Yeni Başlayanlar İçin: Dijital Pazarlama

Dijital pazarlamanın temel kavramlarını anlamanıza, işinizde dijital pazarlama çabalarını uygulamaya başlamanıza ve pazarlamacı olarak becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmak için bu yazıyı yazma kararı aldım.

Dijital pazarlamanın temel kavramlarını anlamanıza, işinizde dijital pazarlama çabalarını uygulamaya başlamanıza ve pazarlamacı olarak becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmak için bu yazıyı yazma kararı aldım.
Yaklaşık 6 ay önce kariyerime bir e-ticaret sitesinin sosyal medya çalışanı olarak başladığımda ilerleyen zamanlarda dijital pazarlama sorumlusu olabileceğim aklıma gelmemişti. Aslında bu yazıya başlamamın sebebi öğrendiklerimi aktarmak ve araştırarak kendimi daha fazla geliştirmek.

Dijital pazarlama öyle bir evren ki sürekli okumak, güncel bilgileri takip etmek zorundasınız. En güzel tarafı bu alanda kendinizi geliştirmek için bir sınırınız olmayacak, yani her şey tamamen size bağlı. Limitleri siz belirleyeceksiniz.
Yazımın amacı sadece dijital pazarlama endüstrisine kesin bir tanım ve sınır vermek değil, dijital pazarlama endüstrisinde yer almak isteyenlere faydalı olabilecek bilgileri vermektir.
Yeni başlayanlar için, dijital pazarlamaya geçmeden önce pazarlamanın ne olduğunu tanımlayalım.

Dijital Pazarlama Nedir?

İnternet kalabalık bir arenadır. İşinizi farklılaştıramazsanız maalesef hayalet olarak kalmaya mahkumsunuz. Bunun için dijital pazarlamayı doğru yaparak sitenize trafik çekebilir ve bu kişileri müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Basitçe ifade edersek, Dijital Pazarlama, ürünlerin internet üzerinden veya herhangi bir elektronik ortamda tanıtılmasıdır. Dijital pazar sürekli bir akış halinde ve bir dijital pazarlama uzmanı, bu değişime ayak uydurmalıdır. Bugün, uzman bir dijital pazarlamacı olmak için ihtiyacınız olan her şey bir bilgisayar, internet bağlantısı ve öğrenme isteğidir 🙂

Dünya çapında İnternet kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır ve büyük bir kısım akıllı telefon kullanmaktadır. Yani bu, daha fazla insana ürün ya da hizmetinizi ulaştırabilme fırsatı demektir.

Dijital pazarlamanın alt başlıklarından olan bu yazımı okumanızı tavsiye ederim. https://www.dijitalyolcu.com/influencer-nedir-nasil-influencer-olunur/

Dijital Pazarlama Türleri

Dijital pazarlama, herhangi bir markanın başarısında önemli rol oynayan çeşitli çevrimiçi pazarlama türlerini kapsar.
Dijital bir pazarlamacı olarak, bir takım beceriler edinmeniz ve sonuçları sunmak için bunları birleştirmeniz gerekir. Aşağıda, çevrimiçi pazarlama alanında başarılı olmanıza yardımcı olabilecek dijital pazarlama taktiklerini başlangıç olarak açıklayacağım. Bunlar genel olarak temel düzeyde bilgilerdir ve ilerleyen zamanlarda alt konuları da paylaşacağım.

Dijital pazarlama için işinize yarayacak konular (bunlarla sınırlı olmamak üzere): 

🔍 • SEO  
💵 • SEM & PPC  
💹 • Sosyal Medya Pazarlaması
📩 • E-posta Pazarlama  

Ücretsiz ve ücretli eğitimler için bu yazımı incelemende fayda var!▶ Ücretsiz ve ücretli dijital pazarlama eğitimleri

Search Marketing (Arama Pazarlaması)

Arama pazarlamacılığı muhtemelen en son kıyafetinizi satın aldığınız ya da şuan bu okuduğunuz bloğu bulduğunuz yoldur en kolay anlamda. Google veya Bing gibi bir arama motorunda bir şey ararken, karmaşık bir algoritma hangi web sitesinin muhtemelen sizin için en yararlı sayfa olacağını (yani aradığınız web sitesi) belirler. Her arama motorunun algoritması birbirinden farklıdır ve sürekli değişir, böylece belirli bir sayfanın neden ilk arama sonucu olarak seçildiğini bilmek olanaksızdır. Bununla birlikte, bir sayfanın diğerlerine göre neden seçildiğini etkileyen faktörlerin genel bir listesi vardır.

Anahtar kelimeler, potansiyel müşterilerinizin işinizi veya sizinki gibi bir işletmeyi ararken yazacağı belirli kelimeler veya kelime öbekleridir. Sayfanızda bir anahtar kelime ne kadar sık ​​kullanılırsa ve anahtar kelimenin yerleşimi ne kadar belirginse (örneğin başlık), arama sonuçlarında o kadar yüksek sıralanırsınız. 

Linkler, çoğu algoritmada oldukça önemlidir. Dikkat etmeniz gereken üç tür bağlantı vardır: outbound, inbound, and backlinks.
Outbound linkler, sayfanızdaki diğer sitelere verdiğiniz bağlantılardır. Inbound linkler, sitenizdeki diğer sayfalara bağlantı vermek, ana konunuzla ilgili diğer ilgili alt konular etrafında kaliteli içerik geliştirdiğinizi gösterir. Backlink, diğer sitelerden sayfalarınıza veriler bağlantılardır. Diğer işletmelerin içeriğinizi değerli ve paylaşmaya değer bulduğunu (ve daha yüksek bir arama sonucu yerleşimine layık olduğunu) gösterir.

Alaka düzeyi , birisinin arama motoru sonuç sayfasındaki bağlantınızı tıkladığında girdiği sayfanın kalitesiyle ilgilidir. Hemen çıkma oranının yüksek olması, sitenizin izleyicinin dikkatini çekecek kadar ilgi çekici veya değerli olmadığını gösterir.
Web sitenizin sayfalarını algoritmada daha üst sıralara çıkarmak için optimize etme eylemine arama motoru optimizasyonu (SEO) denir. Sizi belirli bir ürün veya hizmeti arayan tüketicilere bağlayan belirli anahtar kelimeler kullanarak, daha fazla trafik çekebilir ve potansiyel müşteri oluşturabilirsiniz.

Diğer bir yol ise Arama Ağı Reklamcılığıdır yani Sem. Reklamlarınızı belirli anahtar kelimeler için arama sonuçlarında  veya arama motoruyla ortak olan ilgili üçüncü taraf sitelerinde görüntülemek için arama motoru sitelerine (Google AdWords ve Bing Ads gibi hizmetler aracılığıyla) ödeme yapabilirsiniz.T

Arama ağı reklamcılığı için ödeme yapmanın iki yolu vardır:

TBM,CPC (Cost Per Click) ya da PPC (pay per click) Tıklama Başı Maliyetin kısaltılmışıdır ve tam olarak şu anlama gelir; Birisi bağlantınızı tıkladığında, arama motoruna bir ücret ödersiniz. BGBM veya Gösterim Başına Maliyet, reklamınız cihazlarında birisine her gösterildiğinde ödeme yaptığınız anlamına gelir .

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Marka bilinirliğini artırmak, trafiği artırmak ve işiniz için potansiyel müşteriler oluşturmak için markanızı ve içeriğinizi sosyal medya kanallarında tanıtmaktır. Sosyal medya pazarlamasında kullanabileceğiniz kanallar arasında Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Snapchat, Pinterest ve Google+ yer alıyor. Özellikle Facebook ve instagramı ele alacağım.
Facebook Business, site ziyaretçilerine alakalı reklamlar görüntülemek için Facebook ile ortak olan Facebook, Instagram ve üçüncü taraf sitelere reklam vermek için kullanılan bir merkezdir.
En iyi yanı, reklamlarınızı ilgi alanlarına, davranışsal ve demografik tabanlı hedefleme ile kimlere göstermek istediğinizi seçebilmenizdir.

E-posta Pazarlama

Müşterilerinizle iletişim kurmanın ve onları sitenize yönlendirmenin diğer bir yolu da e-posta pazarlamasıdır. Bunlar, bir ürünü, hizmeti veya çevrimiçi içeriği tanıtmak için kullanıcıların gelen kutularına gönderilen mesajlardır.

E-posta pazarlamasının amacı, hedef kitlenizi çekmek ve onları sitenize yönlendirmek ve potansiyel müşterilere dönüştürmektir. Belirli bir e-posta kampanyasının etkinliği, tıklama oranı (TO) veya e-postalarınızdaki tıklama bağlantılarının sayısı ile ölçülür.
E-posta pazarlaması, hedef kitlenize yönelik en ucuz reklam yöntemi olmasına rağmen e-posta pazarlama çabalarınız fark edilmeden, göz ardı edilebilir veya spam olarak işaretlenebilir.

*Bunların dışında işinize yarayacak diğer konulara, içerik pazarlama, analiz, tasarım ve kodlamayı ekleyebiliriz. Bunlara diğer yazılarımda değineceğim.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmanın İpuçları İçin🔼

Dijital Pazarlama Başlangıç İçin Tavsiye Edebileceğim Online Eğitim ve Sertifikalar; 

Araştırmalarımda denk geldiğim sürece eğitim ve sertifika programlarını güncelleyeceğim.

Eğer yazımı beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayın 🙂

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Yeni Başlayanlar İçin: Dijital Pazarlama” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön