İşletmeler için Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Herhangi bir sorumuz veya ihtiyacımız olduğunda internete başvurduğumuz, teknolojiye bağımlı bir dünyada yaşadığımız bir hayat gerçeğidir.

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlama kanallarını ele geçirmesinin en önemli nedenlerinden biri, internetin bir sonucu olarak işletmelerin hedeflenen kitlelerle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmasını sağlamasıdır.

Müşteriler kişinin markasına veya işine katılmaya, markalarla etkileşimde bulunmaya alışkın hale geldi. Eşit derecede önemli bir başka neden de dijital pazarlamanın uygun maliyetidir. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama kanallarına kıyasla çok daha ekonomiktir. Bir e-posta veya sosyal medya kampanyası, örneğin bir TV reklamının fiyatının bir kısmı için mesajınızı daha geniş bir kitleye gönderebilir.

İşletmenizin büyümesi ve gelişmesi için neden dijital pazarlamaya ihtiyacı olduğuna bir göz atalım.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Aşağıdaki nedenler, dijital pazarlama kullanımının neden sadece yatırım açısından karar vermekle kalmayıp işinizi büyütmenize yardımcı olabilecek etkili bir pazarlama kanalı olduğunu gösterecektir .

 • Kitlenizin Para ve Zaman harcadığı yerde ulaşır

İstatistiklere göre neredeyse “dünya nüfusunun %22’si Facebook’ta.”

“Instagram kullanıcısının %51’i ve Facebook kullanıcılarının %76’sı her gün bu platformları kullanıyor.”

Ortalama bir kullanıcı günde yaklaşık 2 saatini sosyal medya hesaplarına harcıyor ve bu tür 7 hesabı var. Sosyal medya hayatımızın her alanına entegre edilmiştir. İnsanlar genellikle sosyal medyada reklamı yapılan ürünleri satın alma eğiliminde olduklarını itiraf etti.

“Kullanıcıların% 48’i bir Facebook reklamını izledikten sonra son çevrimiçi alışverişlerini yaptıklarını söylüyor.”

 • Kişiselleştirilmiş

Bireyin seviyesine göre kesin hedefleme yeteneği ile sosyal pazarlama, hedef kitlesini kişiselleştirme ile etkileyebilir. Müşterilerin% 70’inden fazlası e-postaları tercih ediyor ve bu da satın alma işlemleri yapmak ve en son fırsatları öğrenmek için kaydolmalarını sağlıyor. Adı ve diğer bazı bilgileri eklemek, iletişiminizin hedef kitleniz arasında fark edilmesine ve dönüşüm oranını artırmasına yardımcı olur.

 • Küçük işletmeleri yükseltin Düşük Maliyet Büyük Yatırım

Dijital pazarlama, büyük kuruluşlarla rekabet etmenin ve daha küçük bütçelerle en üst sıralarda yer almanın en iyi yoludur. İlgili veri ve kontrol ile küçük işletmeler daha akıllı kararlar verebilir. 

 • Hassas Kitle

Dijital pazarlamanın en iyi yanı, bir işle ilgili kitleye odaklanmak için demografik bilgileri inceleyebilmesidir. Genel reklamcılıkla karşılaştırıldığında, dijital pazarlama insanları özellikle hedefe, eğitim düzeyine, satın alma davranışına, mesleğe, eğitim düzeyine ve daha birçok yöne göre hedefler. Facebook gibi sosyal medya pazarlama platformları hedef kitlenizi etkili bir şekilde daraltır.

Yukarıda listelenen avantajlar, dijital pazarlamayı Basılı Medya, Radyo ve Televizyon gibi diğer pazarlama araçlarına üstünlük sağlar.

 • Marka İtibarı Yaratıyor

Dijital pazarlamanın gücü, hedeflenen trafiği çekme yeteneğinde yatmaktadır. İçeriğiniz için bu tür kitleler büyük olasılıkla markanız, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye hazırdır ve sunduklarınızı satın almak için yeterince ilgilenebilirler. Söz verdiğiniz şeyleri sunmak, hedef kitlelerinizle daha iyi bir ilişki geliştirmenize, geri dönüp sitenizle düzenli olarak ve sürekli olarak etkileşimde bulunacak ücretli müşterilere geçmelerine yardımcı olur.

Memnun müşteriler büyük olasılıkla diğer insanlara markanız, ürününüz veya hizmetinizle ilgili deneyimlerini anlatacağından bu, marka itibarınız için faydalı olacaktır. 

 • Dijital Pazarlama İnsanların Güvenini Kazanıyor

Dijital Pazarlama, belirli bir marka veya işletme tarafından pazarlanan bir ürün veya hizmeti daha önce satın almış gerçek tüketicilerin sosyal medya sinyallerinden, sosyal kanıtlarından ve referanslarından yararlanır. Bu sosyal sinyaller ne kadar güvenilir olursa, hedef kitlelerden üretebileceği güven oranı o kadar yüksek olur ve bunların çoğu potansiyel müşteriler olabilir.

Dijital Pazarlamanın Yararları

 • Dijital Pazarlama, işletmeniz ve tüketiciniz arasında doğrudan bir iletişim yolunu mümkün kılar ve kendi güvenilir hayran kitlenizi hazırlamanızı sağlar.
 • Dijital pazarlama, marka bilinirliğini artırır ve hedef müşterilerinize ulaşır ve daha iyi yatırım getirisi sağlar.
 • Dijital pazarlama size çok para kazandırabilir. Küçük işletmelerin pazarlamada nasıl tasarruf edebileceğini öğrenmenizde fayda var.
 • Dijital pazarlama ile doğru tüketicilerin içeriğinizi görüntülemesini sağlayabilirsiniz. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), işletmenizle alakalı içerik ve konular için web’de arama yapan tüketicilere ulaşmanıza olanak tanır.
 • Dijital pazarlama, gerçek zamanlı müşteri hizmeti sağlar.
 • Dijital pazarlama, tüketici davranışı ve katılımının önemli bir ölçümünü ve analizini sağlar.
 • Dijital pazarlama sizi Nesnelerin İnterneti için hazırlar.
İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: