Push Bildirimleri: Nedir-Nasıl Kullanılır-Neden Önemlidir?

Push bildirimleri veya anında iletme bildirimi, bugün satılan her mobil cihaza yerleşik bir iletişim kanalıdır. Bir mobil uygulamanız varsa, push bildirimlerinin ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Bazılarınız, push bildiriminin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biliyor olabilir, ancak bunları etkili bir şekilde kendi yararınıza kullanıyor musunuz?

Push bildirimleri , mobil uygulaması olan herkes için harika bir pazarlama aracıdır, çünkü kullanıcılarınızla bağlantıda kalmanıza yardımcı olurlar.

Push bildirimleri nedir?

Push bildirimi, mobil bir cihazda açılan bir mesajdır. Uygulama yayıncıları istedikleri zaman gönderebilir; kullanıcıların bunları almak için uygulamada olmaları veya cihazlarını kullanmaları gerekmez. Bir çok şey yapabilirler; örneğin, en son spor puanlarını gösterebilir, bir kullanıcıya kupon indirme gibi bir eylemde bulunmasını sağlayabilir veya bir kullanıcıya flash satışı gibi bir etkinlik hakkında bilgi verebilir.

Push bildirimleri, SMS metin mesajları ve mobil uyarıları gibi görünür, ancak yalnızca uygulamanızı yüklemiş olan kullanıcılara ulaşır. Her mobil platformda push bildirimi için destek vardır – iOS, Android, Fire OS, Windows ve BlackBerry’nin hepsinin kendi servisleri vardır.

Push Bildirimi Hakkında Bilmeniz Gereken Üç Şey

Push bildirimleri, uygulamalar tarafından kullanılan ilk ve çoğu zaman en önemli iletişim kanalıdır .

Neredeyse her büyük uygulama işlemler ve yeniden katılım için push bildirimleri kullanır .

Push bildirim teknolojisi, basit bir mesaj gönderme sisteminden zengin ve etkileşimli bir ortama doğru hızla gelişmektedir .

Push Bildirimleri Neden Kullanılıyor?

Uygulama yayıncıları için, push bildirimleri doğrudan bir kullanıcıyla konuşmanın bir yoludur. Spam filtrelerine yakalanmazlar veya bir gelen kutusunda unutulmazlar – tıklama oranları e-postadan iki kat daha yüksek olabilir. Ayrıca, uygulamanın açık olup olmadığını kullanıcılara bir uygulamayı kullanmalarını hatırlatabilirler. Ayrıca, eylemleri yürütmek için de kullanılabilirler:

 • Satışları artırmak için ürün veya teklifleri teşvik etmek
 • Müşteri deneyimini geliştirmek
 • Bilinmeyen uygulama kullanıcılarını bilinen müşterilere dönüştürme
 • İşlem makbuzlarını hemen gönderme
 • Kullanıcıları sosyal ağlar gibi diğer pazarlama kanallarına yönlendirmek

Tarihçe

Haziran 2009 : Apple, ilk push hizmeti olan Apple Push Notification Service’i (APN’ler) başlattı.

Mayıs 2010 : Google kendi hizmetini Google Cloud to Device Messaging (C2DM) olarak yayınladı.

Mayıs 2013 : Google “zengin bildirimleri” tanıtıyor. Zengin bildirimler, eylem düğmelerinin yanı sıra görüntüler içerebilir. Eylem düğmeleri, kullanıcıların bir bildirimden anında harekete geçmelerini sağlar. Örneğin, kullanıcı bir şarkı çalabilir, uygulamayı açabilir veya daha fazla bilgi görebilir.

Eylül 2014 : Apple, etkileşimli düğmeler ekledi. Bu düğmeler kullanıcıların derhal uygulama yayıncısına yanıt göndermesini sağlar. Kısa süre sonra, Apple, Apple Watch’a anında iletme bildirimlerini genişletti.

Push bildirimleri kullanıcılara nasıl görünür?

Genel olarak, kullanıcılar bir bildirimi, telefonlarını kullanırken bir başlık veya açılır uyarı olarak görürler. Bu uyarı, kullanıcının ne yaptığı önemli değil.

Çoğu mobil işletim sistemi aynı zamanda push bildirimlerini tek bir görünümde bir araya getirir. İOS’ta Apple’ın bir Bildirim Merkezi vardır. Bildirim Merkezi kronolojik sıraya göre düzenlenir ve kullanıcılar ekranın üst kısmından kaydırarak Bildirim Merkezi’ne gider. Android cihazlar kilit ekranında okunmamış mesajları gösterir.

iOS, kullanıcıların push bildirimlerini bireysel bir uygulama düzeyinde özelleştirmelerini sağlar. Kullanıcılar sesleri açıp kapatabilir ve bir bildirimi göstermek için iOS’un kullandığı stili seçebilir. Kullanıcılar ayrıca bir uygulamanın ana ekran simgesindeki okunmamış bildirim sayısını gösteren kırmızı “rozeti” de kontrol edebilir. Android, kullanıcıların işletim sistemi düzeyinde değiştiremedikleri standart bir afiş yaklaşımı kullanır.

Push Bildirimlerinin Zorlukları Nelerdir?

Anında bildirimler artık bir uygulamanın kullanıcılarıyla iletişim kurmaya yardımcı olsa da, bu ekosistemde ortaya çıkan bazı benzersiz zorluklar var. Müşterilerinizle alakalı ve uygun iletişim için ne, ne zaman ve ne sıklıkta itileceği konusunda iyi kararlar vermek önemlidir. Örneğin, zaman dilimleri ve uyku düzenlerinin yanı sıra kullanıcı katılım alışkanlıklarına saygı duymak, yararlı bildirimler sağlamak için uzun bir yol kat edebilir.

Anlık bildirimlerinizi kullanıcı segmentlerine hedeflemek ve belirli kullanıcılar için mesajlaşmayı kişiselleştirmek, kullanıcıları istenmeyen mesajlaşmalara maruz bırakmamanıza yardımcı olabilir. Anlık bildirimlerin amacı, yalnızca işinize pazarlama değeri sağlamak değil, son kullanıcılarınıza değer sağlamaktır.

Push bildirimleri neden önemlidir? Faydaları Nelerdir?

Dünyanın her yerindeki birçok marka için bu kadar çekici bildirimler yapan çekici faktörleri göz önüne alalım:

 • Kullanıcının dikkatini çekin. Ortalama bir Amerikalı akıllı telefon kullanıcı günlük 46 civarında push bildirimi alır. Rekabet yüksek olsa da, push bildirimi kullanıcının dikkatini çekmek açısından çok önemlidir.
 • Kullanıcı katılımını arttırın. Android cihazlarda push bildirimi için katılım oranı %91 ve iOS cihazlar için %44’tür; bu durum push bildirimlerini sosyal yardım açısından etkili bir kanal yapar.
 • Kullanıcılarla iletişimi geliştirin. Bu tür mesajların yardımıyla, markalar güvene dayalı ilişkiler kurmaya yardımcı olan mikro iletişim temas noktaları oluşturur.
 • Kullanıcıları destekleyin. Anında bildirimler, alıcı seyahatlerinin her aşamasında insanlara yardımcı olabilir .
 • Dönüşüm oranını arttırın. Bu mesajlarla, mevcut kullanıcıları koruyabilir ve daha fazla sayıda dönüşümle sonuçlanan etkin olmayan aboneleri yeniden meşgul edebilirsiniz.
 • Doğru trafik yönlendirmek. Kişiselleştirilmiş, zamana duyarlı ve değerli push bildirimleri, trafiği belirli web sayfalarına yönlendirmek için uygun bir kanal görevi görür veya uygulama içi push bildirimleri söz konusu olduğunda uygulamadaki özelliklere uygulanır.

Web push bildirimleri ve uygulama push bildirimleri arasındaki fark nedir?

Tüm web push bildirimi göndermek için gerekli olan web itme kodu yüklü olan bir web sitesidir. Bu, uygulaması olmayan markaların, bir uygulaması olmasa bile push bildirimlerinin (gerçek zamanlı, kişiselleştirilmiş, anlık iletişim) faydalarının çoğundan yararlanabileceği anlamına gelir.

Uygulama push bildirimleri, bir uygulamaya yüklenen kodla gönderilir.

Kısa Mesajlar ve Push Bildirimleri: Fark Nedir?

Push bildirimleri ve SMS bildirimleri benzer amaçlar için kullanılabilir. Ancak, onları göndermek için kullanılan platformlar oldukça farklıdır. 

1. SMS Bildirimleri Uygulama Gerektirmez
İşiniz mobil bir uygulama sunuyorsa, push bildirimi göndermek isteyebilirsiniz. Bunu yapmazsanız, SMS bildirimleri sizin için mükemmeldir. Bir web uygulamasına push bildirimi eklemek için, temel bir HTML, CSS ve JavaScript anlayışına sahip olmanız gerekir. SMS bildirimleri ise kodlama deneyimi olmadan gönderilebilir. İlk mesajınızı sadece birkaç dakika içinde gönderebilirsiniz.

2. Müşteriler SMS Bildirimlerine Yanıt Verebilir
Push bildirimi tek yönlü iletişim için uygundur. Müşteri hizmeti sağlamanız gerekiyorsa veya kullanıcıların sorularınızı veya isteklerinizi yanıtlayabilmesini istiyorsanız, muhtemelen SMS bildirimlerini kullanmalısınız.

Ayrıca:

Web Push Notification nedir? Web push bildirimleri, bir kullanıcıya masaüstü web ve mobil web üzerinden gönderilebilen bildirimlerdir. Bunlar, işletim sistemine bağlı olarak, bir masaüstü ekranın sağ üst köşesinde veya sağ al köşesinde kayan ve uygulamalardan gelen bir alarm tarzı mesajlardır. Web push bildirimleri, kullanıcının web sitesinde olup olmadığına bakılmaksızın, tarayıcılarını her açtıklarında kullanıcının masaüstüne veya mobil ekranına iletilir.

Push bildirimleri ne demek? Push bildirimleri, mobil uygulamalardan kullanıcılarına çeşitli nedenlerle gönderilen mesajlardır.

Push mesaj ne demek? Push mesajları, aboneniz aktif olmasa bile abonelerinize gönderilen kısa metin formlarıdır.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön