Şu Anda Gerçekleşen En Büyük 7 Dijital Reklamcılık Trendi

Bugünü ve geleceği şekillendiren ve belki de şekillendirmeye devam edecek olan en büyük dijital reklamcılık trendlerinden bazılarını incelemekte fayda görüyorum.

Yapay zeka, daha hızlı açılan mobil siteler, bizi Orwell’in Big Brother’ından daha iyi tanıyan reklam teknolojisi… Pazarlamacıların bu yıl heyecan duyduğu birçok dijital reklamcılık trendi oldu diyebiliriz.

Bugünü ve geleceği şekillendiren ve belki de şekillendirmeye devam edecek olan en büyük dijital reklamcılık trendlerinden bazılarını incelemekte fayda görüyorum.

Dijital Reklamcılık Trendi: Çok Kanallı Pazarlama

İnternetten bir ürün almak istediğinizde önce ne yaptığınızı hiç düşündünüz mü? Günümüzde tüketicilerin satın alma kararlarını vermek için parmaklarının ucunda bulunan araçların sayısına baktığımızda, satın alma yöntemlerinin oldukça değiştiğini görürüz. Artık internet, akıllı telefonlar, TV ve gerçek bir mekanda faaliyet gösteren bir çok işletme var. Eskiden tek durak noktası bir fiziki mağazayken şimdi alışveriş serüveni müşterilerin işletmenizle birçok farklı şekilde etkileşime girdiği bir yolculuk haline geldi.

Bu değişim, tüm kanallarda sorunsuz bir deneyim sağlamaya odaklanan ve “omni-channel” olarak bilinen çok kanallı bir pazarlama biçimi doğurdu. Bir web sitesi olan gerçek mekanda faaliyet gösteren bir işletmeyseniz, bu web sitesi arasında vitrininize aktarma deneyiminin olabildiğince kolay olmasını istersiniz (bir ürünü TV’de görmek, masaüstünde araştırma yapmak, mobil cihazda sipariş etmek ve hazır bulundurun ve mağazada sizi bekliyor gibi).

Masaüstü, mobil ve reel yaşamda deneyim arasındaki sorunsuz geçiş, bugün birçok markanın taklit etmeye çalıştığı bir modeldir.

Belli ki Dijital Pazarlama konusuna oldukça ilgilisiniz. Bu yazımı da incelemenizi tavsiye ediyorum –> ÇOK KANALLI PAZARLAMA NEDİR? 🙂

Dijital Reklamcılık Trendi: Google AMP ve ALT

Çoğu perakende mobil sitenin yüklenmesinin yaklaşık olarak 6.9 saniye sürdüğü söyleniyor ve bu internet kullanıcılarının neredeyse yarısının bir web sayfasını terk etmeden önce bekleyeceği sürenin iki katıdır. Bazı uzmanlar, e-ticaret endüstrisi için bu durumun iyi miktarda bir paranın kaybına neden olduğunu düşünüyor.

Bu nedenle, mobil web’i hızlandırarak kullanıcı deneyimini artırma çabasıyla Google, geçen yıl AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar) projesini  ve son zamanlarda reklamlar ve tıklama sonrası açılış sayfaları için AMP’sini başlattı.

AMP çerçevesi

AMP çerçevesi, tasarımcıların yıldırım hızlarında yüklenen “hafif” sayfalar oluşturmasına olanak tanır. Doğru şekilde oluşturulduklarında, bu sayfalar bir saniyeden daha kısa sürede yüklenir ve SERP’lerin başında belirgin bir şekilde öne çıkarak daha kolay bulunurlar.

  • HTML (AMP): Örneğin, özel etiketler gibi şeylerin olmadığı bir HTML sürümü.
  • JavaScript (AMP): Java’nın bu daha hafif sürümü, AMP HTML gibi, üçüncü taraf JavaScript’e izin vermeyen ana programlama dilinin kısıtlanmış bir sürümüdür.
  • CDN (AMP): Bu isteğe bağlı “içerik dağıtım ağı”, web sayfanızın önbelleğe alınmış bir sürümünü Google’ın sunucularında depolamanıza olanak tanır ve bu, isteyen internet kullanıcılarına daha da hızlı ulaşım sağlar.

O zamanlar bunlarla ilgili tek sorun, hızlı deneyimin AMP sayfalarındaki veya karşılık gelen tıklama sonrası açılış sayfalarındaki reklamlara dönüşmemesiydi. Ancak Google kısa süre önce yeni bir geliştirme duyurduğunda bu durum değişti. Birkaç ay önce, AMP çerçevesi artık yalnızca statik içeriği optimize etmeye odaklanmıyor. Artık, aynı hızda yüklenen reklamlar ve tıklama sonrası açılış sayfaları oluşturabilirsiniz.

Google, bu yeni AMP reklamlarının ve tıklama sonrası açılış sayfalarının üç nedenden dolayı herkesi memnun etmesini beklemekte:

  1. Web kullanıcılarının olumlu bir deneyim garanti edildiğini bildiklerinde, tıklama olasılıkları daha yüksek olacaktır.
  2. Bu iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi, pazarlamacılar ve reklamverenler için daha yüksek dönüşüm oranlarına neden olacaktır.
  3. Yayıncılar, kullanıcılara içeriklerine dönmeleri için bir yol sağlarken gelirlerini artırır.

Dijital Reklamcılık Trendi: Daha fazla tıklama sonrası açılış sayfası

Hiç şüphe yok ki, tıklama sonrası açılış sayfaları son birkaç yılda daha popüler bir pazarlama aracı haline geldi ve Search Engine Journal’ın son verileri, bunun yakın zamanda değişmediğini gösteriyor.
Dijital Pazarlama Durumu raporuna göre, pazarlamacıların en çok başarı gördüğü içerik e-kitaplar ve teknik incelemelerdir. Peki bunun tıklama sonrası açılış sayfaları ile ne ilgisi var? Çoğu zaman, tıklama sonrası açılış sayfaları, kullanıcıların bu e-kitapları ve teknik incelemeleri, karşılığında ad ve e-posta adresi gibi bir şey karşılığında sunan işletmelerden aldıkları yerdir. Ziyaretçileri dönüştürmeye ikna etmek için sosyal kanıt ve fayda odaklı kopya gibi oldukça ikna edici unsurlar kullanan bu bağımsız web sayfaları, dönüşüm huninizin her aşamasına güçlü bir katkı olabilir.

Dijital Reklamcılık Trendi: Yayın dışı video

Yayın dışı video, yayıncıların video reklamları gerçek video oynatıcıların dışında, örneğin metin satırı sonlarında veya bir web sayfasının köşelerinde göstermesine olanak tanıyan yeni bir reklam biçimi türüdür.

Yayın dışı olana kadar, markalar bir video oynatıcıda video öncesinde veya sırasında video reklam kampanyaları yürütmek zorunda kalıyordu, bu da yalnızca video içeriğine sahip yayıncıların (örneğin YouTube veya Vimeo) bu reklamları yayınlayabileceği anlamına geliyordu.

Bu, reklamverenlerin sınırlı yerleşimler için rekabet etmek zorunda kalması, editoryal yayıncıların video reklamlardan para kazanamayacağı ve görüntüleyenlerin videoları öncesinde veya sırasında içerik izlemeye zorlandığı anlamına geliyordu.

Yayın Dışı Videolar Hangi Sorunları Çözer?

Yalnızca video içeriğinden daha fazlasını sunan yayıncıların video reklamlardan para kazanmasına olanak tanır.

Reklamverenlere daha geniş erişim olanağı sağlama. Yayın dışı, video reklamları tüm web’e açarak geleneksel video oynatıcılardaki reklam yerleşimleri için rekabeti aşağıya çekti. Markalar artık YouTube dışındaki web sitelerinde kitlelere ulaşabilir.

İnternet kullanıcılarının reklamı görmezden gelmesine izin vermek. Bu videolar okuma deneyiminizi kesintiye uğratma anlamında müdahaleci olsa da, geçmişe kaydırarak onları görmezden gelmeyi seçebilirsiniz. 

Dijital Reklamcılık Trendi: Chatbotlar

Instagram’ın hızla büyüdüğünü düşünüyorsanız, mesajlaşma uygulamalarına kıyasla büyümesini görene kadar bekleyin. WhatsApp, WeChat ve Facebook Messenger şimdiden dünyanın en büyük sosyal ağlarını geride bırakıyor.

Henüz herkes chatbotları kullanmıyor ancak gemiye binmek için bazı nedenler var. Erken benimseyenler başarıya ulaştı ve insanlar messenger ve WhatsApp gibi sohbet uygulamalarında giderek daha fazla zaman geçiriyor.

Dijital Reklamcılık Trendi: Pazarlama otomasyonu

Dijital pazarlamacıların her yerde olması ve her şeyi takip etmesi gereken bir zamanda, pazarlama otomasyon teknolojisi kullanılması zorunludur. Bu araçlar çalışanlara zaman kazandırırken yöneticilere işlerini nelerin yönlendirdiği konusunda daha fazla fikir verir.

Bugün, tüm şirketlerin neredeyse yarısı pazarlama otomasyonu teknolojisini kullanıyor ve en başarılı benimseyenlerin % 91’i, bunun kanallar arası pazarlamalarının genel başarısı için “çok önemli” olduğunu söylüyor. E-posta için araçlar, pazarlamacıların potansiyel müşterilerinin davranışlarını izlemelerine ve bu davranışa göre otomatik mesajlar göndermelerine olanak tanır.

Sosyal medyada, Facebook’un reklam araçları, kullanıcıları web sitenizin hangi sayfalarını ziyaret ettiklerine göre hedeflemenize yardımcı olur. Her şeyi takip etmek için Google’ın ücretsiz analiz platformu, sektördeki en iyi pazarlamacılar tarafından kullanılır.

Dijital Reklamcılık Trendi: Yeniden pazarlama reklamları

Yeniden pazarlama reklamlarını kimse sevmez. Tüyler ürpertici, sinir bozucu ve etkisizler, değil mi? Yakın tarihli Dijital Pazarlama Durumu raporundan elde edilen veriler, arama uzmanlarının % 91’inin yeniden pazarlamayı kullandığını gösteriyor. Söyleyebileceğimiz şey, yeniden pazarlama taktiklerinin bazı büyük markaların büyük yatırım getirisi sağlamasına yardımcı olduğudur.

Yeniden pazarlama ile belirli bir ürünü veya belirli web sayfalarını görüntülemiş reklamlarla potansiyel müşterileri hedefleyebilirsiniz. Bu, oldukça alakalı ve kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlar.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: