Instagram Reklamları Türleri Nelerdir?

Araştırmalara göre Instagram reklam gelirleri giderek yıl yıl artmaktadır. Bu da giderek daha fazla işletmenin dünyanın ikinci büyük geleneksel sosyal medya platformunda para kazanmak için para harcadığı anlamına geliyor. Neden olmasın ki?

Instagram kullanıcılarının yüzde 80’i platformda bir işletmeyi takip ediyor. Ve tüm sosyal ağ kullanıcıları arasında, satın alma için en hazırlıklı olanlar, yaklaşık dörtte üçü akışlarında gördükleri bir ürünü satın aldı.

Bu rakamlar, 25 milyon işletmenin neden zaten bir Instagram profili talep ettiğini ve platformda her ay aktif olarak 2 milyon reklam verdiklerini açıklamak için çok yol alıyor.

Bu nedenle, işleri başlatmanıza yardımcı olalım, Instagram‘ın hangi reklamları sunduğuna bir göz atalım ve genel bir bakış elde edelim.

Instagram Reklam Türleri

1. Hikayeler Reklamları

Hikaye reklamları, Instagram kullanıcılarının Hikayeleri arasında görünen, zaman sınırlı fotoğraf veya video reklamlardır. Ayrıca, milyonlarca instagram kullanıcılarının her gün bu özelliğe sahip kullanmasından dolayı, Hikayeler reklamları işletmenizi fark etmenin harika bir yoludur.

Hikaye reklamlarını neden kullanmalıyım?

Instagram’a göre, herhangi bir zamanda platformda en çok görüntülenen Hikayelerin üçte biri bir işletme tarafından oluşturuldu. Dahası, onları kullananların %96’sı gelecekte de bunu yapmaya devam etmeyi planlıyor. 

Bana sorarsan oldukça güçlü bir gerekçe.

Hikayeler reklamları ne işe yarar?

Hikaye reklamları, izleyicinin ekranına hakim olur, dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirir ve son derece kişisel bir alanda insanları yakalar. Mutlak favori Instagram’cıları ile otantik, filtresiz anları paylaştıkları bir yer . Bu nedenle, yüksek etkili ancak zaman sınırlı teklifler yürütmek için harikadırlar.

Alternatif olarak, marka bilinirliği oluşturmak için perde arkasındaki bilgileri paylaşmayı deneyin. Ya da diğer samimi markalı içerikleri tanıtarak daha insani görünün.

2. Fotoğraf Reklamları

Fotoğraf reklamlar, Instagram reklamlarının ekmeği ve tereyağıdır. İlk gelenler onlardı ve kaçınılmaz kıyamette ölen son kişi olacaklar. Fotoğraf reklamlar bir kullanıcının akışında görünür ve kare veya yatay biçimde olabilir. Tüm akış reklamlarında olduğu gibi, bunlar yalnızca bir fotoğrafı tıkladıktan sonra görüntüleyenlerin göz atma deneyimine dahil edilir.

Fotoğraf reklamları neden kullanılmalı?

Fotoğraf reklamlar kolayca üretilir ve markaları saklaması kolaydır . Resimlerinize günlük yayınlarınızda yaptığınız filtreyi uygulamanız yeterlidir. Fotoğraf reklamlar da yerel görünmektedir ve tüm Facebook aile reklamları gibi ideal kitlenize hedeflenebilir.

Fotoğraf reklamlar ne işe yarar?

Fotoğraf reklamları basit ve üretilmesi kolaydır, bu da onları hızlı kazanç sağlama kampanyaları için mükemmel kılar . Fırsat kuponları, yarışmalar, etkinlikler ve açılış sayfası bağlantılarını düşünün. Denenmiş ve test edilmiş bir mevcut içeriğe bağlantı oluşturmuyorsanız, portföyünüzü veya kataloğunuzu gösterebileceğiniz veya marka bilinirliği oluşturabileceğiniz yer burası değildir.

3. Video reklamlar

İnstagramda video reklamları, bir video olması dışında fotoğraf reklamlarla hemen hemen aynıdır. Fotoğraf reklamlar gibi, bunlar bir kullanıcının akışında görünür ve aynı kitle hedefleme seçeneklerinin tümü geçerlidir. Video reklamınız yatay veya kare biçiminde olabilir ve 60 saniyeye kadar yayınlanabilir.

Video reklamları neden kullanmalıyım? 

Instagram Hikayeleri ve IGTV’nin başarısı, Instagram kullanıcılarının video içeriği için iştahının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, Video reklamların hem popüler hem de etkili olması şaşırtıcı değildir. Video reklamlar Fotoğraf reklamları kadar yorum biçiminde katılım miktarının 3 katını oluşturuyor.

Video reklamlar ne işe yarar?

Video reklamlar son derece çok yönlüdür ve markalar bunları marka bilinirliği oluşturmak ve web seminerlerini ve kursları tanıtmak için kullandılar, ayrıca geleneksel ürün reklamları, teklifler ve izlenecek yollar yayınladılar. Unutmayın, araştırmalar çoğu insanın video reklamları birkaç saniye içinde terk ettiğini gösteriyor, bu yüzden ana hedefinze erken ulaşın.

4. Carousel Reklamları

Facebook’taki başarılarının ardından Instagram’a tanıtılan Carousel reklamları, izleyicinin ek fotoğraflar veya videolar görmek için kaydırmasına izin verir. Bu kadar adlandırılmışlar çünkü birçok web sitesi Ana sayfasında kullanılan ekranın üst kısmındaki carousel işlevini taklit ediyorlar. Carousel başına 3-5 fotoğraf veya video gösterebilirsiniz.

İnstagram’da Carousel reklamları neden kullanılmalı?

Carousel reklamlarının en havalı özelliklerinden biri, Facebook reklam Yöneticisine reklamlarınızı hangi bağlantıların en yüksek tıklama oranını oluşturduğuna göre otomatik olarak optimize etmesini söyleyebilmenizdir. Ayrıca, görüntüleyicinizi etkilemek için birden fazla şansınız vardır ve ürün fotoğrafları ve gösterişli panoramik serilerle yaratıcı olabilirsiniz . 

Carousel reklamları ne işe yarar?

Atlı Karınca reklamlarını kullanmanın birçok yaratıcı yolu vardır. İşleri basit tutabilir ve bir ürün yelpazesi sunabilir veya bunları benzersiz bir hikaye anlatmak, tek bir ürünün veya hizmetin farklı yönlerini sergilemek veya birleşik bir dizi oluşturmak için kullanabilirsiniz.

5. Koleksiyon reklamları

Carousel reklamları gibi Koleksiyon reklamları da birden fazla resim veya video içerir. Ancak Carousel’lerin aksine, görüntüleyenler doğrudan reklam yoluyla alışveriş yapabilir. İçeriğiniz, daha küçük resimlerden oluşan bir koleksiyonun ve ‘Şimdi satın alın’ gibi satın almayı destekleyen bir butonla üzerinde vurgulanmış bir resim veya video içeren bir grupta görünür.

Koleksiyon reklamlarını neden kullanmalıyım?

Koleksiyon reklamları, Facebook’un ana doğrudan yanıt reklamı türüdür ve görüntüleyenlerin uygulama içi satın alımlar yapmalarına izin veren bir formatıdır. Kullanıcılar bir açılış sayfasına giden bağlantıları izlemek yerine doğrudan platformda alışveriş yapmayı tercih ettiğinden, Koleksiyon reklamları sosyal satıcılar için sağlam bir yatırımdır. 

Koleksiyon reklamları ne işe yarar?

Koleksiyon reklamları, e-ticaret işletmelerine yöneliktir. Koleksiyon reklamları bir ürün yelpazesini sergilemenize izin verdiği için, özellikle benzer kitleler arasında ürün keşfini tanıtmak için mükemmeldir.

6. Keşfet Reklamları

Keşfet reklamları Instagram Akış reklamlarıyla aynı görünür ancak Keşfet’teki reklamları doldurmak için mevcut akış reklamı reklam öğenizi kullanabilirsiniz. Bu nedenle, sıfırdan reklam malzemeleri oluşturmaya gerek yok. Tıpkı diğer Instagram reklamlarında olduğu gibi, özelleştirilebilir.

Keşfet’i neden reklamlar kullanmalıyım? 

Keşfetteki instagram takipçileri takip edecek yeni bağlantılar, içerik oluşturucular ve markalar arıyor. Ayrıca, izledikleriyle ilgili olmalarını istiyorlar. Bu, Keşfet’i güçlü bir pazarlama aracı haline getiriyor.

Keşfet reklamları ne işe yarar?

Keşfetmedeki reklamlar yalnızca Haziran 2019’da yayınlandı, bu nedenle pazarlamacılar hala biçimi deniyorlar. Ancak Facebook, işletmelerin yeni Feed’lere ulaşmak için başarılı Feed içeriklerini Keşfet’e genişletmelerini önermektedir. 

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön