Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir?

oT ( Internet of Thing) terimi internete bağlı olan her şeyi kapsamaktadır ancak giderek birbirleriyle “konuşan” nesneleri tanımlamak için de kullanılmaktadır.

Muhtemelen nesnelerin interneti ifadesini bir yerde duymuşsunuzdur fakat kafanızda ne olduğuna dair fikirler üretiyor olabilirsiniz.

Günlük yaşantınızda sizden hiçbir bilgi almadan topladıkları verileri kullanarak her şeyi takip eden,hatırlatan ve uyarılarda bulunan cihazlar olduğunu düşünün. Sabah alarmınız çaldıktan sonra perdeleriniz otomatik açılsa ya da kahveniz mutfakta çoktan hazır olsa? 🙂

Gün geçtikçe büyüyen teknoloji ve hayatımızda yer edinen teknolojik cihazların dünyasını incelemekte oldukça fayda var.

Nesnelerin İnterneti Ne Demektir?

En geniş anlamda, IoT ( Internet of Thing) terimi internete bağlı olan her şeyi kapsamaktadır ancak giderek birbirleriyle “konuşan” nesneleri tanımlamak için de kullanılmaktadır. Basit anlamda sensörlerden, akıllı telefonlara ve giyilebilir cihazlara kadar birbiriyle bağlantılı cihazlardan oluşmaktadır. Bu bağlı cihazları otomatik sistemlerle birleştirerek, belirli bir görevi olan birisine yardım etmek veya “bilgi toplamak, analiz etmek ve bir eylem oluşturmak” mümkündür.

Bir nesnenin sadece internete bağlanması gerektiği anlamına gelmemektedir. Her aygıtın alıcı için faydalı olabilecek, belirli bir amaç için veri topladığı ve daha geniş sektörleri etkileyebilecek olduğu fikri de ortaya atılmıştır. Örneğin, endüstriyel uygulamalarda, ürün hatlarındaki sensörler verimliliği artırabilir ve israfı azaltabilir. Kısacası nesnelerin interneti üretimlerde zaman ve paradan hatta insandan bile tasarruf edilebileceğini göstermektedir.

Nesnelerin İnterneti (IoT) Tarihi

Nesnelerin interneti teriminin ne kadar kullanıldığını düşünerek, dönemin kökenine bakmanın ve onu günümüzün trend konusu haline getirmeye yardımcı olan önemli kişiler ve projelerin ne/kim olduğunu görmenin yararlı olacağını düşünüyorum.

Kevin Ashton, Procter & Gamble için hazırlanan bir sunumda, ilk kez 1999’da Nesnelerin İnterneti kavramını kullanmıştır. Sunumda, radyo frekansı ve tanımlama teknolojisinin faydaları açıklanmış ve şirkete önerilmiştir. Aslında tarihteki bilinen ilk uygulama, Cambridge Üniversitesi’nde çalışan akademisyenlerin, kameralı bir sistem ile kahve makinesinin görüntülerini internetten paylaşmaları şeklinde ortaya çıkmıştır.

Gelecek yıllarda geliştirilen teknoloji milyarlarca insanın bilgisayar veya mobil cihazlarla internete bağlanmasını sağlamıştır. Bu aşamadan sonra beklenen büyük adım, birbirine bağlı bilgisayarların birbirine bağlı nesnelerle bilgi alışverişi yapmalarıdır.

Gelecekte, otomobillerden kitaplara, elektronik cihazlardan gıdaya, akıllı binalardan ayakkabıya kadar her şeyin / nesnenin birbirine bağlanabileceği beklentisi var.

Her şey, her yer, her zaman ve herkes” (4E) ile bağlantı, yeni dünya düzeninin temeli gibi görünüyor.

Eğer siz de internetteki gizliliğinize önem veriyorsanız, bu yazımı incelemenizde oldukça fayda var. https://www.dijitalyolcu.com/dijital-ayak-izine-dikkat/

Nesnelerin İnterneti Kullanım Alanları

Gün geçtikçe benimsediğimiz bu sistemlerin hayatımızın hangi alanlarında kullanıldığını bilmek oldukça önemli. Nesnelerin interneti örnekleri aşağıdaki gibidir:

  1. Perakende ve tedarik zinciri yönetimi: Perakendecilere tedarik zincirleri üzerinde tam kontrol sağlayabilir ve insan faktörünü ortadan kaldırır.
  2. Ev otomasyonu: Akıllı cihazlar, aydınlatma, güvenlik ve çevre kontrolleri hayatımızı daha kolay hale getirir. İç mekan kameraları ve alarmlar dahil olmak üzere bir dizi akıllı cihaz ile evinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olur.
  3. Sağlık ve fitness: Apple, Samsung, Jawbone ve Misfit ürettiği giyilebilir cihazlar, bu IoT kullanım alanını temsil ediyor. Bu tür cihazlar, sağlıklı kalmamıza yardımcı olmak için kalp atış hızını, kalori alımını, uykuyu, izleme etkinliğini ve diğer birçok metriği izler.
  4. Otomotiv: Akıllı sensörler ile yüklenen otomobiller giderek daha fazla bağlantılı hale geliyor. Aracınızın kapıları açma / kapama, motor ölçümleri, alarm sistemi, konumunu ve rotalarını tespit etme gibi işlemlerinizi uzaktan kontrol etmenizi sağlamaktadır.
  5. Tarım: Nem, hava sıcaklığı ve toprak kalitesi gibi çeşitli doğal koşulları izlemek ya da sulama sistemlerini otomatikleştirmek için akıllı sensör ağı kullanılmaktadır.
  6. Lojistik: Filo yönetimi ve nakliye, IoT için bir başka umut verici kullanım alanını temsil ediyor. Taşınan eşyalara takılan akıllı etiketler ile bunların yerini, hızını ve hatta nakliye veya depolama koşullarını takip edebilirsiniz.

IOT Gizlilik ve Güvenlik Sorunu

Cihazlar Iot sayesinde daha fazla bağlantı kurdukça, güvenlik ve gizlilik tüketiciler ve işletmeler arasındaki en önemli sorun haline geldi. Ancak bu maalesef benimsemeyi yavaşlatmıyor.
Dünya genelinde daha fazla bağlanan cihazların ortaya çıkmasıyla birlikte, siber saldırılar da giderek artan bir tehdit oluşturuyor.

Daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için kitap önerisi:

Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı – Jeremy Rifkin

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: