Rakiplerinizin Facebook Reklamları: Nasıl Görebilirsiniz?

Rakiplerinizin Facebook Reklamlarını Görmek

Rakip araştırması pazarlamanın büyük bir parçasıdır. Rakiplerinizin neler yaptıklarını, müşterileri ile bağlantı kurmak için hangi mesajları ve teklifleri kullandıklarını ve sizin bu bulmacanın içinde nasıl bulunduğunuzu anlamanız her zaman iyi bir fikirdir. Rakiplerinizin Facebook Reklamları stratejisini ortaya çıkarmak için kullanabileceğiniz inanılmaz kaynaklar ve stratejiler var.

Bu yazıda, rakiplerinizin facebook reklamları stratejilerini tanımlamak, neyin işe yarayabileceğini değerlendirmek ve bunları kendi markanıza uyarlamak için hangi araç ve taktikleri kullanabileceğinizi yakından inceleyeceğiz.

Facebook’ta Rekabetçi Araştırmalar İçin Adım Adım Rehber

Rakiplerinizin Facebook Reklamlarında nelere bağlı olduklarını görebilmeniz açıkça avantajlıdır, bu nedenle bu bilgilerin nasıl elde edileceğine tam olarak bakalım.

Unutmayın rekabetçi araştırmaların “reklamları görüntülemek” den biraz daha fazla iş alacağını unutmayın. Büyük resme bakmanız gerekir, bu nedenle en iyi sonuçları elde etmek için birden çok adım atmak ve her şeye bakmak için birkaç farklı araç kullanmak isteyeceksiniz. Rakiplerimi incelemek için hangi araçları kullanabilirim? sorusunu bir başka yazımızda açıklayacağım.

Rakiplerinizin Facebook Reklamları İçin: Reklam Kitaplığını Kullanın

Facebook’un Reklam Kitaplığı , pazarlama dünyası için yeni bir gelişmedir. Herhangi bir isim, konu veya kuruluş arayabilir ve aramanızla ilgili reklamları görebilirsiniz. Aşağıdaki linkte tıklayarak da siteye ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/ads/library/?active_status=all&ad_type=all&country=TR&impression_search_field=has_impressions_lifetime

Linkte tıkladıktan sonra karşımıza aşağıda ki gibi bir görüntü geliyor. Arama bölümüne istediğiniz konunun ya da kurumun ismini girebilirsiniz.

Facebook'un Reklam Kitaplığı , pazarlama dünyası için yeni bir gelişmedir.

Ben örnek olarak Kara Cumanın (black friday) gelmesiyle merakımdan dolayı Trendyol.com’u arattım. Aşağıda gördüğünüz gibi sayfa şeffaflığı çerçevesinde aktif reklamları gösterdi. Burada önemli olan “Filtrelere” dikkat etmeniz gerekli. Tüm Reklamlar sekmesini seçtiğiniz sürece size facebook, instagram ya da messenger’daki reklamları gösterecektir.

Facebook Reklamları stratejisini ortaya çıkarmak için kullanabileceğiniz inanılmaz kaynaklar ve stratejiler var.
Reklam Kitaplığı, kullanıcıların bir markanın yayınladığı tüm reklam kampanyalarını ve sayfanın ne zaman kurulduğunu da içeren marka hakkındaki temel bilgileri görmelerini sağlayan saydamlığı teşvik etmek amacıyla oluşturulmuştur.

Reklam Kitaplığı, kullanıcıların bir markanın yayınladığı tüm reklam kampanyalarını ve sayfanın ne zaman kurulduğunu da içeren marka hakkındaki temel bilgileri görmelerini sağlayan saydamlığı teşvik etmek amacıyla oluşturulmuştur. Şeffaflık için yaratılmış olmasına rağmen, bir kaynak aracı olarak oldukça değerlidir. Marka aratmak yerine siz de arama bölümüne “çanta” yazarak güncel reklamları görebilirsiniz.

Eğer özellikle belirlediğiniz spesifik rakipleriniz varsa işiniz daha kolay olacaktır. Facebook üzerinden rakibinizin facebook sayfasına girip sayfa şeffaflığı sekmesinden de reklamlarını görüntüleyebilirsiniz.

Tetikleyici Yeniden Hedefleme Kampanyalarını Görmek

Bu yöntem listemizdeki diğerleri kadar güvenilir değil, fakat yine de iyi çalışabileceğini bulduğum bir yöntem. Facebook Reklamlarına yatırım yapan ve bunu iyi yapan işletmelerin çoğu, kendi sitelerinde yeniden hedefleme seçeneklerine sahiptir.

Bu, hiçbir müşterinin çatlaklardan kaymamasını sağlamak ve böylece ilk kez satın almamış olsalar bile, site ziyaretçilerini tekrar meşgul etmelerini sağlamak için yapılır. Bu nedenle, çoğu durumda, ürün sayfalarını görüntüleyerek veya bir sepeti terk ederek gerçekten bir reklam kampanyasını tetikleyebilirsiniz. 

Bunu yaptığınızda, sıcak müşteri adaylarını dönüştürmeye ikna etmek için tasarlanmış bir reklam görebilirsiniz. Bu dönüşümleri yönlendirmek için hangi stratejileri ve teklifleri kullandıklarına bakın: İndirimler, ücretsiz gönderimler veya başka avantajlar sunuyorlar mı? Öyleyse, onları eşleştirmeyi veya kendi kampanyalarınız üzerinden düzenlemeyi düşünebilirsiniz.

Tabii ki rakip reklam analizi sadece facebook ya da instagram reklamlarıyla sınırlı değildir. Bunun dışında kullanabileceğiniz bir çok ücretli yada ücretsiz araç ve yöntem mevcuttur.

Rakibinizin Facebook Reklamları Hedef Kitle Stratejisini Öğrenmek

Herkes bir markanın internet sitesine girdikten ya da bir ürününü inceledikten kısa bir süre sonra yaptığı aramalarda, markanın tekrar karşılarına çıktıklarını görmüştür. Özellikle instagramda sponsorlu postlara sıklıkla denk gelmişsinizdir.

Bu sponsorlu postlarda bulunan sağ üst köşedeki üç noktaya tıkladığınızda, bu reklamı neden görüyorum? seçeneğini seçerek hedeflemelerle alakalı bilgi edinebilirsiniz.

Dijital Pazarlamayla ilgileniyorsanız https://www.dijitalyolcu.com/yeni-baslayanlar-icin-dijital-pazarlama/ yazıma göz atabilirsiniz. 🙂

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: