Nostalji Pazarlaması Nedir ve Neden Bu Kadar Etkili?

Nostalji Pazarlaması hakkında bilmeniz gereken her şeyi Dijital Pazarlama stratejinize uygulamak için burada ayırdık!

Ailenizin evine geldiğinizde ve annenizin yemeklerini kokladığınızda hissettiğiniz şeyi biliyor musunuz? Ya da TV’yi açtığınızda ve küçükken izlediğiniz karikatürü izlerken? Ve belki de geçmiş ilişkiden “A” müziği olan şarkı? Bütün bunlar bizi ünlü nostaljiye getiriyor. Hayatımızın anılarında taşıdığımız iyi duygu. Ve nostalji tüketicilere satılır ve onları cezbeder. 

Stranger Things, Pokémon Go ve Harry Potter oyunlarının ortak noktası nedir? Bu doğru, nostalji pazarlaması. Herkes eski günler için o küçük nostalji anını kısa bir süre için bile tekrar yaşama arzusunu duyuyor. Ancak bu tür pazarlama gerçekten etkili midir? Nostaljik içerik nasıl oluşturulur? Ve bunları stratejinize nasıl uygulayabilirsiniz?

Nostalji Pazarlaması Nedir?

Nostalji pazarlama, müşterilerinizde nostalji hissi uyandırmayı amaçlayan pazarlamadır. Nostalji

“Eski bir yerin ya da zamanın mutluluğu için duygusal bir özlem.”

Ve tüm duyular tarafından tetiklenebilir.  İster annenizin pişirdiği kurabiyeleri hatırlatan bir koku, ister lisede dans ettiğiniz bir şarkı, ister çocukken yediğiniz dondurmanın tadı, ister okulda izlediğiniz bir filmin klibi olsun. Çeşitli çalışmalar yoluyla bilim adamları, genellikle nostalji ile ilişkili iki tür anı olduğunu bulmuşlardır: aile toplantıları veya oyun oynama gibi sosyal etkileşimler ve okulda yakalama oynama veya mezuniyet, düğün gibi önemli yaşam olayları.

Unutmamalısınız ki, pazarlamacılar zaten nostaljinin #throwbackthursday’ın sosyal medyadaki çok daha büyük bir şeye, hashtag’in de ötesine geçtiğini ve çok daha fazla dikkat ve tüketicinin dikkatini çektiğini fark etti.

Bu yazım ilginizi çektiyse Gerilla Pazarlama yazımı okumak isteyebilirsiniz.

Nostalji Pazarlaması Neden Önemlidir?

Nostaljinin artık pazarlamacılar tarafından önemli bir duygu olarak görülmesinin nedeni bizi mutlu etmesidir. Martin Lindstrom’un Buy-ology kitabında bahsettiği gibi ”gelecekle ilgili güvensizlik veya belirsizlik karşısında, daha istikrarlı bir zamana geri dönmekten başka bir şey istemiyoruz” Daha az sorumluluğumuz olduğu zamanları düşünmek çok daha rahatlatıcı ve bugün karşılaştığımız sorunları düşünmek yerine işler daha basitti.

Tüm bunların, şimdi uzun çalışma saatleri, fatura ödeme veya çocuklarla ilgilenen tüketicileri hedeflemesi ve onlara bu tür şeyler için endişe etmeleri gerekmediği günleri hatırlatması gerekiyor. Bu bağlamda, ürün veya hizmetlerini çerçeveleyen şirketler, tüketicilerin zihninde kendilerini daha mutlu zamanlarla ilişkilendirerek satışları daha kolay hale getiriyor.

Peki Nostalji Pazarlaması neden bu kadar güçlüdür?

Tüm bunlara ek olarak, araştırmacılar insanların genellikle haftada en az bir kez nostalji hissettiklerini keşfettiler! İnanılmaz, değil mi?

Pazarlama için nostalji, marka ve tüketicileri arasında duygusal bir bağ yaratıyor, bu yüzden bu kadar güçlü hale geliyor.

Yalnızlık ve stres gibi kötü duygularla savaşan bir duygu olduğu için, nostalji pazarlaması ile karşı karşıya olan tüketiciler genellikle markayı iyi bir şeyle ilişkilendirir ve buna sadık olma eğilimindedirler!

Milenyum Kuşağı ve Nostalji Pazarlaması

Milenyum kuşağı dediğimiz zaman Y kuşağı aklımıza gelir. Yani 80’ler ve 90’lar…

Milenyum, anlamın neslidir. Bu, tüketicilerinden bağlantısı kesilen ürünleri satan markaları aramadıkları anlamına gelir. Sosyal bir şeyi desteklemeyen veya çevreden uzak olan markaları aramazlar.

Bir ilişki yaratıyormuş gibi, samimi bir şekilde kullandığınız ürün ve hizmetlerle duygusal olarak bağlanma eğiliminde olan nesildir. Ve nostalji pazarlaması tam olarak bu kuşağa cevap veriyor.

Örneğin, Pokemon Go’nun yaratılması inanılmaz bir fikirdi. Tanıdıklık ve nostalji hissini akıllı telefonlar gibi modern dünyayla birleştirmek. Bir başka inanılmaz akım trendi, 80’lerin cazibesini (zamana sayısız referansla) herkesin gece izlemesini harcayan bir Sci-Fi planıyla birleştirmeyi başaran Stranger Things serisidir.

Nostaljik İçerik

İçerik pazarlamasıyla çalışıyorsanız, nostalji üzerine bahis yapmak daha fazla ziyaretçi almanın bir yolu olabilir.

Geçmişten bir şeyleri yeniden yaşayarak okuyucu ile bağlantı kuran komik içerik oluşturmak bir alternatiftir. Bunu blog gönderileri, testler ve hatta videolar aracılığıyla yapabilirsiniz. Önemli olan, kişinizin nostaljisini sunduğunuz içerik türüyle ilişkilendirmenizdir.

Sosyal medyada nostalji

Nostalji, sosyal ağlara katılım sağlamak için inanılmaz. Ama nasıl yapmalı?

Ziyaretçilerinizle etkileşim kurmak için yapabileceğiniz fikirlerden biri, eski film afişleriyle ancak şirket adınızla arka planları ve kaynakları olan görüntüleri yeniden oluşturmaktır. Nostaljiyi sosyal ağlarınızda bir strateji olarak kullanmak için bir başka iyi çözüm, iyi bir performansa sahip olan yayınları yeniden yayınlamak ve hatta belki de tanıtmaktır?

Sosyal ağlarda nostalji stratejisini kimin kullandığını biliyor musunuz? Netflix!

Nostalji stratejinizde ne yapılır ve ne yapılmaz

Nostaljik içerik kampanyaları oluşturmak eğlenceli fakat bunu doğru şekilde yapmak çok önemlidir.

Nostalji pazarlamasının getirdiği en büyük fayda okuyucu ile bağlantı kurma ve daha güçlü bir duygusal ilişki yaratma yeteneğidir. İyi anılar olduğu gibi kötü anılar da vardır ve onları uyandırmak istemezsiniz.

Bu nedenle, kampanyanızın tüm kampanyayı boykot etmemek için kötü anılar getirmediğinden emin olun. Bir başka çok önemli nokta: yasadışı bir şey yapmayın.

Size ait olmayan görüntülerin veya İnternet’te başkalarına zarar verebilecek herhangi bir işlemin kullanılması kampanyanızdan yasaklanmalıdır.

Aşağıda yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyleri ayırdık. Haydi!

Nostalji pazarlama stratejinizde ne yapmalı:

Yapmanız gereken şeyler listemize gidelim!

İyi kaynaklar

İlk kullanımda güvenilir kaynaklar.

70’lerin en iyi oyuncakları hakkında bir yazı yazacaksanız, 90’larda doğan birinin yazması mantıklı değil, değil mi?

Göndermek istediğiniz yazı tiplerini kullandığınız takdirde yazılarınız çok daha gerçek olacaktır.

Özel tarihler

Özel tarihler nostaljik içerik oluşturmak için mükemmeldir.

Örneğin, çocuk günlerinde ekip üyelerinizin gençken resmini koyabilirsiniz .

Persona’ya odaklan

Kişinin yaşını düşün. Yaşamın her aşaması için nostaljik anlar farklıdır. Kampanyanızı oluştururken hangi anıların diriltileceğini bilmek için personelinizin yaşını değerlendirin .

Nostalji pazarlama stratejinizde ne yapılmamalıdır?

Şimdi yapmamanız gereken şeylere!

Sınırları aşmak

Çubuğu zorlamayın. Bir şeyin bir trend olması, okuyucularınızı zorlamaya değmez.

Kişinizi değerlendirin ve sadece moda olduğu için nostaljik içerik oluşturmayın.

Rakipleri kopyala-ma!

Diğer şirketleri kopyalamayın!

ASLA, diğer şirketlerin ne yaptığını kopyalamayın. İlham alabilirsiniz ama taklitçi olamaz! Kendin ol!

Uzaklaşmak

Kampanya oluşturmadan önce arayın.

Zaman değiştikçe, bugün bir zamanlar iyi olan şey korkunç kabul edilebilir.

Unutmayın, kötü bir his uyandırmak istemezsiniz!

Pazarlama uzmanları için nostalji, yüksek katılım sağlayabilecek kampanyalar oluştururken inanılmaz bir araç olabilir.

Ama unutmayın, nostalji pazarlaması, okuyuculardaki bu iyi duyguyu uyandırmakla ilgilidir, bu yüzden çubuğu zorlamayın ve topa basmayın!

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön