Sosyal Mesafe Nedir ve Nasıl Yapılır?

Şimdiye kadar, koronavirüsün ya da COVİD-19’un yayılmasını yavaşlatmak için sosyal mesafeyi uygulamamız gerektiği tavsiyesini birçok kişiden duydunuz. Ancak uygulamada neye benzediğine dair kafanız karıştıysa, bazı cevaplarımız var.

Birçok devlet okulu, kütüphane, üniversite, ibadethane, spor ve kültür kurumu da en azından önümüzdeki birkaç hafta boyunca kapanmıştır. Bu önlemler, salgınları yavaşlatmanın kanıtlanmış bir yolu olan insanlar arasındaki mesafeyi arttırmak için yapılan bir girişimdir. Uzmanlar ayrıca insanları gönüllü “sosyal mesafe” uygulamaya çağırıyorlar.

Ülkenin her yerinden insanlar, restoranlarda, barlarda ve hatta spor etkinliklerinde çok sayıda yer aldı, bu da sosyal mesafenin ne olduğu ve bunu kimin uygulaması gerektiği konusunda biraz kafa karışıklığı olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar, bu durumun oldukça endişe verici olduğunu söylemekte çünkü sadece hastalığı hafif seyreden hastalar ve hatta belki de virüsü kaptıklarını bile bilmeyenler bile, virüsün yayılma hızını düşünemeyecekleri kadar arttırabilir.

Sadece yüksek risk altında olduğu düşünülen veya ciddi şekilde hasta olanların değil, herkesin sosyal mesafeyi uygulamasının önemli olduğunu vurguladılar. Fakat sosyal mesafe nedir ve nasıl yapılır? sorusunu önce inceleyelim.

Basitçe söylemek gerekirse, fikir sizinle diğer insanlar arasındaki mesafeyi korumaktır – bu durumda, en az altı ayak.

Bu aynı zamanda insanlarla teması en aza indirmek anlamına gelir. Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarından kaçının, zorunlu olmayan seyahatleri sınırlandırın, evden çalışın ve sosyal toplantıları atlayın ve kesinlikle kalabalık barlara ve spor alanlarına gitmeyin.

Sosyal mesafe işe yarıyor mu?

1918 grip salgını ve 2014 Ebola salgını dahil olmak üzere önceki salgınlardan ve salgın simülasyonlarından sosyal uzaklığın enfeksiyonların yayılmasını etkili bir şekilde sınırlayabildiğine dair kanıtlar vardır . Yeni koronavirüsün nasıl yayıldığını tam olarak bilmiyoruz, ancak benzer virüsler ağırlıklı olarak , enfekte olmuş insanların öksürdüğü veya hapşırdığı zaman ağızlardan ve burunlardan yayılan damlacıklar tarafından bulaşıyor ve bu da yüzeylere ve insanların ellerine geçebilir.

Birlikte yaşadığınız veya ilgilendiğiniz kişilerle sosyal mesafeyi nasıl koruyabilirsiniz?

Kendinizi yaşadığınız kişilerden olabildiğince ayırmanız önerilir. Banyo veya tuvaleti paylaşmaktan kaçınamıyorsanız, bu alanları düzenli olarak temizleyin. Covid-19’unuz varsa veya risk altında olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, öncelik, özellikle de savunmasız birisini önemsiyorsanız, hastalığı başkalarına iletmekten kaçınmak olmalıdır.

Aylar önce doktor ziyaretim vardı. Hala gitmeli miyim?

Bir doktor veya diş hekimine gereksiz bir ziyaret ise, yeniden planlayın, “Önümüzdeki iki hafta içinde yapılması gerekmeyen şeyler yapmayın. Şu anda hastaneye gitmek istemezsiniz.” Hastaneler veya sağlık kuruluşları oldukça yoğun olacaktır ve kendinizi tehlikeye atmak istemezsiniz.

Yetişkinim, yaşım daha genç ve sağlıklı bir bireyim, herhangi bir risk faktörü görünmüyor. Sosyalleşmeye devam edebilir miyim?

Böyle bir şey yapmamalısın. Bu şekilde kesin bir yargıya varamayız.

Düşündüğünden daha geniş kapsamlı bir sağlık sorunu var. Sadece hafif etkiler gösteren kişiler bile virüsü birçok insana, özellikle de virüsün erken döneminde, daha onlar ile hasta olduklarını fark etmeden geçirebilir. Böylece hastalığı yayarak yüksek risk grubunda olan yakınlarınıza seçmesini sağlayabilirsiniz. Hatta, salgının hızla büyümesine ve sağlık sisteminin bozulmasına bile neden olabilirsiniz.

Sosyal mesafeyle ilgili söylenenleri uygulamazsanız eğer kendinizi ve diğer bir çok insanı, çok daha fazla riske atarsınız.

Uzmanlar, özellikle grup halinde vakit geçirmeye alışkın genç bireyle için sosyal mesafenin kolay olmadığını söylüyor. Ancak, bir araya gelme sayısını ve insan sayısını azaltmak bile yardımcı olacaktır.

Evinizden çıkmanız sorun değil.

Temiz hava ve egzersiz için dışarıya çıkmak sorun değil – köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak, yürüyüşe çıkmak veya bisiklete binmek gibi aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Mesele evde tek başınıza kalmak değil, insanlarla gruplar halinde olmamak ve yakın bir şekilde temas içinde kalmamaktır.

Ayrıca bazı temel ihtiyaçlarınız için evden çıkma gereksinimi duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kendiniz ve çevreniz için almanız gereken önlemler mevcut.

Evden çıkmadan önce mümkünse temas ettiğiniz tüm yerleri dezenfekte edin, ellerinizi alkollü bir dezenfektanla veya kolonya ile dezenfekte edin ve yüzünüze dokunmamaya özen gösterin. Her şeyden önce, sık sık ellerinizi yıkayın – özellikle dışarıdan geldiğinizde, yemekten önce veya çok yaşlı veya çok gençle temas kurmadan önce.

Eve gidebilirsiniz. Ancak birçok uzman yoğun olmayan saatlerde bakkaliye gitmeyi denemeniz gerektiğini söylemektedir.

Alışveriş yaparken alışveriş sepeti veya sepet üzerindeki kolları silmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Ziyaret ettiğiniz mağazalar size mendil sunuyor olabilir, ancak el dezenfektanı da kullanmalısınız.

Mağazadayken yüzünüze elinizle dokunmamaya ve gitmeden önce ve sonra ellerinizi yıkamaya dikkat etmenizi öneririz. Ve diğerlerinden en az 1 metre kadar mesafeyi korumaya çalışın. “Dikkatli olmak demek.”

Evde yiyecekleri paketinden çıkardıktan sonra tekrar ellerini yıkamalısınız. Ve yaşlılar veya bağışıklığı düşük insanlar gibi yüksek riskli bir gruptaysanız, başka birisinden sizin için alışveriş yapmasını veya bunun yerine yiyecek teslim etmesini önerebiliriz..

Bazı ülkeler önümüzdeki birkaç hafta boyunca restoran ve barları kapattı.

Genel olarak, restoranlara gitmekten kaçının, “Gidecekseniz, güvendiğiniz bir yere gidin.” Dedi. Geniş restoranları ve çalışanların muhtemelen iyi hijyen uyguladığı restoranları seçin. Daha da iyisi, paket servisi tercih edin.

Ama küçük restoranlarda, bu hala diğer yemek yiyen insanlara çok yakın olmak anlamına gelebilir. Yemek hazırlayan veya sunan insanlarla gerçek sosyal mesafeyi korumak da mümkün değildir.

Dikkatli olmalısınız ve aslında gerekmedikçe yakın temasta bulunmamalısınız. Bu durum ailenizdeki insanların kaç yaşında olduğuna ve sağlık durumlarına göre değişecektir. “Kesinlikle, hasta aile ziyaret etmemeli,” “Ailenizde savunmasız veya çok yaşlı kişiler varsa, bizzat temasınızı sınırlandırın.”

Aynı zamanda, aile üyelerinin kendilerini yalıtılmış hissetmelerini veya sevdiklerinin desteğinden mahrum kalsın istemezsiniz, bu nedenle telefonla kontrol edin veya onlarla videoda yapmak için etkinlikler planlayın.

Çocuklarınızda herhangi bir hastalık varsa, koronavirüs ile ilgili olmasa bile, onları evde tutmaya dikkat edin. Sağlıklı gibi görünebilirler ve evde durmak istemiyor olabirler, bunlar yerine bisiklet sürmek gibi açık hava etkinlikleri ya da eğitici etkinlikler genellikle şu an daha iyidir. 

Çocuklar ayrıca yüzlerine sürekli dokunma isteği duyacaklardır, bu nedenle ne kadar az çocuk var ise o kadar iyidir. Çocuğunuz oynayacaksa her yeri dezenfekte ettiğinizden emin olun. Çocuklarda görünme olasılığı düşük olabilir ama bu, eve gelip büyüklerine hastalık bulaştıramayacakları anlamına gelmez. Bu nedenle çocuklar, özellikle yaşı yüksek büyüklerine anneanne ya da dede veya yüksek riskli aile üyelerine dokunmadan önce ellerini sık sık yıkamalıdır.

Korkunç ve belirsiz bir zamandayız. Aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak artık daha mühim çünkü stres altındayken birbirimizi aramak için biyolojik olarak bağlı durumdayız. Sevdiklerinden sıcak bir kucaklama hayal etmenin bile vücudun stres tepkisini sakinleştirebileceğini biliyor musunuz? Bu arada, insanlarla daha çok iletişimde kalabileceğimiz teknolojilere sahip olma konusunda şanslıyız. İnsanların sosyal medya, sohbet ve video aracılığıyla bağlantıda kalmasını önerilmektedir.

Uzmanlar, bu konu hakkında hala belirsizlik olduğunu vurguluyor. Aslında bu durum, mevcut sosyal mesafe uygulamalarının ve alınan önlemlerin ne kadar iyi çalıştığına ve Koronavirüsü salgın boyutunun e kadar azaltabileceğine bağlı olacaktır. Ancak en az bir ay ve muhtemelen çok daha uzun süre evde durmaya hazır olun.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön