Siber Pazartesi Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Şirketinizin dijital manzaraya dahil olmasından bağımsız olarak, Cyber ​​Monday ya da Siber Pazartesi, alışveriş sezonunda gelir kazanan herhangi bir pazarlamacı için yılın en önemli günlerinden birini temsil ediyor. 

Masaüstü ve kişisel-parekende satışlar dışında giderek daha fazla sayıda müşteri, alışverişini tamamlamak için cep telefonlarına yöneliyor.

Artık kasım ayının çoğunda dijital platformu kaplayan Kara Cuma; TV’ler, dizüstü bilgisayarlar, kulaklıklar, hoparlörler, akıllı telefonlar ve hayal edebileceğiniz her türlü teknolojik alet hakkında ve neredeyse diğer tüm ihtiyaçlarınızda harika fırsatlar bulmak için yılın en iyi zamanlarından biridir. Kara Cuma hakkında konuştuğumuzda, Pazartesi günü için de Siber Pazartesi’den bahsedildiğini duymuş olabilirsiniz. O halde merakınızı gidermek için yazımın devamını okumalısınız. 🙂

Siber Pazartesi nedir?

Siber Pazartesi, ABD’de Şükran Günü’nden sonraki Pazartesi gerçekleşmektedir. Geçen yıl 2018’de 26 Kasım’dı; bu yıl 2019’da 2 Aralık tarihinde gerçekleşti. Siber Pazartesi terimi ilk önce Shop.org tarafından icat edildi ve ilk kez 2005 yılında kullanıldı.

Siber Pazartesi, ABD’deki en büyük çevrimiçi alışveriş günüdür. Her büyük çevrim içi mağaza genellikle her türlü üründe indirim ve paket sunar. En sevdiğiniz perakendecileri sosyal medyada da takip edebilir, bültenlerine abone olabilir veya uygulamalarını indirebilir, böylece tüm en iyi fırsatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Burada belirtmem gereken önemli bir durum var. Şöyle ki, kara cumanın ortaya çıktığı zamanlar bu alışveriş çılgınlığı parekende yani mağaza satışları için geçerli bir kavramdı. Çünkü daha o zamanlar internetten alışveriş yapmak, dijital platformları kullanmak yaygınlık kazanmamıştı. Kara Cumanın mağaza satışları için kullanıldığını unutmamalısınız. Aslında siber pazartesi daha çok online yani çevrim içi alışverişleri kapsamaktadır.

Amacı nedir?

Cyber ​​Monday, Şükran Günü gittikçe popüler hale gelen bir alışveriş günü haline geldiği için, insanları Noel hediyelerini çevrim içi olarak almaya teşvik etmek için kuruldu . Geçtiğimiz on yıl boyunca, Cyber ​​Monday, her yıl milyarlarca perakendeciyi harcayarak ABD’deki en büyük çevrimiçi alışveriş günü haline geldi. 

Siber Pazartesi anlaşmaları Kara Cuma’nınkilerle aynı mı?

Çoğu büyük mağaza hem Black Friday hem de Cyber ​​Monday kampanyaları sunar. Ancak, mutlaka aynı fırsatlar olmayacak. Geçen yıl, Siber Pazartesi genel olarak biraz daha iyi anlaşmalar yaptı ; alışveriş yapanlar ortalama % 2,5 daha fazla tasarruf elde ettiler. 

Genel olarak, Kara Cuma pahalı, büyük biletlere sahip ürünlerdealışveriş yapmak için daha iyi bir günken, Cyber ​​Pazartesi gadget’lar, hediyeler ve eski nesil teknolojiler için tercih edilir.

Satın alımlarınızı önceden planladığınızdan emin olun ve aradığınız her ürünün en düşük fiyatı ne zaman (ve nerede) göreceğini bulmak için markaları takip edin.

Kara Cuma ile Alakalı Bu Yazımı Okumanızı Tavsiye ederim: Kara Cuma (Black Friday) Nedir? Ne zaman Kutlanır?

Kara Cuma ve Siber Pazartesi arasındaki fark nedir?

Tarihler dışında, Kara Cuma ve Siber Pazartesi arasındaki temel fark, Kara Cuma anlaşmalarının çevrim içi ve fiziksel mağazalarda bulunabilmesidir, oysa Siber Pazartesi yalnızca çevrim içi indirimlere adanmıştır. 

Her iki satış etkinliğinde, yeni bir dizüstü bilgisayar ya da bir çift ses engelleyici kulaklık arıyorsanız, birçok harika teknolojik fırsatlar olacaktır. Ancak, alımlarınızı yapmak için Siber Pazartesi’yi beklemenin daha iyi olabileceği bazı durumlar vardır. 

Örneğin, moda ile teknolojiden daha çok ilgileniyorsanız, bazı çevrimiçi perakendecilerin Cyber ​​Pazartesi günü siteye geniş çaplı indirimler sunması beklenir. 

Siber Pazartesi ayrıca genellikle küçük ev aletleri ve beyaz eşyalarla ilgili fırsatlar bulmak için iyi bir zamandır, bu nedenle yeni bir mikrodalga fırın arıyorsanız, o zamana kadar beklemeniz iyi bir fikirdir. 

Çoğu perakendeci, Black Friday anlaşmalarını Siber Pazartesi olarak sürdürmeye devam ediyor, bazen fiyatları daha da düşürüyor. Ürünün tamamen satılmasını riskeini almaya istekliyseniz beklemenizi tavsiye ediyorum.

Hangi Ülkeler Cyber Pazartesi’yi Kutluyor?

2005’ten beri, Cyber ​​Monday yavaş yavaş dünyaya ve her yerdeki perakendecilerin kafasına yayıldı. 

Kanada’da ilk resmi Siber Pazartesi 2008’de gerçekleşti ve 2011’de Kanada’daki çevrim içi perakendecilerin yaklaşık% 80’i Siber Pazartesi’ye katıldı. Fransa , ilk siber Pazartesi gününü 2008’de de gördü. 

Birleşik Krallık, 2009’da Pazartesi günü Siber’i piyasaya sürdü ve tatil sırasında ABD’de olduğu kadar popülerlik gösteren ülkelerden biri olmaya devam ediyor. 

Siber Pazartesi Ne Zaman?

Bu yıl, Siber Pazartesi 2 Aralık 2019 Pazartesi gününe denk geliyor. Ama bu her yıl aynı olmak zorun değil.

Cyber ​​Monday ya da Siber Pazartesi gelecek yıl, 2020’de Kasım ayının sonuna yani ortalama 30 Kasım’a denk gelecek diyebiliriz.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: