İnstagram Reklamları Nedir?

Instagram’ın şu anda 800 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. Bununla birlikte aynı zamanda en çok kullanılan ikinci sosyal ağ (Facebook’un arkasında) ve son yıllarda en hızlı büyüyen ağ. Günümüzde, dijital pazarlama ile birlikte Instagram’da reklam vermek çoğu şirket için mutlak bir zorunluluktur.

Instagram istatistikleri:

Instagram’a şu ana kadar 40 milyardan fazla resim gönderildi.

18-29 yaş arası internet kullanıcılarının yaklaşık % 59’u Instagram ve 30-49 yaş arası internet kullanıcılarının yaklaşık % 33’ü Instagram kullanıyor.

Instagram şüphesiz yeni içerik keşfetmek için mükemmel bir yer haline geldi : makaleler, videolar, arkadaş resimleri, ünlülerin günlük yaşamları, marka gönderileri vb.

Instagram’ın platformu , dönüşüm hunisinin her aşamasına göre uyarlanmış kampanyalar yapmamıza izin veriyor .

Bu rakamlarla, Instagram Ads’in hedef pazarınıza ulaşmak ve işletmenizin hedeflerini, satışlarını ve marka bilinirliğini artırmak için dikkate alınması gereken bir güç olduğu açıktır.

Instagram Reklamları nedir?

Instagram Reklamları , şirketlerin Instagram’daki resimler ve görsel içerik yoluyla kendilerini tanıtmasının bir yoludur. Önümüzdeki paragraflarda daha ayrıntılı olarak tartışacağımız bu kampanyaları oluşturmanın birçok farklı yolu var.

Bir Instagram Ads kampanyası başlatmak için bir Facebook reklamcılık hesabına sahip olmanız gerekir (Facebook’u tanıtım amaçlı olarak kullanıyorsanız, aynı girişi kullanabilirsiniz) veya “ Instagram for Business ” hesabını açabilirsiniz. Instagram Reklamları, Instagram Ads Manager veya Facebook Power Editor aracılığıyla yönetilir.  

Ne tür Instagram Reklamları var ve bunlar nerede gösteriliyor?

Instagram Reklamları sosyal medyada tanıtım olsa da , hepsi aynı şekilde çalışmaz. Bu nedenle, bir kampanyaya başlamadan önce temel kavramları iyi anlamanız önemlidir. Instagram Reklamları, hedef kitlenizin bir parçası olarak seçtiğiniz kullanıcıların haberlerinde görünür. Bu yayınlar açıkça “Sponsorlu” olarak etiketlenecektir. Bir reklamın gösterilip gösterilmeyeceğine karar vermek için tekliflere ve kullanıcı alaka düzeyine dayalı bir seçim ölçütü izlenir.

Buna ek olarak, emrinizde olan farklı Instagram Reklamı türlerini tanımak önemlidir. İşletmenizin hedeflerine bağlı olarak, bazı reklamlar diğerlerinden daha yararlı veya alakalı olabilir:

 1. Resim içeren reklamlar  adından da anlaşılacağı gibi, bu reklamlar fotoğraflı bir öğe içeren reklamlardır. Instagram’ın görsel yönü çok önemlidir ve temiz platform arayüzü sayesinde herhangi bir görüntü çok daha çekici bir formata dönüştürülebilir.  
 2. Videolu reklamlar  tam bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız, video tabanlı Instagram Reklamları harika bir seçenektir. Parametrelerin geri kalanı aynı kalır, ancak adından da anlaşılacağı gibi, bir resim yerine, hedef pazara bir video gösterilir.
 3. Sıralı Reklamlar : İhtiyacınız olan şey hedef kitlenize bir dizi resim veya video göstermekse, bu tür Instagram Reklamları en iyi seçenektir.

Hedeflerinize Göre Instagram Reklam Türleri

Ne tür Instagram Reklamlarının olduğunu ve nerede gösterildiğini anladıktan sonra , kendi Instagram Reklamlarınızın oluşturulmasında bir sonraki adımı atmaya başlayabilirsiniz. Bir sonraki adım, işletmenizin hedeflerine göre ne tür kampanyalar yürütebileceğinizi anlamakla ilgilidir:

 • Farkındalık: Bu tür bir kampanya marka bilinirliğine yöneliktir. Erişiminizi ve kullanıcıların sizi ne sıklıkta ‘hatırlama’ sıklığını artırmak istiyorsanız, bu tür bir kampanya kullanmanızı öneririz. Bu kampanya aynı zamanda yerel dağılım için de uygundur.
 • İtibar: Web sitenize tıklama alma ve alıcının yolculuğunun değerlendirme aşamasında kendinizi değerli bir rakip olarak sunma ile ilgili hedeflere ulaşmak için bu tür bir kampanya öneririz. Hedef pazarınızdaki erişiminizi ve etkileşim oranınızı da artırabilirsiniz.
 • Dönüşüm: Aradığınız şey Uygulama etkileşimi, içerik indirmeleri, olası satış edinme veya satış tahakkukuysa, bu kampanya şüphesiz en iyi seçenektir.

Instagram Reklam kampanyalarının türlerine ve mevcut farklı Reklam türlerine ek olarak Instagram Reklamlarınızı oluşturmadan önce iş hedeflerinize ve en uygun platformlara sahip olmak çok önemlidir.

Instagram Reklamları ile markanızı nasıl ilerletirsiniz?

Instagram Ads’in çalışma şeklini tam olarak kavradıktan sonra, bunları nasıl yararınıza kullanabileceğinizi bilmek, böylece işinizi ileriye götürmek yararlı olabilir. Şimdi, Instagram Reklamlarını kullanmayı seçtiyseniz, şirketiniz için mağazadaki bazı avantajları açıklayacağız:

 • Görsel etkinizi geliştirin: Haber kitlelerinde avantajlı bir konum aracılığıyla hedef kitlenizin dikkatini çekmek Instagram üzerinde oldukça kolaydır – daha da yüksek kalitede resim ve video içeren kampanyalar başlatırsanız.
 • Marka bilinci oluşturma: Instagram Ads’in ‘görsel’ öğesinin önemi nedeniyle, reklam kampanyaları, şirketinizin hedef kitlenizdeki genel marka bilinirliği için çok büyük bir yardımcı olabilir.
 • Topluluk büyümesi: Instagram Reklamları, markanızın topluluğunu büyütmenize de yardımcı olabilir. Bu, satış sıklığını artırabileceği ve hedef pazarınızdaki marka ilişkisini artırabilecek yeni bir doğrudan iletişim hattını teşvik etmek anlamına gelir.
 • Kasıtlı pazarlama eylemleri: reklamlar ayrıca belirli pazarlama stratejilerini ilerletmek için bir araç olabilir; bunları yeni ürünler tanıtmak, ikincil bir hizmet sunmak veya hatta müşterilerinize ücretsiz bir ürün örneği almalarını sağlamak için bir araç olarak kullanabilirsiniz.
 • Yarışmalar / Hediye:  Herkes iyi bir yarışmayı sever. Bununla birlikte, yarışmalar ve hediyeler, daha sonra bir e-posta pazarlama stratejisinde çalışılabilecek olası satışlar elde etmek için mükemmeldir. Ek bir bonus olarak, yarışmalar ve hediyeler de marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olur.

Dikkatli olun: Instagram Reklamları mucize değildir. Hesabınız için alakalı ve kaliteli içerik oluşturmazsanız (bir ton para yatırsanız bile) Instagram Reklamlar size istenen sonuçları vermeyecektir. Bu nedenle, yatırım ve kaliteli içerik arasında mutlu bir ortam bulmak çok önemlidir.

Bu makalede Instagram Reklamlarını kullanmak için teorik temel hakkında fikir edindiniz. Ancak yapılacak tek bir şey var: İlk Instagram Reklam kampanyanızı oluşturarak öğrendiklerinizi uygulayın!

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön