslayanlar-icin-dijital-pazarlama/

Influencer Türleri Nelerdir?

Etkileyenlerin çoğunluğu aşağıdaki kategorilere girmekte ve son kategori hızla en önem kazanmaktadır:

  1. Ünlüler
  2. Endüstri uzmanları ve düşünce liderleri
  3. Blogcular ve içerik oluşturucular
  4. Mikro Influencers

İşletmeler uzun yıllar boyunca bir ünlünün ürünlerini tanıttığında veya onayladığında satışlarının arttığını keşfetti. Ünlülerin birçok hayranı ve devasa sosyal medya takipçileri olabilir. Ancak, onları izleyenler üzerinde ne kadar gerçek etkiye sahip oldukları tam olarak tartışılmaz.
Endüstri liderleri ve düşünce liderleri, uzmanlık konusundaki nitelikleri, konumları veya deneyimleri nedeniyle saygı kazanırlar. Gazeteciler, akademisyenler örnek olarak verilebilir.
İnternette çok etkili bloglar var. Popüler bir blogcu, bir yayınında sizin ürününüzden olumlu bir şekilde bahsederse, ürünü denemek isteyen
blogger takipçileri ortaya çıkabilir.
Mikro ınfluencers ise bazı uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgileri ile tanınan sıradan insanlardır.

Influencer Nasıl Olunur?

Tanınmış Inluencer’ların kim olduğunu biliyorsun. Muhtemelen onları sosyal medyada takip ediyor, ilginç tatillerini, harika kıyafetlerini ve muhteşem yaşam tarzlarını izliyor olmalısın. 

Influencer Olmak İçin Ne Yapmalısın?

1. Nişinizi Bulun: Bir kalem alın ve tutkularınızı listeleyin. Mesela normal kategorilere uymak zorunda değiller: Seyahat, makyaj, yorumlar vb.
2. Farklı Olun: Dışarıda kaç tane başarısız “yaşam tarzı” blogcu var? Muhtemelen denemiş bir arkadaşın var. Farkını ortaya koymalısın. 3. Kanallarınızı Seçin: Tüm kanallarda başarılı olamazsınız. Odaklanmak için bir ya da iki kanal belirlemelisiniz.
4. Strateji Yaratın: İçeriğinizi planlayın. Önümüzdeki üç ay için oluşturmak istediğiniz içeriğin bir listesini yapın. Ne sıklıkta göndereceğinize karar verin.
5. Harika İçerik Yaratın: Burası zamanınızın çoğunu harcayacağınız yer. Yapabileceğiniz en iyi içeriği oluşturduğunuzdan emin olun.
6. Tutarlı Olun: İçeriğiniz aynı şekilde olmalıdır.  Kitlenize abone olmak için bir neden vermeniz gerekir. Yeni içerik oluşturmazsanız, neden abone olmaları gereksin?
7. Teşvik: Bunca zamanını içerik oluşturmak için harcadın, ama kimse görmezse ne yararı olur? Tanıtım yapmayı unutmamalısın.
8. İşbirliği: Takipçilerinizi büyütmenin en hızlı ve en kolay yolu, sizden daha büyük bir etkileyici ile çalışmaktır.
9. Hedef Kitlenizle İletişim: Bu ilk başta kolay olacaktır. Her yoruma cevap verin, insanları tekrar izleyin vb.
10. Analizlere Bakın: Hangi içerik çalışıyor? Kitleniz kim? Analitiklere bakmalısın. Çoğu platform size veri verir, ancak vermezse, yalnızca hangi gönderilerin en çok sevildiğine ve yorum aldığına bakabilirsiniz.

Inluencer olmak günümüzde oldukça popüler ve aynı zamanda oldukça zordur. Kim evden çalışmak, bir sürü para kazanmak ve bir sürü bedava eşya almak istemez ki? Üstelik ınfluencer ne kadar kazanır sorusu hala askıda kalmış bir sorudur. Sosyal medya kullanıcısı gün geçtikçe artmakta ve kazanç üst sınırı sürekli değişmektedir.

Influencer Marketing Nedir? Detaylar için yazımı inceleyin.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing şu anda popüler olabilir, ancak yeni değil. Aslında uzun zamandır hayatımızda var, sadece düşünüyor ve farklı şekilde tanımlıyoruz.
Bir markanın mesajını kendi ses tonlarında yaymak için etkili kişileri kullanması olarak tanımlayabiliriz. İnsanlar, sevdikleri ve güvendikleri insanların görüşlerine değer verir ve bu da marka mesajınızı iletmenin etkili ve güvenilir bir yoludur.
Günümüzde bu pazarlama yöntemini eşsiz kılan şey, sosyal medyanın herkese seslerini paylaşma fırsatı vermesi. İnternet erişimi olan herkes görüşünü ve içeriğini paylaşabilir ve eğer yeterince iyi yaparlarsa ınfluencer olabilir.
Büyük ya da küçük markalar ınfluencer programlarına büyük bütçeler ayırmaya başlıyor. Büyük pazarlama ajansları, bölümler oluşturmakta ve Influencer Marketing’i hizmet tekliflerinden biri olarak sunmaktadırlar.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: