Twitter’a Hikayeler Özelliği Geliyor!

Geçtiğimiz günlerde, Twitter kısa bir süre sonra kaybolan fotoğraf, video ve metin göndermenize olanak tanıyan “ Fleets ” adlı bir özelliği test etmeye başlayacak. Eğer tanıdık geliyorsa, bunun nedeni sosyal platformda uzun zamandır beklenen hikayelerden başka bir şey değildir. Format, metinleri, GIF’leri, videoları ve fotoğrafları destekleyecek nitelikte olacak.

Snapchat 2013’te hikayeler icat ettiğinde, insanlar özelliği endişelenmeden paylaşmak için bu özelliği kullanma şeklini sevdiler ve uygulama büyük bir hit oldu. Sonuç olarak, her sosyal uygulama kopyalamaya başladı.

İnstagram’dan sonra bu akıma Facebook öncülük ederken, diğer sosyal internet de bunu takip etti. YouTube hikayeler yaptı. Netflix hikayeler yaptı. Tinder hikayeler yaptı . Hatta LinkedIn hikayeleri yaptı. Ancak Twitter bunu yapmadı.

Twitter’da ürün lideri Kayvon Beykpour, duyuruyu yaptı ve nasıl görüneceğini önizledi. Beykpour’un açıkladığı gibi, Fleets’i düzenli tweetler oluşturmaktan farklı kılan şey budur:

  • Filolar 24 saat sonra kaybolur
  • Filolar retweet edilemez veya beğenilemez
  • Filolar herkese açık olarak cevaplandırılamaz
  • Filolara sadece DM üzerinden müdahale edilebilir.

Hikayeler ile Twitter’ın yeni arama yapma özelliği arasındaki benzerlikleri görebilirsiniz.

Ayrıca, hikayeler gibi Filolara da yalnızca kullanıcının avatarına dokunarak erişilebilir. Filolar normal zaman çizelgesinde görünmeyecektir, bu nedenle hikaye tipi içeriği şiddetle beğenmeyen insanlar için çok rahatsız edici olmamalıdır. Ayrıca, Filoların ilk test aşamalarında olduğu ve şimdilik sadece Brezilya’da satışa sunulacağı belirtilmelidir.

Ancak bu, Filoların eleştirel bir pay almasını engellemedi. Aslında, duyuru hemen #RIPTwitter hashtag’inin dünya çapında trend olmasına neden olan bir ayaklanma yarattı. Halkların eleştirisi öncelikle Filoların kimsenin istemediği bir özellik olduğu gerçeğinden kaynaklanıyor.

Twitter Bunu Neden Yapıyor?

Twitter’ın açıklamasına göre, şirket bunu Twitter’da içerik paylaşma konusunda daha rahat hale getirmek için yapıyor.

Görünüşe göre, bazı kullanıcılar tweetler herkes tarafından cevaplanabilir ve onlarla ilişkili beğeniler ve retweetler gibi metriklere sahip olabilir.

Kullanıcılar ayrıca, tweet’lerin herhangi bir zamanda manuel olarak silinebilmelerine rağmen daha kalıcı hissettiklerini söylüyor.

İnsanların tweet atmakla ilgili çekinceleri ele almak için Twitter bu yeni Filolar özelliğini test edecek.

Test şimdilik Brezilya’daki iOS ve Android’de başlıyor. Muhtemelen, özellik iyi test ederse, zaman içinde diğer ülkelere de genişletilecektir.

Kaynak: Twitter’da Kayvon Beykpour

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: