Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya pazarlaması nedir nasıl yapılır, sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur gibi bir çok farklı konuya değiniyoruz.

Sosyal medya pazarlama, işinizi pazarlamak için sosyal medyayı kullanmak gibi bir şeydir. Kulağa yeterince kolay geliyor ancak sosyal medya pazarlamasının tanımında daha fazlası var.

Kendinizi sosyal medyada, Facebook, Twitter, Instagram veya LinkedIn’de pazarladığınızda, izleyicilerinizle birden fazla düzeyde etkileşime giriyorsunuz ve marka bilinirliklerini ve ilgilerini artırıyorsunuz.

Bu kılavuz, sosyal medya pazarlamasına başlamak için hizmet vermektedir. Sosyal medya ve pazarlamayı nasıl bir araya getireceğinizi öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması nedir?

Sosyal medya pazarlaması, bir şirketin hedef kitlesiyle bağlantı kurmak, etkileşim-iletişim kurmak ve aynı zamanda marka bilinirliğini, web sitesi trafiğini ve satışlarını artırmak için şirketin ürün veya hizmetlerini tanıtmak konusunda Facebook gibi sosyal medya ağlarını kullanması anlamına gelir.

Sosyal Medya Pazarlaması, organik arama prensibine dayanır. Bu temelde web sitesi veya bağlı sosyal ağ sayfası daha aktif olduğunda, web sitesinin arama motorlarındaki konumu artar yani ilk birkaç sonuçta görünecektir.

İnternette arama yapan kullanıcıların %90’ının arama motorunun ilk sayfasından daha fazlasına bakmadığı ve yalnızca % 70’inin yalnızca ilk üç sonucu tıkladığı göz önüne alındığında, aramanın ilk sayfasındaki konumun önemli olduğu çok açıktır.

Sosyal Medya Pazarlaması Ne için Kullanılır?

Sosyal Medya Pazarlamasının temel amacı, kullanıcılarla iletişimi geliştirmek, marka görünürlüğünü artırmak ve daha fazla (potansiyel) müşteriye ulaşmaktır.

Sosyal Medya Pazarlama, sosyal ağ kullanıcılarının arkadaşlarıyla paylaştığı kaliteli içerik oluşturarak (elektronik olarak, yani Elektronik Ağız Sözü veya eWoM yoluyla bilgi ileterek) yapılmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlamasının amacı, kullanıcılardan (veya potansiyel müşterilerden) doğrudan geri bildirim almaktır, böylece şirket aynı zamanda kişisel bir damga alır, yani daha insan benzeri görünür.

Sosyal ağlardaki etkileşimli seçenekler sayesinde müşteriler, soru sorarak veya şikayette bulunarak duyulma şansına sahip olurlar.

Bu Sosyal Medya Pazarlama türüne, elbette, kullanıcılar içerikten, şirketten ve sağlanan hizmetten memnun kaldıklarında, güvenilirliği ve yatırım getirisini (YG) daha da artırabilen Sosyal Müşteri İlişkileri Yönetimi (Social CRM) olarak adlandırılır .

Ekili Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır ? Tıklayın.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Kullanılır?

Sosyal Medya Pazarlama, Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO), yani sosyal ağlarda şirket imajının geliştirilmesi prensibi ile çalışır.

Arama Motoru Optimizasyonu’na (SEO) benzer şekilde , Sosyal medya optimizasyonu da hedeflenen web sitesine yeni ve benzersiz ziyaretçiler çekmektedir.

Arama motorları neden sosyal ağları önemsiyor? Birçok kişi sosyal medyalarını bir şeyler aramak, bağlantıları paylaşmak ve böylece güçlü bir bağlantı ağı ( bağlantı oluşturma kampanyası ) oluşturmaya katılmak için kullandıkları için .

Sosyal Medya Pazarlaması, yani Sosyal Medya Optimizasyonu, iki şekilde yapılabilir:

  1. Aktif Sosyal Medya Pazarlama tanıtımı
  2. Pasif Sosyal Medya Pazarlama tanıtımı

Aktif Sosyal Medya Pazarlaması Tanıtımı

Aktif tanıtım, web sitesindeki içerikten sosyal ağlara (RSS ve sosyal medya paylaşım düğmelerine benzer şekilde) giden bağlantılar (uygulamalar) eklemek anlamına gelir. SMM aracı olarak kullanılabilecek sosyal ağlar şunlardır:

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn
  • Instagram
  • Youtube
  • Pinterest

Her sosyal ağın, gerçek kişiler ve tüzel kişiler, yani şirketler için farklı olan kendi Kullanım Şartları vardır.

Sosyal Medya Reklamcılığı Hakkındaki yazımı inceleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yalnızca şirketlerin elde ettiği şey, daha geniş kitlelere ulaşmak için ücretli bir reklam kampanyası başlatma, böylece bir web sitesine veya hedeflenen web sayfasına yönelik trafiği geliştirme seçeneğidir.

Pasif Sosyal Medya Pazarlaması Tanıtımı

Pasif tanıtım, durumları güncelleyerek, bloglarda resim, tweet veya makale yayınlayarak sosyal ağlarda etkinliklerin teşvik edilmesi anlamına gelir.

Kullanıcıların tepkileri sorunları çözmek, memnuniyetsizliği gidermek ve marka deneyimlerini geliştirmek için daha fazla analiz edilebilir.

Özellikle yararlı olan şey, tüm süreci hızlandıran ve yeni bir işbirliği boyutuna kapı açan bilgilerin gerçek zamanlı olarak elde edilmesidir.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön