Z Kuşağı Kimdir?- Bilinmesi Gerekenler

Bugün, ileriye dönük birçok pazarlamacı, odaklarını Z kuşağına kaydırıyor. Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, dünya çapında giderek daha fazla insan birbirine bağlanıyor. Sosyal medya, uygulamalar ve mobil teknolojinin yaygın bir şekilde benimsenmesi sayesinde, markalar artık hedef kitlelerine ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için daha da büyük fırsatlara sahipler.

Sonuç olarak, birçok marka özgünlük ve şeffaflığa odaklanan yenilikçi pazarlama stratejilerine yöneliyor ve yeni, daha genç kitlelere daha anlamlı bir şekilde ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için Z Kuşağı değerlerini öne çıkarıyor.

Pazarlamacılar Z Kuşağı ile başarılı bir şekilde bağlantı kurmak istiyorlarsa, bin yıllık zihniyetten uzaklaşmaları gerekir. Pazarlamacılar, araştırma yaparak ve sosyal ağın iki yönlü sohbetlerini oluşturarak, bu yeni nesil tüketicilerle birden fazla cihazda önemli anlarda bağlantı kurabilirler.

Bu tutumlu, teknoloji meraklısı ve sosyal açıdan vicdan sahibi gençler büyüyor ve milyarlarca satın alma gücü ile bir sonraki piyasa etkileyicileri olmaya hazırlanıyorlar.

Z Kuşağı Kimdir?

Kaynağa bağlı olarak, Gen Z’yi oluşturan kesin tarihler arasında bazı tutarsızlıklar olabilir. Genel fikir birliği, 1996’dan başlayıp 2012’de biten 16 yıllık bir süreye inmiş gibi görünüyor.

Z Kuşağı Özellikleri Nedir?

1. Z Kuşağı teknolojik olarak ileri düzeydedir ve küçük yaşlardan itibaren bir akıllı telefonun nasıl kullanılacağını biliyordu.

2. Z Kuşağı temsilcileri dünyayı internet olmadan hiç görmemişlerdir ve bu nedenle mobil uygulamalarda veya çevrimiçi platformlarda, bazen yüz yüze iletişimde bile mesajlaşma vardır.

3. Z Kuşağı popülasyonunun bir başka özelliği de her gün tonlarca yeni bilgiyi emmesidir. Z Kuşağı çocukları sosyal medyada veya internette bilgi aramak için günde birkaç saat geçiriyorlar.

4. Z Kuşağı bilgileri görsel olarak algılar, bu nedenle Z Kuşağınıhedefleyen pazarlama kampanyaları hikaye anlatımı, açıklayıcı videolar ve diğer görselleştirme biçimleri etrafında döner.

5. Bağımsız olmak, kendine güvenmek ve özerk olmak da Z kuşağının kilit özelliklerinden bazılarıdır. Daha önceki genç nesillerin yaptığı gibi ebeveynlerine güvenmezler. Bunun nedeni, internet ve teknolojilerin Z Kuşağının ebeveynlerinden çok daha erken yaşta para kazanmaya başlamasına izin vermesidir.

6. Bu nesil, öncekilerden daha kısa bir dikkat süresine sahip olmakla suçlanmıştır, ancak aslında 8 saniyelik geliştirilmiş bir filtredir. Bu 8 saniyelik filtre, beslemelerini iyileştirmelerine ve kendileri için önemli olan şeylere odaklanmalarına yardımcı oluyor ve bunun bir parçası olmak için çalışmanız gerekse de, dikkatlerini çektiğinizde sadık kalma eğilimindeler. 

7. Z Kuşağı çevreye duyarlı. Çevre dostu ve sağlıklı yaşam tarzına önceki nesillere göre çok daha fazla değer veriyorlar. Belki de bu kuşağın çevre üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

8. Çoklu görev aynı zamanda pozitif nesil Z özelliklerinden biridir. Çok sayıda bilgiyi saniyeler içinde işleme ve emme yetenekleri nedeniyle, Z Kuşağı çocukları aynı anda birkaç görevi kolayca halledebilir.

Z Kuşağı hakkında bilmeniz gereken her şey

Z kuşağı, kültürel bir bakış açısıyla, onlardan önce gelenlerden açıkça farklıdır, ancak içinde büyüdükleri dünyanın ve onları çevreleyen teknolojinin öğrenme şekillerini şekillendirdiğini hiç düşündünüz mü?

Z Kuşağı: Son derece teknoloji meraklıları

Küçük bir çocuğun bir ebeveynin iPhone’unu aldığını ve sorunsuz bir şekilde favori uygulamasına veya sosyal ağına geçtiğini görmek şaşırtıcı değildir. Gen Z’nin teknolojiyi kullanma hızı ve uyarlanabilirliği önceki nesillerinkinden çok daha fazla. Bu nesil akıllı telefonlar, Wi-Fi, hücresel veri, uygulamalar, isteğe bağlı eğlence ve sosyal ağ çağında doğdu. Bu iletişim araçları Z Kuşağı için doğal bir yaşam biçimidir.

Örneğin, iPhone, Z Kuşağının en yaşlı üyelerinin 11 yaşında olduğu 2007’de piyasaya sürüldü. Teknoloji ve sosyal medya günlük yaşam tarzlarına yerleşmiştir. Bu neslin üyelerinin tercihleri aşağıdaki gibi olabilir.

  • E-postaya kısa mesaj ve manifatura mesajlaşma uygulamaları
  • Emojiler ve GIF’ler ile iletişim kurma
  • Instagram, YouTube ve Snapchat gibi görsel sosyal platformlar
  • TV izlemek yerine telefonlarında daha fazla zaman geçirmek

Z Kuşağı: Değer Odaklı ve Toplumsal Vicdanlıdırlar

Z kuşağı güçlü değerlere ve iddialı sosyal ve politik görüşlere sahiptir. İnsan haklarından çevrim içi gizliliğe kadar çeşitli konularla ilgilenme eğilimindedirler ve büyük şirketlere karşı artan bir güvensizlikleri vardır. Bir Z Kuşağı araştırması, bu kuşağın sosyal hesap verebilirliğe vurgu yaptığını gösteriyor:

  • Katılımcıların yüzde altmış sekizi “dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için üzerlerine düşeni yapmak onlar için önemli” dedi.
  • Katılımcıların yüzde elli altısı kendilerini sosyal olarak bilinçli olarak gördüklerini belirtmiştir.

Z Kuşağı: Finansal Olarak Sorumlu Tüketiciler

Durgunluk sonrası dönemde Gen Z büyüdü ve son çalışmalar bu kuşağın üyelerinin harcamalarıyla daha pratik ve finansal gelecekleriyle ilgili endişeli olduklarını gösteriyor. Örneğin:

  • 15 ve 19 yaşları arasında 400 adet Z Kuşağı tarafından yapılan bir ankette, yüzde 60’ın zaten tasarruf hesapları olduğunu, bu yaş aralığında önceki nesillerden çok daha fazla olduğu bulundu.
  • Yapılan bir araştırmada Z Kuşağının yüzde 47’sinin her ay para tasarrufu sağladığını, ancak finansal geleceklerinden hala emin olmadığını bulduk.
  • Z Kuşağının alışveriş alışkanlıkları söz konusu olduğunda, “Daha az marka bilincindeler ve çok fazla harcama yapmıyorlar.”

Z Kuşağı: Bireysel ifadeye değer verirler

‘Kendin ol’ ifadesi hiçbir zaman Gen Z ile olduğu kadar doğru olmamıştır. Ürün veya hizmet satın alma eylemi mutlaka trendlere uymakla ilgili değildir. Bireysel kimliği ifade etmekle ilgilidir.

Z kuşağı yalnızca daha kişiselleştirilmiş ürünler için değil, aynı zamanda bireyselliklerini vurgulayan ürünler için de para ödemeye hazır. Aslında, ankete katılanların %58’i bireysel kişiliklerini vurgulayan ürün ve hizmetler için daha fazla ödeme yapmaya istekli olduklarını söyledi.

Aynı araştırma Gen Z’nin markaların kişisel değerlerine ve inançlarına uymalarını istediğini ortaya koyuyor.

Z Kuşağı: Mahremiyetlerini koruyorlar

Z Kuşağı, sosyal medyada hiper-kişisel deneyimler istiyor, ancak gizliliklerini korumak istiyorlar. Ayrıca, dizüstü bilgisayarlarındaki web kamerasını kapatmaya daha fazla eğilimlidirler .

Pazarlamacılar, ürpertici görünmemek için Z Kuşağı ile kendi şartlarında bağlantı kurduğundan emin olmalıdırlar.

Araştırmalara göre, gençlerin üçte birinden azı iletişim bilgileri ve satın alma geçmişi dışındaki kişisel bilgileri rahatça paylaşabileceklerini söylüyor. Ancak %61’i, güvenli bir şekilde saklandığına ve korunduğuna güvenebilirlerse kişisel bilgileri markalarla paylaşmaktan daha iyi hissediyor.

Z Kuşağı: Paralarını değerlerinin olduğu yere koyuyorlar

Facebook tarafından yapılan araştırma, “Bu nesil genellikle farklılıklarını bir kenara bırakıyor ve daha büyük fayda sağlayacak nedenlerin etrafında toplanıyor” diye açıklıyor. “Gen Z markaların aynı şeyi yapmasını, kendi değerlerini yaşamasını ve değer sunmasını bekliyor. Aslında, Z Kuşağının %68’i markaların topluma katkıda bulunmasını bekliyor. ”

Gen Z’nin% 61’i ayrıca etik ve sürdürülebilir bir şekilde üretilen ürün veya hizmetler için daha fazla ödeme yapacaklarını söylüyor.

Diğer şeylerin yanı sıra, Z Jenerasyonu en çok iklim değişikliği ile ilgileniyor.

Z Kuşağı: Çeşitliliğe ve eşitliğe değer verirler

Teknolojinin sağladığı artan mobilizasyon seviyesi nedeniyle Gen Z, “gerçek hayatta” sahip oldukları arkadaşlarla internetteki arkadaşlarını birbirinden ayırmıyor. Bu bir ebeveynin en kötü kabusu gibi görünse de, aslında bunun güzel bir nedeni var.

Yapılan araştırmada, ” Z Jenerasyonu çevrim içi topluluklara değer veriyor çünkü farklı ekonomik koşullara sahip kişilerin nedenleri ve ilgi alanları etrafında bağlantı kurmasına ve harekete geçmesine izin veriyorlar.”

“Ankete katılan Z Kuşağının %66’sı, toplulukların ekonomik arka planlara veya eğitim düzeylerine göre değil nedenlere ve ilgi alanlarına göre oluşturulduğuna inanıyor.”

Cinsiyet eşitliği söz konusu olduğunda , Z Kuşağı’nın % 77’si bir markaya sosyal medyada eşitliği teşvik ettiğinde daha olumlu hissettiklerini söylüyor. %71’i reklamcılıkta daha fazla çeşitlilik görmek istediklerini söyledi .

Z Kuşağı: Akıllılar. Gerçekten akıllı.

Z kuşağı temel dijital yerlilerdir. İnternetsiz bir dünya bilmiyorlar, bu yüzden onu başkalarından daha iyi nasıl kullanacaklarını biliyorlar.

Bu dijital kurtarıcılık sayesinde son derece bilgili kararlar veriyorlar. Kararları konusunda önceki nesillerin üyelerinden daha pragmatik ve analitikler .”

Bir şey satın almadan önce, Z Kuşağı bilgiye, incelemelere ve kendi araştırmalarına erişmeyi ve bunları değerlendirmeyi umuyor.

Bir araştırmada, Z Kuşağının % 65’i özellikle etraflarında neler olup bittiğini bilmeye ve kontrol altında tutmaya değer verdikleri söylenmektedir.

Pazarlamacılar, şirketleri hakkındaki bilgilerin şeffaf ve çevrimiçi olarak kolayca erişilebilir olmasını sağlamalıdır. Ayrıca, bilgilerin işletmenize dürüst ancak olumlu bir ışık verdiğinden emin olmak istersiniz.

Z Kuşağı: Başkalarına karşı arkadaşlarına ve ailesine güveniyorlar

Etkileyici- İnfluencer bütçenize bir kez daha bakmak isteyebilirsiniz.

Influencer Raporu , Gen Z’nin % 52’sinin ürünler veya markalar hakkında tavsiye almak için sosyal medyada izledikleri etkilere güvendiğini buldu.”

Güvendikleri etkileyiciler söz konusu olduğunda, erkek Z Kuşağı büyük olasılıkla YouTube’da takip edecek. Kadın Z Kuşağı, en çok Instagram’da etkileyicileri takip eder.

Z Kuşağı: Alışveriş yolculuklarının her aşaması için farklı ağlar kullanıyorlar

Pazar araştırması, Z kuşağının %85’inin sosyal medyadaki yeni ürünleri öğrendiğini gösteriyor.

Ayrıca eski nesillere göre sosyal markalarla bağlantı kurma olasılıkları %59 daha fazla.
Instagram, marka keşfi için en popüler uygulama, gençlerin %45’i havalı yeni ürünler bulmak için kullanıyor ve ardından %40 ile Facebook geliyor.

YouTube, alışveriş önerileri konusunda da tercih edilen platform olup, %24 ile Z Kuşağı arasında ilk sırada yer almakta , bunu %17’de Instagram ve %16’da Facebook izlemektedir.

Gençlerin alışveriş süreçlerinde sosyal medyayı nasıl kullandıklarını anlamak , doğru mesajla doğru platformlara katılmanın anahtarıdır.

Z Kuşağı: İnternetten bir şeyler satın almaktan korkmuyorlar

Yaşlı tüketicilerin kredi kartlarını ve kişisel veya finansal bilgilerini çevrim içi paylaşmak konusunda hala tereddütleri olsa da, Z Kuşağı aşamalı değildir.

Gen Kuşağının % 72’si geçen ay çevrim içi olarak bir şey satın aldı ve 10 üzerinden 6’sı mobil cihazlarından alışveriş yaptı.

Ne satın alıyorlar, sorabilirsiniz? Z Kuşağının konser biletleri ve diğer eğlence, teknoloji ve moda gibi deneyimlere para harcamakla daha fazla ilgilendiğini ortaya koyan çalışmalar mevcut.

Z Kuşağı: Mobil tercih ediyorlar

İster sosyal ağlara erişmek, sohbet etmek, video izlemek veya haritalara bakmak olsun, Gen Z büyük olasılıkla mobil cihazları tercih etmektedir.

İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi / Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu /Dijitalyolcu.com'un Kurucusu Dijital Pazarlama & Sosyal Medya & İçerik Editörlüğü konularında deneyimli. En büyük ilk zevki okumak ikincisi ise yazmak. Dijital Pazarlama alanında kendini geliştiriyor ayrıca bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan mutlu oluyor.
Yazı oluşturuldu 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön