Marka Yönetimi Nedir? Önemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Marka yönetimi, pazarlamanın göz ardı edemeyeceğiniz kritik bir işlevidir.

Marka yönetimi, pazarlamanın göz ardı edemeyeceğiniz kritik bir işlevidir. Sadece müşterilerin bir ürünün algılanan değerini ve marka itibarını değil aynı zamanda fiyatlandırma modellerini de etkiler.

Ürünlerin hızlı bir şekilde metalaştırıldığı ve hizmetlerin ucuz bir şekilde tedarik edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Dahası, herkes şirketiniz hakkında olumsuz makaleler , incelemeler veya sosyal medya içeriği yayınlayabilir . Bu uygulamalar marka değerini düşürebilir, kitlenize sunduğunuz hikayelerin bozulmasına neden olabilir.

Bu saldırılarla mücadele etmenin en etkili yolu, kendi hikayenizi kontrol altına almak, markanızın imajını ve itibarını yöneterek şirketinizi farklılaştırmaktır. Ürününüzün veya hizmetinizin değerini potansiyel alıcılara ilettiğinizde, marka savunucuları kazanır ve uzun süreli ilişkiler kurarsınız.

Marka Yönetimi Nedir?

Marka yönetimi nedir? sorusuna geçmeden önce aslında Marka Nedir? sorusunun cevabını aramamız gerekir. Marka, şirketlerin ürünlerini diğerlerinden ayırmak için kullandıkları belirleyici bir sembol, logo, isim, kelime ve / veya cümledir. 

Marka yönetimi ise zaman içinde bir ürün hattının veya markanın algılanan değerini artırmak için teknikler kullanan pazarlamanın işlevi olarak konumlandırılmıştır.

Etkili bir marka stratejisinin amacı; güvenilirliği, algılanan müşteri değerini, memnuniyeti, müşteri sadakatini ve marka bilincini ölçmek ve kontrol etmektir.

Marka Yönetiminin Amacı

Marka Yönetiminin ve markalaşmanın temel amaçları:

  • Bir şirketin ürün ve hizmetlerini rakiplerinden ayırt etmek
  • Müşterileri ürünü almak için ikna etmek
  • Marka mesajını iletmek
  • Müşteri sadakati oluşturmak

Marka Yönetiminin Önemi

İyi bir marka imajına sahip olmadan tüketiciler, alıcılar, beklentiler ve hatta çalışanlarınız bile şüpheci olabilir veya şirketinizin yaptığı ve temsil ettiği şeyden emin olmayabilirler.

Hangi alanda çalıştığınız veya firmanızın ne sağladığı (belirli bir ürün, hizmet, yazılım vb.) fark etmeksizin, markalaşma işletmenizin büyümesinde büyük rol oynayacaktır.

Ancak, markalaşma için yüksek miktarlarda pazarlama harcamasına gerek yoktur ve tanınmış şirketlerin çoğu çok fazla harcama yapmaz.

Bunun yerine, bu kuruluşlar, markalarını geliştiren ve pazarlarında yüksek oranda görünmelerini sağlayan stratejik bir marka yönetimi sürecine odaklanır.

Elbette, marka yönetimi birkaç farklı taktik içerebilir (biraz para harcamak gibi), ancak daha sık kullanılan bir terim haline gelen dijital çağda marka stratejileri şirketin büyümesi için oldukça değerlidir.

Marka Yönetimi Nasıl Yapılır?

Marka yönetimi, müşterinin bir marka algısını biçimlendirmeyi ve kalıcı olarak etkilemeyi amaçlayan farklı stratejiler ve süreçlerle ilgilenir.

Marka yönetiminin farklı biçimleri ve kombinasyonları var. Hangi yönlere öncelik verilmesi gerektiğini belirlerken, sadece dikkate alınması gereken ürün, marka ve müşteri grubu değildir. Endüstri, pazar ve rekabet de dikkate alınmalıdır.

Stratejik Marka Yönetimi Süreci:

Marka yönetimi, marka değeri yaratmayı ve zaman içinde büyümesini amaçlamaktadır. Stratejik marka yönetimi süreci bu amaç etrafında dönmektedir.

  1. Marka Konumlandırma ve Değerlerinin Belirlenmesi ve Kurulması: Marka yönetimi sürecinin ilk adımı, marka yöneticisinin mevcut rekabete karşı koymak ve uzun vadede iyi bir marka imajı oluşturmak için piyasada kullanılmayan henüz faydalı bir konum belirlemesini içerir. Bu genellikle zihinsel haritalar ve konumlandırma haritaları kullanılarak yapılır. Marka yönetimi ekibi daha sonra temel bir marka kimliği, marka birlikleri ve marka özü oluşturma üzerine çalışır.
  2. Marka Pazarlama Programlarının Planlanması ve Uygulanması: Konumlandırma stratejisi belirlendikten sonra, bir sonraki adım marka yöneticisinin, markayı planlandığı gibi konumlandıracak stratejileri planlamayı ve uygulamayı içerir. Ayrıca üç adım içerir: Marka elemanlarının; marka ismi, logosu, sembolleri, karakterleri, paketleme ve etiketleme unsurlarını oluşturmak. Pazarlama faaliyetlerini seçme, pazarlama programlarını ve markanın bunlara entegre olma şeklini desteklemek.
  3. Marka Performansının Ölçülmesi ve Yorumlanması: Bir sonraki adım, marka yöneticilerinin marka karlılığını ölçmelerine ve yönetmelerine yardımcı olan bir marka değeri ölçüm sistemi tasarlamak ve uygulamaktır. Bir marka değeri ölçüm sistemi, ilgili marka hakkında marka yöneticilerine zamanında, doğru ve uygulanabilir bilgiler sunmak için tasarlanmış bir araştırma prosedürüdür, böylece markaya kısa sürede fayda sağlamak için mümkün olan en iyi taktik ve stratejik kararları alabilirler. 
  4. Marka Varlığının Artırılması ve Sürdürülmesi: Marka değeri bir kez oluşturulduktan sonra, bir sonraki adım, markanın büyümeye devam etmesini sağlamak için onu korumak ve genişletmektir. Bu genellikle hiç bitmeyen bir süreçtir .

Marka Stratejisi Nedir?

Marka stratejileri, kuruluşların ürünlerini, hizmetlerini ve kimliklerini rakiplerinden ayırmak için kullandıkları eylem planlarıdır. Temel olarak, bir marka stratejisi, müşterileriniz için ne tür bir imaj oluşturmak istediğinizi belirlemeye yardımcı olur. Bu, izleyicinizin şirketinizle ilişki kurmasını istediğiniz duygu ve beklentileri düşünmek anlamına gelmektedir. Sofistike? Komik? Profesyonel? Ne olmak istiyorsunuz? Bir marka, işinizi düşündüğü zaman müşterinin aklında biriken tüm maddi olmayan hislerin ve düşüncelerin sonucudur. Marka stratejileri, şirketinizin hedeflerine uygun hale gelinceye kadar bu algıları değiştirmenin bir yoludur.

SONUÇ

Marka yönetimi, şirketinizin büyümesini körükleyen en önemli parçalardan biridir ve güvenilir bir imaja odaklanmadan, müşterilerin satın alma kararında kolayca kaybedebilirsiniz.

Hangi taktiklerin ve stratejilerin, şirketinizin marka görünürlüğünü geliştirmeye devam etmesine ve şirketinizi bir üst seviyeye taşımasına yardımcı olabileceğini bilmek önemlidir.

Marka yönetiminde işinize yarayabilecek https://www.dijitalyolcu.com/kizgin-musterilerin-markanizi-sevmesini-saglamak/ bu yazımı incelemenizde fayda var.

Ayrıca, yalnızca Apple veya Starbucks seviyesinde olmamanız, markalaşmaya ayırmak için gerçekten büyük bir bütçeye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez.

Pazarlama departmanınız, şirket markasını yükseltebilecek birçok araç ve taktiğe sahip olacak ancak markalaşmayı büyük hale getirmek için tüm departmanların birlikte çalışması gerekecektir .

Bir şirketteki tüm çalışanların, şirket markasının, ürünlerinin veya hizmetlerinin pazar tarafından nasıl algılandığını şekillendirmede inanılmaz derecede öneme sahiptir.

Birçok şirket, kendi iç iş gücünün marka imajı üzerinde sahip olabileceği değeri hafife alıyor.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön