Kişiselleştirilmiş Pazarlama Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Bir sosyal medya kampanyası mı planlıyorsunuz? Sosyal erişiminizi genişletecek ve kârınızı artıracak dört temel sosyal medya bileşenini sizin için derledik.

Müşteriler, günümüz pazarında sürekli olarak pazarlama mesajları ile bombalanıyor. Bu kadar rekabetle, gürültünün üzerinde nasıl bir ses duyuyorsunuz ve müşterilerinizin çevrim içi ortamda bu kadar olumlu bir deneyime sahip olmasını ve geri gelmelerini nasıl sağlıyorsunuz? Cevap: Kişiselleştirilmiş pazarlama veya birebir pazarlama ile.

Reklam mesajlarını ve ürün deneyimlerini her müşteri için benzersiz hissettirmek için analitik kullanma uygulaması diyebiliriz. Kişiselleştirilmiş pazarlama, müşteri adını tüm müşterilerinize giden aynı pazarlama e-postasına eklemekten çok daha fazlasıdır. Doğru mesajla doğru kişiye doğru anda doğru önerilerle ulaşmakla ilgilidir.

Pazarlamanızı kişiselleştirdiğinizde, doğru kişilere doğru zamanda doğru mesajı gönderirsiniz. İçeriğinize insanlık dokunuşu eklemekle kalmaz, aynı zamanda gelir de sağlayabilirsiniz. Pazarlamanızı her müşteri için benzersiz kılmanızı sağlayan yöntemdir diyebiliriz.

“Bir kişinin adının o kişiye göre herhangi bir dilde en tatlı ve en önemli ses olduğunu unutmayın.” – Dale Carnegie, Arkadaş Kazanma ve İnsanları Etkileme

Kişiselleştirilmiş Pazarlama Nedir?

Kişiselleştirilmiş pazarlama veya bire bir pazarlama çeşitli şekillerde tanımlanabilir ancak en temel düzeyde şu şekilde açıklanabilir:

Kişiselleştirilmiş pazarlama, şirketlerin veri toplama, analiz ve otomasyon teknolojisini kullanarak alıcılara bireyselleştirilmiş içerik sunma stratejisinin uygulanmasıdır. Kişiselleştirilmiş pazarlamanın amacı, her biri ile bireysel olarak iletişim kurarak müşterileri veya potansiyel müşterileri gerçekten meşgul etmektir.

Kişiselleştirilmiş Pazarlamanın Faydaları

En iyi uygulamalar takip edildiğinde, pazarlamanın kişiselleştirilmesi bir işletmeyi birçok yönden ileriye taşıyabilir:

 • Belirli Müşterileri Hedefleyin ve Daha İyi İlişkiler Yaratın: Herkesle konuşurken hiç kimseyle konuşmazsınız. Bire bir pazarlama, bireysel müşterilerle etkileşim kuracak ve daha iyi ilişkiler ve dönüşümler oluşturacak şekilde konuşmanıza olanak tanır.
 • İnsanların Keyfini Çıkardığı Pazarlamalar Yaratın: Hiç kimse pazarlamacıların ihtiyaç duymadıkları şeyleri toplayan sonsuz uçağı sevmez. Bununla birlikte, bir kişi kendileri için geçerli olan pazarlamayı sürekli olarak gördüğünde ve sorunlarına çözümler sunduğunda, bunu takdir eder ve fark eder.
 • Marka Sadakatini Artırın: Bir müşteri kişisel bilgi sağlarsa, bu bilgilerin kendilerine teklifleri uyarlamak için kullanılmasını bekler. Bir şirket bunu başarılı bir şekilde yaptığında müşterinin sadakatini kazanır . Bu, ömür boyu müşteri değerinizi artıracaktır.
 • Müşteri Deneyimini Geliştirin: Müşteriler hızlı bir şekilde kolay çözümler sunmak ister. Bu, sürtünmesiz bir deneyim sunmanız gerektiği anlamına gelir . Bir şirket müşterilerinin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu saptayabildiğinde ve anında onlara sunabildiğinde, tüketici daha mutlu ve satın alma olasılığı daha yüksek olacaktır.
 • Artan Etkileşim: İçeriğiniz potansiyel müşteriniz için önemliyse, size bilgi sağlama olasılığı daha yüksektir. Bu bilgilerle daha da önemli içerikler oluşturabilirsiniz.
 • Daha Kısa Satış Döngüsü: Ne kadar hızlı bir çözüm sağlayabilirseniz, potansiyel müşterinizin o kadar hızlı satın alma olasılığı vardır.
 • Reklamcılık Bütçenizden daha iyi Yatırım Geliri: Reklamlarınız  daha etkili olduğunda reklamcılık için daha az harcama yaparsınız. Potansiyel müşteriler ne istediklerini gördüklerinde, satın alma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Kişiselleştirilmiş Pazarlamanın Zorlukları

Kişiselleştirme bir işletme için son derece önemli olsa da, mesajlarınızı kişiselleştirmeye çalıştığınızda ortaya çıkan zorluklar vardır:

 1. Doğru kişiselleştirme için kitlenizi nasıl segmentlere ayırırsınız? İlk olarak, müşterinizin satın alma kararlarında hangi faktörlerin oynadığını bulmanız gerekir. Müşterinizi anlamadıysanız veya gerçekte mevcut olmayan alıcı grupları için kişiselleştirmeyi düşünüyorsanız, çok hedefli mesajlar sunacaksınız.
 2. Gerekli kaynaklara sahip misiniz? Kişiselleştirme, doğru bir şekilde yapılmasını sağlamak için zaman ve özel bir pazarlamacı ekibi gerektirir.
 3. Doğru teknolojiye sahip misiniz? Kişiselleştirmek için veri toplayabilmeniz ve mesajlaşmayı otomatikleştirebilmeniz gerekir. Güncel olmayan bir sistem kullanıyorsanız, çabalarınız işe yaramayacaktır.
 4. Kişiselleştirmenizi ölçeklendirebilir misiniz? Ne kadar fazla ürününüz varsa, tekliflerinizi hedeflemek o kadar zor olacaktır. Kişiselleştirmeyi, satışları doğrudan iyileştirmek yerine müşterinizi daha iyi tanımanın bir yolu olarak düşündüğünüzde, çabalarınız daha başarılı olacaktır.

Başarılı Bir Kişiselleştirilmiş Pazarlama Stratejisi Oluşturma

Kimse kolay olduğunu söylemedi. Başarılı bir kişiselleştirilmiş pazarlama stratejisi başlatırken aşağıdakiler dikkate alınmalıdır.

1. Çabaya öncülük etmek için bir takım oluşturun.

Bir kişiselleştirme stratejisini yapılandırmak ve izlemek için, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yetenekli profesyonellerden oluşan bir ekibe ihtiyacınız vardır:

 1. Teknolojiyi bilen insanlar
 2. Kullanım vakalarının geliştirilmesinde uzmanlar
 3. Soruları ele almak için müşteri destek profesyonelleri
 4. Kişiselleştirme konusunda deneyimi olan stratejik kampanya tasarımcıları

Çabalarınızın daha büyük kurumsal hedeflerle uyumlu olması için üst düzey liderlikle koordinasyon sağlayın ve çekici bir tasarıma sahip yüksek kaliteli içerik üretmek için bir planınız olduğundan emin olun.

2. Bilgi toplayın ancak insanların mahremiyetine saygı gösterin.

Daha önce de belirtildiği gibi, müşteriler kişiselleştirilmiş deneyimler ister, ancak birçoğu da kişisel bilgilerini dünyaya yaymaktan çekinir. Hangi verilerin izlenmesinin en etkili olduğunu düşünmeyi ve müşterilerinize mümkün olan en iyi deneyimi sunmanıza olanak sağlayacak verilere odaklanmayı unutmayın.

Tüketici olarak kime daha fazla güvenirsiniz ?:

 • E-postalarının altına yalnızca “Gizliliğinize önem veriyoruz” yazdıran bir şirket
 • Hoş geldiniz e-postasında bilgilerinizi nasıl kullanacaklarını, karşılığında ne alacağınızı ve isterseniz nasıl devre dışı bırakabileceğinizi açıklayan ayrıntılı bir döküm içeren bir işletme

İkinci şirkete daha fazla güvenebilirsiniz. Bu güven, işinizle olan ilişkiniz geliştikçe katılaşabilir ve size yalnızca yüksek kaliteli kişiselleştirilmiş içerik gönderme sözlerine sadık kalırlar.

3. Kitlenizi bölümlere ayırmak için verileri kullanın .

Kişileriniz hakkında yeterli veri olduğunda, bunları aşağıdakilere göre düzenleyebilirsiniz:

 • Demografik veri
 • Harcama seviyeleri
 • Ürün ilgi alanları
 • Satın alma modelleri

Bu segmentlerin tümü pazarlamanızla alakalı olmayacaktır, bu nedenle hangi özelliklerin önemli mesajlar göndermenize yardımcı olacağını belirleyin.

4. Nerede kişiselleştireceğinizi seçin.

Kişiselleştirmeden yararlanabilecek bir dizi farklı platform var. Otomatik e-postalar , yeniden pazarlama reklamları — düz açılış sayfaları gönderebilirsiniz . Her şey müşterilerinizin nerede zaman geçirdiğine bağlıdır. En uygun yerleşimleri bulmak için verilerinizi kullanın.

Kişiselleştirilmiş Pazarlama Kampanyalarına 4 Örnek

Kendi kişiselleştirilmiş dijital pazarlama kampanyanızı başlatmak için ilham arıyorsanız, daha fazla kendinizi yormayın.

Coca-Cola: 2012 yılında başlatılan şirketin ” Kola Paylaş ” kampanyası, marka yerine insanların adıyla etiketler oluşturdu. Müşteriler kişiselleştirilmiş şişelerini bulmaktan ve arkadaşlarıyla paylaşmaktan heyecan duyuyorlardı.

Starbucks: Uygulamayı indirmediyseniz, azınlık arasındasınız. Düzenli Starbucks müdavimleri, ödüllerini takip etme, telefonlarında içecekleri özelleştirme ve sipariş etme ve en yakın mağazada ikramlarını alma fırsatına sahipler. Starbucks sipariş alışkanlıklarınızı ne kadar çok öğrenirse, aldığınız mesajlar da o kadar artar.

Amazon: Ürkütücü olsa da, Amazon’un algoritmaları açık. Mesajlarını sadece bireye değil, kişiliklerinin farklı yönlerine de uyarlarlar. Bu, müşterilerinin sorunlarına çözüm sunmalarını ve satış fırsatları yaratmalarını sağlar.

Netflix: Netflix’in geçmiş görüntüleme davranışlarınızı oluşturduğu “Ayrıca beğenebilirsiniz” bölümüne hiç dikkat ettiniz mi? Sadece önerilerini beğenilerinize uyarlamakla kalmıyor, aynı zamanda her bir başlık ile gördüğünüz resimleri de uyarlıyorlar. Kişiselleştirmeyi bir sonraki adıma geçirerek izleyiciyi kendisi için doğru içeriğe yönlendiriyorlar.

Kişisel Pazarlamayı Nerede Kullanabilirsiniz?

Pazarlamacıların, markalarını, mesajlaşmalarını ve tekliflerini kullanıcılara ulaşmak için kişiselleştirmesinin birkaç yolu vardır.

Kişiselleştirilmiş İçerik

Kişiselleştirilmiş içerik, kullanıcılara ilgi alanlarına ve bağlamlarına göre ilgili bilgi, mesajlaşma ve içerik öğelerini sunmak anlamına gelir. İşe yarıyor:  Pazarlamacıların %80’i kişiselleştirilmiş içeriğin kişiselleştirilmemiş içeriğe göre daha iyi sonuçlar verdiğini kabul ediyor.

Kişiselleştirilmiş E-postalar

E-posta pazarlaması, veritabanınızla iletişimde kalmanın en popüler ve etkili yollarından biridir. Hedef kitlenizi yeni tekliflerden haberdar etmenin, endüstri anlayışlarını paylaşmanın ve katılımı artırmanın kolay bir yoludur. Ancak, birçok pazarlamacı kişisel e-postalar göndererek veritabanlarını daha iyi kullanıyor olabilir. Sadece konu satırını kişiselleştirmek bile oranları %26 artırabilir . 

E-posta kişiselleştirme hakkını yapabilmek için pazarlamacılar ad adresinin ötesinde düşünmelidir. Kişiselleştirme, her kişiye tamamen benzersiz bir mesaj göndermek anlamına gelmez; kime gönderdiğinizi bildirmek için veri kullanmak anlamına gelir. 

Pazarlamacıların kişiselleştirilmiş e-postalara sahip olmasının bir yolu, müşterilerin demografik özelliklerine, konumlarına, önceki satın alma işlemlerine veya göz atma geçmişine göre listeleri bölümlere ayırmaktır.

Ancak bölümleme kişiselleştirmenin sadece bir parçasıdır. Gerçek e-posta kişiselleştirmesi ürün önerileri, doğum günleri, hava durumu, ilgi alanları ve arama geçmişini içerebilir. Birebir kişiselleştirme, yalnızca segmente odaklanmak yerine bireye odaklanır. Amazon, alışveriş yapanlara geçmiş aramalarla ilgili öğeleri içeren ürün önerileri gönderir. Ülkenin bir bölümüne kar fırtınası yapılacaksa, mağazanızda ceket ve bot içeren e-postalar gönderebilirsiniz. Makine öğrenimi uygulandığında, kişiselleştirilmiş e-posta programınız bireye hitap etmek için segmentlerin ötesine geçebilir.

Kişiselleştirilmiş Ürün Önerileri

Ürün önerileri, şirketlerin mevcut müşterileri desteklerken kullanıcılarla daha fazla etkileşim kurması ve gelecekteki satışları teşvik etmesi için harika bir yoldur. Arkalarında doğru verilere sahip olduklarında, öneriler oturum içi geliri ve getiri oranlarını artırabilir. Aslında, müşteriler bir öneriyle minimum düzeyde etkileşim gösterdiklerinde, nihai satın alma oranları  %70 oranında artmaktadır.

Buna ek olarak, sepetlerine önerilen öğeleri ekleyen veya ilk oturumda önerilen bir ürün satın alan müşterilerin ortalama sipariş değerleri, etkileşimde bulunmayanlardan %33 daha yüksek. Bu, markaların, önerilerinin marka haline getirilmiş kişiselleştirilmiş önerileri zorunlu kıldığından emin olmak için ellerindeki her aracı kullanması gerektiği anlamına gelir.

Kişiselleştirilmiş Web Sayfaları

Bir deneyimin tek öğelerini kişiselleştirmenin yanı sıra, tüm bir sayfanın içeriği ve düzeni, ziyaretçinin ihtiyaçlarını ve amacını yansıtacak şekilde kişiselleştirilebilir. Örneğin Amazon gibi siteler için kişiselleştirme büyük bir gelir kaynağıdır. Amazon, geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Kullanıcıları da çok çeşitli görevleri yerine getirmeye çalışıyor. 

İster yiyecek sipariş ediyor ister okula alışveriş yapıyor olsun, Amazon müşterileri farklı yaşam tarzlarına ve ihtiyaçlarına yayılıyor. Ana sayfasının neredeyse her öğesini kullanıcı verilerine, geçmiş göz atma geçmişine ve önceki satın alma işlemlerine göre kişiselleştirerek Amazon, bireye kendileriyle ilgili bilgiler sunarak müşterileri kolayca kendini çeker.

Web sitesi kişiselleştirme, kullanıcının son hedeflerini anlamaya odaklanır, böylece şirket farklı bir kitleye alakalı, özel deneyimler sunabilir. 

Kişiselleştirilmiş Genel Pazarlama Soruları

Kişiselleştirilmiş pazarlama konusunda sıkça sorulan bazı sorular var. Aşağıda en sık duyduğumuzlardan bazılarını özetledik:

 • Kişiselleştirilmiş pazarlama neden önemlidir?

Teknolojik gelişmeler ile müşteri beklentileri gelişiyor. Müşteriler kişisel bilgilerini sağladıklarında, kendilerine özgü özelliklere sahip bir birey olarak davranılmak isterler. Pazarlamacılar olarak, müşterilerin istediği bilgileri doğru yerde ve doğru zamanda sağlamalıyız.

 • Kişiselleştirilmiş pazarlama çabalarını nasıl ölçerim?

Tüm pazarlama kampanyalarına benzer şekilde, kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyalarının etkinliğini ölçmenin birçok yolu vardır. Sezgisel raporlama gösterge tablolarını kullanmak, müşterilerinizi anlama ve hedefleme konusunda özellikle önemlidir. Gelişmiş raporlama ve öngörülerle , stratejinizin performansını ve iş üzerindeki doğrudan etkisini ölçme yeteneğiniz vardır.

 • Kişiselleştirilmiş pazarlama müşteri deneyimini nasıl etkiler?

Harika bir soru! Buradaki anahtar, kişiselleştirilmiş kampanyaların müşterileri taramayı müşteri satın almaya dönüştürmesidir. Müşteriler sürekli olarak harika satın alma deneyimleri arıyor ve alıcılara kişiselleştirilmiş içerik sunmak işletmeler ve tüketicileri arasındaki ilişkiyi güçlendiriyor.

 • Kişiselleştirilmiş pazarlama ve çok kanallı pazarlama arasındaki ilişki nedir?

Temel olarak, kişiselleştirilmiş pazarlama stratejileri çok kanallı bir yaklaşımın daha geniş hedeflerini desteklemektedir. Her bir kişi için tercih edilen kanalı anlayarak pazarlamacılar, koordineli bir kanal kanalı stratejisinin bir parçası olarak kanalları otomatik olarak takip edebilirler.

 • Kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi nedir?

Kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi pazarlama kanallarının ötesine geçer. Bu, bireysel müşteriyi ve ihtiyaçlarını anlamakla ilgilidir. Müşterinin bu anlayışı platformlara ve cihazlara yayılmalıdır. Bir müşterinin çıkarlarını ve alıcı yolculuğunda nerede olduklarını dikkate almalıdır.

 • Neden kişiselleştirilmiş pazarlama yapmalıyım?

Kişiselleştirilmiş pazarlama artık modern markalar için lüks değil. Kişiselleştirmeyi deneyimleyen çevrim içi müşterilerin yaklaşık %60’ı , satın alma kararlarında etkili bir rol oynadığını söylüyor. Birçok müşteri artık kabul edilebilir bir müşteri deneyimi için bir temel olarak görüyor.

Kişiselleştirilmiş Pazarlamanın Geleceği

Müşteri beklentileri ve pazarlama teknolojisi sürekli geliştikçe, kişiselleştirilmiş pazarlamaya geçiş markalar için daha önemli hale gelecektir. Müşteriler, kişiye özel iletişim, daha iyi bir deneyim ve kanallar arasında tutarlılık bekler.

Doğru otomasyon teknolojisi ile , seçim yapabileceğiniz çok çeşitli seçeneklerle içeriğinizi her müşteri için kişiselleştirebilirsiniz.

Kişiselleştirme, öncelikle müşterinize hizmet edecek şeyler yapmakla ilgilidir. Bu nedenle, bir şeyleri perspektiflerine bakmak için kendinizi bir kerede müşterinizin yerine koymaya çalışmalısınız. Bu, pazarlama stratejinizi geliştirmenize son derece yardımcı olacaktır.

Son düşünceler

Tüketiciler şimdi satın alma yolculuğu boyunca her zamankinden daha fazla kişiselleştirme talep ediyor. Kişiselleştirilmiş pazarlama stratejiniz her bireye uygun şekilde uyarlanmamışsa, kendilerini meşgul hissetmezler ve bu nedenle sizden satın alma olasılığı daha düşüktür. Başarılı bir kişiselleştirilmiş pazarlama stratejisine sahip olmak, işletmenizin sunduğu en büyük varlık olabilir.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: