Ücretsiz İnstagram Takipçi Arttırmak İçin 27 Tavsiye

Büyük paralar harcamadan veya çok işinize yaramayacak taktiklerle uğraşmadan instagram takipçi arttırma ya da instagram takipçi kasma doğru şekilde nasıl yapılır? cevabını arıyorsanız hoş geldiniz.

Tabi ki, takipçi satın almak veya bot kullanmak gibi başvurabileceğiniz kısayollar var. Ancak Instagram, “asılsız aktiviteyi” tespit edip kaldırmaya geldiğinde süreçleri oldukça hızlandırdı. Bu taktikler takipçinizin sayısını kısa bir süre için artırabilir, ancak size uzun vadede bir iyilik yapmazlar.

Amacınız, markanızı gerçekten önemseyen ve onunla ilgilenen gerçek insanları hesabınıza çekmektir. İnstagram stratejinizin gerçek iş sonuçları sunmasının tek yolu budur .

Instagram’da Ücretsiz Takipçiler Nasıl Edinilir: 27 basit ipucu

İnstagram’da doğal yollarla takipçilerinizi nasıl arttırabilirsiniz? sorusunun cevabını aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

1.) Düşünceli bir Instagram stratejisine sahip olun!

Herhangi bir sosyal ağı açık bir plan olmadan kullanmak, kaynakların boşa harcanmasına ve düşük yatırım getirisine yol açar.

Bu yayını okuduğunuzdan, daha fazla Instagram takipçisi almayı hedefliyorsunuz. Bu, başlamak için harika bir hedef. Ancak, genel iş stratejinize ve pazarlama hedeflerinize bağlayan daha büyük bir stratejinin parçası olması gerekir.

Neden daha fazla Instagram takipçisi almak istediğinizi düşünün.

 • marka bilincini artırmak
 • ürün satışlarını artırmak
 • web sitenize trafik çekmek.

Bu iş odaklı hedeflere odaklanmak, Instagram hesabınızın tutarlı kalmasına yardımcı olacaktır. Yeni profil ziyaretçilerine hitap eden ve sadık bir takip oluşturmanıza yardımcı olan ilgi çekici bir marka hikayesini anlatmanıza yardımcı olur ve takipçi arttırmanın ilk aşamasını oluşturur.

Daha fazla beğeni almanın 30 yolu için okumayı ihmal etmeyin!

2.) Hedef kitlenizi tanımlayın

Kime ulaşmaya çalıştığınızla ilgili kendinize birkaç soru sorun :

 • Kaç yaşındalar?
 • Nerede yaşıyor?
 • Hangi işte çalışıyorlar?
 • Instagram’ı ne zaman ve nasıl kullanıyorlar?

gibi soruları cevaplamanız, doğru Instagram takipçilerine ulaşmak için doğru Instagram içeriği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

3.) Tutarlı bir marka hikayesi ve estetik oluşturun

Belki de, ürününüzün nasıl yapıldığını göstererek merakı gidermek istersiniz. Veya markanızı insanlaştırmak için bir çalışanın bakış açısını paylaşın. Markanızı ilham verici bir şekilde konumlandırmak istiyorsanız, müşterilerinizin yaşam tarzlarını veya başarılarını sergilemeyi deneyebilirsiniz. Bu instagram takipçi arttırmanın en önemli unsurlarından biridir.

Neyi elde etmek istediğinizün önemi yok, tutarlı bir marka kişiliği, görsel görünüm ve hikaye sağladığınızdan emin olun. Gönderileriniz bir bakışta kolayca tanınabilir ve sevilebilir olmalıdır.

4.) Harika bir biyografi ve profil oluşturun

Profiliniz, Instagram’daki varlığınızın bel kemiği ve iyi hazırlanmış bir profil, izleyicinizi büyütmenin anahtarıdır.

İşte profilinize ekleyebilecekleriniz:

 • Ad : En fazla 30 karakter ve Instagram aramaya dahil olduğundan, bir anahtar kelime eklemek isteyebilirsiniz.
 • Kullanıcı adı : Diğer sosyal kanallarınızla aynı yapın. Bu, diğer platformlardaki takipçilerinin Instagram’da seni bulmasını kolaylaştıracak.
 • Web sitesi : Instagram’da, tıklanabilir bir bağlantı ekleyebileceğiniz tek yer (reklamlarda yapılan harekete geçirme eylemlerinin yanı sıra Hikayelerde kaydırarak).
 • Bio : Marka kimliğinizi iletmek ve yeni ziyaretçilere neden sizi takip etmeleri gerektiğini göstermek için 150 karakter.
2020 için farklı yollar arıyorsanız tam sizlik!

5.) İlgi çekici içeriği paylaşın

Harika içerik, kişilerin yazılarınızı beğenmesine, yorum yapmasına ve paylaşmasına olanak tanır. Bu etkileşim size bir Instagram algoritması kazandırır ve daha fazla erişim ve yeni takipçiler edinmenize yardımcı olur.

Gönderdiğiniz her şey, hedef kitleniz için ilginç olmalıdır . Amacınız içeriği bilgilendirmek, meşgul etmek ve eğlendirmek. Görsellerin çekici olmalı ve başlıklarınız ilgi çekici olmalıdır.

6.) İnstagram varlığınızı diğer sosyal ağlarda tanıtın

Daha fazla instagram takipçi sayısına sahip olmak istiyorsanız, insanların sizi bulmasını kolaylaştırmanız gerekir.

Başka bir deyişle, Instagram profilinizi kolayca keşfedilebilir hale getirmeniz gerekir.

Diğer kanallarınızdaki en iyi Instagram yayınlarından bazılarını da vurgulayabilirsiniz. Takipçilerinizden daha fazlasının sizi Instagram’da takip etmesini sağlamak için bu yayınları ücretli reklamlarla güçlendirmeyi düşünün.

7.) Instagram hesabınızı diğer iletişim ağlarında paylaşın

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olan tüm iletişim araçları, insanları İnstagram hesabınıza yönlendirmeniz için bir fırsat sunar.

Web sitenizde, e-posta imzanızda ve çevrimiçi bültenlerde Instagram hesabınıza bağlantı olduğundan emin olun. Bu, çevrimiçi olarak markanızla bağlantıda olan kişilerin sizi sosyal medyada bulabilmelerini sağlayacaktır.

8.) Instagram isim etiketini kullanın

Instagram ad etiketiniz, Instagram kullanıcılarının sizi anında takip etmesini sağlayan taranabilir bir koddur. Instagram ad etiketi, hesabınızı paketleme fişi, tabela ve ürün paketleme gibi çevrimdışı malzemelerle tanıştırmanın kolay ve etkili bir yoludur. Ad etiketiniz, ağ oluşturma etkinliklerinde ve konferanslarında gerçek zamanlı olarak yeni takipçileri edinmenin harika bir yoludur

Instagram profilinizin sağ üst köşesindeki üç satır simgesine dokunarak Instagram ad etiketinize erişin.

9.) İlgili hashtagleri kullanın

Hashtag’ler yayınlarınızı ve hikayelerinizi markanız, endüstriniz veya ürünlerinizle ilgili içerik arayan kişiler için bulunabilir hale getirir.

Yapın: Kendi hashtag’inizi oluşturun.

Kitlenizi markanızla ilgili fotoğrafları paylaşması için motive edecek kendi etiketinizle gelin.

Çok fazla karma etiket kullanmak izleyicileriniz için dikkatinizi dağıtıp mesajınızı sulandırabilir. Aynı zamanda umutsuz veya daha da kötüsü, spam olarak ortaya çıkabilir.

#Likeforlike, #tagsforlikes veya #followme gibi hashtag’leri kullanmak, takipçilerinizde geçici bir destek sağlayabilir. Ancak büyük olasılıkla spam gönderenler veya yalnızca takip edilmekle ilgilenen kişiler olacaktır.  Yapmamanızı tavsiye ederim.

İnstagramda markanızla ilgilenebilecek takipçilere ulaşma şansınızı en yükseğe çıkarmak için Hikayelerdeki etiketi kullanın.

10.) Öne çıkmayı hedefleyin

İnstagram’daki hemen hemen her niş ve ilgi için özel hesaplar var. Önceki ipucunda önerildiği gibi, hashtag araştırmanızı yaptığınız gibi onları da ortaya çıkarmaya başlayacaksınız. Bazıları oldukça öne çıkabilir. Belirlediklerinizle bir çalışma yapmak isteyebilirsiniz.

11.) Konumunuzu etiketleyin

Yazınızda veya Hikayenizde net bir konum öğesi olduğunda, bir konum etiketi eklemelisiniz. İnsanların içeriğinizi Instagram’da bulmaları için daha kolay bir yol olamaz.

İşletmenizin fiziksel bir konumu varsa, etiketlediğinizden ve müşterileri de aynısını yapmaya teşvik ettiğinizden emin olun. Böyle yaptığınız zaman verdiğini güven duygusu artacak ve instagram takipçi sayınız armaya başlamış olacak.

Kullanıcılar daha sonra o konuma tıklayabilir ve mağazanızdan, restoranınızdan veya ofisinizden gönderilen tüm fotoğrafları ve Hikayeleri görebilir. Bu, markanızı (ve Instagram hesabınızı) daha fazla kişiye göstermeye yardımcı olabilir.

12.) İnstagram Keşfetme sekmesini hedefleyin

Keşfet sekmesi, Instagram uygulamasının altındaki büyüteç simgesine tıkladığınızda gördüğünüz şeydir. Instagram’a göre , “henüz takip etmediğin hesaplardan hoşlanabileceğin fotoğraf ve videoları bulabilirsin.” demek aslında.

Keşfet sekmesi Instagram gönderileri, Hikayeleri ve IGTV’yi içerir. Kullanıcılar, ilk önce algoritma tarafından seçilen bir içerik ızgarası görürler. Daha sonra ekranın en üstündeki konu kanallarını kullanarak belirli içerik konularına daha derine dalmayı seçme seçeneğine sahipler. İlgili içerikler kullanarak keşfette ön plana çıkabilir.

13.) Diğer alakalı kullanıcıları takip edin

Instagram’da bir kullanıcıyı takip ettiğinizde profilinizi kontrol edebilmeleri için bir şans var. İlgi alanları ile alakalı içeriklerle doluysa, size geri dönmeleri muhtemeldir. Ancak, çok fazla başka hesabı çok hızlı takip etmemeniz gerektiğini unutmayın. Takipçi oranınız güvenilirlik için önemlidir.

14.) Mevcut topluluklarla etkileşimde bulunun

Topluluğunuzdaki diğer güvenilir kullanıcılardan içerik beğenmeye, yorumda bulunmaya ve paylaşmaya katılın. Botlardan gelmiş gibi görünen genel yorumlardan (“Harika mesaj!” Gibi) kaçının.

15.) İlgili kullanıcıları etiketleyin

Fotoğraflarınızda ki Instagram kullanıcılarını, açıklamanızdaki @ -mention ile veya Instagram’ın etiketleme işlevini kullanarak etiketleyebilirsiniz. Her iki durumda da, siz bunu yaptığınızda bir bildirim alırlar.

Birini etiketlemek, onları postayla etkileşimde bulunmaya ve kendi izniyle paylaşmaya teşvik eder. Birini Instagram Hikayeleri’nde etiketlediğinizde, bu içeriği yalnızca birkaç dokunuşla kendi Hikayeleriyle paylaşabilirler. Bunu yaparlarsa, Hikayelerini görüntüleyen herkes kullanıcı adınızı görür ve hesabınıza tıklayabilir.

16.) Takipçilerinizden arkadaşlarını etiketlemesini isteyin

Arada bir, takipçilerinizi arkadaşlarını yorumlarda etiketlemeleri için teşvik etmeyi deneyin. Bu, hesabınızın daha büyük bir insan ağına maruz kalmasına yardımcı olabilir.

Bunu en çekici veya iyi hissedeceğiniz içerik için saklayın. Kullanıcılar etiketleyerek arkadaşlarına bir iyilik yaptıklarını hissetmelidir.

17.) Sürekli olarak yayınla

Mevcut takipçileriniz sizden içerik görmek istiyor. Bu yüzden seni ilk başta takip ettiler. Her gün bir adet gönderi paylaşmayı unutmayın.

18.) Doğru zamanda gönderi yapın

Evet, Instagram, kronolojik bir yayın yerine bir algoritma kullanıyor. 

Ancak, algoritmanın dikkate aldığı sinyallerden biri olduğu için zamanlama hala önemlidir. Kendi markanızda gönderim için en uygun zamanı bulmak konusunda kitlenizi göz önünde bulundurun. Tipik giriş günleri nasıl görünüyor? Instagram’da en çok ne zaman aktif oluyorlar? Çeşitli zamanları test etmeye ve sonuçları ölçmeye başlayın.

19.) Yayınlarınızı planlayın

Gönderilerinizi önceden planlamak, genel bir hikaye anlatan Instagram planlaması yapmanıza olanak tanır. Ayrıca, anında esprili bir şey bulmaya çalışmak yerine mükemmel başlıklar oluşturmaya zaman ayırmanıza olanak tanır.

20.) Zorlayıcı başlıklar yazın

İnstagram görsel bir platform olmasına rağmen, başlıklarınız katılımın artmasında büyük rol oynar, böylece daha fazla erişim ve katılım elde etmenize yardımcı olur. Ve daha önce gördüğünüz gibi, erişim ve katılım, Instagram’da daha fazla takipçi edinmenin kilit faktörleridir.

Akılda tutulması gereken bazı önemli stratejiler şunlardır:

 • En önemli kelimeleri öne koy: Kullanıcıların yayınlarındaki yazılar, birkaç satırlık metinden sonra kesildiğinden, en ilgi çekici bilgileri en baştan iletin.
 • Bir soru sor: Bu, izleyicilerinizin yorum bırakmasını kolaylaştırır. Bu angajman, hesabınızı daha fazla kişi tarafından görülebilir hale getirmenize yardımcı olacaktır.
 • Emojiyi dene: Emoji, okuyucunun dikkatini çekmeye yardımcı olabilir ve bu görsel sosyal ağdaki çoğu hesap türü için uygundur.
 • Farklı başlık uzunluklarını deneyin: Instagram uzun biçimdeki alt yazılara izin verir, böylece yayınınız garanti verirse bazı ayrıntılı hikaye anlatımlarını test edebilirsiniz. Ultra kısa başlıklar, görseller kendileri için konuşurken çok etkili olabilir.

21.) Hikayelerini Benimseyin

Zaten bazı ipuçlarında hikayelerden bahsettik, ancak bu özelliği özel olarak adlandırmaya değer. Basitçe söylemek gerekirse, daha fazla Instagram takipçisi istiyorsanız, Instagram Hikayeleri kullanmanız gerekir. Yarım milyar Instagram hesabı her gün hikaye kullanıyor ve en çok izlenen hikayelerin % 45’i işletmelere ait.

Hikayelerinizi sizi takip etmeyen kişilere göstermek için hikayelerinizde hashtag ve konum özelliklerini kullanın. Bu, Instagram’da ücretsiz takipçiler edinmenin harika ve hala kullanılmayan bir yoludur.

22.) Etkileşim Özelliklerini Kullanın

İnstagram Hikayeleri, kullanıcıların anket ya da soru etiketleri gibi etkileşimde bulunmaları için birçok etkileşimli özellik sunar. Bu özellikleri kullanarak daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

23.) Bir Instagram Live işbirliğini deneyin

Instagram, sosyal medyada büyümeye devam eden bir trend olan canlı videodan yararlanmak için mükemmel bir yer. Sorular ve yorumlar gibi etkileşimli özellikler sayesinde, izleyicilerle gerçek zamanlı olarak etkileşime girerek, erişiminizi artırmaya yardımcı olabilecek değerli bağlantılardan daha fazlasını yaratabilirsiniz.

Canlı videolar markanızın Hikayesinde görünür. Canlı video sona erdiğinde, kaybolmasına izin verebilir veya 24 saat boyunca hikayenizin tekrar oynatılmasını sağlayabilirsiniz. Takip ettikleri bir hesap canlı olarak yayınlanmaya başladığında, kullanıcılara bildirilir, bu nedenle canlı bir video gerçekten dikkat çeker.

Canlı videonuzu yepyeni bir izleyici kitlesinin önüne çıkarmak için, canlı bir videoyu sektörünüzdeki bir başkasıyla ortak yayınlama seçeneğini kullanın.

24.) Hikayelerdeki önemli noktalardan en iyi şekilde yararlanın (öne çıkarmalar)

Hikayelerdeki önemli noktalar, markanızı profilinizi ziyaret eden kişilere tanıtma fırsatı sunar. Yeni ziyaretçilere tam olarak neden Takip etmeleri gerektiğini göstermek için, çok sayıda harika bilgi ve içerik içeren olayları paketleyin. Öne çıkarılan hikayelerin kapak fotoğraflarından güzel bir harmoni yakalayabilirsiniz.

25.) İnstagram Yarışması başlat

Daha fazla takipçiyi almak için Instagram’daki yarışmaları kullanabilirsiniz, bir arkadaşınızı etiketleyerek insanlardan sizi takip etmelerini ve fotoğraflarınızdan birini yorumlamalarını isteyin.

Daha da geniş ulaşmak için yarışmaya başka bir Instagram hesabıyla ortak olun ve katılımcılardan her iki hesabı da takip etmelerini isteyin. 

26.) Instagram reklamını düşünün

Instagram reklamları , içeriğinizi başka türlü görmeyecek kişilerin önünde çekerek hızlı bir şekilde yeni takipçilere ulaşmanın güçlü bir yoludur. Kitlenizi yere, demografik bilgilere, diğer kullanıcılara ve hatta temel davranış ve ilgi alanlarına göre hedefleyin.

27.) Instagram Insights’dan öğrenin

İnstagram analitik araçları , her bir gönderi için gösterimlerin yanı sıra erişim, katılım, en üstteki yazılar ve daha fazlasıyla ilgili veriler verir. Ayrıca, cinsiyetiniz, yaşınız ve yeriniz gibi takipçilerinizle ilgili demografik bilgileri de bulabilirsiniz.

Bu verilerin düzenli olarak gözden geçirilmesi, daha fazla takipçi edinmenize yardımcı olmak için stratejinizi ayarlayabileceğiniz alanları belirlemenize yardımcı olabilir.

İzlemeniz gereken en önemli şeylerden biri, takipçilerinizin günün hangi saatinde instagram kullandığıdır.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön