Nedir bu Influencer Pazarlama? Örnekleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Influencer pazarlama, bugün kullanabileceğiniz en iyi pazarlama stratejilerinden biridir .

Son birkaç yılda, influencer pazarlama, pazarlama ortamının muazzam ve önemli bir parçası haline geldi. Hedef kitlenize benzersiz bir şekilde ulaşmanızı sağlayan güçlü bir pazarlama yaklaşımıdır.

Influencer pazarlama genellikle gerçek olamayacak kadar iyi gelir ancak rakamlar yalan söylemez, ortalama olarak, 1 dolarlık işletme influencer pazarlamaya harcanan her bir işletme için 18 dolar kazanırlar .

Birçoğu, Influencer pazarlamasının sadece bir trend olduğunu düşündü, ancak değeri kanıtlandı. Daha ziyade, influencer pazarlama, markaların müşterileriyle nasıl etkileşime girdiğini değiştirdi ve bugünlerde influencer pazarlamasını kullanmıyorsanız geride kalıyorsunuz.

Muhtemelen konuyla ilgili sayısız makale ve videodan influencer pazarlama hakkında çok şey duydunuz. Ama orada birçok çelişkili tavsiye ve yanlış bilgi var.

Bu nedenle, influencer pazarlama ile ilgili tüm sorularınızı cevaplayacak büyük bir rehber yapmak istedik.

Influencer Pazarlama Nedir?

Etkileyici pazarlamasında yeni misiniz? Tam olarak neyi gerektirdiği konusunda kafanız mı karıştı? Yalnız değilsin.

Terim çok fazla ortaya atılmış olsa da, ne anlama geldiği her zaman açık değildir, bu yüzden burada influencer pazarlamanın ne olduğuna ve neye benzediğine daha yakından bakalım.

Influencer Pazarlama Tanımı

Influencer pazarlama, bir influencer ürünlerini tanıtmak için bir marka ile çalıştığında gerçekleşir. Bu basit bir etkileyici pazarlama tanımıdır, ancak çok fazla açmaya ihtiyaç duyar.

Öncelikle, etkileyen nedir? “Etkileyici” terimi sosyal medya etkilemek için kısaltmadır. Sosyal medya etkileyicisi, belirli bir alanda güvenilirlik kazanmış bir kişidir. YouTube influencer pazarlama , Instagram influencer pazarlama ve diğer sosyal medya platformlarını içeren influencer pazarlama türleri vardır . 

Bu etkileyiciler aşağıdakilere adanmıştır: görüşlerine ve zevklerine değer veren veya yaşam tarzlarını izlemekten hoşlanan insanlar. Bu nedenle, takipçilerinin satın alma kararlarını doğrudan etkileyebilir.

Etkileyen pazarlama doğrudan sosyal medyaya bağlı olduğundan, genellikle sosyal etkili pazarlama ya da sosyal medya etkili pazarlama olarak adlandırılır.

Influencer Pazarlama’nın Yükselişi

Günümüzde influencer pazarlama, dünyadaki en üst seviye markalar için bir seçim yöntemidir ancak her zaman bu şekilde değildi. Bir süre, geçici bir hevesten başka bir şey olarak düşünülmedi. Ancak, son birkaç yılda, popülerlik açısından kesinlikle patladı.

Influencer pazarlama ilk olarak sosyal medya geleneksel medya kuruluşlarının yerini almaya başladığında ciddi bir çekiş kazandı. İnsanlar artık sadece ünlülerin peşinden gitmiyordu aynı zamanda eğlenceli içerik barındıran ünlü olmayan sosyal medya kullanıcılarını da takip ediyorlardı.

Zamanla, bu kullanıcıların bazıları büyük ölçüde takipçi kazandı ve ünlülerin erişebileceği kadar erişime sahip olmasalar da, önemli miktarda etkiye sahiptiler.

Sosyal medyayı etkileyen, kendi başına aranan bir meslek haline geldi ve iyi seçilmiş Instagram yayınlarına ve mükemmel Instagram Hikayelerine yol açtı .

İnternet şöhretine meraklı olan genç kuşak bireyler, nasıl sosyal medya etkileyicisi olunacağını, Instagram etkisi sahibi nasıl olunacağını, nasıl büyüyeceğini ve hizmetlerini kapsamlarını genişletmek isteyen markalara nasıl satacağını öğreniyorlardı. 

Bugün, bu sosyal medya etkileyicileri genellikle birçok ünlünün (ve bazen daha da fazla) etkisi kadar etkiliyor ve ulaşıyor. Etkileyenler, takipçileri tarafından büyük ölçüde güveniliyor ve bunu destekleyen tonlarca etkileyici pazarlama istatistikleri var.

Bir araştırmada, müşterilerin yüzde 49’u ürün önerileri için etkileyenlere danışıyordu.

Bir diğerinde, insanların yüzde 74’ü satın alma kararları vermek için sosyal medyaya güvendiklerini söyledi.

Ve bu insanlar genellikle influencer önerilerini takip eder; Fullscreen ve Shareablee tarafından yapılan bir ankette, influencer reklamları gören kişilerin yüzde 42’sinin bu etkileyiciler tarafından önerilen bir ürün veya hizmeti denemeye başladığı tespit edildi.

Sosyal medya günlük yaşam için giderek daha önemli hale geldiğinden, etkileyiciler önem kazanmıştır. Tipik bir sosyal medya kullanıcısı çok sayıda etkili içerik tüketir; gün boyunca birkaç etkileyicinin gönderisini görebilirler. Bu, influencer pazarlamanın birçok pazarlamacının gittiği yöntem haline gelmesinin büyük bir nedeni.

Bir diğer çekici fayda trafiktir. Etkileyici pazarlamasından yararlanırsanız , Instagram sayfanızdan daha kolay para kazanmanıza olanak tanıyacak takipçilerle etkileşime geçersiniz . Gerçekten bir kazan-kazan durumu.

Influencer Pazarlama Yöntemleri

Influencer pazarlama her türlü şekilde yapılabilir. Özünde, ürününüzü veya hizmetinizi kitleleriyle paylaşmak için bir etkileyiciye sahip olmakla ilgilidir ancak bunun gerçekleşmesi için birçok yol vardır.

İşte beş yaygın etki unsuru pazarlama yöntemi:

1. Sponsorlu içerik

Bu, gördüğünüz influencer pazarlamasının en yaygın yöntemlerinden biridir. Sponsorlu içerik yalnızca bir ürün veya hizmet için reklam içeren bir sosyal medya gönderisidir. 

Bunu, dijital çağ için ünlü bir onay, eski ve yeni pazarlama tekniklerinin bir melezi olarak düşünün. İçerik, etkileyicinin sosyal medya hesaplarında paylaşılır ve genellikle takipçileri ürünü satın almaya davet eden bir harekete geçirici mesaj vardır.

Çoğu zaman, etkileyiciler söz konusu ürünü veya hizmeti nasıl kullandıklarını gönderir. Bu tür kişisel fıkralar iyi çalışır çünkü etkililik sağlar ve etkileyiciler ile izleyicileri arasında güven yaratır.

Daha popüler hale gelen başka bir sponsorlu içerik biçimi Instagram alışverişidir. Bu genellikle bir defaya mahsus bir strateji olsa da, markanıza çok fazla dikkat çekebilir.

2. İndirimler / satış ortağı bağlantıları

Herkes indirimleri sever ve etkileyiciye özgü indirimler güçlü olabilir. Bu indirimler satış ortağı veya yönlendirme bağlantıları kullanılarak izlenir.

Bir marka indirim sunmazsa, yine de kampanyayı izlemek ve analiz etmek için yönlendirme bağlantılarını kullanır. İndirimler neredeyse her zaman sponsorlu içerikle birleştirilir.

3. Yarışmalar ve hediyeler

Herkes bedava eşya almayı sever. Bu özellikle etkileyicilerin izleyicileri için geçerlidir. Neden? Çünkü influencer sadece takipçilerinin çok ilgilendiği ürünleri sunacaktır.

Etkileyen yarışmalar ve hediyeler genellikle çok dikkat çeker ve binlerce insana ulaşabilir.

4. Etkileyici içeriği kanallarınızda yayınlama

Çoğu influencer pazarlama, kanallarında ürün sergileyen etkileyicilerden oluşur, ancak bu teknik bu yaklaşımı kafasına çevirir.

Bunun yerine, etkileyici kanallarınızda görünür ve bu da genellikle tonlarca sosyal medya trafiğini istediğiniz gibi yönlendirir. Bu , etkileyicinin bir markanın sosyal medya kanallarına genellikle bir gün boyunca erişebildiği tek bir gönderi veya ” devralma ” şeklinde olabilir .

5. Marka elçisi

Etkileyen bir kişi markanız için mükemmel bir seçimse, onları bir marka elçisi yapmayı düşünebilirsiniz.

Marka elçisi, markanızla uzun süre çalışan bir etkileyicidir. Bunun birçok avantajı vardır, çünkü bu listedeki daha kısa vadeli stratejilerin aksine, uzun vadeli etkili bir pazarlama biçimidir.

Etkileyen birçok pazarlama yöntemi vardır ancak bunlar en yaygın olanlardan beşidir. Çoğu marka, bir etkileyiciyle çalışırken bu taktiklerden birden fazlasını kullanacaktır.

Influencer Pazarlamanın Geleceği

Influencer pazarlama şu anda tercih edilen pazarlama yöntemi olabilir, ancak gelecek bunun için ne ifade ediyor?

Sosyal medya da ınfluencer pazarlama son derece popüler fakat hala pazarlama da çok yeni bir yöntem bu. Son birkaç yılda büyüyor ve büyümeye devam ediyor. Markalar, etkileyicilerle çalışmanın yeni yollarını geliştiriyor ve bir bütün olarak influencer pazarlaması hala analiz ediliyor ve rafine ediliyor.

Etkileyici pazarlamanın geleceği hakkında sağlam bir anlayış elde etmek için, gençlerin etkileyicilerle nasıl etkileşime girdiklerini ve etkileyicilerle nasıl ilişkili olduklarını kaydeden etkileyici pazarlama istatistiklerine bakmak yardımcı olur.

Think With Google’a göre , her on YouTube kullanıcısından altısı en sevdikleri içerik oluşturuculardan ne satın alacakları konusunda tavsiyelerde bulunacak ve YouTube kullanıcılarından dördü en sevdikleri içerik oluşturucuların onları arkadaşlarından daha iyi anladıklarını söylüyor.

Tüm önemli sosyal medya platformlarından Instagram, en genç kitlelerden birine sahip. Instagram kullanıcılarının yarısından fazlası 34 yaşın altında ve yüzde 31’i 18-24 yaş aralığında. Bu neden önemli? Çünkü tanıdıkları kişilerden gelen önerilere veya çevrimiçi olarak gönderilen görüşlere güvenme olasılığı en yüksek olan yaş grubudur. 

Doğru kitle uyumu ve etkili biçimleriyle Instagram, influencer pazarlaması için en güçlü kanalı sunar . 

Etkileyici pazarlama için açık ara en etkili formatlar Instagram yayınları ve hikayeleridir. Instagram’daki ortalama etkileşim oranı yüzde 2,21’dir.

Çoğu markanın Instagram’da diğer sosyal medya kanallarından daha fazla neden harcadığını görmek kolaydır. Instagram, YouTube ile birlikte influencer pazarlamasının başarısında çok önemli bir rol oynamaktadır ve iki platform gelecekte daha fazla influencer pazarlaması görmeye devam edecektir.

Buna ek olarak, influencer pazarlama muhtemelen yeni ve gelecek sosyal medya kanallarında gelişecektir.

TikTok , çok sayıda etkileyici pazarlama başarısı gören bir platformdur. Bu sahne için nispeten yeni, ancak Twitter ve Pinterest’ten daha büyük hale getiren 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğu tahmin ediliyor.

Etkileyici pazarlamanın geleceğinin özellikleri bilinmemekle birlikte, kesin olan bir şey vardır: Influencer pazarlaması sadece büyümeye devam edecektir. Bu, hiçbir durma belirtisi göstermeyen yepyeni bir pazarlama biçimidir ve dikkate değer.

Influencer Pazarlama Neden Önemlidir?

Influencer pazarlama şüphesiz bugünün pazarlama karmasının ayrılmaz bir parçasıdır, ama zamanınızı ve paranızı gerçekten harcamalısınız mı? Etkileyici pazarlamanın faydaları nelerdir?

Bu bölümde, bu soruları ve daha fazlasını cevaplayacağız.

Etkileyen Pazarlamanın Değeri

Influencer pazarlama markanız için çok şey yapabilir. Etkileyen pazarlama, daha önce aşılmaz olan birçok engeli aştığından, bazı inanılmaz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Tabii ki, söz konusu olduğunda, influencer pazarlamanın nihai yararı daha fazla satış sağlamaktır. Ama bu senin için yapabileceği tek şey değil.

Etkileyici pazarlamanın markanıza sağlayabileceği faydalara bir göz atalım.

1. Artan satışlar

Yine, bu, influencer pazarlamasının nihai faydasıdır, ancak tam olarak ne kadar etkili olduğunu anlamak için, influencer pazarlama istatistiklerine bakmak yararlıdır.

İşletmelerin , influencer pazarlamaya harcadıkları her 1 dolar için yaklaşık 18 dolar kazandığını unutmayın .

Ve birçok marka için bu sayı çok, çok daha fazla. 

Kesin rakam, ne kadar etki alanı pazarlamasına yatırım yaptığınıza ve her bir kampanyanın ne kadar başarılı olduğuna bağlı olacaktır ancak yatırım getirisinin yüksek olduğu açıktır.

2. Sosyal kanıt

Ne tür bir işletme olursanız olun, kesinlikle sosyal kanıt elde etmeniz gerekir .

İnsanlar olarak uyum sağlamak istiyoruz ve bu da sık sık kalabalığa gittiğimiz anlamına geliyor. Başka bir deyişle, sosyal olarak kabul edilmeye doğuştan gelen bir ihtiyacımız var.

Ek olarak, başkalarının ilgilendiği bir şey gördüğümüzde, otomatik olarak da ilgileniyoruz. Sosyal kanıtın özü budur.

Bu özellikle influencer pazarlaması söz konusu olduğunda geçerlidir.

Etkileyenler sosyal ispatın etkisini büyütebilirler. Tıpkı bir arkadaşın bir yabancıyla ilgili görüşüne güvenir gibi, takipçiler de etkileyicilerin düşüncelerine diğer insanların çoğundan daha fazla güveneceklerdir.

Bu tartışmasız en güçlü sosyal kanıt biçimidir ve herhangi bir nişteki hemen hemen her ürünle çalıştığı kanıtlanmıştır.

Belki de şaşırtıcı bir şekilde, etkileyiciler büyük bir kitleye sahip olmadan birçok sosyal kanıtı olabilir. Mikro-etkiler ve nano-etkiler olarak bilinen daha küçük etkiler, milyonlarca takipçisi olmasa bile genellikle yüksek düzeyde sosyal kanıtlara sahiptir.

Basitçe söylemek gerekirse, influencer pazarlamasını her kullandığınızda markanız için sosyal kanıt elde edersiniz.

3. Kitlenize doğrudan bağlantı

Ürünlerinizi satmak için mesajınızı hedef kitlenizin önüne getirmeniz gerekir ve bu her zaman kolay olmamıştır.

Influencer pazarlama, mesajınızı her gün kullandıkları bir platformda müşterilerinizin önüne yerleştirmenize izin vererek pratik olarak bu sorunu çözer. 

Influencer pazarlama, normal sosyal medya reklamcılığından çok daha iyidir, çünkü nişinizde etkileyicileri takip eden insanlar hedeflemeye çalıştığınız kişilerdir.

Daha da iyisi, influencer pazarlama süper organik olduğundan, pazarlama gibi hissetirmez, bu da insanların markanıza normalden daha açık olacağı anlamına gelir.

Etkileyen bir kişiden parlayan bir öneri ile ürünlerinizi hedef kitlenizin önüne getirmekten daha iyi ne olabilir? Etkileyici pazarlamanın size sunduğu budur.

Etkileyenlerin – Influencer’ların Pazarlamadaki Önemi

Etkileyenler bugünün pazarlama ekosisteminde önemli bir rol oynamaktadır.

Influencer pazarlama çok etkilidir çünkü eski ve yeni pazarlama yöntemlerinin bir kombinasyonudur. 

İnsanlar etkileyicileri sever, çünkü ulaşılamayacak ünlüler değildirler. Etkileyenler, akraba hayatları olan akraba insanlardır.

Daha önce de gördüğümüz gibi, birçok insan etkileyicilerin onları arkadaşlarından daha iyi anladığını düşünüyor. Bu fenomen etkileyici pazarlamaya özgüdür.

Üstteki durumda olan, etkileyicilerin takipçileriyle kişiselleşmesidir. Birçok nüfuz sahibi takipçilerine yorumlarda ve hatta içeriklerinde dahil olur.

Bu bire bir etkileşim, etkileyiciler ve takipçileri arasında olumlu, uzun vadeli bir ilişki yaratır. Sonuç olarak, takipçiler zaman içinde etkileyicilere daha fazla güvenir.

Sonuç: Etkileyenler, ünlüler ve sıradan insanlar arasındaki boşluğu doldurarak önemli bir alanı dolduruyor. Bu yüzden birçok marka influencer pazarlamasına gittikçe daha fazla yatırım yapıyor.

Influencer Pazarlamanın Etkinliği

Bu noktada, entegre influencer pazarlamasının ne olduğunu biliyorsunuz ve bunun birçok faydası olduğunu biliyorsunuz.

Şimdi, ayrıntıların derinliklerine inmenin ve influencer pazarlamanın ne kadar etkili olabileceğine bir göz atmanın zamanı geldi.

Etkileyici pazarlamanın etkinliğini anlamak için diğer pazarlama türleriyle karşılaştırabiliriz.

Birçok kişi, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe karşı etki alanı pazarlamasına karşı içerik pazarlamasına merak ediyor. Etkileyen pazarlama bu denenmiş ve gerçek stratejilere nasıl ulaşır?

Etkileyici pazarlamanın diğer pazarlama türlerinden daha etkili olabileceğini bulmak sizi şaşırtabilir .

Peki bu diğer pazarlama türleri için ne anlama geliyor?

Influencer Pazarlama ve İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması hala birçok marka için iyi bir nedenden dolayı en iyi seçim yöntemidir. Mükemmel bir geçmişe sahip kanıtlanmış bir yöntemdir.

Öncelikle, hem influencer pazarlamasının hem de içerik pazarlamasının delicesine etkili olabileceğini ve her ikisinin de pazarlama karmanızın bir parçası olması gerektiğini belirtmek gerekir.

Çünkü bu iki pazarlama türü, markanıza çok farklı alanlarda fayda sağlıyor.

Influencer pazarlama, marka bilinirliğini artırır ve içerik kanıtı oluştururken içerik pazarlaması otorite oluşturur ve değer katar.

Ancak, bu iki farklı pazarlama türünün her ikisinden de en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, bunları dengelemeniz gerekir.

Bazı markalar influencer içeriğinin şirket içi içerikten daha iyi performans gösterdiğini bildiriyor. İnfluencer pazarlama şirketi Linqia’nın yaptığı bir ankette , katılımcıların yüzde 51’i influencer içeriklerinin kendi marka tarafından oluşturulmuş içeriklerinden daha iyi performans gösterdiğini söyledi .

Tabii ki bu, pazarlamacıların içerik pazarlamasını stratejilerinden kaldırdığı anlamına gelmez. Sadece influencer pazarlamaya daha fazla harcama yaptıkları anlamına geliyor.

Bir Talkwalker raporuna göre , markaların yüzde 72’si influencer pazarlama harcamalarını artırmayı planlıyor.

Etkileyici pazarlama ve içerik pazarlaması arasında çok fazla sinerji vardır ve bu kombinasyon ancak etkili pazarlama daha yaygın hale geldikçe güçlenecektir.

Pazarlamacılar, influencer pazarlamasına odaklanmak için içerik pazarlama bütçelerini kesmiyor olabilir, ancak şirketlerin influencer pazarlamasına yönelik bütçelerinin giderek arttığı açıktır.

Influencer Marketing ve Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Gördüğümüz gibi, influencer pazarlamanın en büyük faydalarından biri, markanızı temsil eden günlük bir kişiye sahip olabilmenizdir. Bu şekilde, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe benzer .

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) son yıllarda artan kullanım seviyeleri gördü. Ortalama olarak, UGC markalı pazarlamaya göre 12 kat daha güvenilirdir .

Bir süreliğine, bu güvenilirlik UGC’ye özgüdür. Müşterilerin ve meslektaşlarının içerik oluşturabildiği ve dağıtabildiği başka pek çok kanal yoktu.

Influencer pazarlama, UGC’den potansiyel olarak daha iyi bir şey sunarak tüm bunları değiştirdi.

Etkileyenler çok ilgili ve güvenilir olduklarından, müşterilerin etkileyici içeriğe yönelik tutumları UGC görüşlerine benzer.

Temel fark, UGC güven oluşturabilirken, influencer tarafından oluşturulan içeriğin güven oluşturması ve sözcüğü yaymasıdır. Genellikle, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin bir veya daha fazla kanalınızda paylaşmadığınız sürece geniş erişimi olmaz.

Influencer içeriği aynı zamanda kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten daha fazla güvenilir olma potansiyeline sahiptir. Birçok insanın etkileyicilerin onları arkadaşlarından daha iyi anladığını düşündüğünü unutmayın. Bu güven, insanların rastgele bir kişinin incelemesi veya referansı üzerinde bir etkileyicinin görüşüne sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Aynı zamanda, UGC tamamen ücretsizdir ve hala güvenilirliğinize katkıda bulunur. Hiç kullanıcı içeriğiniz yoksa potansiyel müşterileriniz korkabilir.

Sonuç olarak, müşteriler ürünleri araştırırken ve satın alma kararları verirken hem influencer içeriğini hem de UGC’yi arayacaklardır.

Influencer Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlaması

Etkileyici pazarlamayı sosyal medya pazarlamasıyla karşılaştırmak garip gelebilir . Sonuçta, influencer pazarlama sadece bir tür sosyal medya pazarlaması değil midir?

Bir bakıma evet, ancak influencer pazarlama o kadar büyüdü ki bağımsız bir pazarlama şekli olarak kabul edilebilir.

Her iki pazarlama türü de sosyal medyada gerçekleşirken, çok farklı yaklaşımları ve sonuçları vardır.

Markalı bir sosyal medya pazarlama kampanyası ile her şeyi kontrol edersiniz. Gönderdiğiniz tüm mesajlar markanızın sesine göre hazırlanır.

Ancak influencer pazarlama ile içerik, üzerinde çalıştığınız etkileyicilerin elindedir. Benzersiz seslerini, yaklaşımlarını ve perspektiflerini masaya getirecekler ve biraz kontrolünü kaybederken dikkat çekecek ve muhtemelen bazı satışlar yapacaksınız.

Etkileyenler ayrıca geleneksel sosyal medya pazarlamasıyla elde edemeyeceğiniz çok şey sunuyor.

Birincisi, markanızı etkileyicilerin söyleyeceklerine zaten güvenen kitlelere maruz bırakıyorsunuz. Bunlar genellikle markanızı daha önce hiç duymamış olabilecek tamamen yeni kitleler olacaktır.

Genel olarak, sosyal medya pazarlaması hala etkilidir, ancak influencer pazarlamasının yerini alamaz. Etkileyici pazarlama ile kolayca üretebilir, güvenilirliği artırabilir ve umarım yeni marka savunucuları ve müşteriler kazanabilirsiniz.

Ağızdan Ağıza Pazarlama ile Paralellikler

Etkileyici pazarlamanın bu kadar etkili olmasının en büyük nedenlerinden biri, doğada ağızdan ağıza pazarlama kelimesine çok benzer olmasıdır .

Ve işte şey – ağızdan ağıza kelime tüm zamanların en etkili pazarlama stratejisidir.

Bu abartılı gibi görünebilir, ancak istatistikler bunu destekliyor. Nielsen, müşterilerin yüzde 82’sinin (ve özellikle bin yıllıkların) diğer tüm reklam biçimleri üzerinde sözlü ve kişisel önerilere güvendiğini buldu .

Gartner’ın 2018 küçük işletme araştırması bunu doğruladı ve ağızdan ağıza en etkili kanal olarak tanımladı .

Ağızdan ağıza pazarlama stratejileri planlanmış olsun ya da kendiliğinden gerçekleşmiş olsun, şimdiye kadarki her başarılı kampanyanın bir parçası olmuştur. Bu stratejiler, tanıtım göstergelerinden hediye programlarına kadar birçok şekilde olabilir.

Bazı iyi bilinen ağızdan pazarlama örnekleri arasında Sephora, müşterilere doğum günü freebies ve Wendy’nin komik Twitter maskaralıklarını içerir.

Influencer pazarlama, ağızdan ağıza pazarlama ile birçok özelliği paylaşıyor. En temel düzeyde, bir etkileyiciden gelen bir tavsiye ağızdan ağza pazarlamasına benzer. (sponsor olmasına rağmen).

Elbette, influencer önerileri de ağızdan ağıza neden olur. Takipçiler bir ürüne maruz kaldıktan sonra, genellikle bu ürün hakkında kendi aralarında konuşurlar. Daha da iyisi, bu dalgalanma etkisinin meydana gelme şansı, bir influencer ile her ortaklaştığınızda artar.

Influencer pazarlama ağızdan ağıza pazarlama sözünü aldı ve etkisini katlanarak artırdı. Sonuç olarak, organik ağızdan ağıza çok daha hızlı bir şekilde gelebilir ve markanıza daha fazla insan çekilebilir.

Influencer Pazarlama Örnekleri

Etkileyici pazarlama çok popüler hale geldiğinden, günlük hayatta da gördüğümüz bir çok influencer pazarlama örneği var.

Daniel Wellington

Instagram pazarlama konusu ortaya çıktığında, neredeyse her zaman İsveçli saat şirketi Daniel Wellington’un bahsettiğini göreceksiniz.

Bunun iyi bir nedeni var – marka, son derece etkili Instagram pazarlaması sayesinde son birkaç yılda patladı .

Şirket ayrıca influencer pazarlamasını ilk benimseyen şirketlerden biriydi. Marka bilinirliği oluşturmak ve saatleri için vızıltı oluşturmak için her boyutta çeşitli etkileyiciyle çalıştı.

Marka, milyonlarca beğeni kazanan birkaç gönderide markayı temsil eden Kylie Jenner gibi büyük etkileyici kişilerle ortaklık kurdu.

Daniel Wellington ayrıca her türlü nişte daha küçük etkilerle çalışır. Marka, yeniden yayınlamak için harika resimler bulmak için #DWPickoftheDay hashtag’ini kullanır ve genellikle bu resimler çok küçük bir takipçiye sahip kullanıcılardan gelir.

Türk Hava Yolları.

Influencer kampanyaları yalnızca satışları artırmak için değil, aynı zamanda kâr amacı gütmeyen nedenlerle ilgili farkındalık oluşturmak ve kaynak toplamak için de kullanılabilir.

Somali’deki kıtlık ve kuraklığın getirdiği kriz , milyonlarca insanın gıda ve suya ihtiyacı olduğunu gösterdi.

Snapchat yıldızı ve etkileyici Jérôme Jarre , Somali’ye uçan tek uluslararası havayolu olan Türk Hava Yolları ile oradaki insanlara insani yardım getirmek için ortaklık kurdu.

Jérôme #TurkishAirlinesHelpSomalia hashtagini kullanarak farkındalık yarattı ve yardımcı olmak için yiyecek ve su ile dolu bir uçak doldurmaya başladı.

İlk birkaç gün içinde, Jérôme’nin Twitter’daki yayını 83.000+ kez yeniden yayınlandı ve Instagram’da 58.000+ kez beğenildi.

Casey Neistat gibi önemli etkileyicilerin ve Ben Stiller gibi ünlülerin yardımıyla Jérôme, Somali için sadece 24 saat içinde bir milyon dolar topladı .

Kampanya ilk beş gün içinde 2 milyon dolar topladı ve 80.000 katkıda bulundu.

Bu parayla, Jérôme sadece başlangıçta amaçladığı tek uçağı doldurmakla kalmadı – 10’u doldurdu .

Influencer Pazarlama İşletmenizde Nasıl Kullanılır

Şimdi, influencer pazarlaması ve yararları hakkında her şeyi bildiğinize göre, önemli bir soru kalıyor: Influencer pazarlamayı işinizde nasıl başarılı bir şekilde kullanıyorsunuz ?

Şaşırtıcı bir şekilde, süreç altı basit adıma bölünebilir.

Adım 1: Doğru Sosyal Medya Platformlarını Seçme

Markanızı desteklemek için doğru sosyal medya etkileyicilerini araştırmaya başlamadan önce markanız için doğru sosyal medya platformlarını seçmeniz gerekir .

Her sosyal medya platformunun markanıza uygun olmaması olasıdır. Öte yandan, tüm büyük platformlarda iyi bir çevrimiçi varlık kurabileceğinizi görebilirsiniz.

Ama nasıl karar veriyorsunuz?

Her platformu ve bunları kullanan insanların türlerini anlamaya yardımcı olur.

İşte hızlı bir döküm:

Instagram , dikkat çekmesi gereken fotoğraf veya video içeriğini paylaşmak için en iyisidir. Bir ürün satıyorsanız (bir hizmetin aksine) Instagram, neredeyse kesinlikle olmak istediğiniz bir platformdur.  Instagram kullanıcıları yaşları 18-34 civarıdır.

YouTube açıkçası video içeriği için en iyisidir, ancak Instagram yalnızca bir dakikaya kadar videoya izin verirken, YouTube size herhangi bir uzunlukta videoya izin vererek size daha fazla seçenek sunar. YouTube’un demografik özellikleri şaşırtıcı derecede çeşitlidir – 18-24 yaşları arasında en popüler olan YouTube, 75 yaş ve üstü insanlar arasında yüzde 51 penetrasyon oranına sahiptir.

Facebook , metin, fotoğraf ve video içeriğinin bir karışımına izin verir. Ayrıca, her zaman ve her yerde canlı yayın yapmanıza olanak tanıyan popüler Facebook Live seçeneği için pazarlamacılar tarafından sevilmektedir . Facebook’un demografisi 25 ila 34 arasında biraz daha yaşlı.

Diğer birçok sosyal medya platformu var, ancak tipik olarak, bu üçü en etkili pazarlama pazarlarını bulacağınız yerdir. Amacıyla doğru etki sahiplerini bulmak için önce bu yüzden bu adımı göz ardı etmeyin, doğru platformlar bulmalıyız.

2. Adım: Marka Yönergeleri Oluşturma

Etkileyen kişilere her zaman markanızı temsil etmek için yaratıcı özgürlük verilmesine rağmen , etkileyicilerinizin izlemesi için bazı genel marka yönergeleri oluşturmak iyi bir fikirdir .

Bu yönergeler markanızla ilişkilendirmek istediğiniz içerik türünü ana hatlarıyla açıklar. Temel olarak markanız için bir stil rehberi hazırlıyorsunuz.

Temel olarak, etkileyicilerin markanızın değerlerini temsil ettiğinden ve marka sesinizle tutarlı bir şekilde iletişim kurduğundan emin olmak istersiniz.

Adım 3: Etki Edenleri (ınfluencer) Bulma

Platformlara yerleştikten ve marka yönergeleri oluşturduktan sonra, nihayetinde etkileyicileri bulmak için yola çıkabilirsiniz. Facebook’ta etkileyicileri nasıl bulacağınızı, Instagram’da etkileyicileri nasıl bulacağınızı merak ediyor olabilirsiniz!

Bununla birlikte, ilk hususlardan biri, çalışmak istediğiniz etkileyicinin seviyesi olmalıdır.

“Etkileyen” terimi, birkaç kategoriye ayrılabilen geniş bir terimdir. Etkileyicinin beş ana seviyesi vardır:

Mega etkiler büyük balıklardır. Bir milyondan fazla takipçisi var ve yayınladıkları her şeye büyük katılım sağlıyorlar.

Makro etkileyiciler , genellikle 500k ve üstü olmak üzere biraz daha küçük kitlelere sahiptir. Mega etkilerle aynı erişime sahip olmamasına rağmen, makro etkilerden etkilenenler genellikle yüksek talep görmektedir.

Orta kademe etkileyicileri geniş bir kategoriden oluşur – orta kademe etkileyicinin 50 ila 500 bin takipçisi olabilir.

Mikro-etkilenenlerin 10k-50k kitleleri var.

Son olarak, nano- faktörler 1k-10k takipçileri ile gıda zincirinin dibindedir. Bazı nano etkiler sadece birkaç yüz takipçiye sahip olabilir. 

Eğer içgüdüleriniz mega ve makro etkileyicilere ulaşmaksa, bu kadar hızlı davranmayın.

İlk bakışta, etkileyici ne kadar büyükse, başarı potansiyeli de o kadar büyük görünür. Ancak bu her zaman böyle değildir.

Mega ve makro etkileyiciler kesinlikle geniş bir erişime ve çok fazla etkileşime sahip olsa da, her zaman en büyük etkiye sahip değildirler.

Aslında, mikro etkili pazarlama kampanyaları , ünlü onay kampanyalarından yüzde 60 daha yüksek katılım oranları sağlıyor.

Daha küçük nüfuzlu kişiler kitleleri ile daha güçlü bir bağlantı geliştirebildikleri için, mega etkilenenlerden bile çok daha yüksek katılım oranlarına sahip olabilirler.

Dolayısıyla, bu daha küçük etkileyiciler ürünleri savunduğunda, takipçileri satılmadığını hissettiriyor, bu da büyük nüfuzluların haksız reklamlar yarattıklarında ortaya çıkan bir duygu.

İdeal olarak, tüm bu seviyelerde etkileyicilere ulaşmalısınız. Bu, Daniel Wellington gibi markaları bu kadar başarılı kılan bir yaklaşımdır ve çoğaltması çok kolaydır.

Şimdi, her platformda belirli etkileyiciler bulma zamanı.

Birçok kişi Instagram etkileyicilerini nasıl bulacağınızı veya Facebook etkileyicilerini nasıl etkili bir şekilde bulacağınızı merak ediyor. Şaşırtıcı bir şekilde, süreç oldukça basit.

Çoğunlukla, yapmanız gereken tek şey, hashtag’lere bakarak ve anahtar kelimelerle arama yaparak nişinizde etkileyicileri aramaktır .

Bu size endüstrinizdeki bazı büyük isimleri verecektir, bu da size kiminle çalışmak isteyebileceğiniz konusunda iyi bir fikir verecektir.

Ancak daha derin bir dalış yapmak istiyorsanız, birkaç kullanışlı araç kullanabilirsiniz.

Etkileyenlere bakarken, ne tür bir etkileyici olduklarını düşünmeyi unutmayın. Başladığınızda, evet deme olasılıkları daha yüksek olduğu için mikro etkilerle çalışmak daha etkili olabilir.

4. Adım: Etkileyenlere Ulaşma

Bu başka bir kolay adım. Çoğu kez, etkili kişilerle doğrudan mesaj yoluyla iletişime geçilebilir.

Ancak mesajlaşmadan önce biyografilerine bir göz atın. Pazarlama soruları için belirli bir e-postaları olabilir.

Verimliliğinizi en üst düzeye çıkarmak için bir tanıtım şablonu oluşturabilirsiniz, ancak gönder’e basmadan önce biraz kişilik eklediğinizden emin olun.

Adım 5: Etkileyenler ile Çalışma

Ortak olmak istediğiniz bazı etkileyiciler bulduğunuza göre, şimdi influencer pazarlama kampanyanızı oluşturma zamanı. 

Etkileyici ve akılda kalıcı olacak bir etkili kampanya için birkaç fikir aşağıdadır:

Bir Hediye Çalıştır

Şirketiniz yeni bir ürün sunuyorsa ve hediye olarak ücretsiz bir örnek sunuyorsa, teklifi tanıtmak için bir etkileyiciye sahip olmak o ürünün maruziyetini artırmanın harika bir yoludur.

Başlamak için, farklı platformlarda hediye kampanyası yürütmek için sosyal medya etkileyicileri kiralayabilirsiniz.

Perde Arkasına Git

Etkilenen kişiden, işinizde işlerin nasıl yürüdüğünün perde arkasındaki görüntülerini paylaşmasını isteyin.

Örneğin, çevrimiçi giysi satan hızlı büyüyen bir moda markasıysanız, etkileyicinizin bir gün boyunca beyin fırtınası veya ürün tasarımı oturumunuzu yayınlamasını sağlayın.

Canlı Devir

Etkileyicileri, canlı bir devralma yoluyla mevcut kitlenizle gerçek zamanlı olarak etkileşimde bulunmaya davet edebilirsiniz. 

Instagram Live veya benzeri bir özelliği kullanarak , etkileyici, münhasırlık yaratmak ve kendi görüşlerini kitlenizle paylaşmak için markanızın hesabını devralabilir. Ayrıca, yorum yoluyla insanların soru sormasına veya etkileyicilerle etkileşime girmesine de izin verebilirsiniz.

Etkileyen kişi, yaklaşmakta olan bir satışı tanıtmak veya genel olarak işletmeniz hakkında konuşmak için bu fırsatı kullanabilir.

6. Adım: Kampanyanızı İzleme

Her bir kampanyayı izlemenize ve etkinliğini ölçmenize olanak tanıyan birçok etkileyici pazarlama aracı vardır.

Sprout Social , hashtag’leri takip ederek ve ekibinizin herhangi bir sorun yaşamadan işbirliği yapmasına izin vererek influencer pazarlama kampanyalarınızı izlemenize yardımcı olan yaygın olarak kullanılan bir araçtır. 

Hootsuite , yararlı analizler almanıza ve insanların kampanyalarınız hakkında ne söylediğini izlemenize olanak tanıyan bir başka popüler platformdur.

Bu araçlar Facebook influencer pazarlama platformları ve diğer birçok sosyal medya pazarlama platformu olarak çalışır. 

Özellikle influencer pazarlaması için tasarlanmış bir araç kullanmak istiyorsanız, Traackr bir göz atmaya değer. Bu araç, influencer keşfini, raporlamayı otomatik hale getirerek, influencer ilişkileri oluşturmaya ve harika içerik oluşturmaya daha fazla odaklanmanızı sağlar.

Influencer Marketing – Ticari Büyüme için Büyük Potansiyel

Etkileyici pazarlamanın bir trendden çok daha fazlası olduğu açıktır. İnsanların markalarla etkileşimini değiştiren yeni bir pazarlama yöntemi.

Influencer pazarlama, pazarlama ortamı için daha önemli hale geliyor. Sonuç olarak, iş büyüme potansiyeli gittikçe büyüyor.

İncelediğimiz vaka çalışmaları ve istatistikler çok canlı bir tablo çiziyor: Influencer pazarlama burada kalmak için son derece etkilidir.

Yani, bir deneyin ve markanız için neler yapabileceğini görün. Doğru yaklaşımı uygular ve bu kılavuzu izlerseniz, yüzlerce hatta binlerce yeni müşteri ve elbette satış almaya başlarsanız şaşırmayın.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön