Kara Cuma (Black Friday) Nedir? Ne zaman Kutlanır?

Kara cuma nedir? Tarihçesi Nedir ? Nasıl Ortaya çıkmıştır?

Çevrimiçi reklamlarda ya da mağaza vitrinlerinde yılın belli zamanlarında “Kara Cuma İndirimleri“, “Şahane Cuma İndirimleri” gibi başlıklarla kendini ön plana çıkarmaya çalışan mağazalar ya da internet siteleri görüyoruz.

Ama ne anlama geldiğini ve neden olduğunu biliyor muyuz?

Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

Kara Cuma’nın iki anlamı var. Tarihte Kara Cuma, 24 Eylül 1869’da gerçekleşen bir  borsa felaketiydi. O gün, çok uzun süren spekülasyonlardan sonra, altının fiyatı düşmesiyle piyasalar olumsuz etkilenmiştir.

Ancak daha çağdaş anlam, birçok çalışan için geleneksel olarak bir tatil olan ABD Şükran Günü tatilinden sonraki günü ifade eder. Tipik olarak özel alışveriş fırsatları ve yoğun indirimlerle dolu bir gündür ve tatil alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. 

Alışveriş sonrası size kızmış bir müşteriniz mi var? O zaman bu yazımı inceleyebilirsiniz 🙂 https://www.dijitalyolcu.com/kizgin-musterilerin-markanizi-sevmesini-saglamanin-uc-yolu/

Kara Cuma: Tarih ve Köken

Kara Cuma teriminin tarihçesi, Şükran Gününden sonra ortaya çıkacak olan yoğun yaya ve araç trafiğini tanımlamak için kullanıldığı, Philadelphia’da ortaya çıktı.

Terimin kullanımı Philadelphia’da başladı ve 1975’te diğer şehirlere yayıldı.

Şükran gününden sonra atıfta bulunmak için bilinen “Kara Cuma” ya bilinen en eski referans, 1966’da Philadelphia’da yayınlanan bir yayında geçmektedir.

Daha sonra alternatif bir açıklama yapıldı. “Kara Cuma” adının kökeni, tarihsel olarak, perakendecinin tatil sezonunda kârlılığa geçişinden gelir. Muhasebe kayıtlarının el ile tutulduğu güne, kırmızı mürekkep maddi zarar, siyah mürekkep ise karı gösterir.  Bu, “kırmızı”, (para kaybetmek) veya “siyah” olmak (kar elde etmek) gibi mali terimlerin kullanılmasına yol açtı. Kara Cuma günlerinde, mağazalar açılmadan önce alışveriş yapanların saatlerce sıraya dizildiği görülebilir.

2019’da Black Friday yani Kara Cuma Ne Zaman?

29 Kasım Cuma günü online alışverişlerde ve mağaza alışverişlerinde indirimlerin olacağı gündür. Fakat indirimler genellikle Muhteşem Cumadan önceki günlerde başlamakta ve sonra da devam etmektedir.

Siber Pazartesi (Cyber Monday) nedir?

Siber Pazartesi, ABD Şükran Günü hafta sonunu takip eden Pazartesi gününe atıf yapan bir e-ticaret terimidir. 

  • Siber Pazartesi, Şükran Günü hafta sonunu takip eden Pazartesi gününe atıf yapan bir e-ticaret terimidir.
  • İkinci en büyük alışveriş günü ve çevrimiçi satışlar için en yoğun gün.
  • Cyber ​​Monday terimi, 2005 yılında Ulusal Perakende Federasyonu’nun çevrimiçi kolu olan Shop.org tarafından icat edildi.
  • Cyber ​​Monday’in Amerika Birleşik Devletleri’nde kökenleri olmasına rağmen, şimdi diğer ülkelerde de var.

Siber Pazartesi her zaman Amerikan Şükran Günü tatilinden dört gün sonra düşer. Tüketicileri çevrim içi alışveriş yapmaya teşvik etmek için kuruldu . Kara Cuma – Şükran Gününden sonraki gün, yılın en büyük alışveriş günü olmaya devam ederken, Cyber ​​Monday, yılın en büyük çevrimiçi alışveriş günü ve genel olarak en büyük ikinci alışveriş günüdür.

Kara Cuma’da olduğu gibi, hem çevrim içi hem de geleneksel perakendeciler, rekabeti yenmek ve tüketicilerin web sitelerinde alışveriş yapmalarını sağlamak için agresif pazarlama stratejilerini kullanmak için satışlar yapmak için çok zaman harcıyorlar . 

Cyber ​​Monday’in ABD’de kökenleri olmasına rağmen, şimdi uluslararası bir kavram. Dünyanın dört bir yanındaki birçok e-ticaret şirketi, satışlarını pazarlamak için promosyonları pazarlamak için bu terimi kullanıyor.

Siber Pazartesi Neden Bu Kadar Popüler?

Şükran Gününden sonraki ilk Pazartesi 2005’te Shop.org tarafından Siber​​Pazartesi günü olarak tanıtıldı. O zamanlar herkesin hızlı İnternet bağlantısı yoktu. Bağlantı hızları arttıkça ve daha mobil bir hale geldikçe, özellikle Siber Pazartesi günü çevrim içi alışverişler arttı. 

Siber Pazartesi müşterileri, günü neden sevdikleri konusunda çok net. Adobe Digital Insights’a göre, zamana bağlı alışveriş yapanların %40’ından fazlası, 24 saat kullanım kolaylığının en yüksek öncelik olduğunu belirtti.

Neredeyse birçoğu, Kara Cuma’daki kalabalıklardan kaçınmak istediklerini,  çevrim içi alışveriş yapmanın temel nedeni olarak sıraladı. Hemen hemen çevrim içi alışveriş yapanların üçte biri fiyatları kolayca karşılaştırabilmeyi sevdiklerini söyledi.

Not: Kara Cuma Zamanı her yıl Trendyol.com, HepsiBurada.com, Gittigidiyor.com gibi sitelerde güzel indirimler yakalayabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa bir kaç gün önceden takip etmeye başlayarak aradaki fiyat farklarını takip edebilirsiniz. Çünkü her indirim her zaman gerçek olmayabiliyor. 😉

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: