Veri Odaklı Pazarlama Nedir? – Tanım ve örnekler

Verilere dayalı pazarlama, gelecekteki davranışlarla ilgili tahminler oluşturmak için tüketici etkileşimleri veya formlar yoluyla toplanan büyük verilerin analizinden elde edilen bilgiler üzerine inşa edilmiş stratejileri ifade eder.

Veri odaklı pazarlama, en iyi ve hedefli medya satın alma ve yaratıcı mesajlaşma için müşteri bilgilerini kullanma stratejisidir. Veri odaklı pazarlama, yenilikçi bir yaklaşımdan reklam ve iş stratejisinin temel bir kısmına dönüşmüştür.

Veri Odaklı Pazarlamanın Tanımı

Verilere dayalı pazarlama, gelecekteki davranışlarla ilgili tahminler oluşturmak için tüketici etkileşimleri veya formlar yoluyla toplanan büyük verilerin analizinden elde edilen bilgiler üzerine inşa edilmiş stratejileri ifade eder. Veri odaklı pazarlamanın amacı, müşterilerin ne istediği hakkında daha derin bilgi sahibi olmak için verileri kullanarak, değişen trendlere ve tüketicilerin benzersiz taleplerine uyum sağlamak için pazarlama süreçlerini ve stratejilerini optimize etmektir.

Verilere dayalı karar verme, kimin, ne zaman, nerede, hangi mesajın alınacağı ve bu cevapların eyleme geçirilebilir hale getirilmesi gibi soruların cevaplarını almaktır.

Şirketlerin veriye dayalı pazarlamayı kullanmasının birçok nedeni olmasına rağmen, amaçlanan müşteri deneyimini geliştirmek ve kişiselleştirmektir.

Veri Odaklı Pazarlamanın Yararları

Hem işletmeler hem de tüketiciler, pazarlamaya veri odaklı bir yaklaşım benimsemekle çok şey kazanabilir. Stratejiler başarıyla uygulandığında, bu avantajlar şunları içerir:

 • Kişiselleştirilmiş Pazarlama:  Şirketlerin doğru mesajı, doğru kitleye, doğru zamanda iletmesi önemlidir. Veri odaklı pazarlama, markaların müşteri profilini daha derinlemesine anlamasıyla potansiyel müşterileri dönüştüren özelleştirilmiş bir kampanya oluşturmalarını sağlar.
 • Hedef Kitlede Netlik: Veritabanlarında yer alan birçok bilgi birikimi ile pazarlamacılar, müşteriler ve potansiyel müşteriler hakkında en doğru ve uygulanabilir bilgileri belirlemek için elden geçirebilirler. Veri odaklı bir yaklaşımla, ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleleri ayırmak ve gruplamak çok daha kolay hale gelir.
 • Çok Kanallı Deneyim:  Pazarlamacılar, birden fazla ağda erişimi genişletmek için veriden yararlanabilir ve sadece e-postaların ötesinde iletişim sağlayabilir. Veri odaklı reklamları kanallara, otomatik pazarlama kampanyaları yoluyla dağıtmak, mesajınızın tutarlı olmasını, hizalanmasını ve her alıcıya mükemmel bir yerde ve mükemmel zamanda ulaşmasını sağlar.
 • Rafine Müşteri Deneyimi.:  Birçok popüler marka, müşteri deneyimlerini geliştirmek için veri odaklı pazarlamayı kullanır. Genellikle müşteri memnuniyeti anketlerini düzenler ve iyileştirme için belirli alanları tespit ederler.
 • Daha İyi Ürün Geliştirme:  Veri odaklı pazarlama, ürün arıza oranlarını önemli ölçüde azaltır. Şirketler hedef kitlelerini daha iyi anlayabilmekte, bu da o pazar için daha uygun ürünlerin geliştirilmesine yol açmaktadır.

Veri Odaklı Pazarlama: Zorlukları Neler?

En değerli iş stratejileri gibi, veri odaklı pazarlamanın başarılı olması için de zorluklar vardır.

 • Entegrasyon : Bir şirket entegrasyon sürecinde başarısız olursa, pazarlamacılar birleşik bir müşteri görüşü için gereken doğru verileri toplamakta zorlanırlar . Örneğin, perakende şirketleri ve e-ticaret web siteleri, genellikle sosyal medya ve mobil cihazlardan veri toplama ve yapılandırma görevinde zorlanmaktadır.
 • Doğru Ekip: İşin niş doğası ve gerekli becerileri nedeniyle, tahmine dayalı analitik veya kitle analizi konusunda uzmanlaşmış doğru tipte personeli çekmek zor olabilir. Veri odaklı olmak (veya veri bilimcisi olmak) hakkında daha fazla şey öğrenmek size ve ekibinize fayda sağlayabilir.

Pazarlamaya Veri Odaklı Yaklaşım Nasıl Getirilir?

Yeni başlıyor olsanız da veya mevcut pazarlama stratejinizi iyileştirmeyi düşünüyorsanız, dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Otomatikleştir ve Entegre Et: Yeni araçları ve teknolojiyi pazarlama stratejinize entegre etmek bazen çok zor olabilir. Hala kişiselleştirmeye izin veren otomatik bir süreç oluşturarak, hedeflerinize sadık kalarak karmaşık sonuçlardan kaçınacaksınız.
 • Ekipler Arası İşbirliği : Veriler tüm organizasyon boyunca yönetilmesi gereken bir şey olduğundan, pazarlamacılar bilginin bölümler ve ekipler arasında paylaşılmasını sağlamalıdır.
 • Endüstri Değişikliklerini İzleme: Rekabeti yakından takip edin, böylece izleyebilir veya hatalarınızdan ders alabilirsiniz. Bu sektördeki diğer tüm alanlarda olduğu gibi, veri odaklı pazarlama sürekli değişiyor. En yeni trendlerden haberdar olmak, yalnızca kendi marka stratejinize yardımcı olacaktır.
 • Sürekli Ölçüm:  Veri odaklı pazarlama tek bedene uygun bir çözüm değildir. Gördüğünüz sonuçlara (başarılar veya başarısızlıklar) bağlı olarak sürekli izlenmeli ve ayarlanmalıdır. Bu, hangi taktiklerin işe yaradığını tespit etmeye yardımcı olacak ve organizasyon liderlerinin katılımını teşvik edecektir.

Veri Odaklı Pazarlama Örnekleri

Verilere dayalı pazarlamanın işletme stratejinize nasıl uygun olabileceğinden hala emin değilseniz, işte size biraz ilham vermesi gereken birkaç örnek:

 • Tekrar hedefleme: Yeniden pazarlama, tüm dijital pazarlamacılar için önemlidir. Birisi daha önce e-ticaret sitenizden satın aldıysa veya önemli ilgi gösteriyorsa, neden onları tekrar aramıyorsunuz? Hedef kitlenizin bir üyesinin yakın zamanda bir tatil kayak gezisi rezervasyonu olan bir seyahat tutkunu olduğunu düşünelim. Bu verilerden, otomatik olarak kayak dersleri, konaklama yerleri, uçak bileti ve bu hedef kitleye hitap edecek benzer tatil fikirleri ile ilgili teklifler sunabilirsiniz.
 • Dinamik Reklamcılık:  Facebook, Twitter ve Instagram’da reklamlar oluşturarak sosyal medyayı kendi yararınıza kullanın. Tek tıklamayla kaydolmalarını ve daha fazla bilgi almalarını sağlayarak izleyicilerinize bağlanın. Sosyal medya kuruluşlarınızı iki yönlü iletişim kanallarına dönüştürerek, artık doğrudan veritabanınıza beslenen değerli bilgiler elde ettiniz.
 • Optimize Ücretli Arama:  Tercih ettikleri müşterileri aradıkları anahtar kelime türlerine göre analiz edin ve rekabetin neyi hedeflediğini de göz önünde bulundurun. Kendinizi en alakalı arama sonuçlarının en üstünde konumlandırmak ve web sitenize değerli trafik çekmek için bu verileri kullanın.
 • Hedefli E-posta Kampanyaları. E-posta pazarlama , mevcut stratejinin bir parçası mı? İstediğiniz hedef kitleleri bir araya toplayarak kampanyalara e-posta yoluyla veri odaklı bir yaklaşım kazandırın. Bu veriler otomasyona izin verirken, her bir müşteriyle birebir bağlantı kurmak için mesajları kolayca kişiselleştirebileceksiniz.

Veri Odaklı Pazarlama için En İyi Uygulamalar

Veriye dayalı pazarlama çabalarıyla başarı elde etmenin anahtarı , eylem planınızı bildirmek için yeterince bilgi edindikten sonra planlamak, test etmek, analiz etmek, yinelemek ve ardından yeniden konumlandırmak ve ölçeklendirmektir. Neyi ölçtüğünüze ve nasıl başarılı olacağınıza karar verin. Neyin en iyi şekilde çalıştığını görmek için A / B testini ve diğer önlemleri kullanın ve ardından sonuçları orijinal KPI’larınızla karşılaştırın. Daha sonra, yeni verileri analiz etmeye ve pazarlama çabalarınızı sürekli olarak düzeltmeye özen göstererek uygulayın ve yatırım yapın.

Veri, günümüzün rekabetçi dünyasında pazarlama kararlarının çoğunu yönlendirmektedir. Henüz pazarlama anlayışı elde etmek ve karar vermeyi bildirmek için veri kullanmıyorsanız, zaten eğrinin gerisindesiniz.

Sonuç Olarak,

Veri odaklı pazarlama için gelecek çok parlak olmaya devam ediyor. Yapay zeka pazarlaması ile birlikte veri odaklı çözümler başarılı pazarlama kampanyalarının önemli bir parçası haline geliyor. Bu, büyük ölçüde, müşterilerin artan ihtiyaçlarına ve daha kişiselleştirilmiş deneyimler için beklentilerine de bağlıdır.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön