Satışlarınızı Arttıracak 11 Yılbaşı Pazarlama Kampanyası Stratejisi

Satışlarınızı Arttıracak 9 Yılbaşı Pazarlama Kampanyası Stratejisi

Yılbaşı dediğimiz zaman aklımıza hediye verme, evde kurulan masalar ya da dışarı da geçirilen eğlenceli akşamlar gelir genellikle. Pazarlama sektöründe çalışanlar içinse tabii ki bir pazarlama dönemidir. Günümüzde yılbaşı pazarlama kampanyaları çok popüler ve yaygın hale geldi. Bunun temel nedeni, markaların yıllar boyunca bu tatil sezonunu kendi avantajları için kullanmayı öğrenmeleridir.

Bu, markaların satışlarını artırmak için en iyi pazarlama kampanyalarını tasarlamaya zaman ve para harcadıkları zamandır . Ancak kullanabileceğiniz sayısız Yılbaşı pazarlama kampanyası olsa da, asıl soru hangisinin sizin için en iyisi olduğu?

Yılbaşı sadece birkaç hafta uzaktayken, Yılbaşı pazarlama kampanyası stratejilerinizle sezona hazırlanmanın zamanı geldi. Satışlarınızı ikiye katlamak için hala kampanya stratejileri tasarlamak için zamanınız var.

Satışlarınızı ikiye katlayabilen dokuz en iyi performans gösteren Yılbaşı pazarlama kampanyası:

1. Tüm Ağlarda Hediye Vermek: Maksimum Erişim Sağlayın

Sosyal medya, yılbaşı pazarlama kampanyası satışlarınızı artırmanın en etkili yollarından biridir. En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Facebook ile başlayabilirsiniz. Facebook, hala 2 milyar civarı aktif kullanıcısı ile sosyal medya ortamına hâkim durumda.

YouTube ve Instagram gibi sosyal platformlardan da yararlanabilirsiniz. 2018 itibariyle, YouTube 1.5 milyar aktif kullanıcıya sahipken, Instagram’ın 800 milyon aktif kullanıcısı var. Bu açıkça sosyal platformların taşıdığı potansiyeli göstermektedir.

Yapmanız gereken tek şey, tüm sosyal medya profillerinize basit bir hediye vermek . Eşantiyonlar aracılığıyla, markanızın erişimini genişletebilir ve farkındalığı artırabilirsiniz. Ancak ödülün markanızla alakalı olduğundan ve potansiyel müşterileriniz için faydalı olduğundan emin olun. 

Ayrıca, hediye kurallarını çok açık ve basit bir dilde belirttiğinizden emin olun. 

2. E-posta Pazarlama ile Aday Müşteri Yaratın

Sosyal medya pazarlama dünyasına hükmediyor olsa da, e-posta pazarlaması hala potansiyel satış oluşturmanın en uygun maliyetli yollarından biridir. Ayrıca, potansiyel müşterileriniz ve müşterilerinizle ilişkilerinizi güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Peki, yılbaşı satışlarını artırmak için e-posta pazarlamasını nasıl kullanıyorsunuz?

Yılbaşı sezonunda, hedef kitlenize iki haftada bir veya haftalık e-posta bültenleri gönderdiğinizden emin olun. Ancak başarılı müşteri adayları oluşturmak için potansiyel müşterilerinize faydalı ve alakalı bilgiler gönderdiğinizden emin olun.

Bu festival sezonu, potansiyel müşterilerinize özel teklifler ve indirimler hakkında bilgi vermenin tam zamanıdır ya da yeni bir ürün veya hizmeti başlatabilirsiniz. Bu tür bir e-posta, yılbaşı sezonunda markanız ve teklifleriyle ilgili farkındalığı artırmanıza yardımcı olur.

Doğru yapıldığında, bu tür bir yılbaşı pazarlaması kampanyası için yılbaşı satışlarınızı ikiye katlayabilirsiniz. Ancak, e-postaları manuel olarak göndermek çok zor olabilir. Bu taktikten en iyi şekilde yararlanmak için, e-posta pazarlamanızı otomatikleştirmek daha iyidir. Otomatik olmayan e-postalarla karşılaştırıldığında, otomatik e-postalar daha önce belirtilen Kampanya İzleme raporuna göre %320 daha fazla gelir elde eder.

Bu, doğru insanları doğru zamanlarda hedeflemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, kişiselleştirilmiş e-postaları benzer ilgi alanlarını paylaşan hedef kitleye göndermenize olanak tanır. Kişiselleştirme, e-postaların izleyiciyle daha alakalı olmasını ve daha yüksek tıklama oranlarıyla sonuçlanmasını sağlar

3. Tavsiye Programıyla Yeni Takipçiler Bulun

Tavsiye programları yeni takipçiler ve potansiyel müşteriler kazanmada etkili bir taktiktir. İlgi çekici ve ilginç bir tavsiye programı tasarladığınızdan ve satışlarınızı bu Yılbaşı pazarlama kampanyasıyla ikiye katladığınızdan emin olun.

Ancak, yönlendiren müşterilere ilk satın alımlarında ödül verdiğinizden ve yönlendirenleri ödüllendirdiğinizden emin olun.

Tavsiye programı, müşteriler, potansiyel müşteriler ve tabii ki markalar için kazan-kazan stratejisidir. Mevcut sadık müşterilerinize ödüller verebilir ve aynı zamanda yeni potansiyel müşteriler kazanabilirsiniz. Yılbaşı, tüketiciler arasındaki alışveriş miktarındaki artış nedeniyle satışlarınızı artırmak için bu stratejiyi harekete geçirmek için en iyi zamandır.

4. Kuponlar ve İndirimler Kodları ile Yılbaşı Satışlarını Artırın

Doğru yapıldığında, mevcut ve potansiyel müşteriler indirim kodlarını ve kuponları seveceklerdir. Bu Yılbaşı pazarlama kampanyası başarılı bir şekilde büyük kazanç sağlayabilir. Aslında, kupon ve indirim kodları olan müşteriler genellikle diğer müşterilerden %24 daha fazla harcama yapar .

Daha fazla satış yapmak için müşterilerinize ücretsiz gönderim de sağlayabilirsiniz. Potansiyel müşteriler kayıt olduğunda veya bülteninize kaydolurken kupon verin.

5. Yılbaşı Hediye Paketlemelerini Özelleştirmek

Yılbaşı satışlarınızı iki katına çıkarmak için, hediyelerinin ambalajını da özelleştirebilirsiniz.

Markanıza daha şenlikli bir dokunuş katacaktır, bu da müşterileriniz arasında büyük heyecan yaratır. Bunu, potansiyel müşterilerinizi ve müşterilerinizi şaşırtmak için bir fırsat olarak düşünmelisiniz.

Ambalajı, ürününüzün etrafındaki sarma malzemesi olarak düşünmeyin. Rekabeti yenmek için, ambalajı özelleştirebilir ve bunun müşterileriniz için bir deneyim olmasını sağlayabilirsiniz. Müşterilerinize onlara önem verdiğinizi gösterdiğinizden emin olun. Bununla birlikte, tasarım ve ambalajlama markanızın estetiğine ve tarzına benzemelidir.

6. Yılbaşı Pazarlama ile Duygusal Olun

Yılbaşı, en yakınınızı ve en sevdiklerinizi kutlama mevsimidir. “Duygularını ifade etme ve sevdiklerine karşı sevgi zamanıdır.” Bu yüzden Yılbaşı pazarlama kampanyanızın hedef kitlenizin duygularına hitap etmesi gerekir. Bu stratejiyi uyguladığınızda, müşterilerinizle duygusal düzeyde bağlantı kurabileceksiniz.

Fakat bunu tam olarak nasıl yapabilirsiniz?

Etkileyici bir hikaye ile ürünlerinizin veya hizmetlerinizi en iyi şekilde vurgulayın. Onları hedef kitlenizin ilgi çekici bulacağı şekilde konumlandırmaya çalışın. Yazılı bir ürün açıklamasına güvenmek yerine, izleyicinizi eğlendirmek için renkli ve çekici bir video çekmeyi deneyin. Ayrıca, Noel zamanı boyunca bazı kamera arkası çekimlerini paylaşabilirsiniz.

7. Yılbaşı Sezonunda Özel Kelimeler Kullanın: PPC

Yılbaşı sezonu markalar için çok rekabetçi bir zaman. Bu nedenle, rakiplerinizden sıyrılmak için, AdWords kampanyalarınızı Yılbaşıyla alakalı mevsimsel anahtar kelimelerle değiştirmeniz gerekir.

Örneğin, “el sanatları mağazası” veya “el sanatları araçları” gibi anahtar kelimeler yıl boyunca popülerdir. Ancak Noel sezonunda “DIY Noel süsleri” veya “Noel süsleri satın al” gibi anahtar kelimeler daha çok kullanılır.

Bu, yalnızca doğru anahtar kelimeleri doğru zamanda kullanmanın başarılı bir PPC kampanyasıyla sonuçlandığını gösterir. Bu nedenle, bu Yılbaşı sezonunda satışlarınızı iki katına çıkarmak için, PPC Noel pazarlama kampanyanız için anahtar kelimelerinizi değiştirmeniz gerekir.

8. Çekici Bir Yılbaşı Açılış Sayfası Tasarlayın

Yılbaşı sezonu için sadece reklamlar ve teklifler oluşturmak yeterli değildir. Potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmek ve onları müşterilere dönüştürmek için bir Noel açılış sayfası da tasarlamanız gerekir.

Web sitenizi ziyaret ettikten sonra açılış sayfası, potansiyel müşterilerinizin ve müşterilerinizin karşılaşacağı ilk şeydir. Bu yüzden onu daha ilgi çekici, ilginç ve etkileşimli hale getirmeniz gerekir. Açılış sayfanıza bir video da ekleyebilirsiniz. Açılış sayfalarına video eklemek, dönüşüm oranlarını % 86 oranında artırabilir .

9. Yılbaşı Hediyesi Önerileri Sunun

Yılbaşı sezonunda, müşterilerinize en iyi ürün veya hizmetleri vurgulamanız gerekir. Potansiyel müşterilerinizi, en çok satan ürünlerinizden veya hizmetlerinizden haberdar etmeniz gerekir. Bu onlara ne tür yılbaşı hediyeleri alacağına dair bir fikir verecektir.

Potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanmak ve markanızın satışlarını artırmak için müşteri referanslarını da vurgulayabilirsiniz. Ürün sayfalarınıza ve web sitenizin özel bir bölümüne müşteri referansları eklediğinizden emin olun.

Bu yılbaşı sezonunda, markanızın ürün veya hizmetlerinin sevdikleriniz için mükemmel bir yılbaşı hediyesi olduğunu söyleyin.

10. Teklifler ve Hatırlatıcılar Göndermek İçin Push Bildirimleri Kullanın

Bir uygulamadaki push bildirimlerinin yanlış kullanımı kullanıcıları kolayca rahatsız edebilir, bu da bildirimleri kapatmasına ve hatta uygulamanızı tamamen silmesine yol açabilir. Bundan suçlu olmadığınızı varsayarsak, Noel sezonu, kullanıcılarınıza anında iletme bildirimleri göndermenin tam zamanıdır . 

Bu sistemi özel teklifler ve kuponlar göndermek için kullanmanın yanı sıra, müşterilerinize tatil dönemiyle ilgili diğer bilgilerle birlikte herhangi bir özel çalışma saatini bildirmek için kullanabilirsiniz. 

Bu fikir açıkça sadece kendi mobil uygulamalarına sahip işletmeler için uygundur.

11. Lokasyon Bazlı Hedefleme

Mobil uygulamanızın daha önce kullanmamış olabileceğiniz bir diğer özelliği, yalnızca belirli bir coğrafi konumdayken özel teklifler, vs. müşterilerini uyarmanıza olanak tanıyan konum tabanlı hedeflemedir. Bunun etkili olması için tanımladığınız yer çok geniş olmamalıdır: tüm mahalle veya kasaba yerine işinizin 100-200 metre yarıçapında. Ek olarak, bu bildirimler müşteriler tarafından yalnızca işinize yakın olduklarında görüldüğü için teklifler her zaman güncel olmalıdır.

Sonuç

Yılbaşı, markalar ve tüketiciler için yılın en iyi zamanıdır. İnsanlar, yılbaşı boyunca aileleri ve arkadaşlarıyla daha kaliteli zaman geçirmeyi dört gözle bekliyorlar. Hediyeler vermek ve cömertlikle kutlamak istiyorlar. Ve elbette, markalar satışlarını artırmak ve etkili yılbaşı pazarlama kampanyaları uygulayarak kar etmek için bu festival sezonundan yararlanmak istiyor.

Yılbaşı sadece birkaç hafta uzaklıkta ancak etkili bir pazarlama kampanyası fikri aramak için asla geç değildir. Ve yukarıdaki ipuçları etkili bir kampanya tasarlamanıza yardımcı olabilir.

Başarılı bir yılbaşı pazarlaması kampanyası için başka etkili ipucu biliyor musunuz? Eğer öyleyse, lütfen onları yorumda paylaşmaktan çekinmeyin.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: